Project Description

Wyścig konstruktorów kijów golfowych trwa w najlepsze! Jest to znakomita wiadomość dla golfistów i golfistek, ponieważ dzięki temu mogą liczyć na nowe rozwiązania, które to wciąż i wciąż pomogą im doskonalić grę, osiągając przy tym najlepsze wyniki. Co zatem przygotowali na 2023 rok twórcy kijów Taylor Made? Cóż, nie da się na pierwszym miejscu nie wspomnieć o serii Stealth 2 – włókno węglowe zadomowiło się na polach golfowych na dobre!

nowości sprzętowe od taylormade
taylormade driver stealth2 lico z karbonu
nowości sprzętowe od taylormade driver stealth2

Karbonowe lico – lekkość materiału, dzięki najnowocześniejszemu rozwiązaniu na rynku

Karbon to potoczne określenia włókna węglowego (karbonizowanego). By móc je w ten sposób nazwać, musi być to włókno, którego co najmniej 92 proc. masy stanowi węgiel (co ciekawe, jeśli ma 99 proc. i więcej, mówi się już o włóknie grafitowym – łatwo przy tym wnioskować, że włókno węglowe i grafit mają bardzo podobną strukturę atomową). 

Karbon jest doceniany już od wielu lat i znajduje coraz szersze zastosowanie. Wykorzystuje się go m.in. w lotnictwie, wojskowości, budownictwie, do tworzenia niektórych elementów turbin, pionów wiertniczych, artykułów medycznych etc. Względnie niedawno dołączył też do grupy materiałów, których z powodzeniem używa się podczas konstruowania właśnie kijów golfowych. Dlaczego włókno węglowe jest tak cenionym tworzywem? Ma bowiem znakomite właściwości:

  • jest bardzo sztywne (sztywniejsze m.in. od stali);
  • ma niską gęstość (jest ok. 44 proc. lżejsze niż tytan);
  • wysoką stabilność termiczną oraz chemiczną (przy braku środków utleniających);
  • znakomitą wytrzymałość (kilkukrotnie wyższą niż stal, biorąc pod uwagę zachowanie tej samej masy określonego elementu);
  • cechuje się dobrym przewodnictwem cieplnym oraz elektrycznym;
  • jako materiał kompozytowy, umożliwia elastyczne zastosowanie, tzn. umieszczenie większej liczby warstw karbonu w miejscach narażonych na większe obciążenia, a mniejszej w tych rzadziej i mniej używanych – dzięki temu możliwe jest jeszcze większe obniżenie wagi danego elementu, przy zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości.

Które z tych cech są najistotniejsze w kontekście tworzenia kijów golfowych? W przypadku karbonowego lica, które pojawia się w kijach TaylorMade, najważniejsze stało się przede wszystkim ograniczenie jego masy, co przełożyło się na zmiany w konstrukcji całej główki oraz zwiększenie parametrów, na których wielu graczom zależy najbardziej!

taylormade karbonowe lico game changer

Far + Forgiveness = Fargiveness – odległość i wybaczalność w kijach TaylorMade Stealth2

„Wraz z kijami Stealth™, pożegnaliśmy limity tytanu i powitaliśmy golfistów z całego świata w erze Carbonwood™” – można przeczytać na oficjalnej stronie TaylorMade. Zgadza się, to właśnie opisany wcześniej karbon ma ogromny wpływ na powstanie możliwości, które twórcy kijów określają jako „fargiveness”. Jest to połączenie dwóch angielskich słów: „far” – czyli w bezpośrednim tłumaczeniu „daleko” – a także „forgiveness”, co oznacza ukochaną przez wszystkich golfistów i golfistki „wybaczalność”.

W serii Taylor Made Stealth 2 zastosowano innowacyjne technologie i najnowocześniejsze materiały, w tym m.in. znacznie zwiększono ilość wspomnianego włókna węglowego w składzie główki. Jest to aż 75 proc. więcej niż we wcześniejszych modelach, w tym – rzecz jasna – zrobiono z niego lico. Ten właśnie element pojawił się już w kijach Stealth I generacji, co zrobiło ogromną furorę. II generacja jest jednak jeszcze bardziej dopracowana i widać, że twórcy Taylor Made nie spoczywają na laurach – już czekamy na kolejne projekty, które wyjdą spod ich rąk!

Era lekkości – włókno węglowe w kijach TaylorMade 

Jak to zostało wspomniane, włókno węglowe to przede wszystkim lekkość. Czy jednak ideą jest stworzenie główki, która będzie ważyć jak najmniej? Nie, nie to jest sednem. Kluczowe jest bowiem nie tyle samo zastosowanie włókna węglowego, lecz sposób, w jaki to zrobiono. 

W kijach Taylor Made zachwyca przede wszystkim karbonowe lico. Dzięki jego zastosowaniu, konstruktorzy zyskali „zapas” masy, którą mogli ulokować w innych częściach główki. To zaś przekłada się na większą stabilność uderzeń. Co więcej, jeśli lico jest lżejsze, jest możliwość zrobienia go w nieco większym rozmiarze, a to oznacza większą powierzchnię trafienia. Wszystko to sprawia, że kije z serii Taylor Made Stealth 2 sprawdzą się zarówno w rękach zawodowców, jak i graczy będących na początku swojej golfowej przygody.

Ring jak w SIM2 – by przenieść wagę na obwód główki drivera

Żaden inny kij do długiej gry, jaki powstał w historii marki Taylor Made, nigdy nie miał w swoim składzie tak wiele lekkich materiałów. To, jak zaprojektowano całą główkę, w dużej mierze zostało opisane wcześniej, lecz przede wszystkim punktem odniesienia było lico. Drivery Stealth 2 to także najnowsza odsłona kompozytowego pierścienia, który wzmocniono włóknem węglowym – tak, tutaj także znalazło skuteczne zastosowanie.

ring w driverze taylor made

Fairway wood TaylorMade2 Stealth – game changer

Wiele osób myśląc o serii Stealth2, przede wszystkim skupia się na driverach – niesłusznie! Ci, którzy poznali fairway wood Stealth2, to właśnie ten kij uznają za prawdziwy game changer. Dlaczego? Po pierwsze, można w zasadzie stwierdzić, że są to… trzy kije! Zamontowano w nim bowiem odpowiednio wyważony ciężarek, którego ustawienie można samodzielnie regulować. Dzięki temu można zarówno grać na naprawdę sporych odległościach, jak i z sukcesem pokonywać ciasne par 4. Ciężarek pomaga bowiem kontrolować wysokość lotu piłki, dostosowując ją do bieżących potrzeb.

Po drugie, w kontrukcji wood’a Stealth 2 zastosowano taką mieszankę materiałów, jakiej jeszcze nie było – główka składa się bowiem z tytanu, stali oraz włókna węglowego. Każde z tych tworzyw posiada nieco odmienne właściwości, zwłaszcza w zakresie wagi. Dzięki temu można ją optymalnie rozplanować, co przekłada się na jeszcze większą kontrolę i znakomite czucie piłki. 

Po trzecie, w Taylor Made nikt nie zapomina o tym, co dobre – twórcy nie zamierzają na razie żegnać się z technologią Twist Face. Można więc odetchnąć z ulgą… Tak, jest to jeden z systemów, który niewątpliwie przejdzie do historii. Wiąże się bowiem ze zmienną krzywizną lica, co znacznie zwiększa wybaczalność, a także pozwala na wykonywanie dłuższych uderzeń.

To tylko niektóre z cech wood’ów Taylor Made, jakimi podbijają one 2023 rok. Innowacyjnych rozwiązań jest znacznie więcej, co niewątpliwie jest dużym plusem. Choć.. można to także potraktować jako „wadę” – wielu osobom może być bowiem trudno rozeznać się we wszystkich opcjach i tym samym mogą czuć ograniczenia w wykorzystywaniu pełni potencjału kijów Stelath 2. Na to jednak też jest rozwiązanie – fitting ze specjalistą, który nie tylko przedstawi najważniejsze właściwości wybranych modeli, lecz także dobierze je odpowiednio do indywidualnych potrzeb i możliwości danych golfistów czy golfistek.

taylormade stealth2 fairwaywood game changer

Fitting kijów z Michałem Bajerskim – dobierz idealny kij TaylorMade Stealth 2

Dlaczego fitting kijów jest tak ważny? To trochę tak, jak z kupowaniem butów – owszem, można zamówić wymarzoną parę w ciemno. Bez mierzenia może się jednak okazać zupełnie nietrafiona, choć nadal zachwycająca swoim wyglądem. Tak też jest z kijami golfowymi. Najlepszym sposobem ich wyboru jest właśnie fitting, który pozwala optymalnie dobrać wszystkie elementy, m.in. do doświadczenia golfisty lub golfistki, wzrostu czy potrzeb. Doskonale wiedzą o tym specjaliści z BogiGolf Fitting Center, który znajduje się na terenie Śląskiego Klubu Golfowego w Siemianowicach Śląskich.

Pod okiem m.in. Michała Bajerskiego, jednego z najbardziej doświadczonych, profesjonalnych fitterów w Polsce, można dobrać także kije Taylor Made Stealth 2. Jest to o tyle istotne, że oferują one – zwłaszcza drivery – wiele opcji customizacji. Dzięki odpowiednim „przymiarkom”, testom i rozmowom z profesjonalistą można wybrać najlepszą konfigurację poszczególnych cech i dzięki temu zyskać kij „szyty na miarę”.

Personalizacja kijów – niezliczona ilość możliwości w programie MyStealth2

Customizacja, którą w skrócie można określić personalizacją kija, to w dzisiejszych czasach podstawa. Wiedzą o tym nie tylko fitterzy z BogiGolf Fitting Center, lecz przede wszystkim twórcy marki Taylor Made. Dzięki temu powstał program MyStealth 2. Co jest w nim wyjątkowego? Umożliwia bowiem dopasowanie kijów nie tylko do sposobu gry czy chociażby sylwetki danej osoby, lecz także do jej stylu! Golf to niewątpliwie jeden z tych sportów, w których klasa i wspomniany styl są bardzo ważne – są wręcz jednym z kluczowych elementów kultury tej dyscypliny. Nic więc dziwnego, że w najnowszych kijach Talor Made jest aż tak wiele opcji wyboru, które pozwolą idealnie dobrać także design kija. 

W programie MyStealth 2 można skorzystać z aż czterech różnych opcji personalizacyjnych, tym samym tworząc idealny model z opisywanej tu serii. Wybór dotyczy np. lica – można skonstruować je w aż 6 różnych kolorach, w tym m.in. żółtym, pomarańczowym, niebieskim czy czerwonym. Inną ważną kwestią jest też dobór koloru korpusu główki – tu także można wybrać ulubioną barwę, w tym np. czarną czy jasnozieloną. Customizacji podlega również malowanie górnej części kija – może mieć klasyczne dla kijów marki Taylor Made czarno-białe barwy z wyraźnie oznaczającą się krawędzią lub pozostać całe czarne, co niemalże stanowi już znak rozpoznawczy Stealth’ów. Co więcej, jest także możliwość zdecydowania, czy chce się posiadać na kiju logo Taylor Made, które może służyć dodatkowo jako „celownik”, czy preferuje się pozostawić kij całkowicie czystym. 

Wszystko to sprawia, że naprawdę trudno o dwa takie same kije z serii Stealth 2, choć jednocześnie wszystkie łączy styl, nowoczesność i wyróżniająca się wyrafinowana estetyka. W 2023 roku Taylor Made zyskał zupełnie nową jakość!

mystealth2 taylormade kije golfowe