Golfowe trendy

Ryder Cup – czym dokładnie jest ten legendarny turniej dla wyjątkowych graczy?

Autor: Michał Bajerski

Ryder Cup to turniej jedyny w swoim rodzaju. Wyjątkowo silnie pozwala poczuć jedność z innymi zawodnikami, zwłaszcza pochodzącymi z tego samego kontynentu. Mierzą się tutaj bowiem dwie drużyny – Europa vs. USA. Cóż, statystyki dla Starego Kontynentu nie są póki co korzystne, ponieważ od 1927 r. jego zawodnicy wygrywali 14 razy, w porównaniu do 27 zwycięstw USA (w tym także podczas ostatniej edycji 2021). W 2023 r. jest jednak kolejna okazja do rewanżu – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem następnej edycji Ryder Cup? Na czym dokładnie polega ten format gry i kto wchodzi w skład drużyn?

Spis treści:

Na czym polega turniej Ryder Cup – jakie są formaty gry?

Ryder Cup to turniej, który rozgrywany jest w nieparzystych latach (wyjątkiem były lata 2002-2018). Jeśli zaś chodzi o miejsce, zawody odbywają się wymiennie – raz w Europie, by kolejnym razem gościć w USA. Najbliższy turniej odbędzie w Rzymie, w Marco Simone Golf & Country Club – tym samym w 2023 r. Ryder Cup po raz pierwszy zagości w stolicy Włoch. W 2025 r. zaplanowano jego rozegranie w Farmingdale, czyli niewielkiej miejscowości w stanie Nowy Jork, zaś w 2027 r. w Irlandii. Turnieje zawsze odbywają się jesienią – pod koniec września, niekiedy włączając w terminarz także pierwsze dni października.

jakie są formaty gdy i o co chodzi w turnieju Ryder Cup?

Każde tego typu wydarzenie trwa trzy dni i składa się z 28 meczów. Łącznie odbywa się pięć sesji– w ciągu pierwszych dwóch dni są to czteromeczowe sesje four-ball oraz czteromeczowe sesje foursome. Ostatniego dnia można oglądać już tylko 12 meczów singlowych. Co ważne, w Ryder Cup nie ma dodatkowych dołków. Każdy wygrany mecz wart jest 1 punkt, zaś remis wiąże się ze zdobyciem ½ punktu przez każdą z drużyn. Wygrywa ta, która jako pierwsza zdobędzie 14 ½ punktów. Jeżeli zaś mecze zakończą się remisem 14:14, puchar pozostaje w rękach drużyny, która zdobyła go w poprzedniej edycji turnieju.

  • FOUR-BALL (mecze „czteropiłkowe”) – każdą z drużyn reprezentuje dwóch graczy i wszyscy z nich grają swoimi piłkami (ciekawe u ilu zawodników będą to piłki z kolekcji limitowanej, specjalnie stworzonej na to wydarzenie – Titleist Pro V1 Ryder Cup 2023?). Na każdym dołku znajdują się zatem cztery piłki (four balls). Drużyny liczą najniższe ze swoich dwóch wyników na każdym dołku, a wygrywa ten team, u którego ów wynik jest niższy. W uproszczeniu można zatem powiedzieć, że jest to rozgrywka, w której wynik lepszego gracza z drużyny konkuruje z lepszym zawodnikiem z drużyny przeciwnej.
  • FOURSOME („uderzanie naprzemienne”) – każdy z kontynentów wystawia dwuosobową drużynę i każda z nich gra jedną piłką na poszczególne dołki. Zawodnicy naprzemiennie uderzają z tee. Jeden rozpoczyna na dołkach nieparzystych, zaś drugi uderza jako pierwszy na tych parzystych. Zespół z najniższym wynikiem wygrywa. Remisy dzielą punkt na połowę.
  • SINGLE – we wszystkich meczach udział bierze po jednym zawodniku z każdej z drużyn. Niższy wynik wygrywa, remis to punkt dzielony na połowę.

Historia Ryder Cup w wielkim skrócie

Jak to zostało wspomniane, pierwsze rozgrywki Ryder Cup miały miejsce w 1927 r. Przez 39 lat były to jednak turnieje rozgrywane tylko pomiędzy USA a Wielką Brytanią (od 1973 r. Wielką Brytanią i Irlandią). Dopiero w 1979 r. druga z wymienionych tu drużyn zmieniła się w reprezentację całej Europy. Pozwoliło to zwiększyć konkurencyjność turnieju, ponieważ do tego czasu Wielka Brytania i Irlandia wygrywały 3 razy w porównaniu do… 18 triumfów USA (oraz jednego remisu). Co więcej, jednym z najbardziej spektakularnych golfistów tego czasu był Hiszpan – Seve Ballesteros. Najzwyczajniej w świecie chciano umożliwić mu udział w Ryder Cup (z korzyścią dla niego, jak i dla samego turnieju). Cóż, od tego czasu statystyki na pewno nieco się zróżnicowały, lecz wciąż Europa musi jeszcze „gonić” wynik.

jaka jest historia Ryder Cup?

Starcie USA vs. Europa – jak wybierani są najlepsi gracze biorący udział w turnieju?

Każda z drużyn składa się z 12 zawodników, którzy należą do absolutnej czołówki światowego golfa. Występują jednak pewne różnice w zakresie kwalifikacji zawodników z USA oraz Europy – co warto w tym kontekście wiedzieć?

Drużyna USA

Drużyna USA składa się z 6 golfistów, którzy znajdują się na szczycie utworzonego rankingu, a także z 6 zawodników, będących tzw. „wyborem kapitana”. W rankingu pod uwagę brani są wszyscy gracze ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, którzy mogli zdobywać punkty od początku 2022 r., aż do zakończenia drugiej rundy play-off FedEx Cup (BMW Championship) w dniu 20 sierpnia 2023 r. Do rozgrywek 2023 automatycznie zakwalifikowali się:

  • Scottie Scheffler,
  • Wyndham Clark,
  • Brian Harman,
  • Patrick Cantlay,
  • Max Homa,
  • Xander Schauffele.

Ostatnia 6-tka była zaś ogłoszona przez Zacha Johnsona (kapitana) po zakończeniu Tour Championship 2023. Turniejową 12-stkę uzupełnili:

  • Sam Burns,
  • Rickie Fowler,
  • Brooks Koepka,
  • Collin Morikawa,
  • Jordan Spieth,
  • Justin Thomas.

Skład jest zatem wyjątkowo mocny – wystarczy chociażby zauważyć, że Collin Morikawa, który ma już w swojej karierze zwycięstwa w PGA Champioship oraz The Open Championship, a także znajdował się na 2. miejscu w rankingu OWGR, jest zawodnikiem „dobieranym”! Będzie zatem można oglądać prawdziwy pokaz sił USA – zarówno samych golfistów, jak i ich sprzętu. Co mają w torbach? Ekwipunek niektórych z wymienionych wyżej graczy możesz sprawdzić [TUTAJ].

Drużyna usa kontra europa zobacz składy i ich wyposażenie

Drużyna reprezentująca Europę

Jak na to wszystko odpowie Stary Kontynent? W przypadku drużyny europejskiej, w skład automatycznie kwalifikującej się 6-stki wchodzi 3 najlepszych graczy z Europejskiej Listy Punktów (European Points List) oraz 3 z Listy Światowej. Pozostali także wybierani są przez kapitana.

Jeśli zaś chodzi o terminy kwalifikacji, rozpoczęły się one podczas turnieju BMW PGA 2022, który odbywał się od 8 do 11 września. Zakończenie miało zaś miejsce 3 września 2023, czyli pełne trzy tygodnie przed rozpoczęciem Ryder Cup. To właśnie wtedy odbyło się potwierdzenie listy zawodników, którzy dostają się do turnieju automatycznie (z list). Dopiero po tym momencie kapitan wybrał 6 ostatnich zawodników, którzy dopełnili zespół.

Co ważne, jeśli chodzi o Europejską Listę Punktów, w 2023 r. nastąpiły pewne zmiany. W poprzednich turniejach najwyżej i najniżej punktowane turnieje DP World Tour różniły się punktacją w stosunku 6:1 (tzn. za najwyżej punktowany turniej można było zdobyć 12 000 punktów, zaś za najniżej – 2 000). Obecnie ów system został zredukowany do stosunku 4:1 – 6 000 vs 1 500 punktów. Oto szczegóły:

Wydarzenie

Punktacja

Majors / DP World Tour Championship

6 000

Inne wydarzenia z zakresu Rolex Series/ World Golf Championships

5 000

Wydarzenie na poziomie 5 $ USD lub więcej

3 500

Wydarzenie na poziomie 2 $ USD lub więcej

2 500

Wydarzenie na poziomie poniżej 1 $ USD

1 500

Należy też podkreślić, że żadne punkty nie są naliczane z turniejów, które są konkurencyjne dla DP World Tour oraz Rolex Series – trzeba przez to rozumieć przede wszystkim wydarzenia z cyklu LIV Golf.

Wśród graczy zakwalifikowanych automatycznie z rankingów, do europejskiej drużyny Ryder Cup 2023 dołączyli:

  • Rory McIlory (Wielka Brytania),
  • Jon Rahm (Hiszpania),
  • Robet MacIntyre (Szkocja),
  • Victor Hovland (Norwegia),
  • Tyrrell Hatton (Wielka Brytania),
  • Tommy Fleetwood (Wielka Brytania).

druzyna europy w ryder cup

Polski akcent w Ryder Cup – Adrian Meronk był tak blisko…

Niewiele brakowało, by z automatu do drużyny dostał się także przedstawiciel Polski – Adrian Meronk. Był drugim „pod kreską” – znajdował się na 5. miejscu Europejskiej Listy Punktów (oraz 11. miejscu punktacji światowej).

Niezależnie jednak od tego, jego udział – jako „wybrańca” – od początku był uznawany za bardzo prawdopodobny. Zwłaszcza po turnieju DS Automobiles Italian Open, który był dla Meronka trzecim zwycięstwem w cyklu DP World Tour w karierze (drugim w sezonie 2023). Był to o tyle istotny triumf, że miał miejsce na polu Marco Simone Golf & Country Club, czyli dokładnie tym samym, które stało się areną rozgrywek Ryder Cup. Wiadomym było, że cały turniej obserwował kapitan drużyny europejskiej i – jak mówił sam Adrian Meronk – było to dla niego dodatkową motywacją: „Zdecydowanie miałem w głowie to, by przyjechać na ten turniej i jak najlepiej wystąpić przed Lukiem (…) Myślę, że może okazać się to pomocne, ale wciąż jest jeszcze wiele czasu. Nieustannie muszę pracować nad swoją grą i ulepszać ją, by dołączyć do drużyny” – mówił po zwycięstwie na początku maja 2023 r.

adrian meronk nie zagra na Ryder Cup

Owszem, Luke Donald zauważył to, czego Meronk dokonał we Włoszech. Napisał na Twitterze: „Świetne zwycięstwo @AdrianMeronk. Grał solidnego golfa przez cały tydzień i wykonał odpowiednie uderzenia wtedy, kiedy najbardziej ich potrzebował, sprawiając, że zwyciężanie zaczęło stawać się dla niego nawykiem. Świetna robota, Adrian”.

Na początku września 2023 r. wszystko się wyjaśniło – niestety, nie na korzyść Polaka. Meronk nie został powołany do europejskiej drużyny Ryder Cup. Wśród 6-stki „dobranej” przez kapitana Donalda, znaleźli się:

  • Ludvig Aberg (Szwecja),
  • Shane Lowry (Irlandia),
  • Sepp Straka (Austria)
  • Justin Rose (Wielka Brytania),
  • Nicolai Højgaard (Dania),
  • Tommy Fleetwood (Wielka Brytania).

Kto jest kapitanem Ryder Cup w 2023?

Kapitanem europejskiej drużyny w turnieju Ryder Cup 2023 jest Luke Donald (Wielka Brytania) – został mianowany na to stanowisko 1 sierpnia 2022 r. Zastąpił tym samym Henrika Stensona, który został odsunięty od pełnienia tej wyjątkowej roli, w związku z decyzją dołączenia do LIV Golf. Od tego czasu Donald bacznie przygląda się zawodnikom, co widać chociażby po wspomnianym wyżej wpisie na Twitterze, w którym gratulował Adrianowi Meronkowi zwycięstwa. W swojej karierze zajmował przez 56. Tygodni 1. miejsce w OWGR. W PGA Tour zwyciężał 5-krotnie, w European Tour – 7-krotnie, zaś w Japan Golf Tour – 2 razy. Jako zawodnik europejskiej drużyny Ryder Cup po raz pierwszy grał w 2004 r.

kapitan drużyny eu Luke Donald

Jako pierwszy vice-kapitan został wybrany Edoardo Molinari. To już w zasadzie legenda włoskiego golfa, którego przygoda rozpoczęła się już od najwyższego poziomu gry na etapie amatorskim – został pierwszym Włochem, który triumfował w Amatorskich Mistrzostwach USA. Pozostali vice-kapitanowie europejskiej drużyny to: Francesco Molinari (brat Edoardo), José María Olazábal (Hiszpania), który jako zawodnik brał udział w aż siedmiu edycjach Ryder Cup, Nicolas Colsaerts (Belgia) oraz Thomas Bjorn. Co ciekawe, Edoardo Molinari oraz Bjorn zostali wybrani jeszcze przez Stensona, lecz Luke Donald utrzymał ich na stanowiskach vice-kapitanów.

Kapitanem drużyny USA jest zaś Zach Johnson – triumfator m.in. wielkoszlemowego turnieju Masters 2007. Wyprzedził wtedy samego Tigera Woods’a i został pierwszym zwycięzcą tych prestiżowych rozgrywek, który znajdował się poza czołową 50-tką oficjalnego rankingu światowego! W 2006 r. sam po raz pierwszy wszedł w skład zawodników reprezentujących USA podczas rozgrywek Ryder Cup i robił to jeszcze czterokrotnie (2010, 2012, 2014, 2016 – USA zwyciężyło tylko w tym ostatnim roku). Na kapitana drużyny na rok 2023, został oficjalnie mianowany pod koniec lutego 2022.

kapitan drużyny usa Zach Johnson

Pierwszym vice-kapitanem został zaś Steve Sticker – ma na koncie 21 turniejowych zwycięstw, w tym 12 w samym PGA Tour. Znajdował się przez 250 tygodni w TOP 10 OWGR, najwyżej nawet na 2. jego miejscu. Podczas Ryder Cup w 2021 r. w Whistling Straits to on pełnił funkcję kapitana drużyny USA. Zresztą z sukcesem, ponieważ USA zwyciężyło aż 19:9 – zapewne w kolejnych turniejach jego doświadczenie będzie bardzo pomocne. Inni vice-kapitanowie USA w 2023 r. to: Stewart Cink, Fred Couples, Jim Furyk, Davis Love III.

Kto wybiera kapitanów drużyn Ryder Cup?

W przypadku ekipy europejskiej, cały proces nadzorowany jest przez The R&A, czyli organizację, która zajmuje się m.in. prowadzeniem turnieju British Open. Co więcej, na Starym Kontynencie funkcjonuje komitet turniejowy, który podczas regularnych spotkań ocenia potencjalnych kandydatów na stanowisko kapitana drużyny Ryder Cup. Członkowie owego komitetu oddają w określonym momencie swoje głosy, lecz ich decyzja musi zostać dodatkowo ratyfikowana przez interesariuszy europejskiej drużyny. Kapitanowie wybierani są w dwuletnich cyklach, co przekłada się na dwuletni charakter samego turnieju. Jak zatem widać, jest to wybór kolektywny. Ma to dać gwarancję, że wybrana osoba faktycznie będzie w pełni odpowiadać wizji oraz celom tak zespołu, jak i całych rozgrywek.

Jeśli zaś chodzi o wybór kapitana drużyny USA, tym zajmuje się PGA of America. W procesie decyzyjnym biorą udział zarówno wysokiej rangi członkowie wspomnianego PGA, jak i wybrani zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Finalny wybór ustala 21-osobowa komisja selekcyjna, która również podejmuje decyzję na ok. dwa lata przed rozpoczęciem turnieju.

mamy nadzieje że już wiesz kto wybiera kapitanów

Gdzie odbędzie się Ryder Cup 2023?

Jak to zostało wspomniane, najbliższy turniej odbędzie się w Europie, a konkretnie w stolicy Włoch – Rzymie (dokładniej: ok. 17 km od niego). Zawodników gościć będzie Marco Simone Golf & Country Club – pole golfowe 72 par, zajmujące 6,646 m.

Obiekt jest wyjątkowo ciekawie zaprojektowany i gwarantuje, że emocje podczas rozgrywek będą ogromne! W ostatnich latach został poddany przebudowie, za którą stali European Golf Design oraz Tom Fazio II (znany w środowisku także jako Tommy – należy do rodziny wybitnych projektantów pól golfowych). W 2015 r. Marco Simone Golf & Country Club wygrało konkurs na organizację Ryder Cup 2023, w 2018 r. rozpoczęto wspomniany remont, a już w 2021 r oddano całość do użytku. Do tego czasu przekierowano poprzedni układ pola, co pozwoliło w pełni wykorzystać naturalne uwarunkowania znajdującego się tam pagórkowatego terenu. Co więcej, pomyślano także o kibicach, którzy będą mogli korzystać z wyjątkowych punktów widokowych, z których znakomicie widać nie tylko samą grę, lecz także spektakularne zabytki Rzymu, w tym np. Bazylikę Św. Piotra.

kultowe pole golfowe na którym rozgrywany jest Ryder Cup

Kiedy odbędzie się finał turnieju golfowego Ryder Cup?

Generalnie całe wydarzenie Ryder Cup odbywa się od 25 września do 01 października 2023. Finałowe rozgrywki mają jednak miejsce dopiero w trzech ostatnich dniach – od piątku 29.09 do niedzieli 01.10. Pierwsze dwa dni rozgrywek rozpoczynają się ok. 7:30, a ich zakończenie planowane jest na ok. 18:00. Dzień „singlowy” rozpocznie się zaś ok. 11:30, a zakończy ok. 17:00 – wtedy też odbędzie się prezentacja wyników oraz przekazanie trofeum.

We wcześniejszych dniach można zaś przyglądać się treningom drużyn USA i Europy, rozgrywkom All-Star Match oraz finałowi Junior Ryder Cup (w tym przypadku drużyny składają się z 6 chłopców i 6 dziewcząt – w 2023 r. nie ma w tym składzie nikogo z Polski). Całość umilają też oficjalne ceremonie otwarcia i zamknięcia, jak również prawie codzienne wieczorne koncerty z muzyką na żywo i innymi rozrywkami. Jak zatem widać, nie jest to „tylko” turniej golfowy – to wielkie wydarzenie, budujące cały ten sportowy świat.

piękne włoskie pole golfowe na któym już za kilka dni rozgrywać będzie się Ryder Cup

Gdzie będzie można zobaczyć transmisję Ryder Cup?

Niestety, niezmiennie główne polskie stacje telewizyjne nie transmitują rozgrywek golfowych, w tym także Ryder Cup. Gdzie zatem można zobaczyć turniej? Najłatwiej dostępnym źródłem jest internet, a także różnego rodzaju telewizje kablowe, które posiadają w swojej ofercie m.in. Golf Channel Polska. To kanał, który jest w pełni poświęcony tej wyjątkowej dyscyplinie sportu. Pozyskał też wyłączność na transmisje takich wydarzeń, jak np. Presidents Cup, World Golf Championships oraz właśnie Ryder Cup.

Widzowie w Wielkiej Brytanii będą zaś mogli oglądać transmisje wraz z eksperckimi analizami na Sky Sports Golf oraz Main Event Sky Sports, a kluczowe momenty turnieju wyemituje także BBC. W USA jest to zaś możliwe m.in. za pośrednictwem NBC, a także Golf Channel.

Chcesz skorzystać z najlepszego fittingu kijów golfowych w Polsce?

Zapraszamy do nas!

Nasze Fitting Center zlokalizowane jest w Siemianowicach
Śląskich, na terenie Śląskiego Klubu Golfowego. Z całą pewnością jest to najlepiej wyposażone w Polsce miejsce, gdzie pod okiem profesjonalnego fittera możesz sobrać kije golfowe.

Posiadamy wszystkie czołowe marki główek: TaylorMadeTitleistCallawayMizunoPingWilson Staff.
Do tego wybór shaftów i możliwości fittingowe ironów, drivera, woodów/hybryd oraz wedge.

www.fittingcenter.pl

Dla ciebie

dalmierz golfowy 2
Golfowe trendy
Dalmierze golfowe Nikon — japońska precyzja konkurująca ze światową czołówką
Dalmierze golfowe Nikon — japońska precyzja konkurująca ze światową czołówką
Golfowe trendy
Ile kalorii spala się podczas gry w golfa? Czy golf jest męczącym sportem?
Ile kalorii spala się podczas gry w golfa? Czy golf jest męczącym sportem?
Golfowe trendy
Historia marki Mizuno Golf – golfowe początki słynnej firmy sportowej!
Historia marki Mizuno Golf – golfowe początki słynnej firmy sportowej!
Golfowe trendy
Najlepsze piłki golfowe dla początkujących i graczy z wysokim HCP – czym kierować się przy wyborze?
Najlepsze piłki golfowe dla początkujących i graczy z wysokim HCP – czym kierować się przy wyborze?
Golfowe trendy
Buty do golfa – jakie technologie dostępne są u najpopularniejszych marek?
Buty do golfa – jakie technologie dostępne są u najpopularniejszych marek?
Golfowe trendy
Prezent golfowy, czyli co najlepiej wybrać na zbliżające się Święta?
Prezent golfowy, czyli co najlepiej wybrać na zbliżające się Święta?
Golfowe trendy
Historia marki Titleist – amerykańska potęga budowana przez dekady
Historia marki Titleist – amerykańska potęga budowana przez dekady
Golfowe trendy
Historia Polskiego Związku Golf (i nie tylko!)
Historia Polskiego Związku Golf (i nie tylko!)
Golfowe trendy
Czym kierować się przy wyborze wózka golfowego? 7 najważniejszych wskazówek
Czym kierować się przy wyborze wózka golfowego? 7 najważniejszych wskazówek
Golfowe trendy
Czym jest LIV Golf i kto stoi za nową ligą golfową sponsorowaną przez Arabię Saudyjską?
Czym jest LIV Golf i kto stoi za nową ligą golfową sponsorowaną przez Arabię Saudyjską?

Michał Bajerski

Nazywam się Michał Bajerski i jestem właścicielem sklepu golfowego BogiGolf.com.pl – a także głównym club fitterem, czyli specjalistą zajmującym się doborem kijów golfowych bazując na indywidualnych preferencjach, technice czy poziomie gracza. Mając 20 lat doświadczenia związanego ze sprzętem do gry w golfa oraz club fittingiem jestem w tym obszarze ekspertem w Polsce.