Bez kategorii

Kim jest Adrian Meronk? Poznajcie polskiego zawodowego golfistę!

Autor: Michał Bajerski

Takiego sukcesu w historii polskiego współczesnego golfa nikt jeszcze nie odniósł! Adrian Meronk to zawodnik, który wiele etapów przechodzi w tym zakresie jako pierwszy – jako pierwszy Polak wygrał turnieje DP World Tour (Irish Open oraz Australian Open), a także przetarł szlaki w TOP50 Official World Golf Ranking i został zaproszony do wielkoszlemowego turnieju Masters. Zapewne to dopiero początek, stąd też już teraz warto wiedzieć o tym wyjątkowym zawodniku więcej – kim dokładnie jest polski golfista Adrian Meronk? Skąd pochodzi, kto to jest jego trenerem i jak wygląda jego życie prywatne? Sprawdzamy!

Adrian Meronk – najlepszy polski golfista

Adrian Meronk to zawodnik, który 2022 rok ukończył na 48. pozycji Official World Golf Ranking – żaden polski zawodnik nigdy nie znalazł się nawet w okolicy tego miejsca! Nie jest to jednak żaden przypadek, a rezultat wielu lat ciężkiej pracy. Najlepszy polski golfista urodził się 31 maja 1993 roku i od małego kochał sport, finalnie poświęcając mu całe swoje życie.

Cechą charakterystyczną Adriana Meronka jest wzrost – ma 197 cm. Czy ma to znaczenie w kontekście uprawianej przez niego dyscypliny? Cóż, golf jest o tyle specyficzny, że nie ma pod tym względem jednej konkretnej reguły. Niektórzy zawodowcy są dość niscy, inny – tak jak Meronk – bardzo wysocy. Każdy może grać na naprawdę najwyższym poziomie, choć na pewno określony rodzaj sylwetki wpływa na pewne predyspozycje. Przykładowo gracze wysocy mogą zwykle dalej uderzyć piłkę, lecz jednocześnie mogą mieć też większe trudności z techniką i precyzją uderzenia. 

Gdy jednak gracz przechodzi już na zawodowstwo, nie ma to większego znaczenia, ponieważ i tak każdy element musi być wytrenowany na najwyższym poziomie. Pod tym względem, od najmłodszych lat imponował Meronkowi legendarny Tiger Woods. Jak mówił w wywiadach, to właśnie ten zawodnik, jako jeden z pierwszych, podszedł do golfa bardzo holistycznie. Nie tylko dbał o technikę gry, lecz także trening siłowy czy sposób odżywiania dostosowany do sportowej kariery. Dzięki niemu na golfistów coraz częściej zaczęto patrzeć pod czysto sportowym kątem, co – biorąc pod uwagę historię różnych dyscyplin, jakie uprawiał (np. piłka nożna, siatkówka) – Meronkowi na pewno odpowiada.

Co jednak najważniejsze, jeszcze względnie niedawno Woods był niczym zawodnik „z innego świata”. Dziś Meronk plasuje się w czasie turniejów na tych samych miejscach co on – w lutym 2023 roku zajął dzielone z Woods’em, 45. miejsce w turnieju Genesis Invitational w Kalifornii (zaliczanym do cyklu PGA Tour).

Skąd pochodzi Adrian Meronk? 

Życie Adriana Meronka w zasadzie od urodzenia jest bardzo „międzynarodowe”. Na świat przyszedł w Hamburgu. Cała rodzina przeprowadziła się jednak do Polski już dwa lata później – na około dziesięć lat pod Poznań, by finalnie znaleźć się we Wrocławiu. To właśnie w tym mieście Meronk chodził do liceum i to Dolny Śląsk – jak mówi w wywiadach – traktuje jako swój dom. Dziś jednak bywa tam dość rzadko. Już na czas studiów wyjechał do USA, gdzie cały czas rozwijała się jego kariera golfowa. Obecnie jest więc przez większość roku w tzw. „rozjazdach”, często przebywając m.in. w Dubaju. Najdłuższy czas, jaki spędza w Polsce, obejmuje zazwyczaj święta Bożego Narodzenia. 

Adrian Meronk – początki kariery

Golf nie wziął się w życiu Adriana Meronka znikąd. Jego ojciec próbował tej dyscypliny (na całkiem niezłym amatorskim poziomie), przedstawiając ją także swojemu synowi. Ten jednak uprawiał początkowo wiele dyscyplin, co zresztą do dziś ma ogromne znaczenie – pozwoliło to bowiem przygotować organizm do różnego rodzaju ruchu, a trzeba podkreślić, że podczas zamachu golfowego pracuje absolutnie całe ciało. Cóż, przeznaczenia nie da się jednak oszukać i pomimo szerokich zainteresowań, szybko to właśnie golf stanął na pierwszym miejscu. 

W wieku 13 lat pojawiły się pierwsze powołania do juniorskiej kadry Polski – to właśnie wtedy Adrian Meronk zauważył, jak wiele możliwości daje mu ta dyscyplina. W tym czasie mieszkał już pod Wrocławiem, gdzie miał blisko do Toya Golf & Country Club w Krynicznie. Tam zaś pracował Matthew Tipper, szybko dostrzegając świetnie zapowiadającego się nastolatka. Doradzał mu wtedy wyjazd na studia do Stanów Zjednoczonych, za którą to poradą Meronk podążył. 

Wybrał East Tennessee State University (ETSU) w Johnson City. W trakcie studiów grał w lidze uniwersyteckiej NCAA, dwa razy zwyciężając indywidualnie w poszczególnych turniejach. Co więcej, uczelnię ukończył w 2016 rok z przytupem! Reprezentował bowiem w tym czasie Polskę w turniejach World Amateur Team Championship, nazywanych również Eisenhower Trophy, które należą do grupy najbardziej prestiżowych rozgrywek amatorów. We wspomnianym 2016 roku zajął w nich 3. miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Był to przełom, ponieważ właśnie wtedy rozpoczęła się jego w pełni profesjonalna kariera – na starcie czekał go udział w Challenge Tour (II lidze europejskiej). 

Pierwsze zawody w tym właśnie cyklu wygrał w 2019, świetnie przepracowując cały sezon. Dzięki temu od 2020 roku mógł rozpocząć starty w I lidze – European Tour (dzisiejsze DP World Tour). Kolejnym szczególnie ważnym rokiem okazał się 2022, kiedy to Meronk zaczął wygrywać swoje pierwsze turnieje we wspomnianym DP World Tour, wszedł do TOP 50 światowych golfistów i dostał zaproszenie na The Masters Tournament. Tak, wciąż warto założyć, że to dopiero „początki kariery” – wszystko bowiem wskazuje na to, że Adrian Meronk dopiero się rozpędza!

Ile zarabia Adrian Meronk?

Choć od kilku lat wciąż słyszy się o kryzysie, który dosięgnął także golfa, dla przeciętnego człowieka zarobki golfistów są niewyobrażalne. Wystarczy zauważyć, że przykładowo we wspomnianym wcześniej turnieju Genesis Invitational w Kalifornii, pula nagród wyniosła aż 20 mln dolarów. Zwycięzca otrzymał z tego 3,6 mln dolarów, zaś Meronk – zajmując 45. miejsce – niemal 60 tys. dolarów. Warto jednak zaznaczyć, że tak wysokie nagrody nie dotyczą wszystkich turniejów, ponieważ kwoty rzędu 20-25 mln dolarów pojawiają się raczej tylko podczas najbardziej prestiżowych wydarzeń (w innych zawodach średnio jest to 7-9 mln dolarów).

Skoro zatem o innych turniejach mowa, w 2023 roku Meronk brał udział także w innym wydarzeniu z cyklu PGA Tour – The Honda Classic na Florydzie. Tam zajął 14. miejsce, wzbogacając się o 136 tys. dolarów, czyli około 600 tys. złotych. Gdy zaś zwyciężał w 2022 w turnieju Horizon Irish Open, na jego konto wpłynęło ponad 4,5 mln złotych, a po wygranej w Melbourne „tylko” około 815 tys. dolarów. 

Z przytoczonych tu kwot, a także wynagrodzeń pochodzących z wielu różnych współprac komercyjnych (przykładowo Meronk jest ambasadorem marki Land Rover), można dość łatwo wnioskować, że zarobki Adriana Meronka pozwalają mu zająć miejsce wśród czołówki najbogatszych polskich sportowców – tak też właśnie jest. Magazyn „Wprost” umieścił go bowiem w TOP 30 najlepiej zarabiających polskich sportowców w 2022 roku. 

Jest to zatem ogromny sukces finansowy, choć niewątpliwie do wspomnianego już kilkukrotnie Woods’a jeszcze sporo brakuje. W 2021 magazyn „Forbes” umieścił legendę golfa na 2. miejscu najlepiej zarabiających sportowców z całego świata – wtedy oszacowano jego majątek na 2,1 miliarda dolarów!

Kto jest trenerem Adriana Meronka?

Warto pamiętać, że za sukcesami na takim poziomie zawsze stoi sztab ludzi. Cały zespół pracuje na to, by zawodnik osiągnął jak najlepsze rezultaty. Jeśli chodzi o trenera Adriana Meronka, od lat współpracuje on z Matthew Tipper’em. Dodatkowe wsparcie trenerskie dostaje także od Sylwii Sochoń, która jest trenerką przygotowania fizycznego i także pracuje z Meronkiem od dłuższego już czasu. Podobnie zresztą jak psycholog, który czuwa nad jego formą mentalną – Bevis Moynan

Co więcej, nie można zapominać także o Stuarcie Beck’u, który występuje w roli caddiego Meronka już od połowy października 2020 roku. Często jest to pomijana rola – błędnie! To właśnie caddie zajmuje się przygotowaniem zawodnika do poszczególnych rozgrywek: analizuje pole, dobiera kije, opracowuje taktykę i plan gry. Jest też ogromnym wsparcie psychologicznym, a jak w wywiadach podkreśla Beck – on i Meronk tworzą zgrany duet. 

Jeśli zaś chodzi o Matthew Tipper’a, wraz z Meronkiem pracuje od 2010 roku (tytuł PGA Professional otrzymał 7 lat wcześniej). Z pochodzenia jest Walijczykiem, lecz zanim trafił do Polski, pracował m.in. w Dubaju, Portugalii oraz Chinach. Przez sporą część życia zawodowego był związany ze słynną David Leadbetter Golf Academy, lecz w 2012 założył swoją szkołę – Matthew Tipper Golf Academy (MTGA), co miało miejsce w Toya Golf and Country Club pod Wrocławiem. 

Trzeba przyznać, że tak długie współprace trenerskie, jak ta na linii Tipper-Meronk, nie zdarzają się w sporcie często. Widać jednak, że opracowali pasującą im obu formę kooperacji, wciąż ciesząc się kolejnymi i kolejnymi sukcesami. Co więcej, Tipper często podkreśla, jak bardzo wierzy w swojego zawodnika. Jest niemal przekonany, że w końcu czeka go także wygrana w turnieju PGA Tour – nie da się ukryć: taka wiara trenera to ogromny potencjał!

Adrian Meronk – życie prywatne 

Wraz z rozwojem kariery, coraz więcej osób interesuje się także życiem prywatnym Adriana Meronka – rodzicami, partnerką czy wolnym czasem naszego golfisty. Jeśli chodzi o pierwszą z wymienionych tu kwestii, czyli rodzinę pochodzenia, jak to zostało już wspomniane, to właśnie ojciec przekazał golfową smykałkę Adrianowi. 

W latach 80. Andrzej Meronk pracował bowiem w Niemczech, gdzie golf był niezwykle popularny – m.in. za sprawą ogromnych sukcesów, jakie odnosił wtedy Bernhard Langer (dwukrotny zwycięzca turniejów The Masters). Gdy w 1995 roku rodzina Meronków wróciła do Polski, Andrzej Meronk zajmował się wprowadzaniem na nasz rodzimy rynek jednej z niemieckich firm budowlanych. Niezmiennie grał też w golfa, choć w tym czasie w Polsce nie było wcale łatwo – niewielka liczba pól, słaba infrastruktura, mała liczba graczy itd. Rodzina złapała jednak bakcyla i podążała za swoją golfową pasją, którą „zaraziła się” także mama Adriana – Joanna. 

Dużą uwagę przykuwa też partnerka Meronka. Melania Bobrowicz studiuje na University of Wollongong w Dubaju. Tworzy też muzykę, a jej piosenki dostępne są m.in. na Spotify, YouTube, Tidal i innych popularnych serwisach muzycznych. Oficjalnie o ich związku wiadomo mniej więcej od połowy 2022 roku. Wtedy właśnie pojawiło się w sieci pierwsze wspólne zdjęcie pary (na Instagramie Melanii Bobrowicz). Ich związku nie dało się też nie zauważyć w Melbourne, gdzie Meronk wygrywał w Australian Open. Ukochana zaraz po wygranej wpadła mu w ramiona, a wspólne zdjęcia obiegły cały świat. 

Jaką marką kijów golfowych gra polski zawodowiec?

Jeśli chodzi o kije Adriana Meronka, jest on szczególnie wierny jednej marce – Ping. Od lat gra właśnie nimi, dopasowując coraz to nowsze modele do wymagań współczesnego sportu. Czym konkretnie gra na początku 2023 roku?

  • 3-wood – Ping G425 Max Fairway 3W 
  • Hybrydę – Ping G425 Hybrid 19°
  • Irony – Ping iBlade Irons 4-PW
  • Putter – Ping Vault 2.0 Ketsch

Jedynym rodzajem kija, który stworzyła inna marka, jest wedge. Adrian Meronk do gry wykorzystuje kij Titleist Vokey SM9. Na markę Titleist postawił także przy wyborze piłek (Titleist Pro V1X). 

Jak zatem widać, nie są to sprzęty niedostępne dla każdego innego golfisty. Zarówno kije marki Ping, jak i piłki do golfa Titleist, można bowiem dostać w sklepie BogiGolf. Oby zainspirowało to kolejnych graczy, którzy pójdą śladem zdecydowanie najlepszego polskiego golfisty – Adriana Meronka!

Chcesz skorzystać z najlepszego fittingu kijów golfowych w Polsce?

Zapraszamy do nas!

Nasze Fitting Center zlokalizowane jest w Siemianowicach
Śląskich, na terenie Śląskiego Klubu Golfowego. Z całą pewnością jest to najlepiej wyposażone w Polsce miejsce, gdzie pod okiem profesjonalnego fittera możesz sobrać kije golfowe.

Posiadamy wszystkie czołowe marki główek: TaylorMadeTitleistCallawayMizunoPingWilson Staff.
Do tego wybór shaftów i możliwości fittingowe ironów, drivera, woodów/hybryd oraz wedge.

www.fittingcenter.pl

Dla ciebie

Bez kategorii
Matthew Wolff – jakie kije golfowe znajdziemy w torbie amerykańskiego gracza?
Matthew Wolff – jakie kije golfowe znajdziemy w torbie amerykańskiego gracza?
Bez kategorii
Mateusz Gradecki – czołowy zawodowy golfista w Polsce. Wywiad z ambasadorem Bogi Golf i Mizuno
Mateusz Gradecki – czołowy zawodowy golfista w Polsce. Wywiad z ambasadorem Bogi Golf i Mizuno
Bez kategorii
Ilu jest golfistów w Europie? Raport popularności golfa w krajach europejskich
Ilu jest golfistów w Europie? Raport popularności golfa w krajach europejskich
Bez kategorii
Wózek golfowy – dwukołowy, trójkołowy, a może elektryczny? Jaki najlepiej wybrać?
Wózek golfowy – dwukołowy, trójkołowy, a może elektryczny? Jaki najlepiej wybrać?

Michał Bajerski

Nazywam się Michał Bajerski i jestem właścicielem sklepu golfowego BogiGolf.com.pl – a także głównym club fitterem, czyli specjalistą zajmującym się doborem kijów golfowych bazując na indywidualnych preferencjach, technice czy poziomie gracza. Mając 20 lat doświadczenia związanego ze sprzętem do gry w golfa oraz club fittingiem jestem w tym obszarze ekspertem w Polsce.