Project Description

Gra w golfa z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Pierwsze kroki w golfie to mnóstwo pytań o przygotowania do gry, sprzęt golfowy oraz koszty związane z tą aktywnością sportową. Początkujący golfiści często zadają pytania: ile kosztuje gra w golfa, a także sama nauka gry w golfa, ile kosztuje zestaw golfowy dla początkujących itp. Wątpliwości dotyczą więc głównie tego, czy gra w golfa jest droga, ponieważ przez lata utarło się przeświadczenie, że golf jest sportem dla zamożnych, ba!, dla elit. Jest to twierdzenie dalekie od prawdy, golf obecnie jest grą dla każdego. Branża golfowa pełna jest przeróżnych ofert kijów golfowych, piłek, toreb, wózków i akcesoriów do gry w golfa w totalnie zróżnicowanych cenach. Wszystko zależy od marki, modelu oraz konfiguracji całego zestawu. Jak w każdej branży, tak i tu znajdziemy produkty bardzo drogie, przeciętne cenowo oraz te tańsze. Możemy żonglować wydatkami wedle naszych potrzeb, możliwości i upodobań. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda kosztowo, gdy stawiamy pierwsze kroki w grze, oraz temu, od czego taki początkujący golfista powinien zacząć.

pole golfowe jaki jest koszt gry w golfa

Jak zacząć grę w golfa i wybrać starter pack dla początkującego golfisty?

Niemal na każdym polu golfowym organizowane są lekcje gry dla osób początkujących. Od zapisania się na takie lekcje należy właśnie zacząć grę w golfa. Trenerzy zapoznają z podstawowymi informacjami dotyczącymi zasad gry, etykiety golfowej oraz zachowania na polu golfowym i przede wszystkim uczą gry – prawidłowego ustawienia się i trzymania kija golfowego, a także wykonywania zamachu golfowego, czyli tzw. swingu. Kursy dla początkujących graczy są zakończone egzaminem na zieloną kartę. Są to pierwsze i absolutnie niezbędne kroki do podjęcia przez nowych amatorów tego sportu.

Nie da się ukryć, że dla początkującego gracza, który właśnie rozpoczyna swoją przygodę z golfem, kluczową kwestią jest sprzęt golfowy. Czymś trzeba grać, a wybór zarówno kijów golfowych, piłek, toreb, jak i przeróżnych akcesoriów golfowych jest ogromny. Jak więc wybrać zestaw dla początkującego golfisty? Najlepiej zacząć od podstaw. Część kijów oraz piłek golfowych jest dedykowana właśnie osobom niedoświadczonym, stawiającym dopiero pierwsze kroki. Sprawa staje się jeszcze prostsza, kiedy sięgniemy po kompletny zestaw kijów golfowych przeznaczonych dla osoby początkującej. Z czasem zapewne będziemy sukcesywnie uzupełniać naszą kolekcję o nowe kije, wraz z rozwojem naszych umiejętności zmienią się również nasze preferencje sprzętowe i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Będziemy wybierać także inne, bardziej miękkie piłki golfowe. Przy pierwszych krokach jednak warto sięgać po sprzęt oznaczony jako odpowiedni dla osób początkujących.

Starter pack powinien zawierać kilka podstawowych kijów do golfa (driver, fairway wood, irony, putter), sporo piłeczek golfowych (niewprawieni gracze mają skłonności do gubienia piłek, dlatego przyda się ich większa liczba), a także wygodną torbę golfową. To nie jest tak, że od razu musimy sięgać po sprzęt z najwyższej półki. Wręcz odwrotnie – wprawieni, zaawansowani golfiści mają większe wymagania sprzętowe niż osoby zaczynające. Na wyższym poziomie zaawansowania sprzęt faktycznie ma znaczenia i może przełożyć się na osiągane wyniki gry. Sam sprzęt jednak nie zrobi z amatora dobrego golfisty, kluczem jest opanowanie ułożenia własnego ciała, podstawowych ruchów, trzymania kija, wykonywania swingu, precyzji i kontroli uderzeń. Na początku najważniejsze jest, aby kij golfowy był dobrany odpowiednio do budowy naszego ciała. Warto w tym celu skorzystać z pomocy specjalistów w sklepie ze sprzętem golfowym lub też wybrać się do centrum fittingowego, gdzie profesjonalni doradcy pomogą nam wybrać idealny kij golfowy.

Czy zielona karta jest obowiązkowa na polu golfowym?

Zielona karta jest dokumentem uprawniającym do gry w golfa na polu golfowym. Innymi słowy – bez zielonej karty nie możemy grać w golfa na żadnym pełnowymiarowym 18-dołkowym polu golfowym. Odpowiedź jest więc jednoznaczna – tak, zielona karta jest obowiązkowa na polu golfowym. Ponadto karta ta uprawnia również do uczestnictwa w turniejach dla osób początkujących. Z tą kartą możemy wejść na pole golfowe zarówno w kraju, jak i zagranicą. Tu pojawiają się kolejne pytania z rodzaju: zielona karta – jaki koszt?

Wyrobienie sobie wspomnianej zielonej karty wiąże się z odbyciem kursu, w którym gracz nabywa niezbędnych umiejętności związanych z tą dyscypliną sportową. Posiadacz zielonej karty po odbytym kursie potrafi przede wszystkim bezpiecznie poruszać się po polu golfowym, dbać o nie i zachowywać się na obiektach golfowych zgodnie z zasadami etykiety tego sportu. Ponadto osoba taka gra sprawnie, zachowując odpowiednie tempo gry, a także zna zasady bezpieczeństwa zarówno na polu golfowym, jak i terenach treningowych. Wiedza gracza, który pomyślnie przebył kurs na zieloną kartę, obejmuje podstawowe reguły gry w golfa zawarte w Krótkim Przewodniku do Reguł Gry w Golfa. Nie są mu obce również zasady tzw. gotowego golfa.

Posiadacz zielonej karty to gracz, który jest przygotowany do samodzielnej gry na mistrzowskich polach golfowych. Kurs kończy się dwuetapowym egzaminem, w którym pierwszą część stanowi test teoretyczny, a drugą egzamin praktyczny z gry w golfa. Pakiet 10 lekcji wraz z egzaminem i opłatą za kartę wynosi od 500 do 1000 zł.

green card zielona karta golfisty

Ile kosztuje weekendowa gra w golfa, a ile roczny średni koszt członkostwa na polu golfowym?

Przez długi czas golf uchodził za sport dla bogatych, jednak obecnie jest to mit. Weekendowa gra w golfa to stosunkowo niewielki koszt. Wejście na 9-dołkowe pole golfowe kosztuje od 40 do 100 zł. Dalsze koszty zależą od tego, czy potrzebujemy pomocy instruktora, czy mamy własny sprzęt, czy też chcemy go wypożyczyć. Wydatki w oczywisty sposób minimalizują się, jeśli potrafimy już grać w golfa i nie są nam potrzebne lekcje oraz mamy własny komplet kijów. Wówczas opłacamy jedynie wejście. Z kolei cena jednej lekcji golfa trwającej 45 lub 60 minut to koszt rzędu od 30 do 200 zł. Rozbieżność jest, jak widać, spora i zależy od cenników danych klubów i trenerów. Najdroższe są indywidualne lekcje gry w golfa. Jeśli wybierzemy się na nie w dwie osoby lub też większą grupą, cena w przeliczeniu na osobę będzie korzystniejsza. Koszt wypożyczenia sprzętu golfowego wraz z torbą wynosi zazwyczaj od 50 do 200 zł i zależy od marki, którą wybierzemy, a także rozmiaru zestawu – możemy wybrać pełny zestaw lub połowę. Jeśli zdecydujemy się wypożyczyć dodatkowo wózek golfowy, będzie to dodatkowy wydatek w kwocie od 20 do 50 zł. Gdy zsumujemy wszystkie te kwoty, zobaczymy, że weekendowa gra w golfa nie jest jakimś bardzo wygórowanym wydatkiem, zwłaszcza jeśli jesteśmy wyposażeni we własny sprzęt, a lekcje gry mamy już za sobą. Opłacamy wówczas jedynie wstęp na pole golfowe. Co jednak, jeśli chcemy to robić regularnie? Ile kosztuje gra w golfa rocznie?

Jeżeli chcemy grać regularnie na pełnowymiarowym 18-dołkowym polu golfowym, wówczas niezbędne będzie wyrobienie sobie wspomnianej wcześniej zielonej karty, której koszt wraz z kursem i egzaminem oscyluje od kilkuset do tysiąca złotych. Jest to jednak wydatek jednorazowy. Opłata za wstęp na pole golfowe przy częstej grze jest najbardziej opłacalna przy wykupieniu sobie rocznego, nielimitowanego wstępu i są to koszty od 1000 do 10000 zł w zależności od pola golfowego.

gra w golfa jak zacząć ile kosztuje

Ile kosztuje gra na driving range? Czy granie na strzelnicy golfowej jest darmowe?

Driving range to tzw. strzelnica, z której uderza się piłkę golfową na odległość od 300 do 350 m. Świetne miejsce do trenowania i nauki gry w golfa. Nie musimy mieć nawet własnego sprzętu, gdyż każdy driving range ma możliwość udostępnienia sprzętu graczom. Tu pojawiają się kolejne zadawane przez początkujących graczy pytania o koszt gry na driving range oraz koszt gry na putting greenie lub chipping greenie. Otóż wejście na driving range wraz z wypożyczeniem kija golfowego i piłek kosztuje od 15 do 50 zł. Podobne koszty są w przypadku wejścia na putting lub chipping green, tam bowiem zapłacimy od 30 zł do 50 zł, oczywiście wraz z wypożyczeniem kija i piłek.

gra na driving range ile kosztuje

Pierwsza lekcja gry w golfa – jak się do niej przygotować i co trzeba ze sobą zabrać?

Gdy wybieramy się na pierwszą lekcję gry w golfa, w zasadzie nie są nam potrzebne żadne specjalne wcześniejsze przygotowania. Zapisujemy się na kurs gry w golfa lub też umawiamy się z instruktorem i w zasadzie jedyne, co powinniśmy zrobić, to pojawić się punktualnie. Całą niezbędną wiedzę i potrzebne umiejętności zdobędziemy właśnie na kursie. Jeśli chodzi o sprzęt, tutaj również nie musimy mieć go ze sobą, gdyż najczęściej zarówno kije golfowe, jak i piłeczki ma ze sobą instruktor. Jeśli chcemy mieć stuprocentową pewność w tej kwestii, warto dopytać o sprzęt, umawiając się na lekcję. Na pierwszej lekcji dowiemy się o wszystkich podstawowych kwestiach dotyczących tej dyscypliny sportowej. Jeżeli mamy więc ochotę spróbować swoich sil w tym sporcie, nauczyć się gry i rozpocząć przygodę, która w wielu przypadkach przeradza się w pasję, nie musimy przed pierwszą lekcją czynić jakichś specjalnych przygotowań.

pierwsza lekcja gry w golfa na polu z trenerem

Ubranie dla golfisty – czy jest istotne dla początkującego gracza i w co warto się zaopatrzyć?

Szalenie ważna kwestia – strój golfisty. Odpowiedni ubiór gracza w golfa jest istotny na każdym poziome gry i w każdym miejscu przeznaczonym do gry w golfa. Bez względu na poziom zaawansowania gracza oraz to, czy wybieramy się na małe 9-dołkowe pole golfowe, duże 18-dołkowe, czy też driving range, golfista powinien być odpowiednio ubrany, ponieważ dress code golfistów jest częścią golfowej etykiety. Przede wszystkim ubranie musi być czyste i schludne. Absolutnie niedopuszczalna jest gra w golfa w dżinsach i T-shircie, stanowi to bowiem swoiste faux pas. Co więc założyć na siebie do gry w golfa? Obowiązuje kilka istotnych zasad.

Spodnie do gry w golfa koniecznie powinny być z paskiem. Panowie latem mogą grać w krótkich spodenkach z nogawką do kolan, a panie w podobnej długości spódniczkach. Bardzo popularnym elementem stroju gracza w golfa są koszulki polo. Słynne koszulki z kołnierzykiem zdominowały ubiór golfistów na całym świecie. Strój golfisty powinien łączyć w sobie elegancję, schludność i wygodę. Wygodne muszą być też buty. Podczas przemierzania kilkukilometrowych połaci pola golfowego niezwykle ważny jest komfort. Buty powinny być wygodne, a strój niekrępujący ruchów. W grę nie wchodzi jednak dres, a bardziej eleganckie spodnie o prostej nogawce z paskiem.

Buty dla golfistów kojarzą się z kolcami, natomiast w amatorskich rozgrywkach wcale nie muszą być w nie wyposażone. Na rynku znajdziemy wiele wyśmienitych butów przeznaczonych dla tej dziedziny sportowej, których ceny sięgają od 300 do 1000 zł lub nawet więcej. Na początek nie musimy jednak wybierać najdroższego obuwia, dużo lepiej bowiem zainwestować w sprzęt, który ułatwi nam grę na starcie.

Ile kosztuje pierwszy zestaw golfowy dla początkujących i z czego się składa?

Większość osób, którym przychodzi na myśl rozpoczęcie przygody z grą w golfa, zadaje sobie pytanie o koszty sprzętu – ile kosztuje zestaw do gry dla golfisty? Tak samo, jak w przypadku innych produktów, różnica cenowa w dużej mierze zależy od marki, na którą się zdecydujemy. Obszerna branża golfowa jest pełna ofert zestawów golfowych dla osób początkujących. Kompletny zestaw golfowy to koszt od 1000 do około 5000 zł. Pierwszy zestaw golfowy powinien się składać z wszystkich niezbędnych elementów. W jego skład wchodzą zazwyczaj następujące kije golfowe: driver, wood, hybryda, komplet ironów oraz putter do golfa, czyli w zasadzie wszystkie rodzaje, ponieważ każdy kij golfowy jest przeznaczony do uderzeń na różnych etapach gry oraz zróżnicowanych obszarach pola golfowego. Grę rozpoczyna driver, następnie do gry długiej wykorzystujemy woody lub hybrydy, zasadniczą część gry rozgrywany szalenie ważnymi ironami, a kończące uderzenie, po którym piłeczka golfowa toczy się po greenie do dołka, wykonujemy putterem. Niektóre zestawy mają szerokie możliwości dopasowywania i zmiany specyfikacji kijów. Cena zależy również od tego, czy od razu zdecydujemy się na pełny set kijów (14 sztuk), czy też połowę, czyli tzw. half set, który z czasem możemy uzupełniać o kolejne modele.