Co w torbach golfistów z Touru
Adrian Meronk (WITB) jakie kije do gry wybrał najpopularniejszy polski golfista?
Żaden polski golfista nie był nawet blisko osiągnięć, które już ma na swoim koncie Adrian Meronk. Dwie wygrane w turniejach z cyklu DP World Tour w 2022 roku, TOP50 Official World Golf Ranking, zaproszenie do legendarnego turnieju The Masters – sukcesy tej rangi sprawiają, że cały świat zaczyna interesować się nie tylko samym zawodnikiem, lecz także zawartością jego torby golfowej. Czym gra Adrian Meronk? Jakich kijów używa, jakie wybiera piłki oraz odzież golfową? Zapraszamy do przeczytania pierwszego po polsku artykułu w formule Adrian Meronk What’s in the Bag (WITB).
Krótki spis treści – czyli co znajdziecie w artykule:
- Dlaczego Meronk wybrał markę PING?
- Jaki model drivera wybrał Adrian Meronk?
- Jakiego kija do puttowania używa Adrian Meronk?
- Woody kije do długich zagrań z fairway’a – jaki model ma w swojej torbie najpopularniejszy polski golfista?
- Irony Ping – jakim kijami gra Meronk?
- Hybryda Adriana Meronka pod lupą!
- Jaki model wedge wybrał pierwszy polski zawodowy golfista?
- Piłki golfowe i odzież – jakie marki wybrał Adrian Meronk?
Dlaczego Meronk wybrał markę PING? Adrian Meronk what’s in the bag
Na pytanie, jakich kijów używa Adrian Meronk, od lat można odpowiadać w ciemno: PING. Ta amerykańska marka towarzyszy naszemu golfiście od początku jego zawodowej kariery i nic nie wskazuje na to, by jakkolwiek miało się to zmienić. Gdy bowiem PING wypuszcza w świat nowe kije, zaraz znajdują się w torbie Meronka. Nic dziwnego, jest to bowiem marka mająca ogromne doświadczenie w tym zakresie.
Jej historia rozpoczęła się w 1959 roku, kiedy Karsten Solheim – inżynier z wykształcenia, zawodu i zamiłowania – stworzył prototyp główki puttera. Sam amatorsko grał w golfa, a puttowanie było jego piętą achillesową. Postanowił zatem stworzyć kij, który ułatwi mu rozwój i pozwoli osiągać coraz to lepsze wyniki. Tak właśnie powstał pierwszy jego projekt. Anegdota mówi, że po jego stworzeniu wbiegł do kuchni, gdzie była akurat jego żona, wykrzykując: „Mam nazwę dla swojego puttera!”. Jak łatwo się domyślić, było to – znane dziś na całym świecie – „PING”. Konstrukcja, która przypominała nieco kamerton, wydawała podczas uderzenia właśnie taki, bardzo charakterystyczny dźwięk. Solheim szybko złożył wniosek o opatentowanie modelu PING 1-A, otrzymując go już trzy lata później.
Owszem, historia marki jest ciekawa, lecz niewątpliwie nie dlatego Meronk i inni zawodnicy zdecydowali się grać właśnie kijami PING. Poza naszym najlepszym golfistą, korzysta z niej m.in. także francuz Victor Perez, który ma na swoim koncie wygraną w Abu Dhabi HSBC Championship 2023 (Adrian Meronk zajął tam 10. miejsce), Taylor Moore, który w marcu 2023 zwyciężył swój pierwszy turniej w ramach PGA Tour (Valspar Championship) oraz Juanele Postigo – na początku 2023 roku zajmował 4. miejsce w World Ranking for Golfers with Disability (WR4GD, czyli Światowy Ranking Golfistów z Niepełnosprawnością). Każdy z nich należy do Team PING, jak określa się grupę zawodników, którzy są ambasadorami danej marki.
Jak to zostało wspomniane, Adrian Meronk sprzęt golfowy marki PING ma w swoim zapleczu od początku przejścia na zawodowstwo, czyli od 2016 roku – wtedy podpisano pierwszy kontrakt. Odnowiono go w 2020 roku i jak mówił wtedy polski golfista: „Bardzo się cieszę, że przedłużam kontrakt z PING (…) pomogli mi dotrzeć do miejsca, w którym jestem dziś, podczas European Tour. Nie mogę doczekać się dalszego korzystania z ich produktów i wspólnej pracy, która pomoże mi być najlepszym golfistą, jakim tylko mogę”*. Przypomnijmy, że było to dobrych kilka lat temu. Dziś – już na zupełnie innym poziomie – PING wciąż wspiera Meronka, a biorąc pod uwagę, jak długo ta współpraca trwa, marka ewidentnie musi stawać na wysokości zadania.
Jaki model drivera wybrał Adrian Meronk?
Jeszcze niedawno wszędzie pisano, że Adrian Meronk gra driverem PING G425 Max – cóż, nie jest to już aktualna informacja. Marka PING, na samym początku 2023 roku, wypuściła bowiem na rynek nowy model. PING G430 MAX ma dostarczać jeszcze więcej możliwości w zakresie osiąganych dystansów i prędkości, gwarantując przy tym wysoki poziom wybaczalności. Zresztą nie tylko Meronk zdecydował się na zmianę – już w styczniu przedstawiciele PING podawali, że ponad 100 profesjonalnych zawodników z Tour’u przerzuciło się właśnie na nowy model ich drivera.
Wspomniany tu kij należy do serii G430, która może zaproponować także dwa inne drivery. Poza modelem MAX, powstały też LST oraz SFT, a towarzyszą im – jakże by inaczej – nowe odsłony fairy-wood’ów (MAX oraz SFT), sześć różnych hybryd oraz zestaw ironów (4-9, PW, 45.5°, 50°, 54°, 58°). Wybór jest naprawdę spory, choć najciekawsze są w tym wszystkim konkretne parametry.
Jeśli chodzi właśnie o driver PING G430 MAX, ma on ulepszoną główkę, która pozwala na osiąganie wspomnianych wcześniej lepszych prędkości. Nowa wewnętrzna struktura owej główki umożliwiła też poprawę dźwięków, jakie słychać podczas uderzenia. Jest to także kij o wysokim poziomie wybaczalności, dzięki czemu mogą grać nim nie tylko zawodnicy pokroju Meronka – spokojnie można dopasować ten model do znacznie większej grupy golfistów.
Co ważne, nasz zawodnik stawia na loft 10.5°, lecz dostępne są także modele 9° i 12°. Co jeszcze warto wiedzieć o parametrach driver’a Adriana Meronka?
- Waga główki – 206 g
- Swingweight – D3+
- Długość – 45.25″
- Shaft – Fujikura Speeder Evolution VI 661-X
Jakiego kija do puttowania używa Adrian Meronk?
Jeśli putter od marki PING, to koniecznie frezowany! Meronk w swojej torbie golfowej posiada model Vault 2.0 Ketsch (PING PP61 Grip). Pozwala na wyjątkowe czucie piłki, a także prędkości oraz dystansu, jaki dzieli golfistę od dołka.
Putter Adriana Meronka jest wykończony w czarnym macie. Konkretna specyfikacja wskazuje zaś na następujące parametry:
- grip – PING PP61,
- ścieżka główki – lekki łuk,
- długość – 37″,
- loft – 4°,
- lie – 20°.
Woody kije do długich zagrań z fairway’a – jaki model ma w swojej torbie najpopularniejszy polski golfista?
Fairway, którym gra polski zawodnik, to bardzo ciekawy model! PING G425 MAX 3W został wyposażony m.in. w takie innowacyjne systemy, jak Facewrap™ oraz Spinsistency™. Dzięki temu zdecydowanie wzmocniono poziom kontroli nad rotacją oraz lepszą przewidywalność dystansu.
Pierwszy z wymienionych tu systemów dotyczy wykonania lica – stworzono je z jednego kawałka, który nachodzi na korpus główki kija, a materiałem podstawowym jest najwyższej klasy stal maraging (cechująca się dużą plastycznością). Pozwala to na osiąganie wyjątkowych prędkości, nawet przy uderzeniach niekoniecznie trafionych w sam środek. Zgadza się, wybaczalność tego kija jest bardzo korzystna dla zawodników, co łatwo wnioskować chociażby z wysokiego współczynnika MOI (w tym kontekście szczególnie istotny jest wolframowy obciążnik, który umieszczono w dolnej części kija).
Jeśli zaś chodzi o drugą ze wspomnianych tu technologii – Spinsistency™, marka PING tak właśnie nazwała rozwiązanie, które polega na wprowadzeniu lica bardziej spłaszczonego na dole. Dzięki temu o wiele łatwiej podnosi się piłkę przy trafieniu w nią właśnie dolną częścią główki kija. W odniesieniu konkretnie do Adriana Meronka, warto wiedzieć, czym dokładnie charakteryzuje się jego PING G425 MAX:
- swingweight – D3,
- loft – 14.5°@15.75°,
- długość – 43″,
- shaft – Fujikura Speeder Evolution VI 757-X.
Irony Ping – jakim kijami gra Meronk?
W przypadku zestawu żelaz, także nie ma większego zaskoczenia. Polski golfista postawił na PING iBlade (4-PW) z shaftem True Temper Dynamic Gold Tour Issue X100, a także PING i525 (3) – shaft: PING Tour 85 X.
Jak opisuje to sam producent, irony iBlade wyróżniają się „najdelikatniejszym i najczystszym odczuciem, jakie kiedykolwiek udało się osiągnąć w żelazach PING”. Tworzono je w oparciu o wnikliwe obserwacje wiodących graczy Tour’u, co pozwoliło zaprojektować główkę, która umożliwia znakomitą precyzję i wyjątkową kontrolę nad uderzeniami. Cienkie lico zapewnia m.in. osiąganie bardzo dużych prędkości piłki przy wyższych trajektoriach. Co więcej, za owym licem pozostawiono większą niż standardowo powierzchnię, która uzupełniona jest wkładką z elastomeru. Aktywuje się ona przy uderzeniu, tłumiąc wibracje oraz zapewniając tym samym bardzo przyjemne, delikatne odczucia i taki też dźwięk.
Jeśli zaś chodzi o irony PING i525, które również Adrian Meronk posiada w swojej kolekcji, do ich produkcji wykorzystano stal maraging. Tego typu stal, po zastosowaniu w licu, pozwala osiągać jeszcze większe prędkości i tym samym – dystans. Do tego są to kije o wysokim poziomie wybaczalności (dzięki wolframowym ciężarkom), a ich powierzchnia jest pokryta powłoką Hydropearl 2.0, która umożliwia „suche” uderzenie, nawet podczas deszczowych warunków.
Hybryda Adriana Meronka pod lupą!
Kolejnym kijem marki PING, który Adrian Meronk posiada wśród swojego ekwipunku, jest hybryda PING G425 19° (shaft: PING Tour 85 X, długość: 40″, swingweight: D2+). W niej także zastosowano wspomnianą już technologię FaceWram, a do stworzenia lica wykorzystano stal maraging. Dodatkową stabilizację zapewniają też wolframowe obciążniki, dzięki czemu ciężar przesunięty jest na krawędź główki, co automatycznie zwiększa MOI oraz związaną z tym wybaczalność.
Jaki model wedge wybrał pierwszy polski zawodowy golfista?
W tej kategorii może pojawić się u wielu osób zdziwienie! Wedge to jedyny kij, który reprezentuje inna marka. Meronk gra bowiem modelem Titleist Vokey Design SM9, shaft: True Temper Dynamic Gold Tour Issue X100.
Nie można się jednak temu dziwić – jest to bowiem kultowy już model, stworzony przez Bena Vokey’a. Środek ciężkości jest w nim odpowiednio przesunięty i niezwykle precyzyjnie dobierany do każdego konkretnego kija, co zapewnia wysoki poziom kontroli i znakomite czucie. Świetną rotację wsteczną umożliwia zaś specjalny system mini-rowków, ulokowany pomiędzy głównymi rowkami –wpływa to także na podwyższenie poziomu kontroli nad odległością oraz trajektorią lotu piłki.
Co ważne, Meronk korzysta z trzech różnych tego typu kijów – Titleist Vokey SM9 z loftami: 50°, 55° oraz 58°.
Piłki golfowe i odzież – jakie marki wybrał Adrian Meronk?
Piłki golfowe oraz odzież to także dość zróżnicowana – jak na Meronka – kategoria. O ile bowiem ubrania są zazwyczaj produkcji PING, o tyle buty oraz piłki golfowe to projekty innych marek. Te ostatnie to znów propozycja Titleist. Adrian Meronk stawia na piłki golfowe Titleist Pro V1X. Jest to jeden z popularniejszych modeli wśród zawodników Tour’u. Podwyższają poziom kontroli nad rotacją przy krótkiej grze, a także pozwalają nieco zwiększyć trajektorię lotu piłki w początkowej jego fazie. Ich ważnym elementem jest podwójne jądro, które m.in. przekłada się na wyższe prędkości początkowe, co ułatwia osiąganie większych odległości.
Wracając zaś do butów golfowych, w których gra Adrian Meronk – to model FootJoy Premiere Series. Bardzo klasyczne obuwie, a jednocześnie wyposażone w wiele innowacyjnych systemów, które zapewniają m.in. utrzymywanie suchości stopy podczas gry. A co nie jest w golfie bez znaczenia, są one także wyjątkowo eleganckie i stylowe – w sam raz na turnieje na najwyższym poziomie!
Źródła zdjęć:
gazetawroclawska.pl
Chcesz skorzystać z najlepszego fittingu kijów golfowych w Polsce?
Zapraszamy do nas!
Nasze Fitting Center zlokalizowane jest w Siemianowicach
Śląskich, na terenie Śląskiego Klubu Golfowego. Z całą pewnością jest to najlepiej wyposażone w Polsce miejsce, gdzie pod okiem profesjonalnego fittera możesz sobrać kije golfowe.
Posiadamy wszystkie czołowe marki główek: TaylorMade, Titleist, Callaway, Mizuno, Ping, Wilson Staff.
Do tego wybór shaftów i możliwości fittingowe ironów, drivera, woodów/hybryd oraz wedge.
www.fittingcenter.pl