Project Description

Torba golfisty – jakie akcesoria warto mieć ze sobą?

Jak wiadomo, najbardziej podstawowe i absolutnie niezbędne atrybuty golfisty to kije golfowe oraz piłki do golfa. Jednakże oprócz tego bazowego sprzętu w praktyce na pole golfowe gracze zabierają o wiele więcej akcesoriów. Wynika to po pierwsze z faktu, że gra niejednokrotnie trwa kilka godzin, podczas których golfista przemierza kilkukilometrowe połacie pola golfowego. W tej sytuacji nie sposób nie zadbać o to, by mieć pod ręką napój, parasolkę, pokrowiec przeciwdeszczowy, krem z filtrem, być może nawet dodatkowe ubranie, oczywiście portfel, telefon komórkowy i tym podobne.

Torba golfisty - jakie akcesoria warto mieć ze sobą?

Po drugie, golf dla wprawionych, grających regularnie golfistów staje się poniekąd stylem życia i siłą rzeczy tego sprzętu oraz gadżetów z czasem może być coraz więcej. Na pewno warto zabrać ze sobą podstawę – tee golfowe, GPS lub dalmierz do golfa, pitchforki, znaczniki, rękawiczki.

Organizacja sprzętu i akcesoriów w torbie golfowej

Organizacja sprzętu i akcesoriów w torbie golfowej

Odpowiednia organizacja sprzętu golfowego oraz akcesoriów dodatkowych w torbie golfowej ma ogromne znaczenie dla komfortu gracza oraz niezakłóconego skupienia się na grze. Dobra gra w golfa wymaga otwartego, uporządkowanego umysłu. Porządek wokół przekłada się na porządek w głowie, warto więc zacząć od organizacji wyposażenia torby golfowej. Przede wszystkim musimy wiedzieć, gdzie co mamy w torbie, by nie tracić czasu oraz energii na zbędne poszukiwania potrzebnych w danej chwili rzeczy. Te akcesoria, których używamy najczęściej, powinny znajdować się w łatwo dostępnych miejscach.

Zwłaszcza przy trudnej pogodzie, np. w upale lub w deszczu, nikomu nie jest potrzebne szarpanie się ze źle zorganizowaną torbą golfową w poszukiwaniu butelki wody, parasolki, płaszcza przeciwdeszczowego czy też kija golfowego, który jest nam w tym momencie potrzebny, a umieściliśmy go w trudno dostępnym miejscu. Nie można zapomnieć o tym, że golf to sposób wypoczynku i rekreacji, który ma na celu przynieść nam przede wszystkim relaks. Zbędny stres wynikający ze złej organizacji sprzętu golfowego w torbie nikomu nie jest potrzebny. Warto więc poświęcić trochę czasu już na etapie pakowania, dobrze rozplanować i poukładać w torbie kije golfowe oraz akcesoria dodatkowe.

Piłki do golfa i 14 kijów golfowych

Wróćmy do podstawowego przeznaczenia torby, czyli do kijów golfowych. Jak powszechnie wiadomo, podczas rozgrywki na pole golfowe możemy zabrać ze sobą 14 kijów do golfa. Torby golfowe, czy to standbag czy cartbag, zazwyczaj oferują top z 14 lub 15 komorami oraz osobną komorę na puttera. Dla osób początkujących ta liczba może wydawać się duża, jednak nawet amatorzy szybko przekonają się, że wcale nie jest przesadzona. Przede wszystkim wynika ona z tego, że różne kije golfowe służą do różnych uderzeń w różnych częściach pola golfowego. Każdy kij golfowy dedykowany jest innemu etapowi gry w golfa. Musimy mieć ze sobą driver, woody, putter oraz irony, których powinno być najwięcej. Warto dorzucić również hybrydę.

Piłki do golfa i 14 kijów golfowych

Bez względu na indywidualny sposób organizacji torby, jedna rzecz powinna być niezmienna, a mianowicie najdłuższe kije golfowe powinny znajdować się najbliżej „kręgosłupa” torby, czyli jej najdłuższej części. Im dalej przesuwamy się od tego obszaru torby, tym krótsze kije golfowe umieszczamy. W klasycznej czterostronnej torbie golfowej optymalny podział i rozmieszczenie kijów to: dwa woody oraz hybryda lub długi iron na górze, po trzy irony na środku po prawej oraz po lewej stronie i cztery krótkie irony na samym dnie. Miejsca nie może zabraknąć oczywiście na puttera, który jest niezwykle ważny i często używany, więc również powinien znajdować się na górze z woodami i dłuższymi kijami. Putter powinien być zawsze pod ręką, wszak używamy go przynajmniej raz przy każdym dołku.

Poza kijami golfista nie może zapomnieć o piłkach golfowych, których powinniśmy mieć przy sobie zapas – optymalnie liczba na grę to 10 sztuk. Piłeczki golfowe nie zajmują wiele miejsca, a są kluczowym elementem wyposażenia. Trzeba wziąć pod uwagę, że zawsze możemy zgubić kilka piłek i ogromnym niedopatrzeniem z naszej strony byłoby, gdyby zabrakło nam piłek golfowych koniecznych do kontynuowania gry. Jeżeli mamy taką możliwość w naszej torbie, piłki powinny być w osobnej kieszeni.

Co powinno znaleźć się w torbie gracza golfowego

Dodatkowa odzież na pole golfowe

Rzeczą, którą na pewno warto zabrać ze sobą na pole golfowe, jest dodatkowa odzież. Większość dostępnych na rynku toreb golfowych oferuje dodatkową kieszeń właśnie na odzież. Producenci sprzętu golfowego dokładają wszelkich starań, aby dopracować układ rozmieszczenia kieszeni torby możliwie optymalnie. Stąd ryzykownym pod kątem funkcjonalności byłoby używanie dedykowanych konkretnym akcesoriom kieszeni niezgodnie z przeznaczeniem. Włożenie np. jedzenia do kieszeni na odzież może sprawić, że całkowicie o nim zapomnimy i gdy kiedyś ją otworzymy, by wyjąć kurtkę, może czekać na nas przykra niespodzianka. Wrzucenie rzeczy na oślep do torby spowoduje, jak nietrudno się domyślić, jeden wielki nieład. Trudno będzie nam cokolwiek znaleźć, a co gorsze – nasze rzeczy traktowane w ten sposób mogą ulec zniszczeniu.

Torby golfowe często wyposażone są w osobny uchwyt lub kieszeń na parasolkę, izolowaną kieszeń na napój, a także specjalną, wyściełaną kieszeń na rzeczy wartościowe. Jeśli dobrze poznamy naszą torbę golfową, organizacja sprzętu stanie się dziecinnie łatwa i przyjemna. W kwestii odzieży, jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w torbie, warto czapkę lub inne nakrycie głowy ulokować w osobnym miejscu. W razie zmiany pogody w kieszeni przeznaczonej na odzież może wylądować mokra kurtka i dużo lepiej będzie wówczas trzymać czapkę w miejscu suchym.

odzież golfowa na pole
Odzież do gry w golfa

Kilkugodzinna gra na rozległym polu golfowym siłą rzeczy naraża nas na różne warunki atmosferyczne. Głównym zagrożeniem jest deszcz, który może nas zastać nagle w środku gry. Torby golfowe dostępne na rynku niejednokrotnie są wodoodporne, co zabezpiecza kije golfowe i akcesoria przed szkodliwym działaniem wilgoci. Sprzęt jest suchy i bezpieczny. Jeśli torba golfowa nie jest wodoodporna, odpowiednim zabezpieczeniem będzie wówczas kaptur przeciwdeszczowy. Powinniśmy również mieć pod ręką parasol, a także w odwrotnej sytuacji – w czasie upałów – krem z filtrem. Wyobraźmy sobie otwartą przestrzeń pola golfowego i palące słońce. Bez kremu można się solidnie spiec. Przyda się także ręcznik.

Klasyczny strój golfisty zawiera również wspomnianą wcześniej czapeczkę z daszkiem i rękawiczki. Jeżeli nie założyliśmy ich, ruszając na pole golfowe, warto zawsze mieć je w torbie i móc w dowolnej chwili po nie sięgnąć. Czapka nie tylko chroni nos przed spieczeniem, ale również jest bardzo pomocna w utrzymaniu skupienia na rozgrywce w słoneczne lub wietrzne dni. W razie wiatru niesforne kosmyki włosów, zwłaszcza u kobiet, mogą wchodzić do oczu i utrudniać widoczność przy uderzeniach. Takie rzeczy rozpraszają i przekładają się na precyzję uderzeń, a raczej jej brak. Czapeczka pomaga utrzymać fryzurę w ryzach. Daszek z kolei osłania przed słońcem, które przy dużej intensywności może znacznie ograniczać widoczność. Z kolei rękawiczki niwelują efekt spoconych rąk i pozwalają utrzymać pewny chwyt drążka. Ponadto są zabezpieczeniem przed odciskami i odparzeniami – golfiści pracują dłońmi. Warto więc pamiętać o dodatkowej odzieży, wybierając się na pole golfowe.

Ubrania golfowe Mizuno

Akcesoria do golfa – co zabrać na pole golfowe?

Jeżeli zabraliśmy ze sobą kije golfowe, piłki do golfa, dodatkową odzież, coś do picia, parasol golfowy, krem z filtrem oraz podstawowe przedmioty, takie jak dokumenty, portfel czy telefon, to można powiedzieć, że mamy w zasadzie wszystko, co jest nam niezbędne. Niemniej jednak zapaleni golfiści, zwłaszcza grający regularnie lub biorący udział w turniejach, z pewnością skuszą się na kilka akcesoriów dodatkowych. W torbie golfowej z pewnością znajdzie się miejsce na tee, czyli kołeczki pomocne przy pierwszym uderzeniu z tee na każdym dołku, kartę wyników wraz z długopisem lub ołówkiem, markery do oznaczania piłek, dalmierz, GPS, a także tzw. pitchforki, czyli widełki do naprawiania śladów po piłce na greenie. Akcesoria o podobnym przeznaczeniu warto trzymać razem, łatwiej jest wówczas odszukać je w torbie. Osobno powinniśmy trzymać kosztowności – portfel, zegarek, kluczyki do samochodu, telefon, biżuterię itp. Większość toreb ma na to przeznaczoną specjalną, wodoodporną i wyściełaną welurem kieszeń.

Tak wyposażony golfista może czuć się pewnie, komfortowo i nie martwić się o nieprzewidziane sytuacje na polu golfowym. Odpowiednia organizacja sprzętu i akcesoriów golfowych pozwoli w pełni skupić się na grze. Warto więc przed grą zapatrzyć w dobrej sprzęt pochodzący z profesjonalnego sklepu golfowego BogiGolf. Po to, aby przyjrzeć się dostępnym na rynku torbom do golfa, wybrać optymalną do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji, a przed ruszeniem na pole golfowe, poświęcić chwilę na dobre rozmieszczenie w niej sprzętu.

Akcesoria do golfa – co zabrać na pole golfowe?