Project Description

Wózki golfowe – temat rzeka. Przede wszystkim ogromne ułatwienie dla golfistów na polu golfowym. Eliminują konieczność noszenia torby golfowej na ramieniu, a biorąc pod uwagę, że zazwyczaj znajduje się w niej 14 kijów do golfa oraz przeróżne akcesoria golfowe, jest to spory ciężar. Taką torbę musimy taszczyć ze sobą przez kilka godzin spędzonych podczas gry, pokonując połacie pola golfowego. Nieporównywalnym komfortem jest więc jej transport na wózku, podczas gdy my możemy na 100% skupić się na grze i czerpać z niej pełną przyjemność. Zakup wózka golfowego, pomimo że niejednokrotnie nie są to małe wydatki, w długofalowym użytkowaniu rodzi szereg ogromnych korzyści – zwiększa komfort i wygodę gry, nie męczy naszych mięśni, eliminuje zbędny stres i frustrację. W pewnym momencie, gdy golf zaczyna stanowić ważną część naszego życia, początkowe zainteresowanie przeradza się w pasję, spędzamy na polu golfowym sporo czasu, a naszego sprzętu golfowego przybywa, zakup wózka golfowego staje się niemal koniecznością.

Kiedy z kolei dokonamy wyboru odpowiedniego dla nas wózka golfowego, zainwestujemy w to rozwiązanie i zaczniemy się cieszyć pełnią komfortowej i nieskrępowanej gry w golfa, wówczas pojawia się pytanie – jak użytkować wózki golfowy, by na długo cieszyć się ich trwałością i funkcjonalnością? Przede wszystkim trzeba poznać swój wózek golfowy, to jakie ma funkcje, jak działa itp. W przypadku elektrycznych wózków golfowych pojawia się też niezwykle ważna kwestia baterii. Warto też wiedzieć, gdzie możemy serwisować nasze wózki golfowe.

Pielęgnacja i serwis wózków golfowych

Najpopularniejsze wózki golfowe – Clicgear, Motocaddy, Big Max, JuCad

Jedną z najpopularniejszych marek wózków golfowych jest wyróżniony wieloma nagrodami Clicgear i jego legendarny model wózek golfowy Clicgear M4. Jest to manualny trójkołowy wózek golfowy cieszący się świetną opinią użytkowników. Wózek cechuje opatentowany system składania, dzięki czemu możemy nasz wózek błyskawicznie i w łatwy sposób złożyć oraz rozłożyć. Po złożeniu zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Ponadto jest funkcjonalny, solidny, wykonany z najwyższej jakości materiałów i dostępny w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. W temacie manualnych trójkołowych wózków warto przyjrzeć się również marce Big Max i  dostępnemu w pięciu kolorach modelowi Blade IP. Wózek golfowy Big Max Blade IP również oferuje opatentowany mechanizm składający, który pozwala na spakowanie wózka w cienką kostkę mieszczącą się w każdym bagażniku samochodu.

Kolejna, kultowa wręcz marka wózków golfowych – Motocaddy. Tym razem są to wózki elektryczne. Nie sposób nie wspomnieć o bestsellerze w swojej klasie w Europie – modelu Motocaddy S1 Digital, który zdobył wiele nagród w wiodących magazynach golfowych. Wózek charakteryzuje lekka, aluminiowa rama, świetna kontrola prędkości oraz łatwość obsługi. Co istotne, model S1 Digital w porównaniu do swoich poprzedników ma poprawioną efektywność energetyczną, dzięki czemu zużywa mniej energii z akumulatora. Wózek jest za sprawą tego ekologiczny, działa dłużej na jednej lżejszej baterii bez konieczności ładowania, a także szybciej pokonuje nierówności terenu. Znakomitym wózkiem w ofercie tej marki jest również Motocaddy M1. Do obydwu modeli wózków do wyboru są baterie litowe – Motocaddy 16 Ah (zaprojektowana do pokonania do 18 dołków) oraz Motocaddy 20 Ah (do 27 dołków).

Ogromną popularnością cieszą się także wózki golfowe JuCad, będące odzwierciedleniem niemieckiej jakości oraz solidności. Tutaj warto wspomnieć chociażby o wózku JuCad Carbon Drive 2.0 z najwyższej jakości baterią litową, która wystarcza na pokonanie do 45 dołków. Wózek wyposażony jest w elektroniczny hamulec zapobiegający samoczynnemu stoczeniu ze wzniesienia, a także dodatkową opcję w postaci sterowania za pomocą pilota.

Serwis wózków golfowych
Wózek golfowy jak użytkować

Pielęgnacja i serwis wózków golfowych

Podstawą pielęgnacji jest czyszczenie wózków golfowych. Jak każdy inny sprzęt, tak i wózki golfowe również wymagają cyklicznego czyszczenia. Najlepiej używać do tego ciepłej wody oraz łagodnego detergentu, nie mogą to być natomiast myjki wysokociśnieniowe, które mogą nasz wózek golfowy uszkodzić. Szczególnie istotnym elementem wózka, na który warto zwrócić uwagę, są koła. To one najintensywniej w wózku pracują, przejeżdżając przez trawiaste i błotniste tereny. Koła wózka golfowego powinny być regularnie oczyszczane z trawy, ziemi oraz błota, a także konserwowane. Jeśli zostawimy koła same sobie, oblepione mokrą gliną, narażone na długotrwały kontakt z wilgocią i niekonserwowane, wówczas przestaną prawidłowo działać i zaczną stawiać opór. Co kilka miesięcy powinno to być więc gruntowne czyszczenie kół – koło należy zdjąć, usunąć zanieczyszczenia, wyjąć i wyczyścić wrzeciono, następnie nasmarować je, wyczyścić również sprzęgło, które z kolei już nie wymaga smarowania – należy wręcz unikać smarowania sprzęgła.

Jeżeli nie chcemy zajmować się tym sami, doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego serwisu wózków golfowych. W BogiGolf można skorzystać z serwisu wózków Clicgear oraz Rovic. Ponadto przy zakupie wózka golfowego Clicgear M4 jego serwis jest darmowy w okresie dwóch lat od otrzymania wózka. Bezpłatnie zostanie wówczas dokonany przegląd oraz czynności serwisowe dla części eksploatacyjnych. Wchodzące w skład serwisu czynności, takie jak sprawdzenie linki hamulcowej, wyeliminowanie luzów itp., znacząco przedłużą żywotność wózka. Serwis w profesjonalnym warsztacie jest niezwykle ważny, zwłaszcza w przypadku wózków golfowych o tak skomplikowanej budowie jak Clicgear.

Big Max wózki golfowe jak użytkować
Big Max wózki do golfa jak użytkować

Baterie i akcesoria do wózków golfowych

W elektrycznych wózkach golfowych jedną z najważniejszych części jest ładowarka. Warto cyklicznie sprawdzać jej ustawienia, ponieważ nieprawidłowe działanie ładowarki może uszkodzić nawet nowe baterie. Ładowarka, jak każde urządzenie elektryczne, nie powinna być narażana na wilgoć, ponieważ może to skrócić jej żywotność. Najlepiej także użytkować ją na twardej powierzchni, niekoniecznie np. na miękkim, puchatym dywanie, gdyż ogranicza to odpowiednią wentylację podczas procesu ładowania i nasz sprzęt może się po prostu spalić. Oczywiście trzeba uważać na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli ładowarka gdzieś nam spadnie, bardzo możliwe, że nie będzie nadawała się już do użytku. Istotne jest również prawidłowe włączanie oraz wyłączanie ładowarki. Należy pamiętać, by akumulator był do niej podpięty przed włączeniem ładowarki, wyjmowany natomiast dopiero po jej wyłączeniu.

Jeśli chodzi o baterie do elektrycznych wózków golfowych, przede wszystkim należy pamiętać, aby nigdy ich całkowicie nie rozładowywać, ponieważ nie zwiększy to ani ich pojemności, ani żywotności, a wręcz przeciwnie – grozi nieodwracalnym uszkodzeniem. Niezwykle istotne jest też, żeby używać wyłącznie ładowarki kompatybilnej z baterią. Najbezpieczniej używać ładowarki zalecanej przez producenta. Jeśli chodzi o sam proces ładowania – w akumulatorach kwasowo-ołowiowych potrzeba około 6 godzin do pełnego naładowania. Odpowiednio wcześniej przed rundą gry w golfa trzeba pamiętać więc o ich naładowaniu. Ważne też, aby baterie litowe przed pierwszym użyciem w pełni naładować. Zarówno w przypadku akumulatorów litowych, jak i kwasowo-ołowianych, najważniejsze jest jak najszybsze ponowne naładowanie baterii po użyciu. Niemniej jednak na wydajność baterii oczywiście wpływa wiele czynników, takich jak ciężar wiezionej torby ze sprzętem golfowym, warunki atmosferyczne, rodzaj toru jazdy – czy jest gładko, czy są przeszkody, i tym samym większy opór stawiany kołom, czy jest równo, czy też pod górę itp.

Poza ładowarkami i bateriami BogiGolf oferuje akcesoria do wózków golfowych, takich jak pokrowce na wózki i koła, uchwyty na parasolki, dalmierze, GPS-y, izolowane torby i siedzenia do wózków, a także szczotki i zestawy do czyszczenia pomagające w pielęgnacji wózków golfowych.