Project Description

Kije do gry Callawy – jak wybrać odpowiedni model?

Amerykańska marka Callaway posiada szeroką ofertę kijów golfowych przeznaczonych dla graczy na wszystkich poziomach zaawansowania. Od początkujących golfistów i golfistek, aż do doświadczonych graczy i pro – każdy znajdzie coś dla siebie spośród kilkunastu modeli w każdym z segmentów sprzętowych. W tym artykule postaram się w skrócie przedstawić porównanie poszczególnych grup produktów, opisać ich plusy i minusy dla poszczególnych grup docelowych. Wszystko, aby pomóc Wam w wyborze kijów, które uczynią Waszą golfową rozgrywkę przyjemniejszą i pozwolą na poprawienie wyników.

Irony Callaway – uporządkowany wybór między trzema liniami kijów golfowych

W katalogu produktów golfowych Callaway irony tej marki są uporządkowane w trzech grupach / rodzinach:

  • najbardziej wybaczalne są irony BigBertha – dostępne dla panów pod nazwą B21 a dla pań – REVA,
  • trzy modele Mavrik, serii która premierę miała w 2020 roku, a dzisiaj jest podstawowym modelem dla golfistów od początkującego do średniozaawansowanego poziomu,
  • nowa seria Apex, która zawiera aż pięć zupełnie nowych modeli, które swym przeznaczeniem rekomendowane są dla graczy od średniozaawansowanych do wręcz zawodowych golfistów.

Jak sklasyfikować poszczególne modele w ramach tych trzech rodzin i wybrać odpowiednie dla siebie kije golfowe Callaway? O różnicach w konstrukcji oraz wadach/zaletach opowiem poniżej.

kije golfowe callaway jak wybrać odpowiedni dla siebie model
kije golfowe callaway jak wybrac odpowiedni dla siebie model

Callaway Big Bertha – najbardziej wybaczalne kije Callaway

Seria Big Bertha była częścią rodziny kijów Callaway niemal odkąd pamiętam. Zaczęła się od woodów, które swego czasu zawojowały świat golfa – żeby niedługo potem powstały pierwsze irony i następnie były co 2-3 sezony update’owane. Model B21 także przewidziany jest na lata 2020-2022 – tak można wnioskować z dotychczasowej polityki marki Callaway. Kije do golfa z tej serii posiadają dość szerokie od spodu główki, co znacznie przesuwa środek ciężkości i wybacza wiele błędów popełnianych przez początkujących golfistów. Duży offset zapewnia nieznaczne ‘leczenie’ slice’a – uderzenia, które potrafi zepsuć niejedną rundę golfa 😊

Taka konstrukcja główek sprawia, że Big Bertha jest idealnym wyborem dla golfistów i golfistek sztukających wybaczalności i zmagających się z problemem slice’a (podobną, a nawet jeszcze bardziej uwydatnioną tendencję ‘anty-slice’ będą miały także driver, woody i hybrydy tej serii Callaway).

Kije golfowe Callaway Big Bertha występują w wersji B21, która skierowana jest dla Panów oraz REVA kije golfowe Callaway Big Bertha – dla golfistek. Na pierwszy rzut oka różnią się minimalnie kolorem główek (panowie mają ciemniejszy niebieski – panie nieco jaśniejszy odcień grafiki na kijach). Od strony technicznej oczywiście główki damskie są nieco lżejsze i mają minimalnie większe lofty niż kije dla panów.

callaway big bertha najbardziej wybaczalne kije callaway
kije do golfa callaway big bertha

Irony Mavrik – seria trzech modeli kijów do golfa dla szerokiego spectrum graczy

Mavriki weszły na rynek w jeszcze przed pandemią – od razu wzbudzając bardzo duże zainteresowanie swoimi osiągami i specyfikacjami. Ta rodzina kijów do golfa dzieli się na trzy modele: irony Mavrik MAX Callaway, kije do golfa Callaway Mavrik oraz Mavrik PRO Callaway irony kije golfowe. Gradacja, jakiej użyłem jest celowa i idzie w kierunku ironów Callaway o maksymalnej wybaczalności (MAX) do kijów dla graczy amatorów i średniozaawansowanych, których golfowe umiejętności są już na stabilnym i nieco ukształtowanym poziomie.  Będzie to dla nich dobry wybór.

Szczególnie istotną cechą ironów Mavrik jest fakt, że jest to pierwsza z serii kijów typu iron zaprojektowana przy wsparciu sztucznej inteligencji (konkretnie lico o zmiennej grubości). Zabieg ten, jest oczywiście pewnego rodzaju chwytem marketingowym mającym na celu przyciągnięcie uwagi golfistów i odróżnienie się od kijów golfowych innych marek. Fakt – faktem, że irony Callaway Mavrik plasują się wysoko w segmencie ‘game improvement’ – kijów o wysokiej wybaczalności.

Główki kijów do golfa Mavrik MAX posiadają nieco wyższy profil i szeroki spód dla przesunięcia środka ciężkości jak najdalej od lica. Sprawia to, że MOI i wybaczalność tych główek jest największa w całej rodzinie Mavrik. Niekoniecznie musi to przypaść do gustu golfistom szukającym bardziej kompaktowych główek – dla których najlepszym modelem będzie zapewne ‘zwykły’ Mavrik. Tutaj w bardziej kompaktowym pakiecie otrzymujemy kije o bardzo podobnych właściwościach, może minimalnie mniej wybaczalne, ale potrafiące wciąż skorygować i wyprostować te najmniej udane uderzenia na polu golfowym.

Nieco mniejszą, choć nie nazwałbym jej jeszcze zawodniczą, główką jest Mavrik PRO. Tutaj mamy wyraźnie niższy profil główek kijów do golfa oraz krótszą łopatkę. Z góry kije Mavrik PRO dalej nie wyglądają jak ‘żyletki’ i zapewniają wybaczalność na dobrym poziomie. Spokojnie poleciłbym ich wybór golfistom o ustabilizowanych umiejętnościach, którzy aspirują do nieco bardziej profesjonalnych kijów golfowych – ale ciągle szukają jeszcze dodatkowej pomocy przy mniej udanych strzałach.

Warto dodać, że linia Mavrik jest identyczna (różnią się wagą, długościami oraz oczywiście wyborem shaftów) w wersji damskiej i męskiej – nie ma innej kolorystyki ani specjalnych serii tylko dla pań-golfistek.

irony marvik seria trzech modeli kijów do golfa dla szerokiego spectrum graczy
irony marvik max callaway jaki model będzie najlepszy
irony marvik pro kije do gry w golfa jaki wybrać odpowiedni model

Apex – esencja kijów golfowych Callaway w aż pięciu wydaniach. Jak wybrać najlepszą?

Kije serii Apex zawsze plasowały się w segmencie ‘players irons’ i były wybierane przez golfistów o większych umiejętnościach. Nie inaczej jest w serii mającej swoją premierę w 2021 roku. Z tą różnicą, że teraz seria Apex składa się z aż pięciu modeli ironów, wśród których gracze mogą znaleźć irony zarówno wybaczalne jak i prawdziwe blade’y.

Nowością w rodzinie jest seria Apex DCB. Jest to nowy typ główki, która będąc kutą ze stali węglowej zapewnia też spore MOI a co za tym idzie dobrze zachowuje trajektorię i odległość lotu piłki golfowej trafionej niecentralnie na licu łopatki kija. Zapewnia to głębokie wycięcie wcinające się w dolną część główki kija golfowego, co optymalizuje rozkład masy i zapewnia większą wybaczalność.  Kije golfowe irony Apex DCB Callaway jest świetnym wyborem dla golfistów, którzy aspirują by pójść poziom wyżej, grać kijami kutymi z miękkiej stali – a jednocześnie cieszyć się optymalnymi odległościami i pomocą w grze.

Apex – podstawa serii ironów – to z kolei model od lat obecny na rynku i w torbach wielu golfistów. Kije wykute ze stali nierdzewnej, ze szczeliną cavity back oraz dość mocnymi loftami to esencja ‘players irons’ i sztandarowy model serii A.D.2021. Zaprojektowane, aby podobać się golfistom szukającym bardziej klasycznych główek ironów.

Następnym w kolejności, jeśli chodzi o wybór bardziej profesjonalnych kijów do golfa Callaway jest Apex Pro. Jak można się domyślić z nazwy, przeznaczenie tej serii jest dla golfistów o większych umiejętnościach. Główki ironów Apex Pro Callaway wyglądają pięknie, są smukłe i mają nieco dłuższe ‘ostrze’ połączone z cieńszą linią górną. Optymalnie będą się z nią czuli golfiści pewni swoich strzałów – dzięki tak wyprofilowanym ironom można wykonywać wiele finezyjnych uderzeń i mieć doskonałą kontrolę. Od strony technicznej kije Apex Pro mają nieco wyższe lofty (co jest zrozumiałe w połączeniu ze środkiem ciężkości umieszczonym bliżej lica). Dodanie 90gram wolframu w strukturze główek sprawia także, że główki zachowują się bardziej stabilnie przy trafieniu piłki golfowej czubkami – heel i toe. Co daje im minimalną wybaczalność. Przede wszystkim kije te polecane są dla golfistów szukających maksymalnej kontroli i precyzji w swojej grze w golfa.

Kolejnym nowym modelem w rodzinie jest Apex TCB – kije które poniekąd zastąpiły serię X Forged. Ich unikalna konstrukcja polega na tym, że w środkowej części ‘przykręcona’ została wkładka z metalu o mniejszej wadze. Pozwala to na optymalny rozkład środka ciężkości w ten sposób, aby promować niższą trajektorię (przy jednoczesnych dość ‘słabych’ loftach jak na dzisiejsze standardy) i zapewniać stabilność przy mis-hitach poza środkiem lica. Dodatkowo, wstawka jest zespolona ze szkieletem główki kija golfowego Callaway Apex TCB – co za tym idzie zapewnia optymalne, miękkie czucie przy kontakcie z piłką golfową.

Klasyczne blade’y – choć ich wybór nie jest polecany dla jakiś, co najmniej, 95% golfistów na planecie, do zawsze budziły zachwyt swoim pięknym wyglądem. Nie inaczej jest w 2021 roku – seria Apex posiada w swoich szeregach także model kijów do golfa o tej konstrukcji. Apex MB (muscle back) to blade’y o czystym profilu, który wzbogacony został o śrubę. Służy ona do regulacji swingweightów, aby jednocześnie nie wpływać na sam środek ciężkości główki (jest ulokowana dokładnie w miejscu środka ciężkości każdej z nich).

apex callaway kije do golfa jaki wybrać model
apex mb callaway kije do golfa jak wybrać
apex pro tungsten callaway jakie kije do golfa wybrać
callaway apex jaki model wybrac
dcb apex callaway kije do gry w golfa jak wybrać

Co wybrać dla bardziej początkujących golfistów szukających kijów do golfa Callaway?

Podobnie jak w ubiegłych sezonach oferta marki Callaway jest rozszerzona o kompletne zestawy kijów golfowych. Dostarczone w torbie, zawierają cały komplet dla golfistów i golfistek, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem. Jest to optymalny wybór ze względu na relację jakości do ceny dla osób, które na pierwszy zestaw nie chcą przeznaczyć więcej niż 4 tysiące złotych. W zestawach Callaway Warbird (męskie) oraz Callaway Solaire (seria kijów damska) w dobrej klasy torbie otrzymujemy zestaw wybaczalnych ironów, do tego wszystkie rodzaje woodów i puttera. Kompromisem jest brak możliwości dostosowania parametrów takiego zestawu do predyspozycji fizycznych i podstawowych parametrów swingu. Jednak dzięki naszemu serwisowi jesteśmy w stanie zaproponować nawet więcej niż producent i w tym zakresie także dokonać określonych przeróbek kijów (jeśli takowe będą potrzebne).

kije do golfa callaway jaki wybrać model