Project Description

Świat – nie tylko w obszarze golfa – przez długi czas nie był otwarty na kobiety. Na ich potrzeby, preferencje, możliwości. Współcześnie nie ma jednak mowy o tym, by kobiecy głos nie był brany pod uwagę! Wiedzą o tym także twórcy kijów golfowych TaylorMade, którzy wspólnie z 12 wspaniałymi paniami, stworzyli modele specjalnie dostosowane do ich oczekiwań. W 2019 r. powstało Women’s Advisory Board (tł. Kobiecy Komitet Doradczy/Rada Konsultacyjna), a efektem ich prac jest m.in. właśnie kolekcja kijów Kalea Premier. Czym się charakteryzują i dlaczego kobiece spojrzenie na golfa jest tak ważne? Przyjrzyj mu się razem z nami!

Damskie kije do golfa – ich historia tworzy się na naszych oczach!

Jak to zostało wspomniane, w świecie golfa kobiety miały pod górę. Nie oznacza to jednak całkowitej ich nieobecności w tym wyjątkowym sporcie. Pierwsze wzmianki o paniach próbujących swoich sił na polach golfowych pochodzą ze Szkocji, a odnotowano je w 1567 r. Damą, która wzięła wtedy kij w dłonie, była Maria I Stuart – królowa. Cóż, na pewno był to swego rodzaju przełom, lecz zanim „zwykłe” kobiety mogły brać udział w turniejach, minęło jeszcze wiele długich lat. 

Doniesienia o pierwszych kobiecych zawodach pojawiły się w 1811 r., a pierwszy kobiecy klub powstał nieco ponad 50 lat później. Niestety, panie wciąż nie miały dostępu do wielu pól golfowych, nie mogły być członkiniami czołowych klubów, a nawet wchodzić do ich siedzib. Co ciekawe, niektóre zmiany zaszły dopiero kilkanaście lat temu! W jednym z najbardziej prestiżowych światowych klubów – Augusta National Golf Club – pierwsze dwie kobiety pojawiły się w szeregach dopiero w… 2012 r. (jedną z nich była Condoleezza Rice, przewodnicząca Narodowego Komitetu Bezpieczeństwa USA, sekretarz stanu w rządzie George’a Busha)! 

Jeśli zaś chodzi o historię kobiecego golfa w Polsce, nie wiadomo o niej wiele, choć niewątpliwie ciekawą wzmiankę znaleziono w „Przeglądzie Sportowym” z 1937 r. – niejaka pani Potocka z Warszawy miała zwyciężyć w najważniejszej konkurencji w wielkim międzynarodowym turnieju, który miał miejsce w Pieszczanach (na Słowacji). Niestety, czas około wojenny, a później także PRL, mocno zastopowały rozwój tej dyscypliny w naszym kraju. Powoli jednak „wracamy do gry”, czego potwierdzeniem jest chociażby powstanie w 2015 r. Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet.

Po co jednak w ogóle wspominać o tak szeroko rozumianej historii i co to wszystko ma wspólnego z kijami TaylorMade Kalea Premier? Otóż całe podłoże historyczno-kulturowo-socjologiczne ma ogromne znaczenie względem rozwoju także i tych modeli. Po dziś dzień kobiecych kijów jest bowiem znacznie mniej niż propozycji dla panów, a przez wiele lat wiodąca myśl w tym obszarze brzmiała: „Skróć kij męski i pomaluj na różowo”… Nie skupiano się szczególnie na potrzebach kobiet, w tym także ich uwarunkowaniach fizycznych. Powoli jednak zaczyna się nowa era. Co więcej, wiele osób uważa, że to dopiero dedykowane damskie kije, takie jak Kalea Premier, w pełni zakończyły poprzednią.

kalea taylormade kije golfowe dla kobiet jakie były początki tego modelu
kalea taylor made jak powstały te kije

Kulisy powstawania kolekcji TaylorMade Kalea Premier

Kije Kalea Premier nie są pierwszymi modelami na rynku, które dedykowano właśnie kobietom. Nawet marka TaylorMade ma na swoim koncie także inne tego typu projekty – sama seria Kalea powstała bowiem w 2015 r. Pierwsze jej generacje były jednak postrzegane jako koncentrujące się głównie na stylu i elegancji, przy czym często brakowało im „treści”. Pozostawiało to sporo do życzenia, co miało tym większe znaczenie, że według National Golf Foundation, obecnie aż 25 % wszystkich osób grających w golfa to właśnie kobiety (6.4 mln)! Co się z tym wiąże, aż 1/4 całego rynku nie była w pełni usatysfakcjonowana, a – jak wiadomo – niezadowoleni klienci to prosta droga do strat. 

Cóż, łatwo zatem zauważyć, że nawet z perspektywy czysto ekonomicznej, marki golfowe nie mają już wyjścia – zawodniczki trzeba zacząć traktować z należytą im uwagą. TaylorMade poszło właśnie tym tropem i dość mocno zaczęło stawiać na rozszerzenie swojej oferty właśnie w kierunku pań. Co więcej, w swoich szeregach miało idealną, naturalną liderkę do tego projektu, jaką jest Michelle Penney, główna inżynierka ds. rozwoju produktów. W ciągu ostatnich kilkunastu lat odegrała kluczową rolę w tworzeniu wielu męskich kijów, którymi grają najwięksi mistrzowie. Teraz przyszła pora na przełożenie wiedzy i doświadczenia na działania bezpośrednio wspierające kobiety: „Ten projekt był dla mnie wyjątkowy” – mówiła w wywiadach. Zresztą nie tylko dla niej, ale dla wszystkich kobiet związanych z TaylorMade, a – co ciekawe – jest ich naprawdę sporo! Świetny przykład stanowi chociażby Jenny Luoma, która była inżynierką odpowiadającą za produkcję kijów Kalea.

Cały proces tworzenia kolekcji nie był jednak prostą i szybką drogą. Od powstania pierwszych koncepcji dotyczących Kalea Premier do etapu produkcji minęły 4 lata. W tym czasie m.in. zlecono przeprowadzenie dużego badania wśród golfistek, wypytując je w zasadzie o każdy aspekt ich golfowej przygody – od częstotliwości grania po ulubioną paletę kolorów kijów. Co więcej, dokładnie obserwowano też samą grę kobiet, w co zaangażowano rzesze zawodniczek, jak i ekspertów. „Mamy naprawdę mocną bazę danych” – mówiła Penney, oddając niemal w pełni głos samym golfistkom.

Kulisy powstawania kolekcji TaylorMade Kalea Premier
kalea premier taylormade kije golfowe historia modelu

12 kobiet – profesjonalne golfistki, trenerki, najlepsze amatorki – kto stoi za powstaniem serii Kalea Premier?

Jak to zostało wspomniane, w 2019 r. marka TaylorMade rozpoczęła współpracę z Women’s Advisory Board. W jej skład weszło 12 Europejek, które od lat były zaangażowane w świat golfa i gotowe, by podzielić się swoimi doświadczeniami, golfowymi problemami, frustracjami, a także tym, co pomaga im rozwijać swoją pasję. Każdy z tych aspektów miał pomóc marce lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania, jakie mają ich klientki. Jest to tym istotniejsze, że wspomniana Rada składała się zarówno z profesjonalnych trenerek, zawodniczek grających na poziomie Tour’u, amatorek, jak i kobiet zajmujących się sprzedażą oraz fittingiem kijów. Inżynierowie TaylorMade mogli dzięki temu dokładnie wysłuchać każdej perspektywy, na bieżąco konsultować swoje działania i tym samym stworzyć zupełnie nowy język golfowego designu, który połączono z innowacyjną, odpowiadającą obecnym światowym standardom technologią. 

Wszystko to pozwoliło wypuścić na rynek właśnie serię TaylorMade Kalea Premier, w skład której weszły: driver, trzy fairway woody, hybryda, irony i putter. Całą kolekcję zaprezentowano w sierpniu 2022 r., by już kilka miesięcy później mogła trafić do szerokiej sprzedaży.

W skład Women’s Advisory Board marki TaylorMade wchodzą:

 • Emma Booth (Anglia)
 • Kelly Sotière (Francja)
 • Caroline Berry (Anglia)
 • Esther Poburski (Niemcy)
 • Annelie Weimenhög (Szwecja)
 • Dearbhla Behan (Irlandia)
 • Veronica Cervin (Szwecja)
 • Eva Omander (Niemcy)
 • Susana Ribeiro (Portugalia)
 • Alice Davis (Anglia)
 • Joanna Klatten (Francja)
 • Alexandra Schleining (Austria)
12 kobiet które stoją za pomysłem modelu TaylorMade Kalea kije golfowe
kalea premier taylor made kije golfowe dla kobiet

Kolor, wzór, tekstura – wyjątkowy model tworzony z myślą o wymagających golfistkach

„Kalea Premier to połączenie sprawdzonych technologii TaylorMade (…) a jednocześnie najbardziej oszałamiający efekt wizualny. Nasze badania wykazały, że kobiety w żadnej branży nie będą już akceptować połowicznego podejścia do projektowania dedykowanych im produktów” – powiedział Tomo Bystedt, jeden z dyrektorów TaylorMade. Jeśli mowa chociażby o kolorystyce kijów, wspomniane tu badania wskazały na pełen konsensus: panie oczekiwały projektów „kobiecych, a nie dziewczęcych”. Róż miał już odejść w zapomnienie!

Tak też się stało – zmiany w wyglądzie kijów z serii Kalea były absolutną oczywistością. Jasnozielona i biała kolorystyka zastosowana w Kalea 3 została zastąpiona ekskluzywnymi, mocnymi połączeniami niebieskości, bieli i szarości, co znakomicie kontrastuje z błyszczącymi, stalowymi główkami. Driver i fairway wood’y czerpią zaś wiele inspiracji z drivera SIM2 MAX, mając przy tym wyjątkowo lekkie, górne części główek kijów, co przekłada się na większą elegancję i klasę.

Co ważne, kolekcja Kalea Premier to także torba golfowa, która dodatkowo podkreśla funkcjonalność i styl całej serii. Jest wykonana z najwyższej jakości materiału nylonowego i cechuje się wyjątkowo niską wagą. Wyposażoną ją w 10 kieszeni, 14-komorowy top oraz podstawę o wytrzymałej strukturze. Jest zatem bardzo wytrzymała, a jednocześnie elegancka i kobieca.

Kolor, wzór, tekstura wyjątkowy model stworzony przez golfistki dla golfistek

Driver Kalea Premier – niski środek ciężkości i ogromna wybaczalność

Jeśli chodzi o driver Kalea Premier, nikt nie opowiada o nim lepiej niż wspominana już Michelle Penney, która jest specjalistką od tego rodzaju kijów i była silnie zaangażowana w tworzenie właśnie tej propozycji. Jak podkreśla w wywiadach, celem było przede wszystkim odpowiednie umiejscowienie środka ciężkości – przeniesienie go nisko i głównie na tylną część kija. Udało się to osiągnąć dzięki użyciu ultralekkich materiałów zarówno w korpusie, jak i górnej części główki kija. Co więcej, przesuwając środek ciężkości w stronę piętki – ‚heel’ (za pomocą technologii Inertia Generator) i zapewniając przy tym optymalne start oraz rotację, ułatwiono uzyskiwanie większych odległości, nawet przy umiarkowanych prędkościach zamachu. 

Należy przy tym podkreślić, że całkowita waga główki drivera Kalea Premier jest o 35 g lżejsza niż męski odpowiednik tego kija. Owszem, nie ma w niej elementów regulowanych, ale zespół inżynieryjny odrzucił to z premedytacją – konieczne byłoby wtedy dodanie kolejnych 6 g na adapter, a znacznie lepiej było wykorzystać je w innym miejscu. Opowiadając o kulisach, Penney wyznała także, że wiele dyskusji toczyło się na temat tego, jaki powinien być kąt nachylenia główki, czyli loft. Ostateczny wybór padł na 12,5°, co ma przekładać się na wyższy launch (kąt startu piłki) i niższy spin (choć nie jest to kwestia zamknięta i podkreśla, że jeśli będzie takie zapotrzebowanie, być może pojawią się propozycje główek także z innymi kątami nachylenia). Co więcej, zastosowano też rewolucyjną krzywiznę lica, co pozwala skorygować uderzenia, które nie zostały wykonane w samym jego centrum. Wybaczalność driverów TaylorMade jest jedną z istotniejszych ich cech!

Driver Kalea Premier niski środek ciężkości i ogromna wybaczalność

Fairway Woody – ułatwienie wybicia piłki w górę i poprawa odległości

W przypadku woodów, inżynierowie TaylorMade postanowili przekształcić wcześniejsze fairway woody Kalea tak, aby uzyskać większą główkę i wyjątkowo nisko osadzony środek ciężkości, co istotnie przełożyło się na wyższy poziom wybaczalności. Jednocześnie zapewniono jednak, że rozmiary wspomnianych główek nie będą „progresywne”. We wszystkich wood’ach – 3W, 5W oraz 7W – są zatem tej samej wielkości, co tworzy bardzo spójny obraz całej kolekcji.

Co więcej, dzięki zwiększonemu o 37 % licu (w porównaniu do kijów Kalea 3), można spodziewać się większej pewności podczas wykonywania uderzeń spoza tee. Jeśli zaś chodzi o wspomniany, nisko osadzony środek ciężkości, uzyskano go przede wszystkim dzięki wielomateriałowej konstrukcji i efektywnemu rozłożeniu ciężaru w obszarze podstawy główki kija. Przekłada się to m.in. na osiąganie znakomitych odległości, niskiej rotacji, a także ułatwienie wysokiego wybicia piłki. 

Jeśli zaś chodzi o konkretne technologie, w przypadku fairway woodów TaylorMade Kalea Premier, podkreśla się m.in. zastosowanie:

 • shaftu z technologią Slim Tech – pomaga wygenerować wyższą trajektorię lotu piłki, a także podwyższa poziom wybaczalności kija;
 • Speed Pocket ™ – czyli umiejscowienie specjalnej szczeliny w główce kija, która wypełniona jest sprężystym materiałem, co przekłada się na generalnie większą sprężystość lica. Efektem tego jest oddawanie piłce większej energii podczas uderzenia, które dzięki temu może stać się wyjątkowo dalekie (nawet jeśli piłka nie została uderzona samym środkiem główki);
 • V Steel ™ – podwyższa poziom wybaczalności, poprawia czucie kija i sprawia, że jest on generalnie bardziej wszechstronny. Ułatwia też wysokie wybicie piłki oraz poprawia interakcje kija z podłożem (zmniejsza tarcie);
 • Twist Face – wiąże się ze zmienną krzywizną lica, co znacznie zwiększa wybaczalność, a także pozwala na wykonywanie dłuższych uderzeń. Co więcej, zmniejsza też rotację boczną i sprawia, że tor lotu jest prostszy;
 • Inverted Cone Technology – sprawdzona technologia, która bazuje na zmiennej grubości lica. Jej zastosowanie ma na celu rozszerzenie strefy współczynnika COR, co przekłada się na większą szybkość lotu piłki oraz osiągane odległości, nawet przy uderzeniach niecentrycznych. 
Fairway Woody TaylorMade Kalea a poprawa odległości w grze w golfa
Fairway Woody ułatwienie wybicia piłki w górę i poprawa odległości

Hybrydy dające przyjemność z gry – idealne zamienniki dla długich ironów 

Hybrydy Kalea Premier to znakomite alternatywy dla ironów! Firma TaylorMade właściwie zupełnie na nowo zaprojektowała kije Rescue, zapewniając wysoką ich wydajność w niemal każdych warunkach. Świetnie sprawdzają się podczas gry z tee, pozwalając uzyskiwać wyjątkowe odległości. Są też dużym wsparciem w trakcie rozgrywek na torach wodnych i nierównym terenie, w tym także w obszarze bunkrów.

Konstrukcja główki w rejonie heel w kijach typu Rescue, podobnie jak w fairway woodach, także oparta jest na technologii V Steel ™, która pomaga w osiąganiu wysokich launch’ów z dowolnego niemal miejsca. Zwiększono też lico, dzięki czemu jego powierzchnia – w zestawieniu z poprzednimi generacjami kijów Kalea – stała się zdecydowanie najobszerniejsza. Co ciekawe, wysokość owego lica powiększono poprzez podniesienie górnej linii. Dzięki temu zawodniczki mogą mieć lepszą widoczność na ten właśnie element kija, nawet przy niżej osadzonym środku ciężkości (który sam w sobie znakomicie przekłada się na wyższą wybaczalność). 

Warto również podkreślić, że hybrydy Kalea Premier generalnie cechują się bardzo lekką konstrukcją, co ułatwia uzyskiwanie większych prędkości zamachu, przy jednoczesnym znakomitym czuciu kija. Dodatkowo wykorzystano w nich także wspomniane już wcześniej technologie, jak np. Speed Pocket ™, Twist Face czy shaft Slim Tech.

Rescue TaylorMade Kalea Premier idealne kije do długiej gry
taylormade hybrydy kalea idealne wybór do długiej gry

Irony TaylorMade Kalea Premier – znakomite czucie i wyjątkowa wybaczalność

W ironach TaylorMade Kalea Premier, dodatkową stabilność górnej części główki kija osiągnięto przede wszystkim poprzez obniżenie środka ciężkości i zastosowanie konstrukcji Cap Back (którą po raz pierwszy wykorzystano podczas tworzenia wspominanych już ironów SIM2 MAX). Jest to o tyle istotne, że obie te kwestie przekładają się m.in. na wysokie wybicie piłki, doskonałe czucie gry, wyjątkową wybaczalność, znakomite doznania dźwiękowe, a także redukcję wibracji.

W połączeniu z systemem Speed Pocket™ dało to także lepszą elastyczność lica i pozwoliło osiągać większe prędkości oraz odległości uderzeń. Dodatkowo tego typu efekt intensyfikuje hybrydowa konstrukcja główek – główki hybrydo-ironów nr 7 (i wyżej) zaprojektowano tak, by były puste w środku, co pozwala oddawać do piłki więcej energii z każdego uderzenia. Co równie istotne, irony Kalea Premier wyposażono także w technologię odwróconego stożka (Inverted Cone Technology), która pozwala nieco zapomnieć o standardowych „sweet spotach” – uderzenia poza nimi również mogą być w pełni wydajne.

Irony TaylorMade Kalea Premier dobrze czucie i jeszcze lepsza wybaczalność

Putter TaylorMade Kalea Premier – małe dzieło sztuki i niezwykła skuteczność na greenie

W zestawie Kalea Premier postanowiono wykorzystać Mini Spidera. Jego konstrukcja jest o ok. 15 % lżejsza niż standardowego puttera Spider Tour, przy zachowaniu poziomu wybaczalności i stabilności, jaką prezentuje pierwotny model. Wiele kobiet wskazuje, że to właśnie ów putter jest największą zmianą, jaką w ich grę wniosła linia Kalea Premier. Modele męskich putterów są zwykle względnie ciężkie i długie, a to utrudnia wyczucie green’u. 

Mniejszy rozmiar to w tym przypadku zupełnie nowa jakość, którą dodatkowo podwyższa zastosowanie technologii Pure Roll Face – na licu ulokowano specjalne, wypełnione miękkim polimerem rowki (pod kątem 45°), co korzystnie oddziałuje nie tylko na czucie gry, lecz także trajektorię i sposób toczenia piłki. Jego linia jest lepiej zachowana, a ewentualne podskakiwanie piłeczki zredukowane. Pomocna w tym zakresie jest także linia celownicza, która w Mini Spiderach przyjmuje formę litery „T” – pionowa część ułatwia określenie kierunku uderzenia, zaś pozioma lepiej kontrastuje z krawędzią lica. 

Warto też dodać, że putter Mini Spider Kalea Premier wyposażono w grafitowy shaft o masie 70 g – jest to ok. 40 g mniej, niż gdyby zastosowano model stalowy. Co jednak istotne, tego typu redukcja masy nie przekłada się na utratę czucia zamachu, jak również kontroli nad szybkością i tempem oddawania uderzeń. Ważny jest też fakt, że przy osadzaniu owego shaftu zastosowano technologię Double Bend. Oznacza to, że trzonek osadzono bezpośrednio w główce – jest to bardzo korzystne dla golfistek, które odwodzą główkę puttera po linii prostej lub minimalnym łuku.

Jak zatem widać, twórcy i twórczynie kijów z serii Kalea Premier faktycznie wprowadzili wiele zmian i ulepszeń, które dedykowane są właśnie kobietom. Co jednak ważne, aby móc w pełni wykorzystać ich potencjał, kluczowy jest odpowiedni dobór poszczególnych modelki. Jako że konfiguracji może być bardzo wiele, TaylorMade silnie podkreśla, jak istotna jest indywidualizacja całego procesu, co najlepiej zapewnia profesjonalny fitting. Specjaliści z BogiGolf Fitting Center chętnie w tym pomogą i dobiorą takie parametry kijów Kalea Premier, które przełożą się zarówno na znakomite osiągi, jak i jeszcze większą frajdę z gry. A z tymi kijami niewątpliwie może być ona ogromna!