Project Description

Golf to sport, który mogą uprawiać osoby w każdym wieku. Jest to świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i podziwianie otoczenia, dzięki czemu jest sportem niezwykle atrakcyjnym. Zdecydowana większość golfistów chciałaby z czasem doskonalić swoją technikę, aby móc osiągać zadowalające wyniki i piąć się wyżej w rankingach indywidualnych. Golf jest sportem, który pod pewnymi względami wyróżnia się na tle innych dyscyplin sportowych. Jedną z takich kwestii jest z pewnością golfowa etykieta, na podstawie której opracowano Reguły gry w golfa, a wśród nich masa pojęć, z jakimi każdy początkujący golfista powinien się zapoznać. Z jednej strony mamy bowiem rekreacyjne oblicze golfa, z drugiej – aspekt rywalizacyjny i golfowe turnieje.

kije golfowe do gry jakie wybrać aby były zgodne z regułami
kije do golfa jakie są zgodne z regułami gry
reguły gry w golfa jakie kije wybrać

Jak to jest więc z tymi turniejami? W statystykach rankingowych graczy w golfa uwzględnia się aktualnych posiadaczy kart HCP (wydawanych przez Polski Związek Golfa). Karty te są ważne do końca roku, w którym zostały wydane. Aby otrzymać kartę handicapową, należy uzyskać Zieloną Kartę oraz być członkiem klubu golfowego, który umożliwia udział w turniejach PZG. Znalezienie się w rankingu najlepszych graczy golfa w Polsce jest z pewnością marzeniem wielu ambitnych zawodników.

najlepsi golfiści w Polsce

Czym są formaty gry w golfa?

Rywalizacja w golfie jest oparta na podstawie wyników poszczególnych zawodników lub drużyn w poszczególnych rundach. Gracze zdobywają dołki golfowe przy pomocy jakiejś – mniejszej lub większej – liczby uderzeń. Szczegółowe sposoby naliczania punktów są zawarte we wspomnianych wcześniej Regułach gry w golfa, gdzie znajdziemy także słowniczek pojęć golfowych, które wyjaśniają branżowe nazewnictwo, które tak naprawdę każdy gracz na polu golfowym powinien znać. Stroke Play, Match Play, Stableford, Scorecard, Birdie, bogey golf – to tylko niektóre spośród podstawowych pojęć golfowych. Jeżeli chcemy czuć się pewnie na polu golfowym już od samego początku naszej przygody z tą dyscypliną sportową, warto sięgnąć po literaturę golfową, taką jak np. „Poznać Reguły” napisaną przez sędzinę PZG Agnieszkę Jakubowską. W książce tej znajdziemy reguły golfowe omówione w praktyczny sposób. Gdy rozpoczynamy grę rywalizacyjną, wiedza na temat tego sportu jest równie ważna jak sprzęt golfowy, który ze sobą zabieramy.

książka reguły gry w golfa
Poznaj reguły gry w golfa

Formaty gry w golfie to rodzaje rozgrywek, jakie w tym sporcie mogą być prowadzone. Dwoma podstawowymi formatami są Stroke Play oraz Match Play. Te formaty gry w golfa różnią się zasadniczo sposobem naliczania punktów. W Stroke Play każdemu z graczy sumuje się łączną liczbę uderzeń i rywalizacja pomiędzy wszystkimi graczami odbywa się w oparciu o ten właśnie łączny wynik. Z kolei Match Play polega na rywalizacji dwóch przeciwników. Pod uwagę brana jest tutaj oczywiście liczba wygranych, przegranych oraz zremisowanych dołków. Mówiąc o formatach gry w golfa, nie sposób nie wspomnieć o wyniku netto i brutto – pojęciach, którymi często operuje się w świecie golfa. Kluczową kwestią jest tutaj handicap, czyli współczynnik mówiący nam o umiejętnościach danego gracza na polu golfowym. Handicap (w skrócie HCP) jest brany pod uwagę, by wyrównać szanse zwycięstwa graczy o różnym poziomie umiejętności. Im większe umiejętności, tym mniejszy handicap. Mówiąc o wyniku brutto, mówimy o całkowitej liczbie uderzeń danego gracza nieskorygowanej handicapem. Z kolei wynik netto jest równoznaczny z wynikiem brutto skorygowanym o uderzenia handicapowe.

punkty w rozgrywce golfowej strokeplay brutto

Format Stroke Play – podstawowe zasady

W grze w formacie Stroke Play uczestniczy więcej niż dwóch obserwujących nawzajem swoją grę zawodników. Tutaj graczy mamy więcej, a oprócz nich wraz z każdym graczem na polu golfowym obecny jest tzw. marker, który pełni funkcję swego rodzaju sędziego golfowego – liczy punkty, obserwuje uczciwość gracza i zapisuje wyniki brutto. To z nim zawodnik uzgadnia liczbę uderzeń. Wyniki zapisane na karcie gracza są po każdym dołku autoryzowane przez markera. Karta wyników jest następnie przez gracza dostarczana do komitetu. Stroke Play wygrywa zawodnik, który spośród uczestników gry wszystkie rundy rozegrał przy pomocy najmniejszej liczby uderzeń. Dokładne zasady tego formatu opisuje golfowa Reguła 3. Znajdziemy tam m.in. informację, że po każdej rundzie Stroke Play gracze oddają swoje karty wyników, na których jest zapisany wynik wszystkich dołków. Format ten może być rozgrywany zarówno uwzględniając wyniki brutto, jak i wraz z handicapem, czyli uwzględniając wyniki netto.

Zdarzają się również dyskwalifikacje. Poza skrajnymi przypadkami, czyli przy nieuczciwości lub innym nieposzanowaniu zasad przez gracza, istnieją sytuacje, które również mogą prowadzić do dyskwalifikacji zawodnika. Jedną z takich sytuacji jest nieumieszczenie piłki golfowej w dołku, czyli tzw. niezakończenie dołka, lub też odmowa zastosowania się do reguły.

punkty w stableford netto

Najbardziej klasycznym formatem jest format stroke play, w którym liczą się wszystkie wykonane uderzenia (i uderzenia karne), a wygrywa ten, kto uzyska najniższy wynik. Rozgrywki mogą być zarówno brutto jak i netto, a zatem z uwzględnieniem handicapu i bez niego.

agnieszka jakubowska książka poznać reguły gry w golfaAgnieszka Jakubowska

Stableford czym różni się od Stroke Play?

Zawody Stableford są jednym z formatów rozgrywanych na zasadach Stroke Play, natomiast różni się on od typowego Stroke Play sposobem naliczania punktów. W Stableford wynik oblicza się, biorąc pod uwagę par dołka. Czym więc jest par? Par, z ang. professional average result, czyli profesjonalny średni wynik, jest swoistą przewidywaną normą uderzeń dla danego dołka. W Stableford liczbę uzyskanych na poszczególnych dołkach uderzeń porównuje się z par dołka. O rozgrywkach bogey, par i Stableford mówi Reguła 32. Czytamy w niej, że w tych rodzajach rozgrywek golfowych zawodnik z najniższym wynikiem netto na dołku ma przywilej na kolejnym dołku golfowym. Podana jest też dokładna punktacja w zależności od liczby uderzeń, która może wynosić od 0 do 6 punktów.

strokeplay a stableford różnice w grze w golfa
najważniejsze różnice między grą w formacie dstrokeplay a stablefor

Stableford, ten format może być rozgrywany zarówno z uwzględnieniem handicapu (stableford netto), jak i bez niego, czyli brutto. Najczęściej na początku będziesz spotykał się jednak z rozgrywkami w formacie stableford netto.

agnieszka jakubowska książka poznać reguły gry w golfaAgnieszka Jakubowska

Jak przyznawane są punkty w formacie Stableford? Czyli co oznacza eagle, birdie, par, bogey, double bogey?

Przed ruszeniem na pole golfowe i rozpoczęciem gry wielu początkujących golfistów zada sobie pytanie: Jak liczyć punkty Stableford? Otóż w formacie Stableford na każdym dołku gracz otrzymuje punkty w następujący sposób: 6 punktów za 4 uderzenia poniżej par, 5 punktów za 3 uderzenia poniżej par i idąc dalej nazewnictwem branżowym – 4 punkty za eagle, 3 punkty za birdie, 2 punkty za par i 1 punkt za bogey. Koniecznym jest więc wiedza, co oznaczają te poszczególne pojęcia. Zacznijmy od eagle, co oznacza wynik gracza dwoma uderzeniami poniżej par dołka. Czyli np. gdy mamy dołek PAR 6, a gracz zdobył go czterema uderzeniami, czyli dwoma mniej od przewidywanej normy, wówczas mamy do czynienia z wynikiem eagle. Następnie birdie, czyli również świetny wynik gracza, który zdobył dołek jednym uderzeniem poniżej PAR tego dołka. Wynik par z kolei oznacza wynik zgodny z normą, czyli z PAR danego dołka. Przykładowo mamy dołek PAR 4 i gracz zdobył je czterema uderzeniami, wówczas w Stableford należą mu się 2 punkty właśnie za wynik par. Idąc natomiast w drugą stronę, mamy termin bogey, który oznacza zdobycie dołka jednym uderzeniem powyżej par. Mamy też double bogey, czyli rozegranie dołka dwoma uderzeniami powyżej jego par, jednak więcej niż jedno uderzenie ponad wynik ustalony na dołku to w Stableford zero punktów.

Format Stableford może występować bez uwzględniania handicapu, jako Stableford brutto, jak również z uwzględnieniem uderzeń handicapowych – wówczas mówimy o Stableford netto. Wynik zarówno Stableford brutto, jak i Stroke Play brutto, czy każdy inny określony mianem „brutto”, jest prostszy do obliczenia, ponieważ nie musimy nic doliczać. Natomiast wielu golfistów zada sobie pytanie w przypadku Stableford netto, jak liczyć punkty z uwzględnieniem HCP? Warto zacząć od tego jaki HCP mają poszczególni gracze. Otóż zerowy handicap mają zawodnicy, którzy wszystkie dołki rozgrywają z wynikiem równym PAR. Inne wartości handicapu odpowiadają liczbie uderzeń powyżej PAR, którą gracz potrzebuje na zagranie pola PAR 72. Zgodnie z tą zależnością – im niższy HCP, tym większe umiejętności gracza. Talent, wiedza i doświadczenie to jedno, inną i niejednokrotnie równie ważną kwestią jest sprzęt golfowy. Podstawowym asortymentem każdego gracza są oczywiście kije golfowe oraz piłki golfowe, natomiast na komfort i skuteczność gry niejednokrotnie wpływają też używane przez graczy akcesoria golfowe, w tym również treningowe. O znaczeniu wyposażenia golfowego możemy przekonać się, obserwując najlepszych profesjonalnych graczy, którzy szczególną uwagę przykładają do wybieranych przez siebie kijów golfowych i pozostałego sprzętu do gry. Na pewnych poziomach zaawansowania zwłaszcza dobór odpowiednich kijów golfowych ma ogromne znaczenie, gdyż maksymalizują one osiągi.

bogigolf fitting center wizyta ambasadora marki bogigolf mateusza gradeckiego
Umów się na fitting

Format gry w którym gra się na dołki – Match Play

Match Play jest formatem gry w golfa, w którym rywalizuje ze sobą dwóch graczy wzajemnie obserwujących swoją grę. Kwestią kluczową w tym formacie gry jest liczba uderzeń każdego z graczy. Ten zawodnik, który zakończy dołek mniejszą liczbą uderzeń, wygrywa go. Cały mecz wygrywa gracz, który prowadzi nad przeciwnikiem większą liczbą dołków niż pozostało do rozegrania. Są też sytuacje nadzwyczajne, zarówno przy pojedynczym dołku, jak i całym meczu, np. w przypadku, gdy któryś z zawodników podda dołek lub mecz czy też zostanie zdyskwalifikowany. Wówczas zwycięża przeciwnik. Match Play golf jest świetnym formatem, gdy wybieramy się na pole golfowe w dwie osoby – z partnerem/partnerką czy też przyjacielem/przyjaciółką. Z kolei przy większej liczbie osób równie dobrze w formacie tym mogą grać dwie drużyny i wówczas rywalizacja odbywa się nie wewnątrz drużyny, a pomiędzy drużynami właśnie. O zasadach Match Play mówi Reguła 2. Występują też takie pojęcia jak holes up, czyli liczba dołków „do przodu”, all square, czyli „równowaga”, a także to play, czyli liczba dołków „do rozegrania”. W przypadku remisu Komitet może rozszerzyć mecz o tyle dołków, ile będzie potrzebne do wygrania meczu.