Project Description

Piłki do golfa używane – jakie wybrać?

Piłki golfowe to małe, niepozorne i niezbędne elementy gry w golfa. Temat być może nie aż tak obszerny, jak kije golfowe, których wybór jest przeogromny, ponieważ mamy ich różne rodzaje – drivery, woody, irony, hybrydy, puttery itp., do tego dochodzą różne marki, dobór shaftów, a nawet specjalistyczny fitting. Słowem – temat rzeka. Piłki golfowe natomiast na pierwszy rzut oka nie różnią się prawie niczym. Mają z góry określony kształt, wielkość, wagę, a zdecydowana większość nie różni się nawet kolorem. Jednak po bliższym zagłębieniu się w temat, dowiadujemy się, że różnic jest sporo.

Piłki do golfa dzielimy pod kątem stopnia twardości na twarde, normalne i miękkie oraz ze względu na ilość warstw na jednowarstwowe, dwuwarstwowe, trzywarstwowe, czterowarstwowe, a nawet pięciowarstwowe. Dzielimy je też na nowe i używane.

Zestawy używanych piłek golfowych

Zestaw 24 używanych piłek golfowych to koszt rzędu około 110 zł bez względu na markę. Zdarzają się również promocje, gdzie w tej cenie można zakupić 48 sztuk, czyli podwójną liczbę piłek, jednak od różnych producentów. Przyjrzyjmy się piłkom oferowanym przez kilka popularnych marek. Piłki golfowe Bridgestone w opakowaniu mix to mieszanka 24 piłek różnych modeli Bridgestone, takich jak e6, e7, Treosoft. Są to piłki dwuwarstwowe oraz trzywarstwowe. Te pierwsze ze względu na konstrukcję dedykowane są graczom początkującym i amatorom, ponieważ sprzyjają osiąganiu większych odległości, zmniejszają spin, natomiast niwelują konsekwencje mniej udanych uderzeń. Piłki trzywarstwowe cechuje bardziej miękka powłoka. Bliźniaczy zestaw Callaway zawiera piłki Warbird, Diablo, Supersoft oraz CXR. Mamy też mix 24 piłek marki Srixon, w którym znajdziemy modele Soft Feel, Distance, Ultisoft oraz Marathon.

Zestawy używanych piłek golfowych

Na rynku znajdziemy też zestawy używanych piłek TaylorMade, w skład których wchodzą Burner Soft, RBZ, XD-LDP oraz Projekt (a), a także miksy piłek używanych Titleist: DT Solo, TruSoft, PTS Distance. Na które piłki się zdecydować? To, że piłka golfowa jest używana, oznacza jej zużycie w pewnym stopniu. Grano nią w golfa, więc może mieć ślady użytkowania, np. zadrapania, jednak nie wpływa to na jej pierwotną konstrukcję. Dlatego nawet kupując używane piłeczki golfowe, wyboru marki powinniśmy dokonać w oparciu o parametry nowych piłek danego producenta. Przyjrzyjmy się więc bliżej kilku wiodącym markom piłek do golfa oraz kategoriom zużycia.

Używane piłki golfowe – jakie wyróżniamy kategorie zużycia?

Używane piłki do golfa dzielone są na kilka kategorii według stopnia zużycia. Najmniej używane piłki golfowe należą do kategorii A, którą zamiennie określa się Pearl, Mint lub AAA. Są to najładniejsze piłki, które nie mają żadnych uszkodzeń, nie są zadrapane czy też znaczone markerem. Mają błyszczącą powierzchnię, słowem – wyglądają na nowe, były jednak używane i jest to w zasadzie jedyna różnica pomiędzy nimi a zupełnie nowymi piłkami golfowymi. Wizualnie jednak różnice praktycznie nie występują. Spośród piłek używanych piłki z kategorii A są najdroższe, jednak wciąż sporo tańsze niż nowe produkty.

Kolejna kategoria to kategoria B (AAA/AA) to najlepsza i optymalna relacja jakości do ceny. Zawierające się w niej piłki golfowe nie spełniają wymogów kategorii A, nadal jednak wyglądają prawie jak nowe. Wciąż zachowują bardzo dobrą jakość i są bez większych uszkodzeń, aczkolwiek mają drobne zadrapania lub ślady oznaczeń markerem. Powierzchnia piłek z tej kategorii nie jest starta, może być jednak lekko matowa. Oczywiście są tańsze niż piłki z wyższej kategorii. Czasami piłki z obu kategorii są łączone w kategorię A/B (B+), gdzie w zależności od modelu w stosunku pół na pół lub 25% (A) na 75% (B) mieszają się w jednym zestawie obydwa rodzaje piłek.

Ostatnia kategoria, czyli C (AA/A), to wszystkie pozostałe używane piłki golfowe nadające się do gry. Poza nimi są też oczywiście piłki, które nie są już kompletnie zdatne do gry, czyli np. są ścięte przez mocne uderzenie, pęknięte itp., i nie są dostępne w sprzedaży. Te jednak, które mimo widocznego zużycia, nadal z powodzeniem mogą spełniać swoją funkcję, grupuje kategoria C. Te piłki do golfa mają większe zadrapania, trudne do usunięcia zabrudzenia lub przebarwienia, ślady po markerze czy też większe uszkodzenia, które jednak nie wpływają na lot piłki. Piłki z kategorii C są najtańsze i świetnie sprawdzą się podczas treningu na polu golfowym dla osób, które mają skłonność do gubienia piłek.

Sprawdźcie jak oceniamy piłki golfowe w naszym sklepie golfowym.

Używane piłki golfowe – jakie wyróżniamy kategorie zużycia?

Używane piłki do golfa – jakie są najpopularniejsze marki?

Piłki golfowe światowej klasy oferuje marka Bridgestone, która bez wątpienia należy do czołówki producentów piłek golfowych. Flagowa seria Bridgestone Tour B jest przeznaczona dla golfistów chcących zmiękczyć czucie oraz zwiększyć spin przy prędkości uderzenia poniżej 105 mph. Niemniej jednak golfiści na każdym poziomie zaawansowania znajdą w tej serii odpowiedni dla siebie model. Bridgestone zastosował w swoich piłkach najnowocześniejsze technologie produkcji, m.in. powłokę REACTIV Cover, jądro z technologią Gradational Core oraz podwójne rowki Dual Dimple.

Inną znaną na rynku marką piłek golfowych jest Srixon. Z-STAR, flagowy model marki, charakteryzuje doskonałe czucie oraz kontrola odległości. Piłki te są doskonałe dla osób dobrze grających, jednak z umiarkowaną prędkością swingu, ponieważ Z-STAR znakomicie sprawdzają się w zakresie prędkości swingu od 80 do 105 mil na godzinę. Piłki te cechuje wysoka precyzja gry krótkiej oraz kontrola dystansu wokół greenu.

Nie sposób nie wspomnieć o marce Titleist i najczęściej używanym modelu piłki golfowej na wszystkich turniejach – Titleist ProV1. Piłka ta daje większą kontrolę rotacji przy krótkiej grze, jeszcze bardziej stabilny lot piłki oraz bardziej penetrującą trajektorię lotu, przy jednoczesnym zachowaniu miękkości oraz czucia. Są to trzywarstwowe miękkie piłki przeznaczone dla osób zaawansowanych. Dają bardzo duże odległości, wysoki lot piłki i duży spin. Zewnętrzna powłoka wykonana jest z urethanu, środkowa warstwa z ionomeru.

Używane piłki golfowe – kategorie zużycia

To tylko kilka przykładów wiodących producentów piłek golfowych, jednak ich wybór na rynku jest o wiele szerszy. Marki takie jak Callaway, TaylorMade, Honma, a także piłki do golfa Mizuno Golf, Dunlop, Wilson, czy też używane piłki do golfa Nike i wiele innych również oferują nam wysokiej jakości piłki do golfa, które świetnie sprawdzą się na polu golfowym. Zestawy nowych piłek golfowych zawierają przeważnie 12 sztuk, czyli dwa razy mniej niż miksy piłek używanych, w cenie od 200 do 300 zł, czyli około dwukrotnie większej niż koszt używanego zestawu. Cenowo więc przy minimalnym, a w wielu przypadkach wręcz niedostrzegalnym zużyciu piłki, zestawy używane są dużo korzystniejsze. Ponadto, jeśli uda nam się zakupić jeden z topowych modeli w zestawie w klasie A, B lub A/B, jest to bez wątpienia świetna inwestycja.

Refinished – odzyskane piłki golfowe

Refinished określa grupę piłek do golfa, którym dano drugą szansę, czyli przywrócono je do gry z zachowaniem właściwości fabrycznych piłek nowych. Piłki są chemicznie myte, pozbawiane wszelkich odbarwień, zabrudzeń, śladów markera itp. Część zewnętrznej powłoki jest zdzierana, co pozwala odsłonić wewnętrzną część i zbadać, w jakim stanie jakościowym jest piłka. Te najbardziej uszkodzone piłeczki golfowe są na tym etapie odrzucane. Zasadniczą częścią procesu jest powtórne powlekanie, dzięki któremu piłki otrzymują całkiem nową, lśniącą powłokę. Piłki są praktycznie nowe, kosztują jednak o połowę mniej niż ich oryginalne odpowiedniki.

Wybór używanych piłek golfowych jest więc szeroki. Na rynku dostępne są komplety używanych piłek do golfa różnych marek, a także zestawy z miksem piłek różnych producentów. Wyróżniamy kilka klas zużycia piłek, które różnią się zarówno stanem produktów, jak i ceną. Zestaw kategorii A/B oraz B stanowią optymalną relację ceny do jakości i powodują, że w bardzo dobrej cenie mamy świetne piłki z niewielkimi śladami użytkowania. Kilka partii golfa i nasze nowe piłki również zbierają ślady gry. Całkowicie nowe piłki do golfa mamy więc jedynie w krótkim momencie pomiędzy ich zakupem a wejściem na pole golfowe i rozpoczęciem gry. Stąd komplety używanych piłek są kuszącą oraz opłacalną opcją.

Używane piłki do golfa – jakie kupić?