Project Description

Miłośnicy tenisa z zapartym tchem obserwują i przeżywają wielkie zawody składające się na legendarny wielki szlem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że golf także posiada swój prestiżowy cykl wielkiego szlema, na który składają się cztery najważniejsze turnieje golfowe na świecie. The Masters Tournament, U.S. PGA Championship, U.S. Open Championship i perełka, jako jedyna organizowana w Europie, czyli The Open Championship. Dzisiaj skupimy się na ostatnim z wymienionych turniejów.

Gdzie rozgrywany jest klasyczny turniej The Open ?

Najstarszy turniej na świecie The Open, nazywany także British Open nie bez powodu nazywany jest jednym z najważniejszych turniejów wielkiego szlema. Zawody te rozgrywane są już od 1860 roku i każdego roku, trzeci weekend lipca jest wielkim świętem golfistów w Europie, ale i na świecie.

Gdzie odbywa się The Open? Turniej wielkoszlemowy The Open rozgrywany jest na polach golfowych Wielkiej Brytanii. W przeciwieństwie do innych dobrze nam znanych turniejów ten brytyjski rozgrywany jest każdego roku na innym polu. Dziewięć pól w Szkocji oraz Anglii, charakteryzujących się relatywnie trudną, bardzo twardą nawierzchnią i są ogromnym wyzwaniem dla wszystkich golfistów uczestniczących w tych prestiżowych zawodach. Warto wspomnieć o dodatkowej atrakcji, która jest bezpośrednio związana z umiejscowieniem pól. Wszystkie one są zlokalizowane w bliskiej odległości od morza, co sprawia, że silny wiatr niejednokrotnie w swojej imponującej historii turnieju determinował wyniki rozgrywek i wpływał na sukcesy, ale też porażki faworytów.

Wszystkie one są zlokalizowane w bliskiej odległości od morza, co sprawia, że silny wiatr niejednokrotnie w swojej imponującej historii turnieju determinował wyniki rozgrywek i wpływał na sukcesy, ale też niefortunne loty piłki golfowej, co skutkowało porażką faworytów.

Turniej British Open dwa razy został rozegrany na polu golfowym w kraju innym niż Szkocja i Anglia. W roku 1951 oraz 2019 miłośnicy golfa z całego świata obserwowali wyczyny najlepszych golfistów z pola Royal Portrush w niedalekiej Irlandii Północnej.

Gdzie rozgrywany jest klasyczny turniej The Open

Wielcy zwycięzcy The Open. Który golfista wygrał największą ilość razy.

Zanim przejdziemy do omówienia nazwisk, które mogą poszczycić się największą liczbą zwycięstw w tym prestiżowym turnieju, zahaczymy o nieco teorii. Zgodnie z zasadami i tradycją, każdy zawodnik, będący zwycięzcą The Open, zyskuje jakże honorowy tytuł The Champion Golfer of The Year. To niezwykle duża nominacja dla golfisty, który, będąc właścicielem takiego tytułu, zdobywa sławę, ale i pokaźną sumę wygranej. Zgodnie z zasadami każdy zwycięzca British Open może liczyć na czek, opiewający na kwotę ponad 1 miliona funtów.

A jak kształtuje się klasyfikacja największej liczby zwycięstw w tym turnieju? Już od ponad 100 lat rekord ten jest w rękach Harry’ego Vardona, który triumfował w aż sześciu turniejach The Open – odpowiednio w 1896, 1898, 1899, 1903, 1911 oraz 1914 roku. Inny, równie ciekawy rekord związany z liczbą zwycięstw z rzędu również pozostaje nietknięty od dokładnie 150 lat. Lata 1868, 1869, 1870 oraz 1872 stanowiły erę Toma Morrisa, który czterokrotnie, rok po roku (z wyjątkiem 1871 roku, w którym rozgrywki się nie odbyły) zdobywał laur zwycięzcy.

Choć wszystkie rozgrywki rozgrywane pod banderą British Open są niezwykle prestiżowe, to jednak każdy zawodowiec marzy o tym, by akurat jemu przypadło zwycięstwo na, zdaniem wielu, najważniejszym, bo i najstarszym polu golfowym świata, zlokalizowanym w St. Andrews w Szkocji. Zwycięzcy The Open na zawsze już zapiszą się w historii golfa. 

tiger woods zwycięzca turnieju the open

W jakim formacie rozgrywany jest turniej The Open – największy turniej w Europie

Jakie są podstawowe zasady związane z rozgrywaniem legendarnego turnieju British Open? Przede wszystkim warunki uczestnictwa. Do The Open zakwalifikować może się w praktyce każdy golfista z handicapem około 1.5. Seria turniejów kwalifikacyjnych wyłania pełen skład golfistów, którzy rozegrają 36 lub 72 dołki na jednym z najważniejszych pól golfowych na świecie.

Skąd to rozróżnienie? W połowie turnieju, po 36 dołkach właśnie mamy do czynienia z cutem, w ramach którego wyłania się grono 70 golfistów odznaczających się najlepszym wynikiem. Kolejne 36 dołków stanowi prawdziwy finał rywalizacji, który doprowadzi do wyłonienia prestiżowego The Champion Golfer of The Year. Co w momencie, gdy gra nie jest rozstrzygnięta? W takim scenariuszu przewiduje się rozegranie dodatkowych czterech, a w przypadku dalszego impasu kolejnych dołków, które zadecydują o zwycięstwie.

Wielkie trofeum The Open – puchar ,,The Claret Jug”

Już od zarania dziejów, czyli 1860 roku wygrana w turnieju The Open była dla golfisty ogromnym wyróżnieniem i gwarantowała mu sławę, honorowy tytuł, ale i nagrodę pieniężną. Po 13 latach jednak zadecydowano o tym, by triumfatorzy zostali nagrodzeni dodatkowym atrybutem, w postaci pucharu.

I tak oto już po prawie 150 latach, legendarne trofeum o nazwie Claret Jug przyznawane jest golfiście, który zwycięży turniej na brytyjskich polach. Jak jest geneza powstania tego pucharu? Historia związana jest z pierwotnymi zasadami British Open, zgodnie z którymi Tom Morris, wygrywając turniej trzy razy z rzędu, zabrał do domu oryginalny Challenge Belt.

The Claret Jug, zaprojektowane i stworzone przez szkocką firmę Mackay Cunningham & Company miało zadebiutować w 1872 roku, jednak problemy organizacyjne i logistyczne udaremniły plany odbioru trofeum przez ówczesnego, ponownego zwycięzcę The Open.

Oficjalna prezentacja pucharu i zwycięzcy kolejnej edycji wielkiego szlema jest datowana na 1873 rok, kiedy to Tomm Kidd został zwycięzcą ówczesnego turnieju i jako pierwszy mógł cieszyć się ze zdobycia tego imponującego trofeum.

Jedną z ciekawostek, szczególnie istotną dla miłośników numizmatyki jest fakt, iż szkocki bank narodowy dwukrotnie emitował kolekcjonerski banknot o wartości 5 funtów, przedstawiający puchar The Claret Jug. Pierwsza emisja była realizowana z powodu 250-lecia najstarszego na świecie pola golfowego w St Andrews, druga z kolei w 2005 roku przedstawiała Jacka Nicklausa dzierżącego trofeum.

jaką nagrodę można wygrać w the open claret jug

Gdzie można oglądać transmisję z turnieju golfa The Open?

Tegoroczna edycja The Open, rozgrywana w szkockim St Andrews elektryzuje fanów golfa z całego świata. Między innymi to właśnie dlatego wielu sympatyków stara się znaleźć dostępne bilety na wydarzenie, które w tym roku odbywa się w dniach 15-18 lipca. Jak jednak możemy się spodziewać, osobista wizyta na najstarszym polu golfowym nie należy do najtańszych rozrywek – bilety The Open kosztują około 95 funtów, a do tej ceny musimy oczywiście doliczyć koszty przelotu i zakwaterowania.

Na szczęście istnieją inne rozwiązania, które umożliwią nam śledzenie poczynań najlepszych golfistów świata, z perspektywy najlepiej usadowionego kibica.Mowa tu oczywiście o transmisjach telewizyjnych, które w przypadku turniejów takich jak The Masters, U.S. Open, ale też The Oper charakteryzują się niezwykle wysoką jakością produkcji.

Gdzie będziemy mogli śledzić transmisję The Open w Polsce i za granicą? W Polsce miłośnicy golfa w końcu będą mogli śledzić transmisję na żywo za pośrednictwem kanału Polsat Sport Extra. Transmisja jest najczęściej rozbita na dwa lub trzy osobne bloki, które zagwarantują nam możliwość zobaczenia całych rozgrywek oraz podsumowania najważniejszych wydarzeń dnia. Każdego dnia transmisja z The Open Championship w Polsat Sport Extra rozpoczyna się w porannych godzinach a kończy, w zależności od długości rozgrywek danego dnia o 21 lub 17.

Za granicą British Open może być przez nas śledzony za pośrednictwem telewizji NBC, lubianego przez wszystkich golfistów Golf Channel, a także streamingowego serwisu Peacock, którego dostawcą jest wcześniej wspomniana telewizja NBC.

150 rocznica turnieju The Open

Kolejny turniej golfowy The Open już niebawem, bo cały turniej, uwzględniający także imprezy i wydarzenia poboczne będzie trwał cały tydzień. Kiedy jest The Open? Turniej główny rozgrywany jest jednak w dniach od 14 do 17 lipca. Nie jest to jednak kolejny, zwykły turniej The Open. Tym razem będziemy świadkami jubileuszowego, 150-tego rozegrania turnieju.

Jak możemy przeczytać na stronie głównej turnieju, Tom Morris z pewnością, uczestnicząc w pierwszym turnieju rozgrywanym w 1860 roku, nie wyobrażał sobie, że prestiżowa impreza, należąca do Wielkiego Szlema i będąca słusznie uznawana za jedno z najważniejszych wydarzeń golfowych na świecie będzie kontynuowana przez ponad 150 lat.

Trzydziesta już edycja The British Open, rozgrywana na szkockim polu stanowić będzie o prawdziwej popularności golfa. Już teraz każdy miłośnik może prześledzić interaktywną historię wszystkich dotychczas rozegranych edycji, wyposażyć swoją sportową garderobę w limitowaną odzież, sygnowaną okrągłą rocznicą rozgrywek, specjalne akcesoria jak wózki do golfa The Open, bądź wysokiej jakości kije do golfa, ale też zaplanować w swoim kalendarzu czas na śledzenie transmisji na żywo, gdzie czołowi zawodnicy z całego świata będą rywalizować o zwycięstwo, które zapewni im wpis na kartach historii golfa.

Limitowane kolekcje sprzętów i akcesoriów z okazji 150-lecia The Open dostępne w BogiGolf.com.pl:

jubileuszowe piłki titleist powstały z okazji the open

Piłki golfowe marki Titleist – The Open

mata golfowa puttout the open

Golfowa mata i zestaw akcesoriów do treningu puttowania PuttOut Patriot Mat

torba turniejowa the open

Torba do golfa Titleist 150th The Open

Źródło zdjęć: Theopen.com