Golfowe trendy

Golfowy Trening. Dwa kluczowe obszary ciała, w które każdy golfista może celować, aby grać z wyższymi wynikami

Autor: Michał Bajerski

Chcesz zacząć grać w golfa, ale nie wiesz, jak się do tego przygotować? Zaskoczyło ciebie, że po niewinnie wyglądającej partii golfa bolały ciebie mięśnie, z których istnienia nie zdawałeś sobie dotychczas sprawy? Czy zdarzyło ci się dojść do „ściany” i nie wiesz co zrobić, aby poprawić wyniki? Spostrzegasz, że jesteś zmęczony, w twoich działaniach brakuje pasji? Wieszczowi chodziło o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa. Dla sportowca (nie ważne – amatora czy zawodowca) istotne jest, aby na polu golfowym ciało było w stanie zrobić to co zawodnik sobie wymarzył.

5 prostych ćwiczeń, które pomogą ci zostać lepszym golfistą

Czy to możliwe, aby ćwiczenia, które można zliczyć na palcach jednej ręki, były odpowiedzią na to jak zostać lepszym golfistą? Skoro to takie łatwe i proste, to dlaczego tak wiele osób nie staje się lepszymi golfistami? Jest jeszcze sekret. Ćwiczenia muszą być wykonywane regularnie, a codzienność nas rozprasza. Jak sobie z tym poradzić? Zapisz na kartce (nie w telefonie, nie „w pamięci” – bo to nie działa) dlaczego chcesz zostać lepszym golfistą. Następnie po każdym treningu usiądź na chwilę i znów zapisz, dlaczego chcesz zostać lepszym golfistą. Jak długo tak trzeba robić? Codziennie przez 90 dni. A jeśli zdarzy się dzień przerwy? Zaczynasz odliczanie od nowa – musi być 90 dni dzień po dniu. Zapisałeś sobie? Możemy zaczynać? Będziemy wykonywać ćwiczenia poprawiające ruchomość i rotację bioder oraz środkowej części pleców. Dadzą one większą szansę na bardziej efektywny zamach z odpowiednią sekwencją ruchów. Ćwiczenia wykonuj wolno. Jeśli zauważysz, że zbyt mało elastyczne mięsnie stawiają opór – zatrzymaj się w tej pozycji. Następnie wolno pogłębiaj ruch. Za drugim, trzecim powtórzeniem zauważysz, że możesz wykonać np. skręt obszerniejszy. To jest właśnie ów codzienny postęp, dzięki któremu staniesz się lepszym golfistą. Tutaj na efekty, rezultaty kształtowania własnego ciała trzeba zaczekać. Taką wybrałeś sobie dziedzinę. Jest to raczej maraton niż sprint.

Jak poprawić ruchomość kręgosłupa piersiowego? Ćwiczenie dla golfistów

Połóż się na lewym boku. Prawą nogę zegnij w stawie biodrowym i kolanowym pod kątem prostym. Docelowo powinieneś przypominać osobę siedzącą na krzesełku, a prawa noga powinna być wysunięta ku przodowi.

Lewą nogę zegnij w kolanie tak, jakbyś chciał piętą dotknąć do pośladka.

Połóż lewą rękę na zgiętej prawej nodze, aby pomóc jej pozostać na ziemi.

Prawą dłonią sięgnij po lewą stopę i pociągnij piętę w kierunku bioder.

Na koniec zrób wydech, obracając prawe ramię w kierunku ziemi. Wykonaj 16 powtórzeń, a następnie ponów ćwiczenie kładąc się na drugim boku i odwracając w przeciwną stronę.

Ćwiczenie to poprawia ruchomość kręgosłupa piersiowego i zdolność osobnego obracania górnej lub dolnej części ciała golfistów.

W trakcie ćwiczeń możesz także skorzystać z golfowych akcesoriów treningowych, które pomogą Ci odzyskać formę przez wiosenno-letni rozgrywkami golfowymi.

Jakie ćwiczenie służy udoskonaleniu rotacji ciała golfisty podczas swingu golfowego?

Uklęknij z wyprostowanym tułowiem. Dłonie oprzyj sobie na karku, zaś łokcie rozszerz na boki. Pochyl się w bok w prawo. Wróć do pozycji wyjściowej. Następnie lekko obróć tułów w prawo i ponownie pochyl się w bok.  Wykonaj 16 powtórzeń w każdym kierunku, stopniowo zwiększając rotację tułowia z każdym powtórzeniem. Ćwiczenie to poprawia zgięcie boczne, co oznacza możliwość utrzymania pozycji przy rotacji ciała golfisty podczas swingu golfowego.

Sklep ze sprzętem do gry w golfa Bogigolf oferuje szereg akcesoriów wspierających trening golfowych i rozwój swingu gracza.

Jak zwiększyć mobilność środkowej i dolnej części pleców golfistów?

Zacznij od wyprostowanej pozycji klęczącej. Klęcząc na lewym kolanie, wykonaj krok do przodu prawą nogą, tak aby była zgięta pod kątem 90 stopni i postaw prawą stopę na ziemi. Noga lewa nadal powinna pozostać zgięta pod kątem 90 stopni. Połóż lewą dłoń obok prawej stopy. Jednocześnie sięgnij do góry prawą ręką (tułów będzie obracał się w kierunku prawej nogi). Dla poprawności wykonania ćwiczenia ważne jest utrzymanie prawej nogi nieruchomo, gdy ruszasz rękoma. Wykonaj 16 powtórzeń, a następnie ponów ruchy z odwrotną konfiguracją rąk i nóg.

To ćwiczenie poprawi mobilność środkowej i dolnej części pleców golfistów.

Czy można zwiększyć transfer energii z ciała golfisty do kija golfowego?

Połóż się na plecach. Wygnij plecy na kilka sekund, a następnie wciśnij je w podłogę na taki sam czas. Następnie pozwól kręgosłupowi powrócić do neutralnej pozycji, nie wyginając się ani nie wciskając się w ziemię.

Ściśnij pośladki i podnieś miednicę w kierunku sufitu. Utrzymaj „mostek” przez kilka sekund. Następnie powoli wróć do pozycji neutralnej kręgosłupa, od której rozpocząłeś ćwiczenie. Wykonaj 16 powtórzeń.

To ćwiczenie redukuje huśtanie miednicy podczas swingu i zwiększa transfer energii z ciała golfisty do kija golfowego.

Jak zwiększyć stabilność zamachu golfisty?

Połóż się na plecach z nogami całkowicie wyprostowanymi i płasko na ziemi. Bez kołysania unieś obie nogi jednocześnie do pionu lub tak wysoko, jak możesz je podnieść, nie pozwalając im się zginać. Przyciągnij palce stóp do siebie.

Utrzymując prawą nogę w pozycji pionowej, pozwól lewej, cały czas wyprostowanej z palcami stóp przywiedzionymi do siebie, powoli opaść na ziemię. Po kilku sekundach unieś ją do góry. Wykonaj 16 powtórzeń naprzemiennie, raz lewą a raz prawą nogą.

Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie brzucha i pomaga zwiększyć stabilność zamachu golfisty.

Pamiętaj, aby:

  • wykorzystać „martwy sezon” np. na opisane powyżej ćwiczenia – rozpoczniesz go sprawniejszy,
  • przed grą w golfa wykonać rozgrzewkę – zmniejszysz prawdopodobieństwo kontuzji,
  • podczas treningów i gry pić dużo wody – unikniesz wówczas skurczów mięśni, zakwasów, będziesz miał więcej energii,
  • po ćwiczeniach lub grze wykonaj ćwiczenia rozluźniające – wystarczy, że w tym celu „strzepniesz” kilka razy ręce i nogi,
  • na zakończenie dnia zapisać na kartce papieru swoją własną odpowiedź na pytanie, dlaczego chcę zostać lepszym golfistą. Nie zdziw się, jeśli będzie się zmieniała. Najpierw będzie taka jaką wypada udzielać. Po kilku lub kilkunastu dniach odkryjesz swoją prawdziwą pasję, to co ciebie napędza i od tego momentu zacznie dziać się magia.

Chcesz skorzystać z najlepszego fittingu kijów golfowych w Polsce?

Zapraszamy do nas!

Nasze Fitting Center zlokalizowane jest w Siemianowicach
Śląskich, na terenie Śląskiego Klubu Golfowego. Z całą pewnością jest to najlepiej wyposażone w Polsce miejsce, gdzie pod okiem profesjonalnego fittera możesz sobrać kije golfowe.

Posiadamy wszystkie czołowe marki główek: TaylorMadeTitleistCallawayMizunoPingWilson Staff.
Do tego wybór shaftów i możliwości fittingowe ironów, drivera, woodów/hybryd oraz wedge.

www.fittingcenter.pl

Dla ciebie

Golfowe trendy
Prezent golfowy, czyli co najlepiej wybrać na zbliżające się Święta?
Prezent golfowy, czyli co najlepiej wybrać na zbliżające się Święta?
dalmierz golfowy 2
Golfowe trendy
Dalmierze golfowe Nikon — japońska precyzja konkurująca ze światową czołówką
Dalmierze golfowe Nikon — japońska precyzja konkurująca ze światową czołówką
Golfowe trendy
Ile kalorii spala się podczas gry w golfa? Czy golf jest męczącym sportem?
Ile kalorii spala się podczas gry w golfa? Czy golf jest męczącym sportem?
Golfowe trendy
Historia marki Mizuno Golf – golfowe początki słynnej firmy sportowej!
Historia marki Mizuno Golf – golfowe początki słynnej firmy sportowej!
Golfowe trendy
Najlepsze piłki golfowe dla początkujących i graczy z wysokim HCP – czym kierować się przy wyborze?
Najlepsze piłki golfowe dla początkujących i graczy z wysokim HCP – czym kierować się przy wyborze?
Golfowe trendy
Buty do golfa – jakie technologie dostępne są u najpopularniejszych marek?
Buty do golfa – jakie technologie dostępne są u najpopularniejszych marek?
Golfowe trendy
Historia marki Titleist – amerykańska potęga budowana przez dekady
Historia marki Titleist – amerykańska potęga budowana przez dekady
Golfowe trendy
Historia Polskiego Związku Golf (i nie tylko!)
Historia Polskiego Związku Golf (i nie tylko!)
Golfowe trendy
Czym kierować się przy wyborze wózka golfowego? 7 najważniejszych wskazówek
Czym kierować się przy wyborze wózka golfowego? 7 najważniejszych wskazówek
Golfowe trendy
Czym jest LIV Golf i kto stoi za nową ligą golfową sponsorowaną przez Arabię Saudyjską?
Czym jest LIV Golf i kto stoi za nową ligą golfową sponsorowaną przez Arabię Saudyjską?

Michał Bajerski

Nazywam się Michał Bajerski i jestem właścicielem sklepu golfowego BogiGolf.com.pl – a także głównym club fitterem, czyli specjalistą zajmującym się doborem kijów golfowych bazując na indywidualnych preferencjach, technice czy poziomie gracza. Mając 20 lat doświadczenia związanego ze sprzętem do gry w golfa oraz club fittingiem jestem w tym obszarze ekspertem w Polsce.