Project Description

Irlandczyk Rory McIlroy jest jedną z najbardziej znanych osobistości w świecie golfa. Wybitny gracz, pasjonat, zawodowiec i niezrównany mistrz tej dyscypliny sportowej. W branży znany również jako „Rors”. Należy do wielkiej trójki, tuż obok Tigera Woodsa i Jacka Nicklausa, której udało się zdobyć cztery najważniejsze tytuły w tym sporcie jeszcze przed 25 rokiem życia. To niespotykany wyczyn. W roku 2011 Rory spektakularnie wygrał US Open, w kolejnym roku mistrzostwo PGA Championship było jego. Z kolei w 2014 zdobył aż dwa tytuły – w Open Championship oraz PGA Championship. W światowym rankingu golfa nazwisko Rory McIlroy plasowało się na pierwszym miejscu przez ponad 100 dni. To szereg ogromnych osiągnięć. Z czego wyrósł ten sukces? Przede wszystkim z talentu, pasji, a wręcz obsesji Rory’ego na punkcie golfa od kiedy był małym chłopcem. Pomogło też wsparcie najbliższych i nieustanne dążenie do celu. Krok po kroku, zwycięstwo za zwycięstwem.

Sukces zrodzony z talentu i pasji, czyli dzieciństwo Rory’ego McIlroy’a

Rory urodził się 4 maja 1989 roku w Holywood w hrabstwie Down w Irlandii Północnej jako jedyne dziecko Rosie McDonald i golfisty Gerry’ego McIlroy’a. To właśnie za sprawą ojca, pasjonata golfa, młody McIlroy poczuł smykałkę do tej dyscypliny sportowej. Od najmłodszych lat biegał z plastikowym kijem golfowym, naśladując zamachy ojca. Golf otaczał Rory’ego ze wszystkich możliwych stron. Nawet jego ulubionym filmem w dzieciństwie stał się dokument o technice gry w golfa nakręcony przez Nicka Faldo.

Zgodnie z rodzinną tradycją McIlroy’ów, kiedy Rory dostał od ojca swój pierwszy kij golfowy, wieczorem tego dnia miał wykonać na nim prawidłowy chwyt, a następnie położyć się z nim spać, nie wypuszczając kija golfowego z rąk aż do rana. Jeśli ten rytuał miał przynieść szczęście i powodzenie w golfie, to Rory’emu przyniósł ogromne. Ważną decyzją Gerry’ego McIlroy’a było poproszenie Michaela Bannona, będącego w Holywood Golf Club profesjonalnym graczem, o pokierowanie zainteresowaniem Rory’ego w odpowiednią stronę. Krok ten nie miał wówczas na celu uczynienia z chłopca światowego formatu gwiazdy golfa, a jedynie pomoc w rozwinięciu hobby. Rory otrzymał od Michaela szereg rad i wskazówek, które zaowocowały po stokroć. Nie był to jednak pojedynczy instruktaż, gdyż Michael Bannon do dziś pozostaje trenerem, a także mentorem Rory’ego McIlroy’a. Golfista zawdzięcza mu wyszlifowanie w nim owianego dobrą sławą niezwykle płynnego swingu.

Rory McIlroy nie kryje wdzięczności dla swoich rodziców, którzy z całych sił wspierali go w spełnianiu marzeń. Oboje wzięli dodatkowe prace, by móc sfinansować pasję syna, która z czasem przerodziła się w intratny zawód. Rory plasując się w światowej czołówce najlepszych golfistów, zarobił miliony dolarów. Podobnie jak jeden z najbardziej popularnych i lubianych golfistów Tiger Woods.

rory mcilroy dzieciństwo

Kariera Rory’ego McIlroy’a – droga od amatorstwa na sam szczyt

Ścieżka kariery Rory McIlroy’a rozpoczęła się bardzo wcześnie, już gdy był on siedmioletnim chłopcem. Dołączył wówczas do Klubu Golfowego w rodzinnym Holywood, zostając jego najmłodszym członkiem. Był to pierwszy konkretny krok. Rory już w tak młodym wieku odkrył pasję do tej dyscypliny sportowej, która z czasem przerodziła się w coś znacznie większego. Pierwszym znaczącym międzynarodowym zwycięstwem Rory’ego McIlroy’a były Mistrzostwa Świata w przedziale wiekowym 9–10 lat w Doral Golf Resort & Spa w Miami na Florydzie.

W roku 2004 w Ohio Rory był członkiem zwycięskiej drużyny Junior Ryder Cup. W 2005 roku McIlroy wygrał West of Ireland Open Amateur Championship oraz Irish Amateur Close Championship – dwa prestiżowe turnieje, zostając tym samym najmłodszym w ich historii zwycięzcą. Rok później zwyciężył w European Amateur w Biella Golf Club we Włoszech, a następnie reprezentował swój kraj na drużynowych mistrzostwach świata amatorów Eisenhower Trophy. Zdarzyło mu się reprezentować również Wielką Brytanię. Rory ciągle szedł naprzód i był w tym naprawdę świetny. W 2007 roku zdobył srebrny medal za najniższy wynik amatorski na Open Championship. W tym samym roku, na zakończenie etapu kariery amatorskiej, dotarł na szczyt World Amateur Golf Rankings, a także wystąpił w Pucharze Walkera w rodzinnym Royal County Down. Był najmłodszym golfistą, który zdobył swoją kartę European Tour. I tak rozpoczęła się zawodowa kariera Rory’ego McIlroy’a.

Pierwszy zawodowy tytuł Rory McIlroy zdobył w roku 2009 na Omega Dubai Desert Classic. W kolejnym roku udało mu się zwyciężyć w PGE Tour w Quail Hollow. Rok po roku napływały kolejne, coraz większe sukcesy, gdyż w 2011 roku Rory zwyciężył w US Open w Congressional Country Club w Maryland. Było to najpoważniejsze z jego dotychczasowych zwycięstw i zwróciło w jego stronę zainteresowanie całego golfowego świata. Ponadto najniższym łącznym wynikiem w historii turnieju, tj. sumą punktów poniżej 16 i zwycięstwie 8 strzałami, Rory ustanowił nowy rekord US Open. Zaczął się złoty czas dla McIlroy’a. W kolejnym roku Rory wygrał PGA Championship na Kiawah Island w Południowej Karolinie. Kolejne dwa mistrzostwa przyszły w roku 2014. Nazwisko Rory McIlroy stało się jednym z najważniejszych w świecie golfa i pozostaje nim do dziś. 

Obecnie golfista związany jest z marką TaylorMade Golf.

Kije golfowe TaylorMade oraz piłki golfowe TaylorMade służą mu w trakcie treningów, jak i gry na polu golfowym.

Po tym spektakularnym okresie, gdy temu znakomitemu golfiście w tak młodym wieku udało się wygrać cztery niezwykle znaczące mistrzostwa, Rory zdawał się potrzebować odpoczynku. Przez moment nie szedł swoim zwyczajem jak burza, zwolnił, ale tylko czasowo. W 2015 roku zdarzył się nawet kontrowersyjny incydent, kiedy podczas mistrzostw WGC-Cadillac Rory uderzył niecelnie i piłka zanurkowała w wodzie. Zaraz po tym dołączył do niej również kij golfowy, którym Rory rzucił w akcie frustracji, za co później przeprosił.

Rory powrócił jednak do dawnej formy i to w wielkim stylu w roku 2019, wygrywając mistrzostwa PGE Tour, tzw. FedEx Cup. Była to intratna wygrana opiewająca na 15 milionów dolarów, notabene największa w historii golfa. Po tym zwycięstwie Rory McIlroy został wybrany Graczem Roku PGA Tour 2018–19. Po raz trzeci w swojej karierze zdobył nagrodę Jacka Nicolausa. W maju 2021 Rory McIlroy wygrał mistrzostwa Wells Fargo, które miały miejsce w Karolinie Południowej, a dokładnie w Quail Hollow Club w Charlotte. Było to 19 zwycięstwo Rory’ego w PGA Tour i nic nie wskazuje na to, by McIlroy spoczął na laurach.

taylor made rory mcilroy

Rodzina i życie prywatne McIlroy’a

Rory interesuje się nie tylko golfem, jest bowiem fanem Ulster Rugby oraz Manchester United. Mocno kibicuje także reprezentacji Irlandii Północnej. Co ciekawe w wolnych chwilach grywa również w piłkę nożną, bardzo lubi również ten sport. Rory jest ambasadorem UNICEF Ireland, a także ambasadorem PGA Junior League Golf.

Prywatnie Rory ma za sobą dwa nieudane związki i trzeci sfinalizowany ślubem z obecną żoną. Pierwsza dziewczyna Rory’ego – Holly Sweeney – była jego nastoletnią miłością. Dorastali razem w County Down, a z czasem stali się parą. Jak pokazało życie, nie byli sobie jednak przeznaczeni, gdyż związek zakończył się w 2011 roku, Holly i Rory pozostali jednak przyjaciółmi. Kolejna relacja, tym razem z duńską tenisistką Caroline Wozniacki, zapowiadała się bardzo poważnie. Para była wręcz nierozłączna, doszło nawet do zaręczyn w sylwestrową noc 2013 roku. Dopiero po rozesłaniu zaproszeń na ślub, Rory uświadomił sobie, że nie jest gotowy na małżeństwo. Ostatni związek z Ericą Stoll okazał się wreszcie szczęśliwy. W 2017 roku para wzięła ślub, a niedługo po tym doczekała się córeczki Poppy Kennedy.

Według opublikowanej przez Forbes listy najlepiej zarabiających sportowców na świecie w 2017 roku Rory uplasował się na szóstym miejscu. Popularność Rory’ego McIlroy’a w świecie golfa jest ogromna. Social media golfisty skupiają kilka milionów wiernych fanów. Trudno się dziwić, ogromny talent, ogromna pasja i ogrom pracy, a idące za tym sukcesy zapisały się na stałe w historii golfa.

Źródło zdjęć:

rorymcilroy.com

taylormadegolf.eu