Bez kategorii

Ilu jest golfistów w Europie? Raport popularności golfa w krajach europejskich

Autor: Michał Bajerski

Z roku na rok golf zyskuje na popularności, zarówno w Polsce, Europie, jak i na całym świecie. Liczba golfistów na świecie sięgnęła 67 milionów. Coraz wyraźniej dostrzegamy szereg zalet tej właśnie dyscypliny sportowej. Golf łączy w sobie sport i rekreację, pozwalając w miły sposób, a dodatkowo w kontakcie z naturą, spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Oczywiście jest też aspekt rywalizacyjny i gra dla wyników, co wciąż jednak nie wyklucza dobrej zabawy. Nie ma tu podziałów na wiek czy tężyznę fizyczną – w golfa można grać w każdym wieku.

Gra ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem również wśród kobiet. Europa obfituje w rewelacyjne pola golfowe, również w naszym kraju mamy pod dostatkiem miejsc do gry. Do tego marki golfowe prześcigają się w udoskonalaniu swoich produktów. Wyposażenie golfowe ma również ogromne znaczenie zarówno w sporcie zawodowym, jak i amatorskim. W tym drugim przypadku odpowiednio dobrany sprzęt golfowy przekłada się na komfort gry, w tym pierwszym natomiast – na zarabiane pieniądze. Przykładem zawodowi golfiści. Któż nie zna chociażby Tigera Woodsa – najlepszego golfisty i jednego z najbogatszych sportowców na świecie? Mamy więc z jednej strony prostotę wynikającą z na pozór nieskomplikowanych reguł gry (przecież wystarczy ‘tylko’ umieścić piłkę w dołku), a z drugiej światowy prestiż i pewną niepowtarzalność i nieprzewidywalność golfa.

populacja grająca w golfa w europie

Charakter tej dyscypliny sportowej jest z pewnością nietuzinkowy, co wynika poniekąd z etykiety golfowej. Tutaj znaczenie ma każdy szczegół – odpowiedni ubiór, golfowy savoir vivre, w tym punktualność, uczciwość, zachowanie ciszy na polu golfowym. Golf ciekawi i coraz bardziej przyciąga. Ilu mamy zatem golfistów w Europie?

Golfiści w Europie – ilu ich jest i w jakim kraju liczba golfistów jest największa?

The European Golf Participation Report przedstawia szczegółową analizę uczestnictwa w golfie w Europie, w tym całkowitą liczbę zarejestrowanych golfistów w każdym kraju podlegającym jurysdykcji The R&A i European Golf Association (EGA). Opracowany i analizowany przez EGA raport dostarcza danych o udziale w golfie w 49 krajach oraz cenne informacje o trendach statystycznych. W całej Europie mieliśmy w 2021 roku 10,6 milionów graczy w golfa. 

liczba golfistów w europie

Największą koncentrację zarejestrowanych golfistów mamy w Europie Zachodniej, a dokładnie w Anglii. Anglicy uwielbiają grę w golfa i to właśnie w tym kraju jest ich najwięcej, bo aż 652tys. zarejestrowanych graczy. Biorąc pod uwagę, że gra w golfa rozprzestrzeniła się na cały świat ze Szkocji oraz Anglii, nic więc dziwnego, że to Wyspy Brytyjskie skupiają europejski top pod kątem liczebności aktywnych pasjonatów tego właśnie sportu. Specyfika golfa jest niejako kompatybilna z mentalnością Anglików, ten sport po prostu do nich pasuje. Co ciekawe, aktywne zainteresowanie golfem rośnie mimo pandemii.

Rynek sprzętu golfowego również rozwija się prężnie. Większość produktów światowych marek jest dostępna również w naszym kraju. Jednym z największych centrów fittingowych wraz ze sklepem golfowym w Polsce Jest Bogigolf, gdzie znajdziemy pełen przekrój asortymentu golfowego. O sprzęcie golfowym gracze muszą myśleć na każdym etapie zaawansowania w grę. Inne piłki i kije są przeznaczone dla początkujących, inne będą spełniać oczekiwania profesjonalistów. Podstawą są oczywiście piłki golfowe i kije golfowe, oprócz tego jednak niezbędna jest torba golfowa, a wiele osób decyduje się też na wózek golfowy dla zwiększenia komfortu poruszania się po polu golfowym. Zanim ruszymy na pole golfowe, musimy zaopatrzyć się również w buty i odzież golfową. Strój powinien być odpowiedni, zgodnie z etykietą golfa nie możemy ruszyć do gry z dżinsach i bluzie. Reguły golfa omawiają kwestie zarówno sprzętu (np. regułę, że na pole golfowe możemy zabrać komplet maksymalnie 14-stu kijów golfowych), odpowiedniego zachowania, jak i ubioru. Poza odzieżą i podstawowym sprzętem golfowym na rynku znajdziemy masę gadżetów i akcesoriów do gry w golfa, które służą zarówno do treningów, jak i dla komfortu gry. 10 milionów Europejskich graczy ma w czym wybierać. Rosnąca popularność, która jest znaczna nawet w czasach pandemii, gdyż wzrost ten wręcz przyspieszył w tym okresie, ma związek ze specyfikacją gry. Nie jest to bowiem sport kontaktowy. Podczas gry w golfa łatwo zachować dystans społeczny, gra odbywa się na wolnej przestrzeni i nie generuje tłoku podczas rozgrywki. Golfiści czuję się więc bezpiecznie.

bogigolf fitting center

W jakim kraju w Europie jest największa liczba pól golfowych?

Skoro gra w golfa, to i pola golfowe. Pole golfowe, jak wszyscy wiedzą, jest obszarem o powierzchni od kilku do kilkudziesięciu hektarów, który porasta przystrzyżona trawa o różnej długości i obszar ten służy właśnie do gry w golfa lub treningu. Jeśli spojrzelibyśmy na pole golfowe pod takim kątem, że jest to boisko do gry, wówczas należy przyznać, że pośród innych dyscyplin sportowych golf ma naprawdę malownicze „boiska do gry”. Nie mamy tutaj zbyt wiele betonu czy tworzyw sztucznych, gra odbywa się na trawie, która w zależności od etapu gry ma różną wysokość. Golfistów otaczają piękne okoliczności przyrody, nierzadko pagórki czy stawy, a nieraz morze i plaże na polach typu ‘links’, co jest dodatkową atrakcją.

Najstarszy polem golfowym jest Old Links w Musselburgh Racecourse znajdujące się w Wielkiej Brytanii. W chwili obecnej, z raportu The European Golf Participation Report za rok 2021, wynika, że najwięcej pól golfowych w Europie znajdziemy w kraju, a którym zainteresowanie golfem jest największe, czyli w Anglii. 652 tys. golfistów musi wszak mieć gdzie grać, w związku z tym w Anglii znajdziemy 2213 pól golfowych. Jest to liczba, która znacznie przewyższa pozostałe europejskie kraje. Na miejscu drugim znajdziemy Niemcy z liczbą 1054 pól golfowych. Dalej Francja – 811 pól golfowych, Szwecja – 650 pól, Szkocja – 594 pola i Hiszpania – 493 pola. Top 7 krajów w Europie z największą liczbą pól golfowych zamyka Irlandia, gdzie zbudowano 478 pól do gry w golfa.

Jak sytuacja wygląda w Polsce? W naszym kraju również znajdziemy znakomite 18-dołkowe pola golfowe, zlokalizowane głównie w pobliżu dużych miast. Pełnowymiarowych pól golfowych w Polsce, jak podaje The European Golf Participation Report, jest dokładnie 54. Znajdziemy tu także wiele obiektów 9-dołkowych lub po prostu driving range, czyli miejsc do ćwiczenia uderzeń. Polski Związek Golfa przygotował mapę polskich pól golfowych z podziałem na województwa, dzięki czemu każdy w mgnieniu oka może znaleźć pole golfowe znajdujące się najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Najlepsze wśród polskich pól golfowych to: Śląski Klub Golfowy w Siemianowicach Śląskich, Sand Valley Golf Resort, Pole Golfowe Modry Las, Rosa Private Golf Club, Postołowo Golf Club, First Warsaw Golf & Country Club, Kraków Valley Golf & Country Club, Toya Golf & Country Club, Sierra Golf Club, Binowo Park oraz Mazury Golf & Country Club. Jest więc w czym wybierać. Piękne, wyszukane nazwy i równie piękne miejsca. Pola te mają rewelacyjne warunki do gry. Wykorzystują naturalne ukształtowanie terenu, korzystając jednocześnie z nowoczesnych systemów ulepszeń, które w połączeniu z przepięknymi walorami przyrodniczymi dają świetny efekt.

pole golfowe w Siemianowicach Śląskich

Jaka jest liczba kobiet grających w golfa w Europie i czy ich liczba ciągle rośnie?

Z pewnością interesującym tematem jest zaangażowanie kobiet w grę w golfa. Dokładnie 26% dorosłych zarejestrowanych graczy w golfa w Europie stanowią właśnie golfistki. Jak pokazuje The European Golf Participation Report, największy odsetek golfistek jest w Niemczech, gdzie aż 36% graczy stanowią kobiety. Jest tam również ilościowo najwięcej zarejestrowanych golfistek, dokładnie 221865. Na drugim miejscu plasuje się Szwecja ze 129949 golfistkami, co stanowi 27% wszystkich graczy w golfa w tym kraju. Następnie Holandia 125537 golfistek, czyli 32% wszystkich holenderskich graczy. Potem mamy Francję 98265 kobiet, czyli 27% i dopiero na piątym miejscu Anglię z 90607 golfistek, co stanowi 14% wszystkich zarejestrowanych graczy. Popularność golfa w Anglii, w której mamy najwięcej graczy w całej Europie, wykazują więc przede wszystkim mężczyźni. Jak wygląda sytuacja w Polsce? 77% polskich graczy stanowią mężczyźni, natomiast 23% kobiety. Odsetek grających kobiet jest więc większy niż np. we wspomnianej Anglii, natomiast nieco mniejszy niż średnia europejska.

Jaka jest liczba kobiet grających w golfa w Europie i czy ich liczba ciągle rośnie?

Z pewnością interesującym tematem jest zaangażowanie kobiet w grę w golfa. Dokładnie 26% dorosłych zarejestrowanych graczy w golfa w Europie stanowią właśnie golfistki. Jak pokazuje The European Golf Participation Report, największy odsetek golfistek jest w Niemczech, gdzie aż 36% graczy stanowią kobiety. Jest tam również ilościowo najwięcej zarejestrowanych golfistek, dokładnie 221865. Na drugim miejscu plasuje się Szwecja ze 129949 golfistkami, co stanowi 27% wszystkich graczy w golfa w tym kraju. Następnie Holandia 125537 golfistek, czyli 32% wszystkich holenderskich graczy. 

ile jest golfistek w niemczech

Potem mamy Francję 98265 kobiet, czyli 27% i dopiero na piątym miejscu Anglię z 90607 golfistek, co stanowi 14% wszystkich zarejestrowanych graczy. Popularność golfa w Anglii, w której mamy najwięcej graczy w całej Europie, wykazują więc przede wszystkim mężczyźni. Jak wygląda sytuacja w Polsce? 77% polskich graczy stanowią mężczyźni, natomiast 23% kobiety. Odsetek grających kobiet jest więc większy niż np. we wspomnianej Anglii, natomiast nieco mniejszy niż średnia europejska.

Istnieją również statystyki, które pokazują, ile graczy przypada na jedno pole golfowe. I tak w przypadku Wielkiej Brytanii jest to 2,004 graczy, Włoch – 1,378, Holandii – 1,314, Irlandii – 1,130, Niemiec – 1,091, Szkocji – 1,002, Francji – 986, Szwecji – 923, Hiszpanii – 609 i Danii – 594 graczy.

ilu graczy przypada na jedno pole

Zainteresowanie grą w golfa przez kobiety sięga samych początków tej dyscypliny sportowej. Rys historyczny pokazuje, że golf zyskał popularność dzięki królewskim graczom, takim jak francuska królowa Maria Stuart i król Karol. Miało to miejsce w XVI wieku. Potem przez długie dekady istniało błędne przekonanie, że golf jest bardziej grą mężczyzn. Tymczasem w 1867 powstał pierwszy kobiecy klub golfowy. Kobiety od samego początku miały duży wpływ na rozwój golfa i aktywnie w niego grały. Niestety ogrom klubów golfowych nie zezwalał kobietom na grę na swoich polach, członkostwo w klubie czy chociażby wejście do domu klubowego. Szokująca dyskryminacja w dżentelmeńskim sporcie. Na szczęście sytuacja zmieniła się diametralnie i współcześnie cieszą statystyki pokazujące aktywny udział kobiet w grze w golfa. Na przełomie XIX i XX wieku jedna ze znanych golfistek, Issette Miller, aby wyrównać szanse początkujących i zaawansowanych, wymusiła wprowadzenie systemu handicapowego dla kobiet oraz doprowadziła do powstania sekcji kobiecej w U.S.G.A. Pierwszą profesjonalną golfistką na świecie została w 1934 roku Helen Hicks.

TOP 10 krajów z największą ilością golfistów w Europie

Z kolejnego zestawienia z raportu The European Golf Participation Report dowiemy się, że najwięcej golfistów (zarówno tych zarejestrowanych i grających w turniejach, jak i ogólnie uprawiających tę dyscyplinę rekreacyjnie) w 2021 roku skupiała Anglia, było to aż 4,523,000 osób. To zdecydowany top, jeśli chodzi o Europę, co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że Wyspy Brytyjskie są kolebką golfa.

Tuż obok w rankingu mamy Niemcy z liczbą 1,150,000 graczy, a top 3 zamyka Francja z liczbą 800 tysięcy golfistów. Następnie mamy skok liczbowy i dwa kraje ze zbliżoną liczbą aktywnych pasjonatów tego sportu, a mianowicie Szwecja (600 tysięcy golfistów) oraz Szkocja (595 tysięcy golfistów). W ten sposób mamy już europejskie top 5. Kolejny skok liczbowy i na miejscu szóstym znajdujemy Irlandię z liczbą 540 tysięcy graczy, dalej Holandia 460 tysięcy osób, Włochy 430 tysięcy osób i Hiszpania 300 tysięcy graczy. Dziesiątkę europejskich krajów cieszących się największą popularnością golfa pod względem zarejestrowanych graczy zamyka Dania z liczbą 206 tysięcy graczy.

Trochę inaczej rozkłada się ta popularność, jeśli spojrzymy na zainteresowanie tym sportem, biorąc pod uwagę odsetek całej ludności danego kraju. Tutaj na pierwszym miejscu plasuje się Islandia, gdzie zarejestrowani golfiści stanowią 17,74 % całej populacji. Potem mamy Szkocję (10,89%), Anglię (8%), Irlandię (7,84%), i Szwecję (5,18%). W Na tle Europy Zachodniej w Polsce zainteresowanie jest dużo niższe. W golfa gra w naszym kraju 6562 osób, co stanowi 0,02% populacji.

Źródło: European Golf Participation Report 2021

Chcesz skorzystać z najlepszego fittingu kijów golfowych w Polsce?

Zapraszamy do nas!

Nasze Fitting Center zlokalizowane jest w Siemianowicach
Śląskich, na terenie Śląskiego Klubu Golfowego. Z całą pewnością jest to najlepiej wyposażone w Polsce miejsce, gdzie pod okiem profesjonalnego fittera możesz sobrać kije golfowe.

Posiadamy wszystkie czołowe marki główek: TaylorMadeTitleistCallawayMizunoPingWilson Staff.
Do tego wybór shaftów i możliwości fittingowe ironów, drivera, woodów/hybryd oraz wedge.

www.fittingcenter.pl

Dla ciebie

Bez kategorii
Kim jest Adrian Meronk? Poznajcie polskiego zawodowego golfistę!
Kim jest Adrian Meronk? Poznajcie polskiego zawodowego golfistę!
Bez kategorii
Matthew Wolff – jakie kije golfowe znajdziemy w torbie amerykańskiego gracza?
Matthew Wolff – jakie kije golfowe znajdziemy w torbie amerykańskiego gracza?
Bez kategorii
Mateusz Gradecki – czołowy zawodowy golfista w Polsce. Wywiad z ambasadorem Bogi Golf i Mizuno
Mateusz Gradecki – czołowy zawodowy golfista w Polsce. Wywiad z ambasadorem Bogi Golf i Mizuno
Bez kategorii
Wózek golfowy – dwukołowy, trójkołowy, a może elektryczny? Jaki najlepiej wybrać?
Wózek golfowy – dwukołowy, trójkołowy, a może elektryczny? Jaki najlepiej wybrać?

Michał Bajerski

Nazywam się Michał Bajerski i jestem właścicielem sklepu golfowego BogiGolf.com.pl – a także głównym club fitterem, czyli specjalistą zajmującym się doborem kijów golfowych bazując na indywidualnych preferencjach, technice czy poziomie gracza. Mając 20 lat doświadczenia związanego ze sprzętem do gry w golfa oraz club fittingiem jestem w tym obszarze ekspertem w Polsce.