Project Description

Wedle starych porzekadeł można by rzec, że nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani golfiści. Czy faktycznie tak jest? Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze jest twierdząca. W przypadku golfa odpowiedni strój ma jednak znaczenie nie tylko ze względu warunki atmosferyczne czy specyfikę gry, lecz także przez bardzo ważny aspekt golfowej etykiety, jakim jest właśnie odpowiedni strój do golfa. Podstawowa zasada jest taka, żeby ubiór golfisty był schludny, czysty i zadbany. Ponadto, dla komfortu gracza, nie powinien krępować ruchów. Typowy strój golfisty to koszulka z kołnierzykiem (tzw. koszulka polo), spodnie – koniecznie z paskiem, golfowa rękawiczka, buty do golfa oraz nakrycie głowy. Wspomniane elementy stanowią podstawowy ubiór graczy w golfa, gama dostępnych na rynku produktów jest jednak znacznie szersza. Odzież i buty golfowe dostępne w Bogigolf zawierają wszystko, czego potrzebują nawet najbardziej wymagający golfiści, by skompletować odpowiedni, komfortowy, a zarazem praktyczny strój do gry w golfa.

Buty dla golfistów, czyli w czym najwygodniej na pole golfowe

Buty chyba w każdym sporcie są jednym z kluczowych elementów stroju. Nie inaczej jest w golfie. To właśnie od odpowiednio dobranego obuwia w dużej mierze zależy nasz komfort w czasie gry. Golfiści podczas kolejnych rund pokonują zazwyczaj pieszo całe połacie pola golfowego. Niezwykle ważne jest więc, aby buty były wygodne i mieściły się w kanonie klasycznego golfowego stroju. Tradycyjne buty do gry w golfa to eleganckie półbuty wyposażone w tzw. spikes, czyli specjalne kolce, których celem jest stabilizacja postawy podczas wykonywania uderzeń. Spikes przeciwdziałają ślizganiu się nóg na trawie. Latem dopuszczalne jest również noszenie sandałów, pod warunkiem jednak, że zakłada się do nich podciągnięte skarpety. Buty do golfa oferowane są zarówno przez marki specjalizujące się w sprzęcie i odzieży sportowej, jak i te skupione stricte na branży golfowej. Znajdziemy świetne modele butów golfowych takich firm jak Adidas, FootJoy, Mizuno, Nike czy też Skechers. Wszystkie natomiast łączy kilka zasadniczych cech – ultralekka konstrukcja, amortyzująca podeszwa zapewniająca stabilność podczas wykonywania swingu, zoptymalizowany system sznurowania oraz wewnętrzne wkładki adaptacyjne i usztywnienia.

Buty golfowe jak się ubrać na golfa
buty golfowe jak się ubrać na golfa
jaką torbę golfową warto wybrać
obuwie golfowe mizuno jak się ubrać na golfa
golfowe obuwie mizuno
buty skechers do golfa jak się ubrać
buty golfowe skechers go golf jak się ubrać na golfa

Kultowe koszulki polo, spodnie z paskiem i nakrycia głowy, czyli golfowy must have

Ze strojem golfisty bardzo mocno kojarzą się tradycyjne koszulki z kołnierzykiem, czyli tzw. koszulki polo. Mogą one być zarówno z krótkim, jak i długim rękawem, a w wersji damskiej również bez rękawów, co oczywiście zależy od pory roku, temperatury i ogólnych warunków atmosferycznych. Koszulki polo mają bardzo klasyczny wygląd, cechuje je schludność i elegancja, więc wszystko, czego potrzeba w stroju golfowym. Jest to na pewno bardzo trafiony wybór, gdy wybieramy się na pole golfowe. W tej specyficznej pod tym względem dyscyplinie sportowej nie praktykuje się natomiast noszenia T-shirtów. Golfowe koszulki polo znajdziemy w wielu wersjach kolorystycznych, zarówno w wersji męskiej, jak i damskiej. Etykieta golfowa nie określa bowiem wytycznych pod względem kolorystyki, więc mamy pełną dowolność barw. Tak jak w przypadku butów golfowych, tak samo znakomite koszulki polo są oferowane przez Adidas, Mizuno, Nike, a także firmy Puma czy Sligo. Najczęściej są one wykonane z pochłaniającego wilgoć materiału, który przenosi nadmiar potu na zewnątrz, a zarazem jest elastyczny i nie krępuje ruchów podczas wykonywania swingu.

Strój golfowy to również spodnie – koniecznie z paskiem. W czasie letnich upałów mogą to być również krótkie spodenki do kolan. Niedopuszczalne są natomiast jeansy. Golfistki mogą zakładać spódniczki, ich długość powinna być jednak dłuższa niż ma to miejsce w przypadku np. spódniczek tenisowych. Spodnie golfowe, podobnie jak koszulki, wykonane są z lekkiego, rozciągliwego materiału, który dopasowuje się do wykonywanych ruchów, nie ogranicza ich, a tym samym jest bardzo komfortowy. Spodnie golfowe na lato wykonywane są zazwyczaj z cienkiego, przewiewnego materiału, natomiast w chłodniejsze dni czy przy niestabilnej pogodzie możemy wybrać spodnie przeciwdeszczowe. Przykładem jest model Mizuno Nexlite 2.0 Rain, czyli spodnie wykonane z opatentowanego i produkowanego wyłącznie przez Mizuno materiału z włókien Impermalite, który oferuje mocno nieprzemakalne właściwości. Użyta membrana zapewnia dodatkowo doskonałą oddychalność oraz utrzymanie ciepła.

Kolejny ważny element stroju golfisty to nakrycie głowy. Czapeczka golfowa chroni zarówno przed chłodem, jak i słońcem czy wiatrem. Zazwyczaj są to kaszkietówki albo basebolówki, można założyć również kapelusz słomkowy czy beret. Latem bardzo modne są daszki przeciwsłoneczne, które ułatwiają grę przy dużym nasłonecznieniu, ponieważ nie trzeba mrużyć oczu, dzięki czemu dużo łatwiej celować podczas uderzenia. W wietrzne dni daszki są szczególnie przydatne dla kobiet, pomagają bowiem utrzymać fryzurę w ryzach, co również pomaga w utrzymaniu skupienia wzroku na celu.

Kultowe koszulki polo, spodnie z paskiem i nakrycia głowy, czyli golfowy must have
kultowe koszulki polo mizuno golfowy must have
kultowe koszulki adidas do gry w golfa

Rękawiczki golfowe – wygoda czy konieczność?

Ze strojem golfowym kojarzą się również rękawiczki, a w zasadzie jedna – lewa dla gracza praworęcznego lub prawa dla gracza leworęcznego. Rękawiczka spełnia funkcję ochrony ręki prowadzącej, chroni przed otarciami, odciskami i tym podobnymi przykrymi niespodziankami. Ponadto dzięki rękawiczce chwyt jest pewniejszy, dłoń nie ślizga się na kiju golfowym, a to przekłada się na większą precyzję uderzeń. Wbrew pozorom jest to więc bardzo ważny element stroju golfisty i każdy gracz powinien wyposażyć się w dobrej jakości rękawiczkę golfową. Gracze zgodnie twierdzą, że raz można zagrać bez rękawiczki i nic się nie stanie, ale na dłuższą metę brak rękawiczek to duży dyskomfort.

Ważne jest, aby rękawiczka była skórzana lub też wykonana z tworzywa imitującego skórę, a zarazem cienka, przylegająca do dłoni i elastyczna. To bardzo ważne, aby rękawiczki golfowe nie krępowały ruchów, pozwalały swobodnie zginać palce, a dłoń mogła solidnie trzymać kij golfowy. Rękawiczki golfowe można kupić w wersji męskiej, damskiej, juniorskiej, a także pod kątem przeznaczenia – na deszcz lub ocieplane.

rękawiczki golfowe wygoda czy konieczność
rękawiczka golfowa wilson wygoda czy konieczność
rękawiczka golfowa mizuno wygodne rozwiązanie do gry w golfa

Golf przy złej pogodzie – odzież termiczna, ocieplana

Nie zawsze na polu golfowym mamy piękny, słoneczny dzień. Te zimniejsze nie oznaczają jednak, że trzeba rezygnować z gry, a wręcz przeciwnie. Czasami upał doskwiera i przeszkadza w spokojnej rozgrywce równie mocno, co chłód, zwłaszcza że w te zimniejsze dni wystarczy trochę cieplej się ubrać. Świetnym rozwiązaniem jest tu odzież termiczna. Koszule termiczne sprawdzają się idealnie jako pierwsza warstwa odzieży. W zależności od warunków pogodowych może być noszona osobno lub jako jedna z kilku warstw. Przykładem Mizuno Breath Thermo BioGear Base Layer z ultracienkiej, elastycznej i przylegającej tkaniny o właściwościach antybakteryjnych i doskonałym odprowadzeniu wilgoci. Materiał z technologią Breath Thermo gwarantuje pełną swobodę ruchów. A to tylko jeden z wielu produktów określanych mianem termoaktywnych.

Poza niezwykle praktyczną i funkcjonalną odzieżą termiczną, przydatne przy złej pogodzie są także wszelkie wierzchnie okrycia, takie jak kurtki golfowe, odzież golfowa przeciwwiatrowa oraz czapki. Co ważne, większość toreb golfowych oferuje specjalne kieszenie na dodatkową odzież. Warto z nich skorzystać i wziąć ze sobą na pole golfowe dodatkowy sweter, bluzę, kamizelkę lub kurtkę. Świetnie sprawdzą się także wodoodporne kurtki golfowe, dzięki którym nawet przez kilka godzin można przebywać na polu golfowym w deszczową pogodę.

Wszystkie wspomniane elementy składają się na klasyczny strój golfowy. Jest on po pierwsze zgodny z kanonem ubioru adekwatnym do tego sportu, a po drugie wygodny i niekrępujący ruchów. Buty stabilizują postawę podczas swingu, a dopasowana i elastyczna odzież pomaga czuć się swobodnie podczas gry.