Rodzaje kijów golfowych

Kije do golfa – dlaczego w torbie do golfa powinno być 14 kijów golfowych?

Golf jest dyscypliną sportową, w której niezwykle ważną rolę odgrywają reguły oraz etykieta. Reguły tej gry są publikowane na stronie R&A, czyli Royal and Ancient Golf Club of St Andrews. Jest to jeden z najstarszych klubów golfowych, zlokalizowany w Szkocji, a dokładnie w St Andrews w Fife. Jest uważany za ojczyznę golfa. Powstał jako Stowarzyszenie golfistów z St Andrews w 1754 roku. Stowarzyszenie w roku 1897 skodyfikowało reguły gry w golfa.

Ekwipunek – jedna z podstawowych reguł gry w golfa

Aktualizacje reguł gry w golfa oraz wszelkie interpretacje zasad są dokonywanie przez R&A we współpracy z USGA. United States Golf Association to narodowe stowarzyszenie pól golfowych, klubów i obiektów w Stanach Zjednoczonych, będące zarazem organem zarządzającym golfem w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. R&A przy współpracy z USGA oraz po konsultacjach z golfistami ze wszystkich zakątków świata dokonują modernizacji reguł gry w golfa. Jedną z najważniejszych reguł gry w golfa jest zasada dotycząca ekwipunku golfisty, czyli wszystkiego związanego ze sprzętem dozwolonym na polu golfowym. Zgodnie z tą normą zawodnik musi korzystać z kijów i piłek o specyfikacjach określonych w przepisach. W turnieju w torbie do golfa może znajdować się maksymalnie 14 kijów. Nie można wówczas zastąpić takiego sprzętu jak kije golfowe, nawet jeżeli się uszkodzą lub zgubią. Kije różnią się od siebie długością, wagą, kształtem główki oraz nachyleniem lica, które decyduje o torze lotu piłki. Wszystkie parametry kijów, które mogą być użyte w grze zgodnie z regułami R&A, są opisane w załączniku do tychże reguł. Załącznik zawiera także listę kijów spełniających bądź niespełniających wymagania reguł. Każdy nowy model kija golfowego, wypuszczany na rynek musi przejść swoistą ‘certyfikację’ aby trafić na listę dozwolonych.

Czternaście kijów w torbie do golfa – rodzaje i zastosowanie

Torba golfowa mieści czternaście kijów, co wydaje się liczbą dość sporą, jednak po bliższej analizie okazuje się, że wcale tak nie jest. Każdy kij służy do wykonania innego uderzenia i posłania piłki na inną odległość. Jakie więc kije powinny znajdować się w ekwipunku golfisty? Jest kilka grup kijów. Woody to kije, którymi uderza się piłkę najdalej. Są najlżejsze, najdłuższe, mają powiększoną główkę, lico natomiast nachylone pod niewielkim kątem. Podczas gry używa się zazwyczaj dwóch lub trzech sztuk kijów typu wood. Najlepsi i zaawansowani gracze uderzają piłkę tymi kijami na odległość nawet ponad 300 metrów. Podstawowym, najdłuższym i najokazalszym kijem w tej grupie są drivery. Używa się ich do wybijania piłki golfowe z obszaru tee na możliwie najdalszą odległość w celu wyrobienia sobie jak najlepszych warunków do kolejnego uderzenia. Kolejna najliczniejsza grupa kijów to irony (nawet do 10 sztuk w torbie golfisty), czyli tzw. „żelaza”. Wszystkie kije z grupy ironów różnią się nieznacznie – przede wszystkim długością. W efekcie różnica polega na tym, że piłka uderzona z tą sama siłą, ale innym kijem, leci na różne odległości. Im niższy numer kija, tym dalej piłka leci. Dłuższy kij ma mniejszy kąt nachylenia główki, dzięki czemu piłka leci dalej. Każdy kolejny kij powinien posyłać piłkę około 10 metrów dalej niż poprzedni. Ironami uderza się na odległości 100–200 metrów. Kolejny kij, który powinien znaleźć się wśród wspomnianych czternastu, to putter. Putter jest to specjalny kij do uderzeń na greenie, po którym piłka nie leci w górę, a toczy się po polu. Kij ten uważany jest za najważniejszy w torbie golfisty. Jest to jedyny kij, którego używa się na każdym dołku przynajmniej jeden raz. Ostatnią podstawową grupą kijów golfowych to kije golfowe wedge. Wyglądem przypominają irony, ale mają nieco bardziej pochylone lico, by uderzać piłkę wyżej i bliżej. Są to więc idealne kije do posyłania piłki wysoko i na małą odległość. Uderzając piłkę tym kijem, trzeba pamiętać, że zatrzyma się ona zaraz po uderzeniu. Najczęściej gracze mają w torbie dwa kije tego typu, choć zdarza się, że niektórzy mają ich nawet cztery. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje wedge’ów i są to: pitching wedge, które służą do wybijania piłki z trawy, sand wedge, które służą do wybijania piłki z piasku, oraz lob wedge, dzięki którym piłki wybija się wysoko i na niewielką odległość. Poza tymi podstawowymi kijami, których obecność w torbie golfowej jest wręcz niezbędna, warto wspomnieć o coraz bardziej popularnych hybrydach, które wyglądają jak połączenie ironów i woodów, natomiast używa się ich zamiast długich ironów do dość dalekich uderzeń.

Sklep Golfowy BogiGolf

BogiGolf.com.pl - sklep dla pasjonatów golfa. Na polskim rynku działamy od 2004 roku, oferując szeroki wybór sprzętu golfowego rozmaitych marek. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in.: kompletne zestawy golfowe, wózki, kije golfowe, irony, drivery, woody, puttery, torby, odzież, akcesoria golfowe i piłeczki. Zapraszamy do zakupów online oraz sieci sklepów golfowych w całej Polsce.

Kontakt

Zamówienia online #1: 512-339-383
Zamówienia online #2: 512-325-545
Fitting i kije golfowe: 509-247-368
kontakt@bogigolf.com.pl

Facebook