Project Description

Każdy sport ma swoje turnieje, ponieważ w naturalny sposób wiąże się z rywalizacją. Wielki Szlem występuje w różnych dyscyplinach sportowych i oznacza wygranie przez jednego zawodnika w jednym roku kalendarzowym najbardziej prestiżowych turniejów w danej dyscyplinie. Mówi się, że Wielki Szlem może zrobić lub złamać karierę gracza. Cztery najważniejsze turnieje golfowe świata składają się na Golf Wielki Szlem, którego zdobycie marzy się niejednemu golfiście. Zwycięstwa w turniejach wielkoszlemowych owocują prestiżem, sławą oraz pieniędzmi. Tymczasem wygranie choćby jednego spośród tego kwartetu turniejów golfowych jest nie lada wyzwaniem, co dopiero wszystkich czterech i co dopiero w jednym sezonie. Bez wątpienia jest to zestawienie najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych zawodów golfowych, w jakich profesjonalny gracz w golfa może uczestniczyć. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych turniejów.

Jakie są najważniejsze turnieje golfowe? Cztery turnieje wielkiego szlema

Zdobycie Wielkiego Szlema w golfie jest równoznaczne z wygraniem czterech największych turniejów golfowych, do których zalicza się The Masters Tournament, U.S. Open Championship, The Open Championship oraz U.S. PGA Championship. Co ważne, zwycięstwa te powinny mieć miejsce w jednym sezonie golfowym. Wygranie już jednego z tych turniejów czyni zawodnika profesjonalistą i golfową legendą. Wielki Szlem Golf rozpoczyna się wtedy, kiedy turniej Masters Golf. The Masters Tournament ma miejsce wiosną, dokładnie w kwietniu, i jest swoistym rozpoczęciem wielkoszlemowego sezonu golfowego. Następnie w czerwcu mamy U.S. Open, a w lipcu brytyjskie The Open Championship. Wielki Szlem kończył zawsze PGA Championship w sierpniu, jednak w 2019 roku turniej ten został przeniesiony na maj.

Na jakich polach rozgrywane są turnieje wielkiego szlema?

Trzy spośród czterech turniejów wielkoszlemowych rozgrywane są w Stanach Zjednoczonych. The Masters Tournament rozgrywany jest zawsze w jednym miejscu i jest to pole golfowe Augusta National Golf Club. Miasto Augusta znajduje się w hrabstwie Richmond stanu Georgia. Turniej U.S. Open jest natomiast co roku rozgrywany w innym miejscu w Stanach Zjednoczonych. PGA Championship zazwyczaj rozgrywane są we wschodniej części Stanów na dziewięciu polach golfowych należących do Amerykańskiego Stowarzyszenia Zawodowych Golfistów (The Professional Golfers’ Association of America). Jedynym rozgrywanym w Europie turniejem wielkoszlemowym jest The Open Championship, czyli tzw. British Open. Jak sama nazwa wskazuje, turniej ten odbywa się w Wielkiej Brytanii. The Open to najstarszy z czterech najważniejszych turniejów w zawodowym golfie. Turniej ten, rozgrywany co roku w czerwcu lub lipcu, po raz pierwszy odbył się w Prestwick Golf Club w Ayrshire w Szkocji. Obecnie rozgrywany jest w Royal Portrush Golf Club w hrabstwie Antrim w Irlandii Północnej.

Zwycięzcy wielkiego szlema – czy jeden golfista wygrał kiedykolwiek wszystkie cztery turnieje?

Jeszcze żadnemu graczowi nie udało się zdobyć nowego klasycznego golfowego Wielkiego Szlema, choć w 1930 roku Bobby Jones zdobył starego Wielkiego Szlema, wygrywając U.S. Open Golf, British Open, U.S. Amateur i British Amateur, będąc jak dotąd jedyną osobą w historii, która zdobyła go w starej wersji. W obecnej wersji dotychczas żadnemu graczowi nie udało się zdobyć klasycznego Wielkiego Szlema w jednym sezonie. W golfie istnieją więc dwa główne cele: zdobycie Wielkiego Szlema i zdobycie Wielkiego Szlema w karierze. Wielki Szlem definiuje się jako wygranie wszystkich czterech turniejów wielkoszlemowych w jednym roku kalendarzowym. Biorąc pod uwagę, jak fantastycznymi graczami są topowi światowi golfiści, Wielki Szlem okazuje się celem nader ambitnym. Do tej pory najbliżej był Tiger Woods, który wygrał wszystkie cztery turnieje wielkoszlemowe, jednak dokonał tego na przestrzeni dwóch lat w okresie 2001–2002. W takiej konfiguracji zdobycie tych czterech tytułów określa się mianem „karierowego” Szlema. Blisko tego sukcesu jest również najlepszy europejski gracz w golfa Rory McIlroy, choć Wielki Szlem wciąż pozostaje poza jego zasięgiem.

Bobby Jones zwyciężył w czterech turniejach golfowego wielkiego szlema

Na sukcesy golfowe składa się cały szereg czynników. Przede wszystkim umiejętności gracza, jego talent, pracowitość zaangażowanie, a także przygotowanie do gry. Szalenie istotną rolę odgrywa też sprzęt golfowy, przede wszystkim kije golfowe. Gracz może zabrać ze sobą na pole golfowe komplet czternastu kijów w zestawie od drivera po puttera. Najznakomitsze światowe marki golfowe wypuszczają na rynek coraz bardziej zaawansowane technologicznie wyposażenie golfowe, zarówno kije, piłki, torby golfowe, wózki, jak i szereg ułatwiających komfortowe poruszanie się po polu golfowym akcesoriów. Te detale również mają wpływ na osiągane przez graczy wyniki, nic jednak nie zastąpi talentu i umiejętności.

zwycięstwo tiger woods the masters tournament

Masters – gdzie jest rozgrywany pierwszy turniej wielkoszlemowy sezonu

Niejeden początkujący gracz zadał sobie pytanie – co to jest turniej Masters? Otóż pierwszym turniejem wielkoszlemowym jest The Masters Tournament, który zgodnie z tradycją rozpoczyna się w pierwszym tygodniu kwietnia jako inauguracja dotychczasowych rozgrywek. To wielkie wydarzenie golfowe. Gdzie turniej Masters Golf? Miejsce The Master Tournament jest stałe, zawsze odbywa się on w Augusta National Golf Club w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych, gdzie do pokonania jest 18-dołkowe pole golfowe. Klub jest zdecydowanie elitarny, można dostać się do niego tylko na specjalne zaproszenia, a przynależące do klubu pole golfowe w 2009 roku zostało najwyżej sklasyfikowane na liście 100 najlepszych amerykańskich pól golfowych w Golf Digest. Augusta National Golf Club jest gospodarzem The Masters Tournament od 1934 roku. Pierwszym zwycięzcą tego turnieju był natomiast Horton Smith, natomiast najczęściej w historii wygrana trafiła do legendy golfa –  Jacka Nicklausa. Zwycięzca The Master Tournament otrzymuje zieloną marynarkę, co jest znakiem charakterystycznym tego wydarzenia i swoistym symbolem przynależenia do klubu. Po roku od wygranej zwycięzca zwraca puchar turnieju  do klubu, by trafił w ręce kolejnego laureata. Turniej Masters to golf na najwyższym poziomie. Nagrody również są niezwykle wysokie. W 2020 roku zwycięzca Dustin Johnson zarobił, zwyciężając, dwa miliony dolarów. Dwa kolejne miejsca również zostały sowicie opłacone, bo kwotą bagatela ponad milion dolarów.

masters tournament pole do gry w golfa augusta

PGA Championship – mistrzostwa zawodowych golfistów

Kolejnym turniejem wielkoszlemowym jest PGA Championship, inaczej zwany U.S. PGA. PGA Championship Golf organizowany jest przez golfowe stowarzyszenie Professional Golfers Association of America, z czego też wynika jego nazwa. Pierwszy tego typu turniej odbył się w Siwanoy Country Club w Bronxville w stanie Nowy Jork. Miało to miejsce na początku XX wieku, dokładnie w roku 1916, kiedy golf turnieje wyglądały trochę inaczej niż obecnie, chociażby pod kątem nagród, które były wówczas o wiele niższe. Pierwszym mistrzem U.S. PGA był Jim Barnes, ale to Benny Anster jest pamiętany jako zwycięzca, który wygrał trzy razy z rzędu w latach 1920–1922. W U.S. PGA, które szczyci się mianem turnieju elitarnego, mogą wziąć udział jedynie profesjonalni gracze spełniający szereg określonych kryteriów. Symbolem PGA Championship jest trofeum ufundowane przez Rodmana Wanamakera, natomiast korzyści ze zwycięstwa jest znacznie więcej. Zwycięzca ma zagwarantowany dożywotni udział w PGA Championship, a przez kolejne pięć lat udział w pozostałych trzech turniejach wielkoszlemowych. Tiger Woods wygrał PGA Championship czterokrotnie, natomiast pięciokrotnie udało się to Jackowi Nicklausowi oraz Walterowi Hagenowi.

pole golfowe pga championship

U.S. Open – walka o tytuł mistrza Stanów Zjednoczonych w golfie

U.S. Open, czyli United States Open Championship, uchodzi za najtrudniejszą rozgrywkę golfową na świecie, a zarazem najlepiej opłacaną. Ma to związek przede wszystkim ze specjalnym przygotowywaniem pól golfowych na okoliczność tego turnieju. Organizatorzy nie ułatwiają zawodnikom zadania. Są dodawane przeszkody, fairwaye są wąskiei, kręte i usytuowane pośród w pofałdowanym terenie. Słowem, jest się z czym zmierzyć. Zwyciężyć mogą tylko ci zawodnicy, którzy rozgrywają dołki poniżej par, czyli przewidywanej dla danego dołka liczbie uderzeń.

Pierwsze zawody U.S. Open odbyły się w Newport Country Club w roku 1985, a pierwszym zwycięzcą został angielski golfista, Horace Rawling. W przeciwieństwie do The Masters Tournament, gdzie do udziału potrzeba specjalnego zaproszenia, U.S. Open Golf – jak sama nazwa wskazuje – jest turniejem otwartym. Aby wziąć udział, wystarczy mieć handicap na poziomie 1,5, a także przejść składające się z wielu etapów kwalifikacje. Co ciekawe, w U.S. Open wystąpił również rewelacyjny polski golfista, Adrian Meronk. Wydarzenie to było historyczne dla polskiego golfa, ponieważ po raz pierwszy w wielkoszlemowym turnieju U.S. Open wystąpił Polak, reprezentując nasz narodowy golf top.

u.s open turniej wielkiegoszlema

The Open – jedyny turniej golfowy wielkiego szlema w Europie

Turnieje Wielkiego Szlema to nie tylko amerykańskie rozgrywki. The Open, nazywany również British Open lub The Open Championship, jest jedynym turniejem wielkoszlemowym, który nie odbywa się w Stanach Zjednoczonych. Turniej ten jest organizowany w Europie, a dokładnie w kolebce golfa, czyli na Wyspach Brytyjskich. The Open golf to najstarszy i zarazem najbardziej prestiżowy z turniejów golfowych. Wielki Szlem jest w przeważającym stopniu amerykański, The Open natomiast dodaje mu brytyjskiego klimatu. Turniej rozgrywany jest na dość surowych pod kątem warunków dla graczy polach golfowych typu links. Pierwszy U.S. Open odbył się w roku 1860, a pierwszym zwycięzca był Wille Park Sr. Jeśli chodzi o U.S. Open nagrody,to  pierwsza wynosiła dokładnie 25 £, natomiast dziś kwoty te są nieporównywalnie wyższe. Poza honorarium ogromnym prestiżem jest honorowy tytuł The Champion Golfer of The Year. Zwycięzca otrzymuje mistrzowskie trofeum zwane Claret Jug. British Open słynie z trudnych pól golfowych i warunków pogodowych, często rozgrywany jest przy silnym wietrze, deszczu i zimnie.

150 rocznica turnieju the open

Źródła:
Masters.com
Theopen.com
Usopen.org
Pgachampionship.com