Marki
Używane piłki golfowe
Każdego roku na całym świecie gubią się miliony (jeśli nie miliardy) piłek golfowych, co nie jest bez znaczenia dla ekosystemu. W końcu stworzone są z tworzyw sztucznych, tym samym stając się takim samym zanieczyszczeniem, jak np. plastikowe butelki (choć jedna piłeczka to tak naprawdę znacznie więcej – niektóre dorównują zawartością niekorzystnych dla natury składników co najmniej trzem plastikowym butelkom!). Co więcej, zakup nowych piłek golfowych może wiązać się z niemałym kosztem, a zatem wybór tzw. lake balls – czyli używanych piłek golfowych – będzie nie tylko troską o przyrodę, lecz także oszczędnością!
Używane piłki golfowe – doskonała alternatywa cenowa dla nowych modeli
Golfiści i golfistki, którzy grają regularnie, wiedzą, jak dużo piłek ginie na każdym niemal treningu (zwłaszcza u osób początkujących). W skali roku mogą być to „zaginione” tysiące złotych! Nic zatem dziwnego, że dla niektórych to właśnie argument finansowy jest tym kluczowym, odpowiadającym za wybór używanych piłek do golfa.
Oszczędności mogą być w tym przypadku spore. Jeśli bowiem założy się, że 12-pak nowych piłek to koszt od około 60 do nawet ponad 320 zł, a za komplet używanych zapłaci się już około 100-120 zł, jest to naprawdę opłacalne. Co bowiem jest w tym kontekście kluczowe – wskazana tu cena za przykładowy zestaw piłek golfowych używanych dotyczy aż 48-paków. Biorąc zatem pod uwagę najdroższe modele nowych piłek, w zamian za 12 z nich można otrzymać niemal 150 innych!
Podział używanych piłek do golfa na kategorie – lake balls kategorii A, B i C
Piłki używane (lake balls) dzieli się na poszczególne kategorie. Wyróżnia się trzy, które świadczą o stanie odzyskanych piłek. Co prawda nie jest to klasyfikacja świadcząca o jakiegoś rodzaju usystematyzowanym, oficjalnym rankingu, lecz bazuje na ocenie dystrybutorów. Można jednak zakładać, że wykonywana jest rzetelnie – w innym przypadku byłoby to po prostu nieopłacalne i obniżałoby rangę danego miejsca. Co zatem warto wiedzieć w kontekście generalnego ujęcia kategorii lake balls?
- Piłki golfowe używane kategoria A – w ten sposób oznaczane są piłki o najlepszej jakości. Ich stan jest określany jako „bardzo dobry”.
- Piłki do golfa używane kategoria B – nieco niższy poziom niż powyżej, lecz wciąż piłki lokowane w tej kategorii opisuje się jako „dobre”.
- Piłki golfowe kategoria C – nieco słabsza jakość, zdecydowanie są to lake balls przeznaczone do rozgrywek treningowych.
Czy używane piłki golfowe są ekologicznym rozwiązaniem?
Jak to zostało wspomniane, każdego roku na turniejach i treningach giną miliony piłek golfowych, które nie są przecież obojętne dla środowiska. Składają się np. z grafenu czy uretanu, które – nawet pomimo zastosowania różnego rodzaju systemów ochronnych – mogą istotnie oddziaływać na naturę. Rozkładają się o wiele dłużej niż chociażby wymienione wcześniej plastikowe butelki i nieraz wiążą się z wyższym poziomem toksyczności.
Jako że coraz więcej osób jest wrażliwych na ekologię, stał się to ważny argument za wyborem piłek golfowych używanych, które potocznie określa się jako wymienione już wyżej lake balls. Nazwa ta pochodzi z języka angielskiego i dosłownie można ją tłumaczyć jako „jeziorne piłki/piłki z jeziora” – dlaczego? Ponieważ właśnie z przeszkód wodnych odzyskuje się dużą część tego typu piłek. Następnie są odpowiednio czyszczone i to w taki sposób, który ma nie zniszczyć najważniejszych składowych piłki oraz jej powłoki ochronnej. Co istotne, technologie czyszczące są coraz skuteczniejsze, a w połączeniu z potrzebą bycia eco i faktem, że tego typu modele oferują największe marki (m.in. Callaway, Nike, TaylorMade, Titleist, Srixon czy Replay), można zakładać, że popularność używanych piłek golfowych będzie tylko wzrastać!