Project Description

Wózek do golfa – jaki będzie odpowiedni?

Przychodzi moment, w którym większość golfistów zaczyna zastanawiać się nad zakupem wózka golfowego. Na pewnym etapie gry ilość posiadanego sprzętu golfowego oraz waga torby golfowej sprawiają, że wózek zaczyna być niezbędny, a my coraz częściej rozważamy jego zakup. Przede wszystkim warto sobie wówczas zadać następujące pytania: jakie oczekiwania ma spełnić wózek, jak dużo czasu spędzamy na polu golfowym oraz jaki budżet chcemy przeznaczyć na wózek. W zależności od rodzaju oraz modelu, wózki różnią się wagą, ceną oraz sposobem użytkowania. Dzielimy je na manualne (ręczne), a także elektryczne czy też rzadziej używane spalinowe. Te tradycyjne dzielą się z kolei na wózki golfowe dwukołowe, trójkołowe, a nawet czterokołowe. Najczęściej golfiści decydują się na dwukołowy lub trójkołowy wózek manualny albo wygodny w użytkowaniu, choć droższy, model elektryczny.

Wózek golfowy – dwukołowy, trójkołowy, a może elektryczny? Jaki najlepiej wybrać?
Tradycyjne wózki golfowe – lekkie i wytrzymałe wózki dwukołowe

Tradycyjne wózki golfowe – lekkie i wytrzymałe wózki dwukołowe

Warto pamiętać, że tradycyjne manualne wózki golfowe są pozbawione jakiegokolwiek napędu. Są lżejsze i tańsze, a zarazem wytrzymalsze, gdyż nie mają skomplikowanej konstrukcji i elementów, które mogłyby się zepsuć, co ma miejsce w wózkach elektrycznych czy spalinowych.

Dwukołowe wózki golfowe są niezwykle lekkie, zazwyczaj ważą około 3 kg. Na tę niewielką wagę składa się aluminiowa konstrukcja. Przykładem niech będzie tu dwukołowy wózek golfowy Longridge Pro-Lite. Składane koła umożliwiają szybki i łatwy sposób złożenia wózka do małych rozmiarów. Regulowane paski do przypinania torby pozwalają dopasować wózek do rozmiarów torby golfowej, natomiast specjalny uchwyt na piłki golfowe, tee oraz kartę wyników pozwala mieć te najpotrzebniejsze rzeczy zawsze pod ręką. Niektóre wózki golfowe dwukołowe mają w wyposażeniu regulowaną rączkę i są potrójnie składane, np. wózek golfowy Masters 5 Series Compact. Ta dodatkowa regulacja sprawia, że wózek ten może być przeznaczony również dla kobiet, a nawet juniorów. Bez problemu można w nim dostosować długość rączki do wzrostu gracza. Potrójne składanie wózka pozwala znacząco zmniejszyć jego rozmiary do transportu, dzięki czemu bez problemu zmieści się nawet w niewielkim bagażniku. Rozmiary tego modelu wózka po złożeniu to jedynie 25 × 33 × 58 cm. Oczywiście mamy tutaj miejsce na piłki golfowe, ołówek, a także zamykaną klapę na kartę wyników.

Przyjrzyjmy się bliżej konstrukcji wózka golfowego napędzanego manualnie. Aluminiowa rama łączy w sobie lekkość i wytrzymałość. Mamy ramę, składane kółka, paski do przypinania torby oraz uchwyt m.in. na piłki golfowe. Minimalizm konstrukcyjny sprawia, że niewiele jest elementów, które w tym typie wózków mogą się zepsuć. Wózek jest napędzany siłą naszych mięśni, jest lekki i tani. Dwukołowe wózki manualne to najtańsze wózki golfowe dostępne na rynku. Oczywiście dla koneserów znajdzie się coś z wyższej półki również w tym typie wózków. Wózek golfowy JuCad Carbon 2-wheel to ultralekki dwukołowy wózek do golfa z ramą wykonaną z włókna węglowego. Na pierwszy rzut oka zachwyca przede wszystkim nietypowym designem, w użytkowaniu natomiast czuć perfekcyjne dopracowanie w każdym aspekcie. Mamy tutaj regulowaną długość rączki, którą możemy odpowiednio dostosować do naszego wzrostu. Ponadto wózek do golfa JuCad Carbon 2-wheel oferuje górny oraz dolny uchwyt na torbę golfową, która w tym wypadku może być dowolnego rodzaju oraz wagi. Nie mamy tutaj limitu przewożonego ekwipunku. Koła charakteryzuje duża wytrzymałość. Mają łożyska o niskim poziomie tarcia, co z kolei zapewnia komfortowe prowadzenie po każdym terenie. Koła są też ważnym elementem unikatowego designu tego wózka, możemy je dowolnie spersonalizować – wybrać specjalne nakładki kolorystyczne oraz barwę felg. Wózek waży 4 kg, cena jednak jest o wiele wyższa niż przy najprostszych dwukołowych wózkach. Producenci sprzętu golfowego myślą o każdym aspekcie oferowanych wózków i nawet w przypadku najprostszych manualnych dwukołowych wózków wybór jest różnorodny. Znajdziemy pośród nich również produkty dedykowane stricte najmłodszym golfistom, m.in. wózek do golfa dla juniora Longridge Junior Steel Trolley z regulacją wysokości uchwytu.

Tradycyjne wózki golfowe – lekkie i wytrzymałe wózki dwukołowe
Tradycyjne wózki golfowe dwukołowe

Manualny trójkołowy wózek golfowy – stabilny i prosty w obsłudze

Trójkołowe wózki golfowe to kolejny typ tradycyjnych wózków manualnych, napędzanych siłą mięśni. Różnica polega na tym, że mamy tutaj trzecie koło i trochę bardziej rozbudowaną konstrukcję. Przykładem jest wózek golfowy Clicgear M4 dostępny w szerokim wachlarzu kolorystycznym – od modeli białych, żółtych, szarych, przez zielone, błękitne, a nawet czarne. Wózki Clicgear od lat cieszą się niesamowitą popularnością, a wręcz są najbardziej popularnymi wózkami golfowymi na rynku, m.in. dzięki opatentowanemu systemowi błyskawicznego składania. Wózek po złożeniu ma wymiary zaledwie 60 × 38 × 33 cm. W zaktualizowanej wersji wózek nadal zachwyca funkcjonalnością i wysoką jakością wykonania. Oferuje superwytrzymałą i łatwą w składaniu ramę, system silikonowych pasków idealnie dopasowujących torbę do wózka, regulację przedniego koła i górnego siodła, blokadę pokrywy konsoli oraz wiele innych udogodnień, które przekładają się na optymalne dostosowanie wózka do potrzeb gracza, a tym samym maksymalny komfort użytkowania. A to tylko jeden przykład trójkołowego wózka manualnego.

Przekrój rodzajów trójkołowych wózków do golfa jest dużo szerszy niż w przypadku wózków dwukołowych. Mamy całą masę modeli, w tym również juniorskich, o przeróżnych parametrach, których koszt zakupy waha się od 400 do kilku tysięcy złotych. Wózek do golfa w konstrukcji z trzema kołami jest, jak nietrudno się domyślić, dużo stabilniejszy niż dwukołowiec. Mamy solidniejszy uchwyt na torbę golfową oraz więcej dodatkowych funkcji i uchwytów. Nadal jednak jest to wózek, który wymaga użycia naszej siły na polu golfowym. Co jednak, jeśli chcemy zrezygnować z wózków, które trzeba pchać, i sięgnąć po coś bardziej zautomatyzowanego? Warto wówczas przyjrzeć się wózkom golfowym napędzanym elektrycznie.

Manualny trójkołowy wózek golfowy – stabilny i prosty w obsłudze
Manualny trójkołowy wózek golfowy – stabilny i prosty w obsłudze

Elektryczny wózek golfowy – optymalny komfort użytkowania

Elektryczny wózek golfowy to przede wszystkim wysoki komfort użytkowania. Nie musimy wkładać energii w transportowanie sprzętu, a przemieszczanie się po polu golfowym w trakcie gry staje się przyjemnym spacerem bez żadnych obciążeń. Najpopularniejszy elektryczny wózek golfowy to Motocaddy S1 Digital. Wózek ten jest bardzo prosty w obsłudze, wyposażony jest w system szybkiego składania QuickFold, który umożliwia złożenie wózka w zaledwie kilka sekund. Do tego system EASILOCKTM, który w równie błyskawicznym tempie pozwala zamontować na wózku torbę Motocaddy. Wózek oferuje cyfrowy wyświetlacz, miernik poziomu naładowania baterii, port USB do ładowania smartfona, akumulator, ładowarkę i wiele innych udogodnień. A to dopiero pierwszy z szeregu przeróżnych wózków Motocaddy – i nie tylko.

Elektryczny wózek golfowy – optymalny komfort użytkowania

Na rynku dostępna jest cała masa elektrycznych wózków golfowych, można porównywać ich parametry oraz detale wykonania godzinami, łączy je natomiast jedno – nie musimy angażować siły naszych mięśni w transport torby z kijami i sprzętem po polu golfowym. Jest też oczywiście druga strona medalu – cena elektrycznych wózków golfowych jest adekwatna do poziomu ich technologicznego zaawansowania i dużo wyższa niż w przypadku wózków manualnych (od około 3,5 tys. zł wzwyż).

Jaki wózek golfowy wybrać?

Jeśli ogranicza nas budżet, wówczas najlepiej sięgnąć po najprostszy rodzaj – dwukołowy manualny wózek golfowy. Jest to wydatek rzędu 200–300 zł, wózek jest lekki, poręczny, łatwo go złożyć do małych rozmiarów i transportować nawet w niewielkim bagażniku. Jest to też świetny wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z golfem i póki co nie chcą wpędzać się w większe koszty. Bardziej stabilny trójkołowy wózek jest chyba najbardziej tradycyjnym rodzajem wózka do golfa i zarazem stanowi swego rodzaju kompromis pomiędzy prostotą wózków dwukołowych a stabilnością i solidnością wózków elektrycznych. W wózku trójkołowych mamy ciut więcej udogodnień niż w jego odpowiedniku na dwóch kółkach. Jeśli golf nie jest dla nas jedynie krótką przygodą, warto sięgnąć po ten rodzaj wózków.

Elektryczne wózki golfowe to większy wydatek, ale i większy komfort. Nie musimy pchać wózka kilka kilometrów po polu golfowym i wkładać w to dodatkowej energii podczas kilkugodzinnej rozgrywki. Natomiast komfort kosztuje, dlatego rozwiązanie to jest najlepsze dla zaawansowanych graczy lub po prostu zapalonych golfistów, którzy sporo czasu spędzają na grze w golfa. Wówczas taki zautomatyzowany sposób transportowania kijów golfowych jest jak najbardziej uzasadniony, a wydatek staje się opłacalną inwestycją, która zaowocuje przyjemną i komfortową grą.

Jaki wózek golfowy wybrać