Golfowe trendy

Najlepsze piłki golfowe dla początkujących i graczy z wysokim HCP – czym kierować się przy wyborze?

Autor: Michał Bajerski

jaką piłkę golfową wybrać przy wysokim hcp

Piłki golfowe – choć niepozorne – są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wszystkich zawodników i zawodniczek. Co ważne, dotyczy to osób grających na każdym poziomie zaawansowania, stąd też już od samego początku przygody z golfem, warto poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie. Jakie zatem piłki golfowe dla początkujących i graczy z wysokim HCP wybrać? Które modele są najbardziej wybaczalne i pomogą w redukcji slice’a? Podpowiadamy!



HCP to skrót od słowa „handicap”. W wielkim skrócie można opisać to jako sposób mierzenia umiejętności golfistów i golfistek, które ocenia się w odniesieniu do pola golfowego o standardowym poziomie trudności (Slope Rating 113). Mówi o liczbie uderzeń – powyżej lub poniżej par (tzn. normy, która została przewidziana jako wystarczająca do rozegrania danego dołka) – jakie wybrana osoba wykonuje, by rozegrać pełną rundę (9- lub 18-dołkową). Czy jednak w ogóle konieczne jest obliczanie HCP? Cóż, na pewno „konieczne” nie jest, ale daje o wiele więcej możliwości. Pozwala bowiem m.in. uzyskać kartę HCP PZG (Polskiego Związku Golfa), która jest oficjalnym potwierdzeniem posiadania określonego handicapu i tym samym umożliwia udział w turniejach, które tego wymagają. Wspomniana karta pozwala też m.in. na grę na zagranicznych polach golfowych.

Co jednak najważniejsze: im niższy HCP, tym lepiej. Niskie wyniki świadczą bowiem o wyższym poziomie gry wybranych zawodników i zawodniczek (tj. konieczności wykonywania mniejszej liczbie uderzeń w czasie jednej rundy). Marzeniem jest poziom 0,0. Gracza, którzy go osiąga, określa się jako Scratch Player (choć trzeba przyznać, że u znacznej większości amatorów, taki poziom HCP niestety pozostaje tylko w sferze marzeń – światowe statystyki wskazują, że jednocyfrowy handicap osiąga mniej niż 10 proc. zawodników z tej grupy). Jeśli zaś dany golfista posiada HCP na poziomie 20,0 lub golfistka – HCP = 24,0, mówi się o nich Bogey Player.

Maksymalny handicap wynosi zaś 54,0 (jeśli jest wyższy, to i tak wyrównuje się go do wskazanego tu poziomu). Co więcej, przyjęło się, że HCP na poziomie 37,0 – 54,0 traktuje się odmiennie – jest to 6. kategoria handicapowa (najniższa) i to właśnie jej przyglądamy się bliżej. Jakie zatem powinny być piłki dla golfistów i golfistek grających na tym poziomie oraz wszystkich tych, którzy w ogóle nie skupiają się jeszcze na HCP, a dopiero wchodzą w golfowy świat?

piłki dla golfistów z wysokim hcp

Warstwa po warstwie – jakie piłki golfowe dla wysokiego HCP?

Biorąc pod uwagę generalną budowę piłek golfowych, są pewne reguły, których nie można złamać, niezależnie od tego, czy jest to tania piłka 1-warstwowa, czy najbardziej innowacyjny model składający się z 5 warstw. Mowa o regułach dokładnie określonych przez międzynarodowe przepisy. Wskazują one m.in. wagę piłki, która nie może być większa niż 49,93 g (1,620 uncji), a także średnicę – minimalnie 42,67 mm (1,650 cala). Jeżeli zatem wybrany model mieści się w wyznaczonych zakresach i nie różni się od zwyczajowego kształtu tego typu piłek, śmiało można z niego korzystać.

No dobrze, ale dlaczego właściwie padły tu określenia, takie jak „piłka 1-warstwowa” czy „model składający się z 5 warstw”? Ponieważ podział piłek ze względu na liczbę warstw, z jakich są złożone, stanowi jeden z częściej stosowanych podczas wyboru tego typu akcesorium i odnosi się także do poziomu zaawansowania zawodników. Co zatem warto w tym kontekście wiedzieć i jakie – według tego podziału – są najlepsze piłki golfowe dla początkujących?

Wyróżnia się modele:

  • 1-warstwowe – najtańsze i najprostsze w budowie. Polecane przede wszystkim do gry na driving range (stąd nieraz skrótowo określa się je jako piłki range’owe) oraz właśnie graczom początkującym. Tego typu piłki golfowe są najtwardsze, co ułatwia m.in. redukcję spinu;
  • 2-warstwowe – najpopularniejsze obecnie modele, po które sięgają zarówno osoby grające na poziomie początkującym, jak i średnio-zaawansowanym. W zasadzie wyparły już piłki 1-warstwowe – i nic dziwnego! Są od nich istotnie lepsze, m.in. zapewniając wyższy poziom miękkości, co wynika przede wszystkim ze stosowanych materiałów (wypełnienie tworzone jest zwykle z żywicy lub gumy). Co się z tym wiąże, umożliwiają osiąganie lepszych odległości, a jednocześnie dość dobrze redukują spin i konsekwencje błędów popełnianych podczas uderzeń. Wszystko to sprawia, że uznaje się je za idealne dla osób, które wciąż mierzą się z licznymi technicznymi wyzwaniami. Przykładem tego typu piłek jest model Titleist Velocity – znakomity dla graczy z wysokim HCP, którzy chcą zwiększyć dystans uderzeń. Zapewniają wysoki lot, bardzo dobre czucie i większe prędkości (m.in. dzięki technologii LSX Core). Wysokie prędkości początkowe można osiągać także dzięki wysokoenergetycznemu jądru w 2-warstowym modelu Wilson Ultra Distance – on również polecany jest przede wszystkim właśnie na początku przygody z golfem;
  • 3-warstwowe – tego typu modele należą już do bardziej zaawansowanych technologicznie. Dodana do nich warstwa zwykle pomaga zoptymalizować rotację przy krótkiej grze. Wyższy jest też poziom ich miękkości oraz dość istotne poprawia się czucie piłek (w porównaniu z modelami opisanymi wyżej). Najczęściej wybierane są przez zawodników i zawodniczki z poziomu średnio-zaawansowanego (zwykle oznacza to przekroczenie progu HCP 27), którzy dobrze znają już swoje atuty i upodobania. Jednocześnie wiedzą, co jest ich słabszą stroną i pragną wesprzeć się w tym zakresie, a takie wsparcie bez wątpienia mogą przynieść właśnie odpowiednio dobrane piłki golfowe. Co więcej, modele 3-warstwowe wybierają także zawodnicy grając w PGA Tour. Przykładem jest model Titleist Pro V1, którym grają m.in. Scottie Scheffler czy najlepszy polski zawodnik – Adrian Meronk;
  • 4- i 5-warstwowe – mają zdecydowanie najbardziej zaawansowaną budowę i najczęściej są „naszpikowane” nowinkami technologicznymi oraz innowacyjnymi tworzywami. Każda ich kolejna warstwa zazwyczaj przekłada się na bardzo konkretne aspekty gry, co jest szczególnie istotne na poziomie zaawansowanym oraz profesjonalnym, gdzie najmniejszy detal może mieć kluczowe wręcz znaczenie. Model 4- warstwowe to np. popularny wśród zawodników PGA Tour Pro V1x (grają nim m.in. Patrick Cantlay oraz Matt Fitzpatrick), zaś przykładem 5-warstwowych piłek jest TaylorMade TP5x (wybrany chociażby przez Rory’ego McIlory’a).

Dystans czy czucie – co jest ważniejsze dla wysokiego HCP?

Najlepiej byłoby wcale nie wybierać, prawda? I generalnie tak też jest – tzn. twórcy głównych światowych marek starają się projektować piłki, które wesprą zarówno długość uderzeń, jak i umożliwią znakomite czucie gry. Odpowiada to zresztą różnym podejściom do tego zagadnienia.

Zwykle bowiem podkreśla się, że początkowo kluczowa jest pomoc w osiąganiu większych odległości. Dlaczego? Ponieważ golfiści i golfistki będący na początku swojej drogi, zazwyczaj mają niższą prędkość swingu, a zatem ich piłki lecą krócej.

czym kierować się podczas wyboru piłki golfowej

Co przy tym istotne, warto zauważyć, że dla osiąganych dystansów bardzo ważne są parametry twardości oraz kompresji piłek. O ile jednak kompresję określają konkretne liczny, o tyle twardość nie podlega tylko wymiernym wynikom różnego rodzaju testów, lecz także – jeśli nie przede wszystkim – indywidualnej ocenie. Co więcej, niezwykle istotne są też subiektywne odczucia, np. względem tego, czy wybrana piłka golfowa nie podskakuje po uderzeniu zbyt mocno. Już na początkowym etapie można również ocenić pewien zakres powtarzalności – nawet jeśli bowiem uderzenia dość rzadko udaje się powielać, zwykle da się ocenić, który model daje danej osobie największe poczucie kontroli i zatrzymuje się najbliżej dołka.

Starając się zatem odpowiedzieć na pytanie o to, jaki aspekt powinny wspierać najlepsze piłki dla początkujących golfistów – niestety – trzeba odpowiedzieć: „To zależy”. Przede wszystkim warto odnieść się w tym kontekście do prędkości swingu danej osoby, jej umiejętności i poziomu zaawansowania, a także indywidualnych preferencji. Cóż, nie jest to proste… ale gdyby takie było, fitting sprzętu golfowego nie byłyby tak potrzebne. Zgadza się, specjaliści podczas tego typu sesji pomagają dobrać także najlepsze piłki!

Wytrzymałość piłek do golfa – czy ma znaczenie?

Wytrzymałość piłeczek golfowych to bez wątpienia temat, który nie jest poruszany szczególnie często, a szkoda! Odpowiedź na pytanie, czy ma ona znacznie jest jedna – tak, może istotnie oddziaływać na „współpracę” z wybranym modelem i to niezależnie od tego, jaki dany zawodnik czy zawodniczka ma w tym momencie poziom HCP. Wszelkie zarysowania lub odpryski przekładają się bowiem na właściwości piłek i ich pracę – zarówno podczas wykonywania uderzenia, jak również już w czasie lotu. Warto zatem wybierać modele, które są trwałe. Tylko jak to sprawdzić?

wybierz piłkę, która wytrzyma najcięższe rygory gry

W tym kontekście szczególnie istotny jest materiał wykonania danej piłki. Do tych szczególnie wytrzymałych m.in. należą:

  • surlyn – czyli jonomer etylenu. To tworzywo sztuczne cechujące się niewielką masą, dużą plastycznością oraz właśnie trwałością, w tym m.in. odpornością na zarysowania;
  • różnego rodzaju elastomery – dużym ich plusem jest fakt, że po deformacji, do której dochodzi np. podczas uderzenia kijem o piłkę, mają zdolność powrotu do pierwotnego kształtu. Należą do nich np. polimery czy gumy;
  • grafen – złożony z atomów węgla, bez wątpienia cechujący się najwyższym poziomem wytrzymałości. Jest nawet 100-krotnie mocniejszy niż stal!

Budżet na piłki golfowe – relacja ceny do jakości

Cóż, nie ma się co oszukiwać – cena piłek golfowych, podobnie jak i innych akcesoriów, bywa kluczowa podczas podejmowania decyzji zakupowych. W kontekście piłek golfowych wykorzystywanych na początku, jest to szczególnie istotne. Zużywa się ich wtedy o wiele więcej niż na późniejszych etapach golfowego rozwoju, a zatem zakup najdroższych modeli byłby dość mocnym uderzeniem po kieszeni. Piłki 1- i 2- warstwowe mają najniższe ceny, więc i mniej żałuje się straty każdej z nich. Tym bardziej, że na początku i tak nie da się optymalnie korzystać ze wszystkich innowacyjnych rozwiązań stosowanych w modelach o większej liczbie warstw – zapłaci się zatem za potencjał, z którego później i tak nie będzie pożytku.

Co więcej, współcześnie produkowane modele 2-warstwowe często mogą spokojnie stawać w szranki z piłkami golfowymi mającymi 3 warstwy – dotyczy to głównie twardości. Takie marki, jak np. TaylorMade czy Titleist, tworzą bowiem produkty z materiałów istotnie poprawiających miękkość oraz czucie. Jednocześnie zwykle są przy tym tańsze, co wynika m.in. z łatwiejszego procesu produkcyjnego modeli 2-warstwowych.

najlepsze piłki golfowe w przystępnej cenie

Używane piłki do golfa dla graczy z wysokim HCP – czy warto?

„Tak, tak i jeszcze raz tak!” – to najlepsza odpowiedź na pytanie, czy dobrym pomysłem są używane piłki golfowe dla początkujących golfistów i golfistek. Jak to zostało już wspomniane, na tym etapie zwykle traci się sporo piłek, co bezpośrednio przekłada się na ponoszone koszty. Modele używane, tzw. lake balls, są tańsze – w niektórych przypadkach, za porównywalną cenę można dostać nawet 10 razy więcej używanych piłek niż tych nowych, a trzeba przyznać, że 150 to jednak „trochę” więcej niż 15…

Warto również podkreślić, że wśród tego typu modeli dostać można produkty największych światowych marek, jak np. piłki golfowe Callaway, TaylorMade czy Titleist. Do wyboru są 3 ich kategorie, które wskazują na stan poszczególnych modeli. Wśród nich, wyróżnia się:

  • A – stan „bardzo dobry”;
  • B – stan „dobry”;
  • C – słabsza jakość.

Co więcej, dużą zaletą tego typu rozwiązania jest także redukcja niekorzystnego oddziaływania na środowisko. Piłki golfowe niosą bowiem ze sobą większe zanieczyszczenie niż chociażby plastikowe butelki po napojach – zdarza się, że jedna piłka przynosi taką ilość niekorzystnych dla środowiska składników, jaką zawierają w sobie… trzy butelki! Biorąc zatem pod uwagę rosnącą świadomość w tym zakresie, odzyskiwanie i recycling piłek golfowych bez wątpienia stają się wyborem przyszłości.

czy warto wybrać używane piłki golfowe?

Modele piłek dla graczy z wysokim HCP – wybierz swoją ulubioną markę

Wybór piłek golfowych jest naprawdę ogromny, co dotyczy także modeli przeznaczonych dla osób początkujących i grających amatorsko. Jakie zatem są najlepsze piłki golfowe dla „wysokich handicapów”? Oto przykłady, które mogą istotnie wspomóc grę, przenosząc ją na kolejne etapy golfowego rozwoju:

  • Titleist Trufeel – to model, który zdecydowanie znajduje się na podium kategorii pt. „Najbardziej wybaczalne piłki golfowe”. Ułatwia wykonywanie dokładnych uderzeń, pozwala zmniejszyć spin z tee, a także wspiera dalsze loty;
  • TaylorMade Distance+ – model 2-warstwowy. Jak łatwo wnioskować z nazwy, głównym jego zadaniem jest umożliwienie osiągania większego dystansu uderzeń. Gwarantuje miękkie czucie, dobrą kontrolę i wytrzymałość. Co ważne, z wykorzystaniem jego potencjału powinni poradzić sobie także gracze z wolniejszym swingiem (z założenia wskazuje się, że im niższa prędkość swingu, tym niższa powinna być kompresja piłki, a w tym przypadku jest ona raczej na średnim poziomie – 77);
  • Pinnacle Rush – także wspiera osiąganie dalszych odległości, co umożliwia m.in. jonomerowa powłoka (odpowiadająca również za trwałość tego typu produktów). Dodatkowo pomaga zachować stabilny lot piłki i gwarantuje świetne czucie. Dużym plusem tego modelu jest bardzo dobra cena;
  • Wilson Staff DUO Soft+ – piłki 2-warstwowe o znakomitym dla swojej klasy poziomie miękkości (kompresja 29!). Co się z tym wiąże, wymieniony tu model pozwala uzyskiwać bardzo dobre odległości, a dodatkowo wspiera rotację przy uderzeniach z tee i zapewnia większy poziom kontroli przy krótkiej grze;
  • Bridgestone TreoSoft – kolejna z propozycji składających się z 2 warstw. To model bardzo uniwersalny, co wynika m.in. z faktu progresyjnej kompresji – dostosowuje się zatem do długich uderzeń, jak również krótkiej gry. Daje świetne, miękkie odczucia przy trafieniach oraz pomaga zoptymalizować trajektorię lotu piłki.
wybierz swoją ulubioną markę i model piłek dla graczy z wysokim hcp

To tylko przykłady, ale pokazują, że produktów wartych przetestowania, jest naprawdę wiele. Co jednak koniecznie należy podkreślić, zdarza się, że gracze początkujący i amatorzy z wysokim HCP zmieniają modele piłek nawet w czasie jednej rozgrywki. Zdecydowanie nie jest to polecane. Jeżeli bowiem na każdym dołku używa się innego, uderzenia stają się mniej przewidywalne, a – umówmy się – na początku przewidywalności i tak zwykle brakuje. Konsekwencje zresztą są szersze, ponieważ mogą przekładać się na wypracowanie generalnej spójności w grze i tym samym spowolnić rozwój. Owszem, warto próbować różnych piłek – o różnym poziomie miękkości, liczbie warstw czy dimpli – lecz należy robić to z głową, w czym chętnie pomożemy. W BogiGolf można bowiem dostać wszystkie z wymienionych tu modeli, a jeśli pojawią się jakieś pytania, jesteśmy do dyspozycji!

Chcesz skorzystać z najlepszego fittingu kijów golfowych w Polsce?

Zapraszamy do nas!

Nasze Fitting Center zlokalizowane jest w Siemianowicach
Śląskich, na terenie Śląskiego Klubu Golfowego. Z całą pewnością jest to najlepiej wyposażone w Polsce miejsce, gdzie pod okiem profesjonalnego fittera możesz sobrać kije golfowe.

Posiadamy wszystkie czołowe marki główek: TaylorMadeTitleistCallawayMizunoPingWilson Staff.
Do tego wybór shaftów i możliwości fittingowe ironów, drivera, woodów/hybryd oraz wedge.

www.fittingcenter.pl

Dla ciebie

Golfowe trendy
Prezent golfowy, czyli co najlepiej wybrać na zbliżające się Święta?
Prezent golfowy, czyli co najlepiej wybrać na zbliżające się Święta?
dalmierz golfowy 2
Golfowe trendy
Dalmierze golfowe Nikon — japońska precyzja konkurująca ze światową czołówką
Dalmierze golfowe Nikon — japońska precyzja konkurująca ze światową czołówką
Golfowe trendy
Ile kalorii spala się podczas gry w golfa? Czy golf jest męczącym sportem?
Ile kalorii spala się podczas gry w golfa? Czy golf jest męczącym sportem?
Golfowe trendy
Historia marki Mizuno Golf – golfowe początki słynnej firmy sportowej!
Historia marki Mizuno Golf – golfowe początki słynnej firmy sportowej!
Golfowe trendy
Buty do golfa – jakie technologie dostępne są u najpopularniejszych marek?
Buty do golfa – jakie technologie dostępne są u najpopularniejszych marek?
Golfowe trendy
Historia marki Titleist – amerykańska potęga budowana przez dekady
Historia marki Titleist – amerykańska potęga budowana przez dekady
Golfowe trendy
Historia Polskiego Związku Golf (i nie tylko!)
Historia Polskiego Związku Golf (i nie tylko!)
Golfowe trendy
Czym kierować się przy wyborze wózka golfowego? 7 najważniejszych wskazówek
Czym kierować się przy wyborze wózka golfowego? 7 najważniejszych wskazówek
Golfowe trendy
Czym jest LIV Golf i kto stoi za nową ligą golfową sponsorowaną przez Arabię Saudyjską?
Czym jest LIV Golf i kto stoi za nową ligą golfową sponsorowaną przez Arabię Saudyjską?
Golfowe trendy
Golfowe trendy na jesień i zimę – oto 10 produktów must have dla wymagających golfistów!
Golfowe trendy na jesień i zimę – oto 10 produktów must have dla wymagających golfistów!

Michał Bajerski

Nazywam się Michał Bajerski i jestem właścicielem sklepu golfowego BogiGolf.com.pl – a także głównym club fitterem, czyli specjalistą zajmującym się doborem kijów golfowych bazując na indywidualnych preferencjach, technice czy poziomie gracza. Mając 20 lat doświadczenia związanego ze sprzętem do gry w golfa oraz club fittingiem jestem w tym obszarze ekspertem w Polsce.