Project Description

Praktyka czyni mistrza – tak głosi popularna sentencja i jest ona absolutnie trafiona. Nikt nie rodzi się profesjonalistą, a każdy profesjonalista kiedyś był początkujący. Co więc zrobić na samym początku, jak zacząć? Na to pytanie powinny sobie odpowiedzieć osoby, które właśnie rozpoczynają swoją przygodę z tą dyscypliną sportową. Kilka pierwszych kroków w golfie obejmuje poznanie zasad gry, regulaminu, etykiety golfowej, zasięgnięcie lekcji gry i zaopatrzenie się w podstawowy sprzęt. Golf przez długi czas miał opinię sportu dla bogatych, ale obecnie jest to mitem. Golf jest sportem dla każdego i wcale nie musimy wydawać dużych kwot, by zacząć grać. Jak więc wystartować?

Jak zacząć grać w golfa?

Niemal na każdym polu golfowym organizowane są lekcje gry w golfa. Gdy zainteresujemy się tą dyscypliną sportową i zadamy sobie pytanie „jak zacząć grać w golfa?”, odpowiedzią będą właśnie takie lekcje. Bezwzględnie trzeba poznać podstawy – nauczyć się odpowiednio trzymać kij golfowy, nauczyć się wykonywać swing, poznać zasady samej gry oraz obowiązującą etykietę golfową. Jak przy każdej nowej aktywności, tak i w golfie musimy wdrożyć się w temat. Na polu golfowym obowiązuje odpowiedni ubiór, więc zanim wpadniemy na pomysł zawitania tam w T-shircie i dresach, warto poczytać trochę o teorii. Golfista powinien założyć koszulkę polo z kołnierzykiem, spodnie z paskiem i buty golfowe. Nie zaszkodzi również czapeczka z daszkiem oraz rękawiczka golfowa. Ostatnią kwestią jest sprzęt. Możemy kupić swój, możemy też wypożyczyć kije golfowe lub wózek golfowy np. na driving range.

jak zacząć grać w golfa

Gdzie zacząć grać w golfa?

Na lekcjach golfa poznamy zarówno budowę pola golfowego, jak i obowiązujący na nim regulamin. Wspomniany driving range jest swoistą strzelnicą golfową i to właśnie od tego miejsca rozpoczyna większość początkujących golfistów. Uczymy się tam absolutnej podstawy, a zarazem najważniejszego ruchu, czyli uderzeń kijem golfowym w piłeczkę golfową. Trener z pewnością zwróci uwagę na to, co w wykonywanych przez nas ruchach wymaga udoskonalenia, i poprowadzi nas w kształtowaniu odpowiedniego swingu, czyli zamachu golfowego. Zanim jednak to się stanie, z pewnością w naszej głowie zrodzi się pytanie „gdzie grać w golfa?”. Cóż, możemy wybrać najbliższe nam pole golfowe, gdyż ich usytuowanie nie jest na tyle gęste, abyśmy mieli bardzo duży wybór. Im większe miasta, tym z pewnością więcej możliwości wyboru. Jak w każdej branży, dobrze jest też kierować się sprawdzonymi poleceniami. Miejsca cieszące się dobrą opinią z pewnością spełnią nasze oczekiwania. Inną kwestią jest to, na jakie pola golfowe jako początkujący zostaniemy w ogóle wpuszczeni. Dokumentem uprawniającym do korzystania z większości pełnowymiarowych pól golfowych w kraju i za granicą jest tzw. Zielona Karta. Zaczynając grać w golfa, jeszcze jej nie mamy, możliwe więc, że będziemy musieli wybrać mniejsze pole golfowe. Warto więc po prostu zapisać się na lekcje golfa, na których rozpoczniemy od miejsc przeznaczonych dla osób początkujących bez Zielonej Karty i karty handicapowej.

Amatorzy zaczynają na wspomnianym driving range, na którym uczą się swingu i długich uderzeń. Kolejnymi strefami nauki są putting green oraz chipping green, gdzie golfiści uczą się uderzeń kończących. Puttowanie, czyli uderzenia putterem, polega na kierowaniu piłki golfowej do dołka płasko po ziemi. Jest to również nieodzowna umiejętność, którą powinien przyswoić każdy gracz. Warto jednak pamiętać, że cała przyjemność jest w grze i wiele nauczymy się metodą prób i błędów w czasie gry. Specjaliści podkreślają, że nadmierne trenowanie w pewnym momencie zaczyna mijać się z celem i może młodego golfistę znudzić. Trener z pewnością wyczuje ten moment i podpowie, kiedy wyjść na pole golfowe i dalszą naukę kontynuować w czasie rzeczywistej gry.

gdzie zacząć grać w golfa

Co zabrać ze sobą na pierwszą lekcję golfa?

Umawiając się z instruktorem na pierwszą lekcję gry w golfa, warto ustalić z nim kwestię tego, co powinniśmy ze sobą wziąć. Na różnych kursach i z różnych trenerami może to inaczej wyglądać. Nauka gry w golfa w przeważającej części polega na wykonywaniu uderzeń, więc o ile nie musimy mieć wyszukanych akcesoriów golfowych, o tyle kij golfowy i piłeczki będą niezbędne. Jeśli zaopatrzyliśmy się już we własny sprzęt golfowy, to z pewnością nie zaszkodzi go ze sobą zabrać. Jeśli jednak nie mamy jeszcze własnych kijów golfowych, to zazwyczaj są one na lekcjach udostępniane. Nie zaszkodzi oczywiście wziąć ze sobą butelki wody, a także ubrać się stosownie do obowiązującego w golfie dress code’u.

Szukając jednak odpowiedzi na to, co ogólnie powinniśmy zabierać ze sobą na pole golfowe, grając regularnie, znajdujemy dość sporą listę rzeczy. Oczywiście kije golfowe i piłeczki golfowe. Pełny zestaw kijów golfowych zawiera ich 14 sztuk, więc siłą rzeczy potrzebna nam będzie torba golfowa. Warto wiedzieć, co powinno znaleźć się w torbie golfisty. Wybór samej torby również nie jest jednoznaczny – możemy wybrać torbę z nóżkami (stand bag), na wózek (cart bag) lub też profesjonalne torby turniejowe (staff bags) . Niejednokrotnie okazuje się, że nasza wypakowana sprzętem torba golfowa jest duża i ciężka, a my stanęliśmy przed kolejnym wydatkiem, jakim jest zakup wózka, oraz przed dylematem, czy wybrać wózek elektryczny, czy manualny. Do tego cała masa przydatnych podczas gry akcesoriów golfowych. Jak widać, jest tego sporo, natomiast są to rzeczy, które odgrywają znaczącą rolę przy regularnej grze w golfa i nie musimy zaprzątać sobie nimi głowy już na pierwszej lekcji. Wystarczą chęci i entuzjazm.

Zobacz także: Wózek do golfa  elektryczny czy manualny – jaki lepiej wybrać?

gdzie zacząć grać w golfa

Jak się przygotować na pierwszą lekcję?

W zasadzie przed pierwszą lekcją golfa nie są potrzebne żadne specjalne przygotowania. Umawiany się z trenerem indywidualnym lub też na kurs grupowy i jedynym, co powinniśmy zrobić, to pojawić się w miejscu spotkania punktualnie. To dobry nawyk, zwłaszcza w odniesieniu do tej dyscypliny sportowej. Jedną z zasad golfowej etykiety jest bowiem punktualność i zawsze powinniśmy stawiać się na miejscu gry na czas. Instruktor dostosuje prowadzenie lekcji do poziomu osoby uczestniczącej, w związku z czym nie musimy się martwić naszymi umiejętnościami lub ich brakiem. Trener wie, że dopiero zaczynamy i jesteśmy bardzo początkujący. Najczęściej zapewnia również kije golfowe i piłki golfowe, więc nawet nie musimy mieć ze sobą sprzętu, choć takie kwestie warto ustalić wcześniej telefonicznie. Nauka ma na celu zapoznanie nas z całą wiedzą, jakiej potrzebujemy, aby pojawić się na polu golfowym przygotowani do pierwszej gry.

gdzie grać w golfa

Ile kosztuje pierwsza lekcja gry w golfa?

Jeśli chodzi o golfa, to przekrój cenowy jest bardzo szeroki niemalże w każdej kwestii dotyczącej tego sportu. Zarówno na sprzęt sportowy, ubiór golfisty, akcesoria, jak i lekcje gry w golfa możemy wydać stosunkowo niewiele lub też bardzo dużo. Jedna lekcja gry w golfa trwająca od 45 do 60 minut kosztuje od ok. 30 do 200 zł. Przebicie mamy więc kilkukrotne. Koszt zależy od trenera i klubu, na jaki się zdecydujemy. Droższe są lekcje indywidualne, tańsze – grupowe. Kolejny wydatek, jaki musimy ponieść, to wejście na driving range – jest to koszt od 15 do 50 zł, w cenie natomiast zazwyczaj są piłeczki i wypożyczenie kija golfowego. Jeśli chodzi o putting green oraz chipping green, to wypożyczenie kija na te strefy kosztuje od 10 do 20 zł, a skorzystanie z tych obszarów pola golfowego od 30 do 50 zł. Nie są to więc duże koszty, natomiast zsumowane dają już większe kwoty. Wejście na 9-dołkowe pole golfowe będzie nas kosztować od 40 do 100 zł.

Przez długi czas funkcjonowało dużo mitów na temat golfa między innymi założenie, że golf to sport dla bogaczy lub biznesmenów. Jest to nieprawda, tak samo jak opinia, że sport ten jest nudny, nie wymaga kondycji i jest dedykowany osobom starszym. O błędnych pojęciach można się szybko przekonać, stając na polu golfowym. Ceny sprzętu i akcesoriów golfowych zależą od wielu zmiennych, np. od tego, na jaką markę się zdecydujemy, jak zaawansowane technologicznie modele wybierzemy itd.

W jakim wieku najlepiej zacząć grać w golfa?

Przewagą golfa nad innymi dyscyplinami sportowymi jest, między innymi, właśnie to, że można w niego grać niemal całe życie – od wczesnego dzieciństwa do późnej starości. W zasadzie nie ma wieku granicznego, w którym najlepiej zacząć grać. Dzieciaki w wieku 3–4 lat już mogą uczyć się gry. Warto wspomnieć, że jeden z najważniejszych przedstawicieli świata golfa, słynny Tiger Woods, zaczął grać w wieku 2 lat. Golf jest dyscypliną sportową, która wymaga od gracza niesamowitej koordynacji ciała, zwłaszcza na linii oko–ręka. Dopracowany swing musi współgrać z precyzyjnym celowaniem, by zaowocować udanym uderzeniem. Im wcześniej gracz nauczy się zgrywać te rzeczy, tym lepsze wyniki osiągnie. Golf to sport ogólnorozwojowy, w związku z czym ćwiczenia golfowe są dla dzieci bardzo pozytywne i przyczyniają się do zwiększenia ogólnej sprawności.

Ruch oraz umiejętności sportowe to jedno, inną kwestią jest to, czego uczy specyfika etykiety golfowej. Przede wszystkim uczciwość – golf to sport oparty na uczciwości i ta cecha jest z pewnością świetną wartością już dla najmłodszych golfistów. Zasady fair play, szacunek dla innych graczy, poszanowanie reguł oraz punktualność to cały wachlarz zachowań, które kształtują sportowców.

Jeśli więc zastanawiamy się, w jakim wieku najlepiej zacząć grać w golfa, odpowiedź brzmi – w każdym. Absolutnie w każdym wieku, zarówno jeśli myślimy o małych dzieciach, jak i w przypadku, gdy jesteśmy osobami starszymi, golf jest dyscypliną, która da nam wiele dobrego i bez obaw możemy rozpocząć naukę gry.

Co w golfie jest najtrudniejsze dla początkujących graczy?

Najtrudniejsze dla początkujących golfistów jest opanowanie ruchów własnego ciała. Oglądając z boku rozgrywkę golfa, można odnieść mylne wrażenie, że sport ten jest prosty i nieskomplikowany. A, jak to w życiu bywa, teoria często okazuje się łatwiejsza do przystosowania niż praktyka. W golfie bardzo ważna jest technika, która wymaga od gracza koordynacji oraz synchronizacji różnych części ciała jednocześnie. To właśnie ten aspekt gry jest często najtrudniejszy dla osób początkujących.

W uporaniu się z trudnościami bardzo pomocny jest trening golfisty. Polega on na wykonywaniu kilku prostych ćwiczeń, które pomagają zwiększyć mobilność środkowej i dolnej części pleców golfisty, poprawiają ruchomość kręgosłupa piersiowego oraz udoskonalają rotację ciała podczas wykonywania swingu golfowego. Trening golfisty pozwala także zwiększyć transfer energii z ciała golfisty do kija golfowego i zwiększyć stabilność zamachu. Są to niezwykle istotne aspekty gry, które, dzięki prostym ćwiczeniom, możemy udoskonalić i sprawić, że gra nie będzie nam sprawiała trudności.

gra w golfa gdzie grać

Kto korzysta z lekcji gry w golfa?

Lekcje gry w golfa są kierowane przede wszystkim do osób początkujących, które chcą poznać podstawowe umiejętności związane z tą dyscypliną sportową, nauczyć się swingu, uderzeń oraz zasad gry. Ponadto lekcje gry w golfa są przeznaczone dla osób, które chcą zdobyć Zieloną Kartę. W tym przypadku jest to już kurs na Zieloną Kartę. Warto wiedzieć, czym jest ten dokument i do czego się przydaje. Otóż Zielona Karta uprawnia do wejścia na większość pól golfowych w Polsce i za granicą, a także umożliwia udział w turniejach dla początkujących. Ponadto Zielona Karta jest swoistą przepustką do przystąpienia do klubu golfowego, a następnie do uzyskania karty handicapowej. Z kolei wspomniana karta handicapowa Polskiego Związku Golfa jest przeznaczona dla osób posiadających HCP 54 lub niższy i uprawnia ona do udziału w turniejach golfowych, w których wymagane jest posiadanie oficjalnego handicapu, np. w Turniejach Mistrzowskich PZG. Jak więc widać, lekcje gry w golfa umożliwiają nam nie tylko poznanie podstaw gry, ale również stawianie pierwszych kroków w drodze do gry turniejowej.

Reasumując – pierwsze kroki początkującego golfisty powinny się kierować na lekcję gry w golfa. Gracz powinien także zaopatrzyć się w stosowny strój, a następnie własny sprzęt golfowy, bo ten, prędzej czy później, w regularnej grze będzie mu potrzebny. Reszta przyjdzie z doświadczeniem.