Project Description

Titleist – ikona na rynku kijów, a także piłek golfowych. Jak jednak wybrać najlepszy model dla siebie? Na wybór najlepszego dla nas kija golfowego ma wpływ kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim jest to nasze doświadczenie w grze w golfa, styl gry, a także indywidualne upodobania oraz oczekiwania względem tego, na poprawę których parametrów gry ma przełożyć się używanie danego kija. Gracze bardziej zaawansowani poszukują maksymalizacji osiągów. Chcą zdobywać większe odległości i wykonywać perfekcyjne uderzenia z ogromną dokładnością. Z kolei osoby zaczynające przygodę z golfem raczej powinny sięgnąć po kije golfowe charakteryzujące się większą wybaczalnością, która zniweluje skutki tych mniej udanych uderzeń. Początkujący raczej nie powinni sięgać po kije dla profesjonalistów, gdyż gra się nimi po prostu trudniej. Zawodowcy natomiast mogą nie do końca być usatysfakcjonowani rezultatami gry z udziałem mniej zaawansowanych technologicznie kijów lub zwyczajnie duże główki takich kijów działają na nich odstraszająco i mało ‘profesjonalnie’. W ofercie marki Titleist na szczęście każdy znajdzie coś dla siebie.

titleist t200

Kije golfowe Titleist – jak wybrać najlepszy model ironów dla siebie?

Zestaw ironów Titleist T100 jest dedykowany doświadczonym golfistom nastawionym na wysokie osiągi. Są to kije kute, czyli o konstrukcji dającej najbardziej miękkie czucie. Wolframowe odważniki przekładają się na odpowiedni rozkład masy na obwodzie główki, co z kolei przekłada się na niesamowitą wybaczalność w tych modelach ironów – oczywiście jak na kije golfowe z segmentu ‘players irons’. Ilość wolframu w główkach zmniejsza się w secie wraz z kolejnymi kijami o wyższych loftach, co daje świetnie zbalansowany zestaw. Do tego bardzo profesjonalny design profilu główki będący zwieńczeniem doskonałej konstrukcji.

Kolejny zestaw ironów marki to sztandarowy zestaw kijów golfowych Titleist T200 skierowany dla graczy o dużych ambicjach, którzy chcą osiągnąć jak najwyższe osiągi. Dla zwiększenia wybaczalności zastosowano w tym modelu innowacyjną polimerową wstawkę MAX w celu zwiększenia sprężystości środkowej części lica. Mamy większą energię, a tym samym większą prędkość początkową piłki, co w efekcie zwiększa odległości. Do tego dwa wolframowe obciążniki w główce, kute lico oraz shaft z rodziny True Temper Dynamic Gold AMT, który dzięki wzrastającemu rozkładowi masy zapewnia niezwykle stabilną trajektorię lotu piłki.

Następnie kije golfowe Titleist T300 znajdujący się w segmencie ‘super game improvement’. To kije golfowe dla osób, które chcą zwiększyć odległości i poprawić osiągane wyniki. W T300 mamy, poza wolframowymi i polimerowymi wstawkami w główce, bardzo stabilne shafty Mitsubishi Tensei Red AM2 lub True Temper DG AMT Red. Kolejny zestaw ironów Titleist T400 to zdecydowanie najbardziej wybaczające spośród ironów Titleist. Kije te sprawdzą się dla osób, którym zdarza się nie trafiać w piłkę golfową środkiem lica. Ten model zaradzi i wspomoże nas przy tego typu, nie do końca udanych strzałach ponieważ główki posiadają bardzo dużą bezwładność (MOI). Dodatkowo bardzo lekkie shafty zastosowane jako standard w tym modelu ułatwiają ‘rozpędzenie’ kijów podczas swingu golfowego.

Dla doświadczonych golfistów marka proponuje także irony Titleist 620 CB, mamy tu doskonałe czucie, maksymalną kontrolę uderzeń, natomiast mniejszą wybaczalność, stąd nie do końca jest to kij golfowy dla osób początkujących. Podobnie sprawa ma się z Titleist 620 MB. Na koniec irony Titleist U-510 Utility Driving Iron. Większy profil główki, większa jej bezwładność, a ultracienkie lico i niższy środek ciężkości sprawiają, że łatwiej jest podnieść piłkę w powietrze. Jest to doskonały dodatek do zestawu ironów dla wszystkich golfistów, którzy zamiast klasycznymi woodami czy hybrydami – wolą grać po prostu żelazami. Odpowiednia konstrukcja driving irona wybacza znacznie więcej błędów niż klasyczne żelaza o niskiej numeracji.

irony titleist t200 impact
t200 titleist kije do golfa jak wybrać odpowiedni model

Kije do golfa Titleist – najlepszy model drivera

Jeśli chodzi o drivery tej marki, jest to przede wszystkim linia Titleist Speed, w skład której wchodzą następujące kije golfowe Titleist: TSi1, TSi2, TSi3 oraz TSi4. Model TSi1, najlżejszy w rodzinie TSi, został zaprojektowany z myślą o graczach z niską i średnią prędkością swingu. Poszczególne części tego kija (główka i shafty) mają zmniejszoną wagę po to, by łatwiej uzyskać wyższą prędkość początkową. Kij cechuje nowe lico ze stopu ATI 425 Titanium, co jest precedensem, gdyż żadna marka przed Titleist nie korzystała przy produkcji swoich kijów z tego niezwykle trudnego w obróbce materiału. Pozwoliło to natomiast uzyskać lico o zmniejszonej zmiennej grubości, a za tym idącą wybaczalność, prędkość i dystans. Klasyczny kształt główki drivera został dopracowany aerodynamicznie, co zmniejsza opory powietrza. Jeśli chodzi o shafty do serii TSi1, rekomendowane są ultralekkie Aldila Ascent, których waga nie przekracza przedziału 35–45 gram. Tym samym TSi1 jest jednym z najlżejszych modeli na rynku.

Drivery Titleist TSi2 cechuje prostsza trajektoria lotu piłki golfowej, bez możliwości ustawiania tendencji draw/fade. TSi2 jest dedykowana golfistom, którzy potrzebują maksymalnego MOI, wybaczalności na całej powierzchni lica oraz niższego środka ciężkości. Mamy w tej serii możliwość dołożenia systemu ciężarków SureFit Weight zmieniających wagę dynamiczną kija. Kołnierz SureFit Hosel powoduje, że golfiści w driverach Titleist mają aż 16 ustawień loftu oraz lie, dzięki czemu dostosowują trajektorię lotu piłki do swoich umiejętności. Kije golfowe Titleist TSi2 mają w standardzie wysokiej klasy shafty Mitsubishi oraz ProjectX – a także bardzo szeroki wachlarz opcji custom, które można wybrać w procesie profesjonalnego fittingu w BogiGolf Fitting Center.

Seria Titleist TSi3 zasadniczo różni się od TSi2 główką. Kije golfowe Titleist TSi3 umożliwiają zmianę środka ciężkości za pomocą ruchomego suwaka znajdującego się w tylnej części główki. To pozwala osiągnąć trajektorię draw/fade, czego nie znajdziemy w Titleist TSi2. W modelu TSi3 mamy system wymiennych ciężarków SureFit CG, które można przesuwać w szynie, a tym samym zmieniać położenie środka ciężkości. I zamykając linię driverów Titleist Speed – najnowszy model TSi4, który jest dedykowany golfistom o bardzo szybkim swingu, obniżając back spin i zwiększając odległości. Główka tego drivera jest mniejsza, a umieszczony bardzo blisko lica środek ciężkości minimalizuje rotację piłki. Kije golfowe Titleist TSi4 są przeznaczone również dla graczy, którzy chcieliby właśnie zmniejszyć rotację wybijanej z tee piłki golfowej.

Jak wybrać kije golfowe Titleist – woody i hybrydy do golfa

Jeśli chodzi o woody i hybrydy Titleist tutaj również mamy linię Titleist Speed. Woody TSi1 są zoptymalizowane dla graczy z wolniejszym swingiem. Kije golfowe Titleist TSi1 są lżejsze od innych modeli w tej serii, co daje większą prędkość początkową. Cechują się również wysokim współczynnikiem, czyli dużą bezwładnością MOI, co znakomicie przekłada się na zwiększoną wybaczalność oraz niwelowanie błędów przy mniej udanych uderzeniach. 

driver tsi4 jak dobrać kij golfowu

Ze wszystkich woodów Titleist Speed największą wybaczalność mają jednak TSi2, które, poza maksymalną wybaczalnością, cechuje prosty lot piłki. TSi2 ułatwiają podniesienie piłki na większe wysokości. Zarówno woody TSi2, jak i kolejny TSi3 mają na celu poprawę odległości, jednak wariant TSi3 jest bardziej sportowy. Pozwala on na kształtowanie trajektorii lotu piłki draw/fade. Kije golfowe z większą wybaczalnością są odpowiednie dla osób początkujących, które nie zawsze trafią w piłkę golfową środkiem lica. Hybrydy Titleist Speed pozwalają z kolei na zwiększenie osiągów poprzez zmianę swing weight oraz system regulacji loft/lie. Mamy tutaj wyższy kąt początkowy piłki. Hybrydy TSi1 są doskonałe dla osób o wolniejszym swingu. TSi2 ma nieco cięższą główkę, sprzyja graczom o płytszym swingu, natomiast TSi3 pomoże golfistom o swingu bardziej stromym.

Jak wybrać najlepszy zestaw kijów do golfa Titleist?

Titleist wspiera graczy na każdym poziomie gry. W skład zestawu kijów golfowych, który powinien mieć maksymalnie 14 kijów golfowych, wchodzą: driver, irony, woody, wedge, hybrydy oraz putter. Dzięki Titleist możemy skompletować zestaw kijów dostosowany do stopnia naszego zaawansowania, umiejętności, parametrów technicznych (np. szybkość swingu), a także indywidualnych preferencji. Poszczególne drivery i woody serii Titleist Speed czy też zestawy ironów Titleist są skonstruowane dla graczy o różnych potrzebach i oczekiwaniach względem kijów. Optymalny dobór kijów golfowych najlepiej jednak przeprowadzić pod okiem specjalistów w profesjonalnym centrum fittingu. Przykładem jest fittingcenter.pl, gdzie otrzymamy pomoc zawodowców. Warto pamiętać, że idealny skład zestawu kijów golfowych wymaga zebrania szeregu danych oraz ich analizy przez specjalistów. Jest to najprostszy i najskuteczniejszy sposób, aby dobrać najlepszy dla siebie zestaw kijów.