Golfowe trendy

Czym jest European Tour? Najważniejsze turnieje, struktura i rola europejskiej organizacji golfowej

Autor: Michał Bajerski

Pytanie o to, czym jest European Tour – jaką ma strukturę, jaką odgrywa rolę w świecie golfa i jaka jest właściwie historia tej organizacji – zapewne nie wyczerpuje w pełni tematu. Nie ma się co oszukiwać. To przecież same rozgrywki przyciągają największą uwagę, a te noszą już zupełnie inną nazwę. Owszem, obu potocznie używa się zamiennie, lecz to DP World Tour jest tą oficjalną. W listopadzie 2021 doszło do sporych zmian – i wciąż dochodzi! Czym zatem są te wiodące w Europie golfowe rozgrywki, kto gra w European Tour i jak radzą sobie w nim Polacy?

European Tour – co to za organizacja?

European Tour – co to za organizacja?

European Tour to zarówno nazwa organizacji, jak i jednej z ważniejszych lig golfowych na świecie – według wielu ekspertów, ustępuje tylko PGA Tour. Stoi za nią długa historia, która sięga początków XX wieku. Dokładnie w 1901 r. powstało The Professional Golfer’s Association, które miało reprezentować interesy profesjonalnych graczy z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To właśnie z idei tej organizacji stworzono European Tour, które względnie niedawno obchodziło swoje 50-lecie – powstało w 1972 r. i opierało się na połączeniu ośmiu kluczowych wtedy turniejów, które odbywały się na europejskim kontynencie. Z biegiem lat wiele się zmieniło i wliczane do rankingu turnieje mają miejsce w zasadzie na całym świecie. Co więcej, European Tour to obecnie w pełni niezależna organizacja, która – owszem – współpracuje ściśle z PGA, lecz od połowy lat 80. XX wieku stanowi zupełnie odrębny byt.

Warto przy tym zauważyć, że jest to organizacja, która odpowiada nie tylko za prowadzenie rozgrywek w ramach swojego sztandarowego cyklu, lecz także m.in. G4D Tour (Golf for the Disabled Tour), Legends Tour (znany lepiej jako Senior Tour) oraz Challenge Tour. Pierwszy z wymienionych tu cykli dedykowany jest osobom z niepełnosprawnościami, drugi golfistom i golfistkom po 50-tce, zaś trzeci stanowi niejako przygotowanie do DP World Tour – startują tam zawodnicy, którzy aspirują do awansu na jeszcze wyższy poziom. Warto też dodać, że European Tour bierze udział, wraz z PGA of America, w organizacji The Ryder Cup – legendarnych, trwających od 1927 r. rozgrywek pomiędzy Europą i USA.

Czym jest European Tour? Najważniejsze turnieje, struktura i rola europejskiej organizacji golfowej

Jakie i ile turniejów prowadzi European Tour?

Struktura turniejów prowadzonych przez European Tour nie jest taka oczywista. Jeśli chodzi o DP World Tour, chociaż każdy sezon określa się konkretnym rokiem, tak naprawdę obejmują one kilka ostatnich miesięcy roku wcześniejszego – przykładowo sezon 2023 rozpoczął się 27 listopada 2022 (Fortinet Australian PGA Championship), a zakończy się 19 listopada 2023 (DP World Tour Championship w Zjednoczonych Emiratach Arabskich).

Jeśli zaś chodzi o liczbę turniejów, zwykle z roku na rok pojawiają się w tym zakresie niewielkie zmiany. Na sezon 2023 zaplanowano 43 oficjalne wydarzenia, choć warto też pamiętać o tych nieoficjalnych. Są to turnieje zatwierdzone przez European Tour, lecz nie otrzymują od organizatorów żadnych środków, a także wygrane w tego typu zawodach nie są oficjalnie uznawane w rankingach. A szkoda! W 2023 roku jedną z takich imprez – The Hero Cup – wygrała reprezentacja Europy Kontynentalnej, której ważną częścią był najlepszy w historii polski zawodnik, Adrian Meronk (m.in. trafił znakomitego putta na ostatnim dołku i wygrywając tym samym cały mecz, przypieczętował dominację swojego team’u).

Co więcej, 2023 r. to dołączenie kolejnego kraju do listy tych, w których mają miejsce rozgrywki European Tour. W 2020 roku dołączył Cypr, który stał się 50. krajem odwiedzanym w ramach cyklu, a jako 51. dołączyła Japonia. W Kraju Kwitnącej Wiśni zorganizowano ISPS Handa Championship (23.04.2023; pula nagród: 2 000 000 USD; zwycięzca: Lucas Herbert). Jeśli zaś chodzi o kraje europejskie, wśród organizatorów turniejów znajdują się m.in. Włochy, Niemcy, Anglia, Irlandia, Dania, Belgia czy Czechy – są to zatem nie tylko kraje, które wchodziły w skład „wielkiej ósemki” pierwszych turniejów w historii European Tour. Dlaczego jest to aż tak istotne? Ponieważ pokazuje, jaką drogę rozwoju przeszedł europejski golf – jak poprawiła się cała golfowa infrastruktura, ilu nowych zawodników i zawodniczek przybyło, jak rośnie zainteresowanie tą dziedziną etc. 

W kontekście pojawiających się w kalendarzu zmian, warto zauważyć, że przykładowo w 2023 r. dodano do rozgrywki The Singapore Classic, SDC Championship, Jonsson Worwear Open oraz Korea Championship. Powróciły także turnieje The Thailand Classic (zwycięzca: Thorbjørn Olesen) oraz Hero Indian Open (zwycięzca: Marcel Siem), które nie były rozgrywane od 2016 i 2019 r. Warto też dodać, że nowością w kalendarzu stał się turniej w Australii – ISPS Handa Australian Open, który jest zaliczany także do ligi PGA Tour of Australasia. Co istotne, triumf odniósł tam Adrian Meronk, co było jego drugim zwycięstwem w lidze DP World Tour!

turnieje dp world

Jaka jest struktura organizacji?

Warto wiedzieć, że European Tour to organizacja, na którą kluczowy wpływ mają sami golfiści. Owszem, cały departament zarządzający prowadzony jest przez profesjonalistów w swoich dziedzinach, lecz kontrolę nad ich poczynaniami ma rada dyrektorów, w której skład wchodzi 12 wybranych graczy turniejowych – byłych i obecnych – a także komitet turniejowy złożony z 14 aktualnie grających zawodników.

Prezesem zarządu jest od 2023 r. Eric Nicoli, który w ponad 50-letniej historii European Tour Group jest dopiero trzecią osobą na tym stanowisku. Od 2021 r. był zresztą wiceprezesem, wspierając głównego zarządzającego, którym w latach 2014-2023 był David Williams. Ten zaś zastąpił na stanowisku Neila Colesa, który swoją funkcję pełnił przez 38 lat. 

Jaka jest rola europejskiej organizacji golfowej?

European Tour ma przede wszystkim za zadanie wspierać interesy golfistów i golfistek, a także promować tę dyscyplinę. Bardzo ważna jest przy tym, rzecz jasna, sama organizacja kluczowych turniejów i przypisywane im idee. Jeśli chodzi o DP World Tour, organizatorzy podkreślają, że przyświecają im następujące wartości: 

  • innowacyjność – organizatorzy DP World Tour postawili sobie za cel napędzanie innowacji w golfie. Ma do tego prowadzić m.in. tworzenie pionierskich formatów turniejów, wykorzystywanie najnowszych technologii, a także coraz to nowsze pomysły na zaangażowanie fanów. Skutkiem tego ma być zgromadzenie jak największej grupy nowych odbiorców, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego szacunku do tradycji golfa, które akurat w tej dyscyplinie są szczególnie istotne;
  • inkluzywność – organizatorzy zobowiązują się do włączania do świata golfa wszystkich, którzy podzielają miłość do tej wyjątkowej gry. Chcą też zacieśniać i rozwijać współpracę z kobiecymi ligami golfa, rozgrywkami dla osób z niepełnosprawnościami, a także promować wszelkie – w tym także zdrowotne – korzyści płynące z gry;
  • globalność – współcześnie, co nawet łatwo wnioskować z nazwy, nie są to już tylko rozgrywki europejskie. Rozprzestrzeniły się na absolutnie cały świat! W ciągu ponad 50-letniej historii DP World Tour, całość ligi wygrywali zawodnicy z 37 różnych krajów. Obecnie transmisje z turniejów docierają do ponad 150 krajów, a każde wydarzenie łącznie transmitowane jest przez ponad 2200 godzin! Oczywiście zarząd nie zamierza na tym poprzestać i nieustannie dołącza kolejne kraje do coraz to bliższej współpracy, co widać chociażby po Cyprze oraz Japonii, które są już oficjalnie w kalendarzu rozgrywek.

Jacy gracze grają w DP World Tour i gdzie sprawdzać ranking?

W zasadzie od samego początku istnienia European Tour, na listach startowych można spotkać nazwiska największych gwiazd golf. Dziś jednak jest to absolutna czołówka, z Rory’m McIlroy’em, Jon’em Rahm’em czy Victorem Perezem na czele. Wśród tych gwiazd mamy też obecnie polskiego golfistę Adriana Meronka, który w połowie 2023 r. zajmuje w generalnym rankingu Race to Dubai znakomite 4 miejsce!

Ranking najlepiej sprawdzać na oficjalnej stronie rozgrywek. Co jednak istotne, warto zauważyć, że nie jest on określany nazwą, która pierwsza przychodzi na myśl, czyli „DP World Tour Ranking”. W listopadzie 2022 r. ogłoszono, że tytułem cyklu oficjalnie znów staje się „Race to Dubai” (tł. Wyścig do Dubaju) – ostatnie w sezonie zawody mają w końcu miejsce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wcześniej wspomnianej tu nazwy używano w latach 2009-2021.

Jeśli zaś chodzi o ciekawostki, warto wspomnieć statystyki, które tworzono nieco z przymrużeniem oka – choć są w pełni wiarygodne i niezwykle interesujące! Przykładowo sprawdzono, że w ciągu 50-letniej historii DP World Tour wygrywały 4 rodzeństwa: Antonio i German Garrdio (Hiszpanie; Antonio pierwsze zwycięstwo odniósł w 1972 r., zaś German swój jedyny triumf świętować w 1973 r.), Seve i Manuel Ballesteros (również Hiszpanie; Seve to legenda – wygrywał 50 razy, zaś Manuel tylko raz – w 1982 r.), Edoardo i Francesco Molinari (Włosi; sukcesy zapoczątkował Francesco, Edoardo dołączył do niego po swoim pierwszym zwycięstwie w 2010 r.), Rasmus i Nicolai Højgaard (Duńczycy; pierwsza wygrana braci miała miejsce w sezonie 2020). Co więcej, historia zna też pary ojciec-syn, które stały na najwyższych podiach Tour’u – Antonio i Iganacio Garrido, Craig i Kevin Stadler, Jose Maria i Alejandro Canizares. Zgadza się, golf to sport dla całej rodziny!

gracze european tour

Jak zakwalifikować się do European Tour?

Najczęściej droga do European Tour wiedzie bezpośrednio przez wspomniany wcześniej cykl Challenge Tour. Zazwyczaj pierwsza dwudziestka zawodników może rozpocząć zmagania w wyższej lidze. Tak właśnie do DP World Tour dostał się Adrian Meronk i do przejścia takiej właśnie ścieżki szykuje się inny polski zawodnik. Mateusz Gradecki w Challenge Tour radzi sobie coraz lepiej – w 2022 wygrał jeden z turniejów (Limpopo Championship). Awans do European Tour wygląda z jego perspektywy coraz bardziej jak plan, a nie odległe marzenie. 

Warto jednak wiedzieć, że to wszystkie nie jest aż takie proste. Kluczowa jest bowiem Q School, czyli Qualifying School. Bezpośrednio na język polski można tłumaczyć to jako „Szkoła kwalifikacyjna”. Trzeba bowiem do niej przystąpić i wziąć udział w cyklu DP World Tour Qualifying School. W zależności od odnoszonych tak sukcesów, możliwe jest dostanie się do głównych rozgrywek DP World Tour lub Challenge Tour – najczęściej jest to właśnie ta druga opcja. 

Co więcej, należy pamiętać, że gracze European Tour podzieleni są na różne kategorie – od tego, w której się znajdą, zależą np. możliwości startu w określonych wydarzeniach z całego cyklu. Przykładowo do kategorii 1. wliczają się zwycięzcy wcześniejszych rankingów DP World Tour (w partnerstwie z Rolex’em i Majors), jak np. Morikawa, McIlroy czy Rahm. Kategoria 2. to zwycięzcy wydarzeń z prestiżowej serii Rolex Series oraz WGC (World Golf Championships) – jej przedstawicielami są m.in. Victor Perez czy Thomas Pieters. Warto przyjrzeć się także kategorii 3., ponieważ to właśnie w niej w sezonie 2023 znajduje się Adrian Meronk. Dostali się do niej tylko zwycięzcy turniejów rankingowych 2020 (do Qatar Masters włącznie), turniejów rankingowych DP World Tour 2021 i 2022 z pulą nagród w wysokości co najmniej 1,750,000 USD oraz turniejów rankingowych Race to Dubai 2023 z pulą nagród w wysokości co najmniej 2,000,000 USD, a także zdobywca złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich 2021. 

Ilu zatem graczy kwalifikuje się do European Tour? Generalnie w rankingach kończących sezon zwykle pojawia się około 300-350 nazwisk. Przy czym – jak to zostało wspomniane – nie wszyscy biorą udział w każdym wydarzeniu.

kwalifikacje do turnieju european golf

Jakie kwoty można wygrać w European Tour?

Nie da się ukryć, że golf to sport, w którym stawką zwykle są ogromne pieniądze. Tak też jest w DP World Tour. Pule pieniężne poszczególnych turniejów są jednak zwykle mniejsze od tych, które przeprowadza się w ramach PGA Tour – średnio przyjęło się, że te są dwukrotnie wyższe. Warto jednak zauważyć, że zdarzają się rozgrywki w ramach DP World Tour o pulach większych, a wspomniane różnice generalnie coraz bardziej maleją. Niewątpliwie ma to związek z inwestorami. 

Obecnie wsparcie płynie ze strony takich światowych marek, jak np. Rolex, BMW, Callaway, Emirates, Hilton czy Dubai Duty Free (są to oficjalni partnerzy ligi). Co więcej, należy zauważyć, że sama nazwa cyklu – DP World Tour – wskazuje na kwestie sponsorskie. To bowiem nawiązanie współpracy z firmą DP World doprowadziło do tego typu zmian. Te zaś, jak można przypuszczać, są istotne z perspektywy finansów i tym samym także rozwoju ligi oraz zachęcania do gry największych gwiazd. DP World to międzynarodowa firma logistyczna z siedzibą w Dubaju.

Jeśli zaś chodzi o zwycięzców rankingu Race to Dubai, w 2022 r. wygrał go Rory McIlroy i związana z tym nagroda pieniężna wyniosła 5,546,161.08 €. Rok wcześniej był to Collin Morikawa, pierwszy amerykański golfista, który wygrał European Tour – on wzbogacił się o kwotę w wysokości 6,792,749.44 €. Dostępne są także dane wskazujące, kto generalnie dzięki DP World Tour zarobił najwięcej. Listę otwiera wspomniany już McIlroy – 46 421 691,06 €. Drugi jest Lee Westwood (38,825,014.17 €), a trzeci – Sergio Garcia (30,100,249.25 €). W połowie 2023 r. Adrian Meronk zajmował na niej 169. pozycję, z kwotą 4,336,120.72 €.

Co jednak istotne, zwycięstwa w DP World Tour to nie tylko pieniądze. Po rozszerzeniu sojuszu strategicznego pomiędzy DP World Tour oraz PGA Tour, które miało miejsce w czerwcu 2022 r., w sezonie 2023 rozpoczęto przyznawanie statusu PGA Tour 10 najlepszym golfistom rankingu Race to Dubai – jest zatem o co walczyć!

Jacy gracze grają w DP World Tour i gdzie sprawdzać ranking?

Gdzie można obejrzeć European Tour?

Niestety, główne polskie stacje telewizyjne nie transmitują jeszcze rozgrywek golfowych. Można je jednak bez większego problemu obejrzeć w internecie, a także dzięki różnego rodzaju telewizjom kablowym, które udostępniają m.in. Golf Channel Polska. Jest to kanał, który jako jedyny w naszym kraju, jest poświęcony w pełni tej wyjątkowej dyscyplinie sportu. Za jego pośrednictwem można oglądać na żywo nie tylko transmisje DP World Toru, lecz także PGA Tour, World Golf Championships, Masters Tournament, Ryder Cup i wielu innych.

Chcesz skorzystać z najlepszego fittingu kijów golfowych w Polsce?

Zapraszamy do nas!

Nasze Fitting Center zlokalizowane jest w Siemianowicach
Śląskich, na terenie Śląskiego Klubu Golfowego. Z całą pewnością jest to najlepiej wyposażone w Polsce miejsce, gdzie pod okiem profesjonalnego fittera możesz sobrać kije golfowe.

Posiadamy wszystkie czołowe marki główek: TaylorMadeTitleistCallawayMizunoPingWilson Staff.
Do tego wybór shaftów i możliwości fittingowe ironów, drivera, woodów/hybryd oraz wedge.

www.fittingcenter.pl

Dla ciebie

dalmierz golfowy 2
Golfowe trendy
Dalmierze golfowe Nikon — japońska precyzja konkurująca ze światową czołówką
Dalmierze golfowe Nikon — japońska precyzja konkurująca ze światową czołówką
Golfowe trendy
Ile kalorii spala się podczas gry w golfa? Czy golf jest męczącym sportem?
Ile kalorii spala się podczas gry w golfa? Czy golf jest męczącym sportem?
Golfowe trendy
Historia marki Mizuno Golf – golfowe początki słynnej firmy sportowej!
Historia marki Mizuno Golf – golfowe początki słynnej firmy sportowej!
Golfowe trendy
Najlepsze piłki golfowe dla początkujących i graczy z wysokim HCP – czym kierować się przy wyborze?
Najlepsze piłki golfowe dla początkujących i graczy z wysokim HCP – czym kierować się przy wyborze?
Golfowe trendy
Buty do golfa – jakie technologie dostępne są u najpopularniejszych marek?
Buty do golfa – jakie technologie dostępne są u najpopularniejszych marek?
Golfowe trendy
Prezent golfowy, czyli co najlepiej wybrać na zbliżające się Święta?
Prezent golfowy, czyli co najlepiej wybrać na zbliżające się Święta?
Golfowe trendy
Historia marki Titleist – amerykańska potęga budowana przez dekady
Historia marki Titleist – amerykańska potęga budowana przez dekady
Golfowe trendy
Historia Polskiego Związku Golf (i nie tylko!)
Historia Polskiego Związku Golf (i nie tylko!)
Golfowe trendy
Czym kierować się przy wyborze wózka golfowego? 7 najważniejszych wskazówek
Czym kierować się przy wyborze wózka golfowego? 7 najważniejszych wskazówek
Golfowe trendy
Czym jest LIV Golf i kto stoi za nową ligą golfową sponsorowaną przez Arabię Saudyjską?
Czym jest LIV Golf i kto stoi za nową ligą golfową sponsorowaną przez Arabię Saudyjską?

Michał Bajerski

Nazywam się Michał Bajerski i jestem właścicielem sklepu golfowego BogiGolf.com.pl – a także głównym club fitterem, czyli specjalistą zajmującym się doborem kijów golfowych bazując na indywidualnych preferencjach, technice czy poziomie gracza. Mając 20 lat doświadczenia związanego ze sprzętem do gry w golfa oraz club fittingiem jestem w tym obszarze ekspertem w Polsce.