Club Fitting

Jak wybrać idealne wedge – porady dla fittingu kijów do krótkiej gry

Autor: Michał Bajerski

Jak dobrać wedge - kije golfowe

W BogiGolf Fitting Center posiadamy jedyny w Polsce zestaw do fittingu wedge’y i shaftów do nich.

Krótka gra to element, który często jest niedoceniany lub uważany za zbyt łatwy, aby go trenować. Jednak wielcy mistrzowie krótkiej gry są doskonałym przykładem, że to głównie wedge’ami zdobywa się lub traci sławę i pieniądze. Oprócz ćwiczeń, które, jak mawia Tom Watson – czynią Cię „prawie-mistrzem” – dobór prawidłowego arsenału do krótkiej gry jest bardzo ważną kwestią. W tym artykule zajmiemy się aspektami konstrukcji i specyfikacji wedge’y. Pomoże to wielu z Was wybrać idealny komplet tych kijów, co sprawi, że krótka gra zacznie przynosić lepsze wyniki i sprawiać przyjemność.



Lofty w wedge’ach i nazewnictwo kijów

Loft, czyli kąt jaki ma lico kija w stosunku do podłoża to podstawowy parametr każdego wedge’a, a także innych kijów golfowych. Często golfiści skupiają się bardzo na loftach w driverze, woodach i hybrydach, zapominając o tym, że reszta zestawu ironów i wedge’y także ma jakiś kąt lica, a nie jest tylko numerem lub literką wygrawerowaną na główce.

NazwaOznaczenia na kijach lub inne nazwyNajczęściej spotykane kątyOpis
Pitching WedgeP, PW44o-46oNajdłuższy wedge w zestawie.
Sand WedgeS, SW54o-58oKij przeznaczony do gry z piasku.
Gap Wedge
Approach Wedge
G, GW
A, AW
48o-54oWedge wypełniający lukę pomiędzy PW i SW.
Lob WedgeL, LW58o-64oKij do wysokich uderzeń, najczęściej niepełnym swingiem.

Oznaczenia na wedge’ach

Wedge oznaczone literami możemy znaleźć głównie jako części zestawów ironów. Jednak wielu producentów oferuje także wedge oznaczone kątami, zamiast literami. Dobierając wedge do swojego zestawu najlepiej zapoznać się ze specyfikacją kijów golfowych, które dostępne są w secie. PW jest tutaj swoistym punktem wyjścia. Standardową i najczęściej spotykaną metodą konfiguracji zestawu wedge’y jest zwiększanie kątów co 4 stopnie w górę. Przykładowo, jeśli PW ma 46 stopni, to kije jakie możemy sobie dobrać to kolejno: 50 stopni, 54 stopnie i 58 stopni. Luki między wedge’ami można zwiększać lub zmniejszać – w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Większe odstępy sprawią, że odległości osiągane kolejnymi wedge’ami będą od siebie bardziej oddalone.

Jak dobierać wedge?

Wedge mogą być oznaczone literami lub kątami.

Więcej czy mniej wedge’y w zestawie golfowym?

Dzięki temu, że zastosujemy mniej wedge’y możemy jednak zyskać dodatkowy kij w ramach 14 dopuszczalnych w zestawie. Zmniejszenie przerw między kątami sprawia, że mamy więcej kontroli odległości, bo odstępy między kijami są mniejsze. Więcej wedge’y możemy zyskać kosztem dodatkowego kija z dolnej części setu (czyli mamy mniej kijów do dłuższej gry). Trzeba zdecydować, czy dodatkowy wedge dający teoretycznie większą precyzję krótkiej gry, nie będzie zbyt dużą ceną, jeśli stracimy z zestawu kij do dłuższych uderzeń. Ważne jest, aby odstępy między poszczególnymi wedge’ami były równe, bo tylko to da sensowny rozkład odległości.

Ja jestem zdania, że większość z nas powinna wybrać podczas fittingu kij graniczny, od którego nieco ‚ścieśnimy’ swój rozkład odległości przez co zyskamy większą precyzję krótkiej gry.

Bounce w wedge’ach – jak dobrać?

Jest to parametr konstrukcyjny kijów – głównie odnosi się do wedge’y, choć tak naprawdę każdy z ironów w naszym zestawie ma jakiś kąt bounce.
Bounce z angielskiego znaczy mniej więcej tyle co „odbijać się”. To bardzo dobry, opisowy sposób wyrażenia tego czym jest ten parametr.
Jest to kąt jaki powstaje między linią podłoża a linią przechodzącą od krawędzi lica do najniżej umieszczonej części główki, która wchodzi w ziemię i „odbija” łopatkę w górę od podłoża.

co to jest bounce w kiju golfowym

Każdy kij golfowy ma ‚jakiś’ bounce – natomiast przy wedge’ach jest on szczególnie istotnym parametrem.

Jaki wpływ ma bounce na krótką grę na polu?

Bounce to swoisty wskaźnik tego, jak zareaguje główka kija przy kontakcie z podłożem. Im większy kąt bounce, tym bardziej kij jest odbijany od podłoża. Działa to trochę na zasadzie skrzydła samolotu. Z tą różnicą, że skrzydło „odbija się” w górę od powietrza, natomiast łopatka kija odbija się od znacznie twardszego materiału, jakim jest ziemia, trawa, czy piasek.

Duży bounce (przeważnie 12 i więcej stopni) to idealny parametr dla konstrukcji kijów typu sandwedge. Tutaj potrzebujemy wysokiego kąta bounce, aby kij zamiast zakopywać się w podłożu – wychodził ponad niego. Duży bounce dobrze sprawdza się na bardzo miękkim lub sypkim podłożu, dając większą łatwość wyjścia z piłką z takiej sytuacji jak np. bunkier. Wyższy bounce także dobrze sprawdzi się dla golfistów, wykonujących swingu pod ostrym kątem w stosunku do podłoża. Większy bounce pomoże im zmniejszyć divot i lepiej panować nad piłką.

Z kolei kije z niskim bounce bardziej prześlizgują się pod piłką, co dobrze sprawdza się przy grze z twardszego podłoża. Tam, skąd odbiłby się kij o dużym bounce – niski bounce pozwala na lepszą kontrolę. Kij wchodzi w podłoże tyle, ile potrzebuje i trafia piłkę poniżej środka ciężkości, dzięki czemu leci ona po optymalnej trajektorii.

grindy w wedge to istotny element wyboru przy fittingu tych kijów do golfa

Grindy w wedge’ach – co to jest i jak wybrać odpowiednie?

Grind to trochę powiązana z bounce cecha wedge. Chociaż w ostatnim czasie producenci często oferują tak dużą ilość rozmaitych opcji (największy wybór ma tutaj oczywiście flagowa seria Vokey Wedge od Titleista), że można o grindach mówić w oderwaniu od bounce. Grind to dosłownie po angielsku „szlifowanie”. I faktycznie, nazwa wzięła się z tego, że niegdyś ręcznie produkowane kije golfowe były szlifowanie na maszynach przez specjalistów, którzy potrafili nadać im rozmaite kształty dolnej części, aby idealnie dopasować się do upodobań gracza lub warunków na polu golfowym. Nazwa została – sposób wykonania nowoczesnych ‚grindów’ się zmienił i teraz wszystko jest zaprojektowane komputerowo i wykonane maszynowo. To jaki rodzaj dolnej części – czyli właśnie potocznie ‚grind’ – ma dany wedge określa dla jakiego stylu gry i zadania jest optymalny oraz na jakim rodzaju podłoża najlepiej się sprawdzi.

Co do zasady rozróżniamy dwa główne typy grindów:

  • z wycięciem (uwolnieniem) w przedniej i tylnej części spodu (ang. ‚heel / toe relief’)
  • z wycięciem w tylnej części (‚trailing edge relief’)

W zależności od bounce i wielkości tego wycięcia wedge będzie się sprawdzał w różnych warunkach i dla graczy dysponujących płytkim czy bardziej stromym swingiem. Ważne, aby zapamiętać, że grindy wycięte z przodu lub z tyłu pozwalają na większą manipulację licem (otwieranie i kształtowanie trajektorii lotu piłki) a te z wycięciem z tyłu są bardziej przeznaczone do gry wyżej/niżej przez ułożenie piłki bardziej do prawej lub lewej nogi.

Shafty w wedge’ach – niezwykle istotny aspekt fittingu

Coraz więcej golfistów poświęca dużo czasu na dobór shaftu w ironach czy woodach, jednocześnie  pomijając wedge. Zwyczajowo shafty w wedge’ach są takie same jak w ironach. Jest to jednak tylko jedno z możliwych podejść – bardzo bezpieczne, ale prawie zawsze można znaleźć coś jeszcze lepszego. Wedge należałoby bowiem traktować jako osobny mini-zestaw w stosunku do ironów i zastosować odpowiednie podejście do naszego stylu gry, umiejętności i oczekiwań.

Waga shaftu w wedge’ach

Gra wedge’ami bazuje w dużej mierze na czuciu uderzenia i kontroli piłki. Dodatkowo większość uderzeń wykonywana jest niepełnym swingiem. Zastosowanie znacznie lżejszych shaftów w wedge’ach niż w ironach to w tym kontekście zły pomysł, gdyż kije mogą stracić na stabilności. Generalnie nieco lżejsze shafty mogą jednak dawać większą rotację wsteczną, co przekłada się na wyższy lot piłki i szybsze zatrzymanie. Większość producentów oferuje jednak ciągle shafty cięższe w wedge’ach niż w ironach (jako standard). Takie rozwiązanie zwiększa zarówno statyczną jak i dynamiczną wagę kija, co odczuwamy jakby po prostu ważył więcej przy trafieniu w piłkę. Skutkuje to lepszym czuciem każdego uderzenia. Ja jednak jestem zdania, że czasy w których podstawowym i jedynie słusznym modelem shaftu do wedge był Dynamic Gold Wedge Flex – odeszły w zapomnienie i najważniejszy jest precyzyjny fiting i wybór optymalnej wagi ORAZ wyważenia swoich wedge’y.

Jak dobierać wedge - shafty do wedge

Nasze Fitting Center wyposażone jest w zestaw do fittingu wedge’y w którym niezależnie można wybrać główkę, shaft, wagę, długość i wyważenie kijów.

Sztywność shaftu do wedge’a

Golfiści, którzy mają tendencję do dosyć siłowej gry i szybkich uderzeń z dużymi, głębokimi divotami, będą dobrze czuli się wybierając nieco sztywniejsze shafty w swoim komplecie wedge’y niż w ironach. Takie rozwiązanie da im także nieco bardziej penetrującą, spłaszczoną trajektorię lotu piłki na green. Z drugiej strony są golfiści nastawieni bardziej na czucie kija przy krótkiej grze. Przeważnie uderzają nieco wolniej i bardziej jednostajnym tempem. Dla nich lepiej sprawdzą się nieco bardziej giętkie shafty, które dadzą lepsze czucie piłki a także pozwolą na osiągnięcie wyższej trajektorii lotu piłki i rotacji wstecznej.

Chcesz skorzystać z najlepszego fittingu kijów golfowych w Polsce?

Zapraszamy do nas!

Nasze Fitting Center zlokalizowane jest w Siemianowicach
Śląskich, na terenie Śląskiego Klubu Golfowego. Z całą pewnością jest to najlepiej wyposażone w Polsce miejsce, gdzie pod okiem profesjonalnego fittera możesz sobrać kije golfowe.

Posiadamy wszystkie czołowe marki główek: TaylorMadeTitleistCallawayMizunoPingWilson Staff.
Do tego wybór shaftów i możliwości fittingowe ironów, drivera, woodów/hybryd oraz wedge.

www.fittingcenter.pl

Dla ciebie

Rodzaje główek kijów golfowych typu iron
Club Fitting
Typy główek ironów golfowych – jaki rodzaj będzie najlepszy dla Ciebie?
Typy główek ironów golfowych – jaki rodzaj będzie najlepszy dla Ciebie?
Club Fitting
Jak wybrać optymalne wedge do zestawu golfowego? Loft, bounce, grind i inne parametry główek
Jak wybrać optymalne wedge do zestawu golfowego? Loft, bounce, grind i inne parametry główek
Club Fitting
Jak często fittować swoje kije golfowe?
Jak często fittować swoje kije golfowe?
Club Fitting
Kiedy i gdzie najlepiej skorzystać z profesjonalnego fittingu kijów golfowych?
Kiedy i gdzie najlepiej skorzystać z profesjonalnego fittingu kijów golfowych?
Club Fitting
Najważniejsze pytania dotyczące doboru kijów golfowych. Czym jest fitting? Kto i kiedy powinien z niego skorzystać?
Najważniejsze pytania dotyczące doboru kijów golfowych. Czym jest fitting? Kto i kiedy powinien z niego skorzystać?
Club Fitting
Jak często należy wymieniać gripy w swoich kijach golfowych?
Jak często należy wymieniać gripy w swoich kijach golfowych?
Club Fitting
Shafty do kijów golfowych. Czy droższe modele premium dają przewagę nad fabrycznymi wersjami?
Shafty do kijów golfowych. Czy droższe modele premium dają przewagę nad fabrycznymi wersjami?
Club Fitting
Fitting piłek golfowych, czyli jak wybrać najlepszy model dla siebie na przykładzie oferty Titleist
Fitting piłek golfowych, czyli jak wybrać najlepszy model dla siebie na przykładzie oferty Titleist
Club Fitting
Co to jest Club building? Dlaczego budowa kijów golfowych od podstaw jest świetnym sposobem na poprawę osiągów?
Co to jest Club building? Dlaczego budowa kijów golfowych od podstaw jest świetnym sposobem na poprawę osiągów?
Club Fitting
Fitting puttera – jak dobrać optymalny kij za pomocą nowoczesnej technologii?
Fitting puttera – jak dobrać optymalny kij za pomocą nowoczesnej technologii?

Michał Bajerski

Nazywam się Michał Bajerski i jestem właścicielem sklepu golfowego BogiGolf.com.pl – a także głównym club fitterem, czyli specjalistą zajmującym się doborem kijów golfowych bazując na indywidualnych preferencjach, technice czy poziomie gracza. Mając 20 lat doświadczenia związanego ze sprzętem do gry w golfa oraz club fittingiem jestem w tym obszarze ekspertem w Polsce.