Project Description

Jak dobrać wedge - kije golfowe

W BogiGolf Fitting Center posiadamy jedyny w Polsce zestaw do fittingu wedge’y i shaftów do nich.

Krótka gra to element, który często jest niedoceniany lub uważany za zbyt łatwy, aby go trenować. Jednak wielcy mistrzowie krótkiej gry są doskonałym przykładem, że to głównie wedge’ami zdobywa się lub traci sławę i pieniądze. Oprócz ćwiczeń, które, jak mawia Tom Watson – czynią Cię „prawie-mistrzem” – dobór prawidłowego arsenału do krótkiej gry jest bardzo ważną kwestią. W tym artykule zajmiemy się aspektami konstrukcji i specyfikacji wedge’y. Pomoże to wielu z Was wybrać idealny komplet tych kijów, co sprawi, że krótka gra zacznie przynosić lepsze wyniki i sprawiać przyjemność.

Lofty w wedge’ach i nazewnictwo kijów

Loft, czyli kąt jaki ma lico kija golfowego w stosunku do podłoża to podstawowy parametr każdego wedge’a, a także innych kijów. Często golfiści skupiają się bardzo na loftach w driverze, woodach i hybrydach, zapominając o tym, że reszta zestawu ironów i wedge’y także ma jakiś kąt lica, a nie jest tylko numerem lub literką wygrawerowaną na główce.

Nazwa Oznaczenia na kijach lub inne nazwy Najczęściej spotykane kąty Opis
Pitching Wedge P, PW 44o-46o Najdłuższy wedge w zestawie.
Sand Wedge S, SW 54o-58o Kij przeznaczony do gry z piasku.
Gap Wedge
Approach Wedge
G, GW
A, AW
48o-54o Wedge wypełniający lukę pomiędzy PW i SW.
Lob Wedge L, LW 58o-64o Kij do wysokich uderzeń, najczęściej niepełnym swingiem.

Oznaczenia na wedge’ach

Wedge oznaczone literami możemy znaleźć głównie jako części zestawów ironów. Jednak wielu producentów oferuje także wedge oznaczone kątami, zamiast literami. Dobierając wedge do swojego zestawu najlepiej zapoznać się ze specyfikacją kijów golfowych, które dostępne są w secie. PW jest tutaj swoistym punktem wyjścia. Standardową i najczęściej spotykaną metodą konfiguracji zestawu wedge’y jest zwiększanie kątów co 4 stopnie w górę. Przykładowo, jeśli PW ma 46 stopni, to kije jakie możemy sobie dobrać to kolejno: 50 stopni, 54 stopnie i 58 stopni. Luki między wedge’ami można zwiększać lub zmniejszać – w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Większe odstępy sprawią, że odległości osiągane kolejnymi wedge’ami będą od siebie bardziej oddalone.

Jak dobierać wedge?

Wedge mogą być oznaczone literami lub kątami.

Więcej czy mniej wedge’y w zestawie golfowym?

Dzięki temu, że zastosujemy mniej wedge’y możemy jednak zyskać dodatkowy kij w ramach 14 dopuszczalnych w zestawie. Zmniejszenie przerw między kątami sprawia, że mamy więcej kontroli odległości, bo odstępy między kijami są mniejsze. Więcej wedge’y możemy zyskać kosztem dodatkowego kija z dolnej części setu (czyli mamy mniej kijów do dłuższej gry). Trzeba zdecydować, czy dodatkowy wedge dający teoretycznie większą precyzję krótkiej gry, nie będzie zbyt dużą ceną, jeśli stracimy z zestawu kij do dłuższych uderzeń. Ważne jest, aby odstępy między poszczególnymi wedge’ami były równe, bo tylko to da sensowny rozkład odległości.

Bounce w wedge’ach – jak dobrać?

Jest to parametr konstrukcyjny kijów – głównie odnosi się do wedge’y, choć tak naprawdę każdy z ironów w naszym zestawie ma jakiś kąt bounce.
Bounce z angielskiego znaczy mniej więcej tyle co „odbijać się”. To bardzo dobry, opisowy sposób wyrażenia tego czym jest ten parametr.
Jest to kąt jaki powstaje między linią podłoża a linią przechodzącą od krawędzi lica do najniżej umieszczonej części główki, która wchodzi w ziemię i „odbija” łopatkę w

co to jest bounce w kiju golfowym

Każdy kij golfowy ma ‚jakiś’ bounce – natomiast przy wedge’ach jest on szczególnie istotnym parametrem.

Jaki wpływ ma bounce na krótką grę na polu?

Bounce to swoisty wskaźnik tego, jak zareaguje główka kija przy kontakcie z podłożem. Im większy kąt bounce, tym bardziej kij jest odbijany od podłoża. Działa to trochę na zasadzie skrzydła samolotu. Z tą różnicą, że skrzydło „odbija się” w górę od powietrza, natomiast łopatka kija odbija się od znacznie twardszego materiału, jakim jest ziemia, trawa, czy piasek.

Duży bounce (przeważnie 12 i więcej stopni) to idealny parametr dla konstrukcji kijów typu sandwedge. Tutaj potrzebujemy wysokiego kąta bounce, aby kij zamiast zakopywać się w podłożu – wychodził ponad niego. Duży bounce dobrze sprawdza się na bardzo miękkim lub sypkim podłożu, dając większą łatwość wyjścia z piłką z takiej sytuacji jak np. bunkier. Wyższy bounce także dobrze sprawdzi się dla golfistów, wykonujących swingu pod ostrym kątem w stosunku do podłoża. Większy bounce pomoże im zmniejszyć divot i lepiej panować nad piłką.

Z kolei kije z niskim bounce bardziej prześlizgują się pod piłką, co dobrze sprawdza się przy grze z twardszego podłoża. Tam, skąd odbiłby się kij o dużym bounce – niski bounce pozwala na lepszą kontrolę. Kij wchodzi w podłoże tyle, ile potrzebuje i trafia piłkę poniżej środka ciężkości, dzięki czemu leci ona po optymalnej trajektorii.

Shafty w wedge’ach – niezwykle istotny aspekt fittingu

Coraz więcej golfistów poświęca dużo czasu na dobór shaftu w ironach czy woodach, jednocześnie  pomijając wedge. Zwyczajowo shafty w wedge’ach są takie same jak w ironach. Jest to jednak tylko jedno z możliwych podejść – bardzo bezpieczne, ale prawie zawsze można znaleźć coś jeszcze lepszego. Wedge należałoby bowiem traktować jako osobny mini-zestaw w stosunku do ironów i zastosować odpowiednie podejście do naszego stylu gry, umiejętności i oczekiwań.

Waga shaftu w wedge’ach

Gra wedge’ami bazuje w dużej mierze na czuciu uderzenia i kontroli piłki. Dodatkowo większość uderzeń wykonywana jest niepełnym swingiem. Zastosowanie znacznie lżejszych shaftów w wedge’ach niż w ironach to w tym kontekście zły pomysł, gdyż kije mogą stracić na stabilności. Generalnie nieco lżejsze shafty mogą jednak dawać większą rotację wsteczną, co przekłada się na wyższy lot piłki i szybsze zatrzymanie. Większość producentów oferuje jednak ciągle shafty cięższe w wedge’ach niż w ironach (jako standard). Takie rozwiązanie zwiększa zarówno statyczną jak i dynamiczną wagę kija, co odczuwamy jakby po prostu ważył więcej przy trafieniu w piłkę. Skutkuje to lepszym czuciem każdego uderzenia. Ja jednak jestem zdania, że czasy w których podstawowym i jedynie słusznym modelem shaftu do wedge był Dynamic Gold Wedge Flex – odeszły w zapomnienie i najważniejszy jest precyzyjny fiting i wybór optymalnej wagi ORAZ wyważenia swoich wedge’y.

Jak dobierać wedge - shafty do wedge

Nasze Fitting Center wyposażone jest w zestaw do fittingu wedge’y w którym niezależnie można wybrać główkę, shaft, wagę, długość i wyważenie kijów.

Sztywność shaftu do wedge’a

Golfiści, którzy mają tendencję do dosyć siłowej gry i szybkich uderzeń z dużymi, głębokimi divotami, będą dobrze czuli się wybierając nieco sztywniejsze shafty w swoim komplecie wedge’y niż w ironach. Takie rozwiązanie da im także nieco bardziej penetrującą, spłaszczoną trajektorię lotu piłki na green. Z drugiej strony są golfiści nastawieni bardziej na czucie kija przy krótkiej grze. Przeważnie uderzają nieco wolniej i bardziej jednostajnym tempem. Dla nich lepiej sprawdzą się nieco bardziej giętkie shafty, które dadzą lepsze czucie piłki a także pozwolą na osiągnięcie wyższej trajektorii lotu piłki i rotacji wstecznej.