Project Description

jak często wymieniać gripy w swoich kijach do gollfa

Golf to jedna z tych dyscyplin sportowych, w których niezawodny sprzęt stanowi połowę sukcesu. Dlatego też zarówno amatorzy, jak i profesjonalni golfiści z takim namaszczeniem dbają o ulubione kije. Aby jak najlepiej wykorzystać potencjał drzemiący w indywidualnie dobranych kijach golfowych (i nie tylko) wystarczy regularna wymiana gripów na nowe. Jak często należy dokonywać wymiany i jak wpłynie to na nasze rezultaty na polu? Jakie symptomy świadczą o zużywaniu się gripu i jak rozpoznać ten właściwy moment kiedy trzeba oddać kije na serwis? Czy typ kija ma wpływ na to jak szybko zużywa się grip? Wszystkiego tego dowiecie się z tego artykułu – zapraszam do lektury.

Jak sprawdzić czy gripy w kijach do golfa są zużyte i wymagają wymiany

Gripy w kiju golfowym to elementy, które, choć często pomijane, mają ogromne znaczenie z punktu widzenia techniki uchwytu, ale też szybkości swingu. W praktyce to właśnie grip jest tą częścią kija golfowego, z którą mamy bezpośredni kontakt w każdym uderzeniu.

Po intensywnym sezonie zdarza się, że nasz grip wizualnie nie wygląda tak, jak jeszcze kilka miesięcy temu. To właśnie wizualna weryfikacja gripu w kijach golfowych jest najskuteczniejszym sposobem na sprawdzenie, czy element ten jest na tyle zużyty, że wymaga rychłej wymiany. A zatem dokładnie przyjrzyjmy się naszym kijom i upewnijmy się, czy materiał gripu nie uległ rozwarstwieniu, czy pęknięciu. Sprawdźmy, jak wygląda kolor i stan farby nałożonej fabrycznie na element. Upewnijmy się, czy nasz grip jest twardy tak jak na początku sezonu. W taki sposób będzie w stanie zadecydować, czy to właśnie teraz nadszedł czas na wymianę gripu w naszym kiju golfowym.

jak sprawdzić czy grip w kijach golfowych jest zużyty

Jak często należy zmienić gripy w kijach golfowych?

Kiedy wymienić grip w kiju golfowym? To oczywiście zależy od intensywności naszych zmagań golfowych, ale także od stylu, w jakim trzymamy kij i jak się z nim obchodzimy. Generalna zasada mówi wprost, że gripy w kijach golfowych powinny być przez nas zmieniane zawsze wtedy, gdy zauważymy pierwsze symptomy braku przyczepności kija do ręki, albo też gdy, wcześniej wspomniana wizualna weryfikacja gripu nie przejdzie naszej krytycznej oceny.

Eksperci również mają swoją tezę dotyczącą częstotliwości zmiany uchwytu golfowego. Mówi się, że gripy do gry w golfa powinny być wymienione przynajmniej raz w roku. Pamiętajmy jednak, że jest to zasada, której stosowanie zaleca się golfistom grającym nie więcej niż 40 rund w sezonie. Jeśli jesteśmy częstszymi bywalcami pól golfowych, niewykluczone, że zajdzie konieczność częstszej wymiany tego elementu kija golfowego.

Trzy porady jak określić czy Twoje gripy wymagają wymiany.

Wprawdzie zasady związane z wymianą gripu są jasne, postaramy się dokładnie wskazać moment, w którym każdy z nas powinien zastanowić się nad konserwacją swojego kija, ze szczególnym uwzględnieniem rękojeści:

Śliska i błyszcząca powierzchnia – czy to oznacza konieczność zmiany gripu?

Przede wszystkim grip, który pod kątem wizualnym wydaje się bardziej błyszczący niż wcześniej, nadaje się do wymiany. Oznacza to, że uchwyt zużył się w trakcie użytkowania i jego błyszcząca powierzchnia w dotyku wydaje się znacznie bardziej śliska. Możemy łatwo potwierdzić potrzebę wymiany gripu, przesuwając  lekkim uchwytem rękę po całej długości. Jeśli nie ma problemu z przesunięciem ręki, oznacza to, że grip nadaje się do wymiany.

Twój grip zmienił kolor? Jeśli tak, to pora na jego wymianę.

Nowe gripy uznanych na rynku marek bardzo często charakteryzują się dodatkowymi cechami jak na przykład charakterystyczna wersja kolorystyczna lub wypełnienie zagłębień kolorową farbą. To swego rodzaju ‚bieżnik’ tak jak w oponach samochodowych – jeśli dojdziemy do oznaczonego limitu to znaczy, że czas na wymianę. Nowy kij golfowy z kolorowym gripem wygląda fantastycznie, o czym niejednokrotnie przekonywaliśmy się przed sezonem. Jednak w miarę częstego użytkowania, kolor gripu może ulec odbarwieniu, lub co więcej, farba może się ścierać. Jeśli zauważyliśmy pewne braki w kolorystyce gripu lub farba w zagłębieniach zacznie się łuszczyć, to idealny moment, by go wymienić.

Zużyta powierzchnia sznurka cord lub gumy – pomyśl o zmianie gripu

Ostatni symptom, który powinien nakierować nas na wymianę gripu to zauważalna zużyta powierzchnia gumy lub sznurka (tzw. cord). Tego typu gripy są bardzo popularne – nawet jeśli cord nie jest na całej długości uchwytu to przeważnie jest w jego górnej części jak w popularnych modelach gripów Golf Pride Multicompound. Guma może się kruszyć z czasem, szczególnie gdy nasz styl uchwytu kija nakierowany jest na górną część gripu. Czy jedna z powyżej wymienionych sytuacji dotyczy naszego kija golfowego? Jeśli tak to czas na wymianę gripu.

zużyty sznurek cord w gripach golfowych ma wpływ na osiągi

 Jakie skutki dla gry w golfa ma używanie zużytych gripów

Początkujący golfiści i sympatycy tej dyscypliny z pewnością nie zwrócą uwagi na zużyty grip golfowy. Warto jednak mieć świadomość wpływu tego pozornie nieistotnego elementu kija golfowego na naszą grę i osiągi. Czego możemy się spodziewać, korzystając z mocno wyeksploatowanego kija golfowego z mocno zużytym gripem?

Grip to element stanowiący bezpośrednie połączenie kija i naszej ręki. Dlatego też, starając się poprawiać nasze osiągi nasz chwyt musi być niezwykle stabilny bez względu na warunki. Regularne ćwiczenia i gra kijem wyposażonym ten sam grip siłą rzeczy spowoduje, że będzie on zbierał nie tylko pot z naszych dłoni, ale te kurz. To z kolei może wpłynąć na utratę idealnej struktury gripu, ze szczególnym uwzględnieniem gumy i zmniejszenie pewności chwytu i utratę tak istotnej w tym sporcie przyczepności. A jak dobrze wiemy, zbyt mocny ścisk kija spowoduje niepotrzebne napięcie w dłoniach czy nadgarstkach, negatywnie wpływając na nasze osiągi.

Czy nowe gripy w kijach golfowych poprawią Twoje osiągi w grze?

Golf, jak wcześniej wspomniano, to dyscyplina sportu, w którym umiejętności są niezwykle istotne, jednak nie zapewnią nam maksymalnych potencjalnych osiągów. Sprzęt, którego używamy, jest równie ważny, dlatego też powinniśmy o niego dbać regularnie.

grip to element który łączy nasze dłonie z kijem golfowym i ma z nimi cały czas kontakt

Jednym z najważniejszych etapów konserwacji kija do golfa jest właśnie wymiana gripu. Jak taka zmiana w wyposażeniu wpłynie na naszą grę? W bardzo konkretny sposób. Nowy grip zapewni nam znacznie większą przyczepność dłoni do kija. To z kolei umożliwi efektywną grę w każdych warunkach atmosferycznych, a także nieświadomie wpłynie na rozluźnienie chwytu, a co za tym idzie także napięcia w dłoniach i nadgarstkach. Każdy profesjonalista świetnie zdaje sobie sprawę z tego, jak istotnym czynnikiem wpływającym na nasze osiągi, ale też przyjemność z gry ma pewny uchwyt kija golfowego.

Jak często trzeba wymieniać grip w putterze?

Każdy miłośnik golfa zdaje sobie sprawę z tego, jak istotnym w torbie do golfa kijem jest putter. To właśnie ten kij umożliwia nam uderzenia na greenie, a co za tym idzie, jest wykorzystywany co najmniej raz na każdym dołku. Jak często powinniśmy wymieniać gripy w tym jakże istotnym kiju golfowym?

jak często trzeba wymieniać grip w putterze

Na szczęście nie każdy kij jest wykorzystywany przez nas tak często, dlatego też nie musimy nastawiać się na jednoczesną wymianę gripów we wszystkich czternastu kijach, które mieszczą się w naszej torbie. Wracając jednak do puttera, jest to, jak wcześniej wspomniano, praktycznie najczęściej wyciągany przez nas kij podczas każdych zawodów. Nieustannie wędruje do torby i jest z powrotem wyciągany, przez co dodatkowo się niszczy. Nie wspominając już o indywidualnych treningach, podczas których putter także jest przez nas dzierżony najczęściej, to właśnie w przypadku tego kija powinniśmy możliwie jak najczęściej obserwować zmiany wizualne na gripie, które mogą zwiastować potrzebę jego wymiany. Jak często wymieniać grip do puttera? Teoria mówi o jednej wymianie na sezon, jeśli jednak kij jest wykorzystywany nadzwyczaj często (a putter z pewnością jest właśnie takim kijem), lepiej stosować się do zasady wymiany na około 30 rozegranych rund.

Czy gripy w ironach trzeba wymieniać częściej niż w driverze?

Driver czy iron? Który kij golfowy wymaga częstszej wymiany gripu? Zanim odpowiemy na to pytanie, zastanówmy się, do czego każdy z tych kijów jest nam potrzebny, i ile egzemplarzy mamy na wyposażeniu swojej torby golfowej.

Drivery to kije, których używamy podczas wybijania piłki na jak najdalszą odległość, celem znalezienia się w jak najlepszym położeniu podczas następnego uderzenia. W praktyce jeśli nie mamy predyspozycji do bardzo długich uderzeń, kij ten może być użyty nawet przy każdym dołku. Dodatkowo na kij golfowy typu driver działają największe siły podczas swingu. Dlatego też jest to drugi w kolejności po putterze kij golfowy, w którym grip najszybciej nada się do wymiany.

A jak często zmieniać gripy golfowe w ironach? Jak dobrze wiemy, są to kije należące do grupy najliczniejszych w naszym ekwipunku golfisty. I choć każdy z nich różnie się długością, a co za tym idzie, dystansem lotu piłki przy niezmiennej sile uderzenia, są one wykorzystywane zamiennie, w zależności od konkretnej sytuacji na polu. Dlatego też te kije nie wymagają tak częstej wymiany gripu, jak wspomniane wcześniej, mocno eksploatowane drivery, a tym bardziej puttery.

Ile kosztuje wymiana gripów w kijach golfowych?

Na samym wstępie musimy pamiętać, że wymiana gripu to nie nasza dobra wola, a raczej obowiązek, o ile na poważnie myślimy o komfortowej grze i poprawieniu swoich wyników. Wiele osób, rozpoczynających dopiero przygodę z tym sportem zastanawia się, jaki jest koszt wymiany gripów w putterze i inych kijach do golfa.

wymiana gripów w kijach golfowych typu irony

Na szczęście w tym aspekcie nie musimy martwić się dużym wydatkiem. Jak zmienić gripy do golfa? Najlepiej z pomocą profesjonalistów. A zatem ile kosztuje wymiana gripu w kijach golfowych? Usługa wymiany gripu to koszt około 15 złotych. Do tego należy doliczyć koszt samego gripu, przy czym najtańsze modele zaczynają się w okolicach 20zł. W zamian za tak niską cenę (w stosunku do wartości zestawu kijów golfowych) otrzymujemy nowiutki, pachnący jeszcze nowością grip w idealnym stanie, z którym użytkowanie kija stanie się dla nas zupełnie nową przyjemnością. Tak niska cena z pewnością pozwoli nam bardziej dbać o kije i nie przeciągać w czasie wymogu dokonania niezbędnej konserwacji.

serwis kijów golfowych i wymiana gripów są możliwe w sklepie bogigolf

Jak długo trwa serwis wymiany gripów? Jak szybko kij golfowy po wymianie gripu jest gotowy do gry.

Czy serwis wymiany gripów trwa długo? W praktyce w ciągu jednego lub w skrajnych przypadkach dwóch dni nasz kij lub zestaw wróci w nasze posiadanie, wzbogacony o nowy grip. To usługa błyskawiczna, która w żadnym wypadku nie wpłynie na harmonogram naszych treningów czy zawodów.

Od jakiegoś czasu wprowadzona została także innowacyjna usługa, jaką jest wymiana gripów golfowych bez wychodzenia z domu. To ogromny komfort dla wszystkich klientów, którzy nie mają czasu lub ochoty udawać się do serwisu. W jaki sposób działa usługa wymiany gripów na odległość? Dzień po wykupieniu usługi w naszych progach zjawi się kurier, który odbierze kije. Po wykonanym serwisie przesyłka kurierska z kijami  wyposażonymi w nowe gripy do golfa będzie na nas czekać. Całościowo, wymiana gripów we wszystkich kijach bez wychodzenia z domu może trwać około tygodnia.

dwa główne rodzaje gripów golfowych to przede wszystkim cord i noncord

Rodzaje gripów do kijów golfowych. Czym grip cord różni się od zwykłego?

Gdy zdecydowaliśmy się już na usługę wymiany gripu, warto zastanowić się także nad wyborem konkretnego rodzaju tego elementu. Czy warto zamienić tradycyjny, zwykły grip na nieco droższy cord grip?

Wielu profesjonalnych golfistów uważa cord grip za element idealny na każdą pogodę, co ma szczególne znaczenie nie tylko podczas rozgrywek w deszczu, ale też podczas upałów. Cord grip zachowuje swoją przyczepność do dłoni nawet podczas ulewy lub w momencie, gdy pocą nam się dłonie. To niezwykle istotne, biorąc pod uwagę pewność naszego chwytu podczas najważniejszych chwil w rozgrywce. Pamiętajmy jednak, że nie istnieje jeden idealny grip, a potencjalną wymianę na inny rodzaj zawsze warto dopasować do własnych preferencji.