Project Description

Sposób zachowania na polu golfowym, relacje z innymi zawodnikami opisuje etykieta golfisty. Jest to o tyle ważne, że najczęściej mecze towarzyskie odbywają się bez udziału sędziego. Zanim wejdziemy na teren klubu golfowego, dobrze jest zapoznać się z regulaminem. Tak jak wstępując na basen warto dowiedzieć się co wolno a czego nie należy na nim robić. Dla niektórych osób golf to sposób na życie i przywiązują one wagę do takich elementów jak: dress code czy określony sposób zachowań.

Mizuno puttery kije do gry w golfa

Etykieta przed wyjściem z domu, czyli ubiór golfisty

Zawodniczki i zawodników na polu golfowym obowiązuje określony ubiór. Musi to być strój z kołnierzykiem. Popularne są tzw. koszulki polo. Mogą być z krótkim jak i z długim rękawem. W stroju golfistek dopuszcza się koszulki bez rękawów. W chłodniejsze dni na polo zakłada się swetry golfowe lub kamizelki do gry w golfa.
Spodnie powinny być długie, uszyte z materiału i noszone z paskiem. W lecie dopuszczalne są krótsze spodnie do kolan. Kobiety mogą ubierać spódniczki i sukienki golfowe, co zawsze zwłaszcza w ciepłe dni bardzo chętnie robią. Nieodłącznym składnikiem stroju golfisty są buty golfowe – eleganckie półbuty a obecnie coraz częściej buty sportowe. Od spodu zamontowane mają kolce (ang. spikes), które zapobiegają ślizganiu się po trawie i ułatwiają przyjęcie stabilnej pozycji do swingu. Coraz częściej spotykane są kolce miękkie (ang. soft spikes), które pozwalają na chodzenie poza greenem.
Nakryciem głowy może być: kaszkiet, baseballówka, kapelusz słomkowy, daszek przeciwsłoneczny.
Strój uzupełnia jedna rękawiczka golfowa – lewa dla gracza praworęcznego, prawa dla gracza leworęcznego.

Bezpieczeństwo golfisty

Etykieta golfisty to także dbałość o bezpieczeństwo. Gracz przyjmujący pozycję do próbnego zamachu powinien sprawdzić czy nikt nie znajduje się na linii strzału oraz w jej pobliżu. Niebezpieczne może być nie tylko uderzenie kijem czy piłką, ale także kamieniem lub gałązką.
Za bezpieczeństwo odpowiedzialny jest nie tylko uderzający, ale wszyscy członkowie grupy. Etykieta i trzymanie się reguł gry są ważne na putting greenie. Osoby z nie powinni stawać na linii puttowania, gdy gracz uderza putterem do dołka.

Taylor Made piłi golfowe TP5pix

Pierwszeństwo na polu golfowym

Aby uniknąć oczekiwania grających szybciej na rozgrywających wolniej, pierwszeństwo na greenie jest ustalane na podstawie tempa gry poszczególnych grup. Grający pełną rundę mają prawo wyprzedzić grających rundę krótszą.
W praktyce może zdarzyć się, że grupa utraci dystans jednego dołka względem grupy ją poprzedzającej i będzie opóźniać grę grupy znajdującej się za nią. Etykieta golfisty podpowiada, aby opóźnianej grupie zaproponować pierwszeństwo. Rozwiązanie takie jest zalecane nawet jeżeli grupa nie utraciła dystansu całego dołka, ale wyraźnie widać, że doganiający ją grają szybciej. Dzięki temu miłośnicy podziwiania krajobrazów nie czują na karku oddechu zawodników lubujących się w szybkiej grze.
A co ze zdarzeniami losowymi? Etykieta golfisty mówi, że gdy tylko okaże się, iż piłki nie można łatwo znaleźć, należy zaproponować pierwszeństwo golfistom z grupy następnej. W takim przypadku nie trzeba odczekiwać 5 minut przed ich przepuszczeniem. Trzeba jednak zaczekać ze wznowieniem gry, aż zawodnicy oddalą się poza zasięg uderzenia.

Dbałość o pole golfowe

Etykieta golfisty zaleca pozostawić green w idealnym stanie. Co oznacza dbałość o pole?
Przed opuszczeniem bunkra gracze powinni wyrównać wszystkie nierówności oraz ślady po butach własnych i pozostawione przez innych.
Etykieta golfisty nakazuje naprawić wszystkie divoty oraz uszkodzenia na putting greenie. Nie należy wnikać czyja zrobiła je piłka. Po zakończeniu gry na dołku, przez wszystkich graczy danej grupy, trzeba naprawić uszkodzenia na putting greenie spowodowane butami golfowymi.
Etykieta golfisty rekomenduje delikatne obchodzenie się z polem podczas: wykonywania próbnych zamachów, odkładania torby z kijami lub flagi. Nie należy opierać się na kijach, gdy znajdują się na putting greenie, a szczególnie podczas sięgania po piłkę.
Aby nie zmienić wymiarów dołka trzeba unikać stawania zbyt blisko jego krawędzi oraz wykazywać się ostrożnością podczas manipulowania flagą, wyjmowania piłki. Główka kija nie powinna być używana do tego celu. Przed opuszczeniem putting greenu flagę trzeba starannie umieścić w przewidzianym dla niej miejscu.

Kultura czy etykieta golfisty?

W regulaminach klubów można znaleźć zalecenia, które sprowadzają się do „Graj tak, aby jak najmniej przeszkadzać innym.” Szczegółowe wyjaśnienia są użyteczne, gdyż osoba zaczynająca grę w golfa może nie orientować się co dane zachowanie lub jego zaniechanie implikuje. Wynika to dopiero z praktycznego uczestniczenia w rozgrywce.
Prawdziwy relaks jest wówczas, gdy można skupić się na grze. Osoby przebywające na putting greenie powinny ustawiać się tak, aby ich cień nie padał na linię puttowania gracza wykonującego uderzenie. Nawet, gdy cień nie będzie rozpraszał zawodnika, gracze nie powinni stawać blisko lub na linii za piłką, ani na linii za dołkiem, gdy inny golfista wykonuje uderzenie.
Idąc dalej tym tropem kultura podpowiada, aby nie zakłócać skupienia na grze, przez wykonywanie gwałtownych ruchów, prowadzenie głośnych rozmów lub hałasowanie. Do rozpraszaczy uwagi zaliczane są również urządzenia elektroniczne.
Golf jest grą grupy. Etykieta golfisty podpowiada, aby nie zaburzać kolejności i nie ustawiać swojej piłki w obszarze tee, zanim nadejdzie kolej danego zawodnika. Nie należy również opóźniać gry. Golfista musi być gotowy do wykonania uderzenia, gdy tylko nadejdzie jego kolej.
Gra grupowa polega także na tym, że gracze powinni pozostawać na putting greenie lub w jego pobliżu do czasu, aż wszyscy członkowie danej grupy zakończą grę na dołku.
Kultura golfisty to również umiejętność przyjęcia przegranej, cieszenia się z rywalizacji i wspomnienia przy okazji gratulacji co w grze zwycięzcy nam się autentycznie podobało.