Club Fitting

Jak wybrać optymalne wedge do zestawu golfowego? Loft, bounce, grind i inne parametry główek

Autor: Michał Bajerski

jak wybrać kije do golfa typu wedge

Wybór kijów golfowych do krótkiej gry to jeden z ważniejszych elementów kompletowania swojej torby. Nietrudno zgadnąć, że oprócz puttera to wedge są właśnie drugą najczęściej używaną grupą kijów podczas rundy golfa. Za ich pomocą powinniśmy być w stanie zarówno pokryć kluczowe odległości wokół greenu, aby skutecznie zatrzymać na nim piłkę, jak również mieć możliwość zagrania różnorodnych typów uderzeń, bo nigdy nie wiadomo w jakiej sytuacji się znajdziemy. Warto poświęcić więc temu aspektowi fittingu trochę uwagi i zastanowić się, czego potrzebujemy dla najbardziej efektywnej krótkiej gry. Właśnie z tą myślą napisałem ten artykuł, który będzie opisywał najważniejsze aspekty techniczne konstrukcji główek wedge’y.



Loft w wedge’ach – czyli jaki rozkład i ilość kijów w torbie golfowej będzie najlepszy

Od razu rozwieję wątpliwości – jak to zwykle bywa w fittingu, także i przy wyborze odpowiedniego rodzaju i ilości wedge’y nie ma jednego równania do którego wystarczy włożyć swoje ‘zmienne’ i uzyskać wynik (najlepiej jeszcze za każdym razem taki sam). Wybór arsenału kijów do krótkiej gry jest sprawą niezwykle indywidualną – i do tego nie zależy tylko od tego jaką technikę, styl i umiejętności MY mamy, ale też od tego GDZIE i W JAKICH WARUNKACH gramy. Tak czy inaczej dobrze jest przemyśleć kwestię ilości tych kijów golfowych w swojej torbie na etapie jej kompletowania lub uzupełniania.

wedge mizuno t22 wybór loftów

Rozkład loftów czy rozkład odległości – co jest ważniejsze?

Patrząc na specyfikacje niemal wszystkich zestawów golfowych można dojść do jednego wniosku – niemal wszyscy producenci w miarę równo rozkładają różnice między loftami na kijach w miarę postępu zestawu (wahają się między 3 a 6 stopni pomiędzy jednym kijem a kolejnym w secie). Podobnie jest z wedge’ami – oczywiście tylko na papierze. Bo gdyby pomyśleć, na czym tak naprawdę nam zależy podczas operowania tym rodzajem kijów, to odpowiedz będzie niejednoznaczna:

  • Do pewnego momentu na pewno zależy nam na równych odległościach (czy mniejszych czy większych pomiędzy kolejnymi kijami – do tego zaraz dojdziemy),
  • Natomiast od któregoś z kijów przeważnie większość amatorów uznaje, że nie jest w stanie precyzyjnie uderzyć pełnym swingiem i zaczyna skracać zamach, jednocześnie skracając dystanse (nie wszyscy tak robią/mówią, ale spora część się ze mną zgodzi).

Czy zatem optymalnym zestawem wedge’y jest po prostu wziąć równe (dajmy na to 4-stopniowe) odstępy idąc w górę od PW i nasz zestaw jest gotowy? Idąc na skróty tak – ale jeśli chcemy przemyśleć swoją krótką grę, to radzę zastanowić się, a najlepiej sprawdzić podczas fittingu, odległości realne jakie uzyskujemy poszczególnymi loftami. Nieraz w mojej praktyce okazywało się bowiem, że równe odległości dawały przykładowo tylko 2 stopnie różnicy przy przejściu z zestawowego Pitching Wedge’a na pierwszy ‘klasyczny’ wedge. Mam taką obserwację, że po prostu profile tych dwóch sąsiadujących kijów bywają na tyle różne, że im bardziej ‘wybaczalny’ jest zestaw ironów – tym dłuższy robi się PW i często następny kij nie powinien być 4-6 stopni oddalony od niego, tylko mniej jeśli weźmiemy pod uwagę REALNE odległości osiągane na polu.

rozkład odległości przy wedge titleist gapping

Można przyjąć dość proste, ale w większości przypadków skuteczne założenie, że między poszczególnymi wedge’ami w zestawie odstępy w odległościach powinny być między 10 a 15 metrów – niezależnie od tego, jakie mają lofty.

Równy/pożądany gapping (rozkład odległości) między różnymi kombinacjami można osiągnąć na wiele sposobów. Często zdarza się, że różnice wynikający z równych odstępów między loftami nie dają odpowiedniego pokrycia kluczowych odległości – wiele zależy od budowy kijów (nie wszystkie wedge muszą byc z identycznej serii z różnych względów) czy od naszej techniki (nie wszystkimi wedge’ami będziemy grać pełny swing).

Przykładowe koncepcje budowy zestawu zapewniające równy rozkład odległości

Ilość wedge’y
w secie
Najkrótszy wedge z zestawu
(najczęściej PW, ale nie zawsze)
Wedge 1Wedge 2Wedge 3
343°-45°48°-49°52°58°
245°-46°50°58°
345°-46°50°54°58°
247°-48°54°60°
347°-49°52°56°60°
249°-50°55°60°
349°-50°54°58°60°-62°

Założenia, jakie przyjąłem:

  • Pitching Wedge’em nazywam najkrótszy kij z naszego zestawu ironów – chodzi o to, żeby miał tę samą główkę co pozostałe żelaza, a nie klasyczną główkę wedge’ową (bardziej smukłą, w stylu blade),
  • zestaw buduję w oparciu o lofty kijów – nie wnikam jeszcze na tym etapie w funkcje specjalne, jakie dany kij może pełnić w zestawie (np. będzie kijem tylko do piasku lub kijem, którym gramy wyłącznie pół swingu),
  • tabelka prezentuje przykładowe pomysły na zbudowanie swojej torby – zestawu wedge’y – zaczynając od pitching wedge z zestawu. Następne wedge są dobrane, aby zapewniać w miarę równy rozkład odległości.

Lofty można zmieniać aby uzyskać odpowiedni rozkład odległości

Pamiętaj, że jeśli Twój zestaw wedge’y w grze nie daje pożądanych różnic odległości pomiędzy poszczególnymi kijami, to bardzo dobrym pomysłem jest poddanie się powtórnemu, krótkiemu fittingowi – gappingowi, który może te różnice zniwelować, na przykład poprzez zmianę loftów niektórych kijów, będącą bardzo łatwą do wykonania w większości dzisiejszych wedge’y na rynku.

Co, jeśli nasza gra wedge’ami jest bardzo kombinacyjna i nie bazuje na pełnym swingu?

W naszej krótkiej grze możemy chcieć wysokie (z wyższymi loftami) wedge używać do gry bardziej kombinacyjnej. Wtedy często skracamy uchwyt, zmieniamy ich realne ustawienie względem podłoża czy realny loft. W takim przypadku nie musimy poświęcać aż tyle uwagi na równe rozkłady odległości – wybieramy po prostu kij DO KTÓREGO chcemy mieć równe odstępy, a potem już ‘kombinujemy’ zestaw wg swoich indywidualnych preferencji czy sugestii fittera / trenera.

Dobry fitter podczas sesji doboru wedge’y zada mnóstwo pytań odnośnie Twojej krótkiej gry, które pomogą zbudować obraz Twoich potrzeb, a następnie doradzić i skompletować optymalny zestaw kijów golfowych do krótkiej gry.

Konkluzja powinna być jedna: to nie lofty są najważniejsze (choć wiele ułatwiają na poziomie wstępnej orientacji) tylko realny rozkład odległości między poszczególnymi kijami oraz nasze potrzeby przy kijach z wyższymi loftami.

ile wedge powinno być w torbie golfowej

Czy istnieje optymalna ilość wedge’y w zestawie golfowym – co na nią wpływa?

Spójrzmy na torby zawodników z Touru (nawet jeśli uważamy, że to nie nasz poziom to powiem uczciwie, że znacznie lepiej podpatrzyć co ma aktualny nr 1 w torbie jeśli chodzi o wedge niż jakiego drivera akurat posiada). Większość z nich ma minimum trzy, a najczęściej cztery wedge. Oczywiście nie ma jednego optymalnego ‘setupu’ w tej kwestii i wiele zależy także od warunków na polu czy choćby jego długości (jeśli pole jest dłuższe to pewnie można poświęcić jeden wedge dla kijów do długiej gry – i na odwrót). Na pewno ważne jest też ukształtowanie pola i twardość podłoża poszczególnych dołków, która może wpłynąć na potrzebę posiadania różnych profili wedge’y (bounce/grind – o czym dalej w artykule.

Nie lubię uogólnień, ale można powiedzieć, że o ile nie ‘machamy’ dramatycznie wolno i nasze różnice w odległościach między poszczególnymi kijami przez to się zacierają, to potrzebujemy wg mnie minimum dwóch, a najlepiej trzech wedge’y w zestawie oprócz PW.

fitting kijów Michał BajerskiMichał Bajerski, Club Fitter, BogiGolf Fitting Center

Bounce – jaki wpływ ma ten element konstrukcji wedge’y na skuteczność krótkiej gry?

Bounce to a najprostszy możliwy sposób opisując – kąt wyznaczony pomiędzy podłożem a linią przechodzącą od miejsca styku tylnej dolnej krawędzi z podłożem do krawędzi tnącej (będącej zwykle nieco powyżej).

Więcej o bounce pisałem w innym artykule: https://bogigolf.com.pl/blog/jak-dobrac-wedge-porady-dla-fittingu-kijow-do-krotkiej-gry/

Efektywny bounce w wedge’u – co to takiego?

W tym miejscu warto zaznaczyć, że patrzenie na bounce tylko przez pryzmat wartości (kąta) jaki podany jest na główce wedge’a jest uproszczeniem. Można powiedzieć, że bounce bounce’owi nie jest równy – innymi słowy sama cyferka jeszcze nie mówi nam wszystkiego. W terminologii fitterów istnieje coś takiego jak „efektywny bounce”. Nie ma może na niego jakiegoś specjalnego wzoru, który by określał, że „odtąd-dotąd’ bounce efektywny jest duży lub mały. Generalnie chodzi o to, że wedge mają bardzo różne kształty dolnej części, różne zaokrąglenie a przede wszystkim różną szerokość spodu. To właśnie występowanie dużego zróżnicowania wśród najważniejszej części wedge’a – jego spodu, która warunkuje jak kij ten będzie się zachowywał przy grze z różnego typu podłoża – sprawia, że efektywny bounce w dwóch wedge’ach o tym samym nominalnym bounce będzie się różnił.

W uproszczeniu: efektywny bounce to jakby iloczyn nominalnego bounce i szerokości spodu główki wedge’a.

efektywny bounce w kijach golfowych wedge

Jeśli dwa wedge mają identyczny bounce nominalny, to ten z szerszą stopką będzie miał wyższy bounce efektywny. Dlaczego? Wyobrazmy sobie dwa wedge – jeden bardzo wąski, drugi bardzo szeroki. Jeśli oba mają taki sam nominalny bounce, to jednak przy tym, który posiada znacznie szerszy spód szansa, że zakopiemy się w podłożu jest przecież (nawet na czystą logikę) mniejsza. Zatem ten będzie miał większy efektywny bounce.

Kiedy używać określonego rodzaju bounce w kijach golfowych?

Bob Vokey mówi, że bounce jest Twoim przyjacielem w wedge’ach, ponieważ dostarcza więcej wybaczalności. Jest w tym bardzo dużo prawdy – właśnie wedge z wysokim bounce (i teraz nieważne czy nominalnym, czy efektywnym – efekt jest ten sam) sprawiają, że możemy odpalić uderzenie, które nazywam „fire and forget” (jak rakiety naprowadzane automatycznie na cel) – czyli machnąć i się nie martwić co będzie się działo dalej 😊 Nie przez przypadek wedge z zestawów dla amatorów, czy też serie specjalne, przeznaczone dla golfistów i golfistek mających problemy z krótką grą są bardzo szerokie. Czyli bounce sprawia, że (w super-uproszczeniu) jakbyśmy nie uderzyli w piłkę – tak czy inaczej ona poleci wysoko. Oczywiście dopóki nie napotkamy na ‘beton’ i bounce stanie się z przyjaciela naszym wrogiem, bo utrudni w ogóle znalezienie się krawędzi lica pod piłką.

Bob Vokey jest najsłynniejszym wśród producentów wedge'y

Bob Vokey to jeden z guru projektantów wedge’y. Drugim jest z pewnością Roger Cleveland, który co ciekawe obecnie projektuje kije golfowe dla Callaway.

Szerokie spody główek z większym bounce vs węższe z niższym bounce

Wąskie główki kijów – czy też niski efektywny bounce – przeważnie oznacza więcej finezji, której możemy oczekiwać od siebie w danym zagraniu. Musimy bardziej precyzyjnie podejść pod piłkę, ale nagrodą za to jest większa możliwość kształtowania jej lotu i kontrola.

Szeroki spód w wedge’u daje nam większy margines błędu przy uderzeniu, natomiast sprawia, że kształtowanie uderzenia staje się nieco trudniejsze a gra bardziej ‚jednowymiarowa’.

Bounce w zależności od rodzaju podłoża i typu swingu

Dobór bounce’u można też rozpatrzyć w dwuwymiarowej tablicy, obrazującej z jednej strony twardość podłoża, a z drugiej typ naszego swingu. Miękkie/sypkie podłoże wymaga wyższego bounce (nie bez powodu typowy sandwedge ma właśnie bardzo wysoki bounce i często jest szeroki od spodu). Natomiast golfiści zmagający się z twardymi polami golfowymi będą potrzebować wedge’y z niższymi bounce’ami, ponieważ na twardym podłożu trudniej jest operować wysokim bounce – łatwiej precyzyjnie jest uderzyć pod piłkę z niskim bounce.

Rekomendowany bounce w zależności od podłoża i typu swingu (kąta natarcia na piłkę)

Typ swinguMiękkie
podłoże
Średnie
podłoże
Twarde
podłoże
Stromy
(duży kąt natarcia)
WysokiWysoki-średniŚredni-niski
NeutralnyWysoki-średniŚredniŚredni-niski
Płaski
(mały kąt natarcia)
ŚredniNiski-średniNiski
wedge z niskim bounce

Wedge z niskim bounce (przeważnie 4-6 stopni) są idealne do grania z twardszego podłoża lub nawet ‘betonowego’ bunkra. Dobrze sprawdzają się dla graczy z bardziej płaskim swingiem. Często typowy lob wedge ma właśnie dość niski bounce, bo gra takim kijem wymaga dużej precyzji. Jeśli masz mały divot to najprawdopodobniej Twój swing jest płytki i powinieneś zastanowić się nad niskimi bounce’mi w swoich wedge’ach.

wedge ze średnim bounce

Wedge ze średnimi bounce’ami przeważnie mają tę wartość na poziomie 7-10 stopni. Są dość wszechstronne przy grze z różnych rodzajów podłoża. Często zapewniają płynne przejście od typowego pitching wedge do mini-zestawu wedge’y. Z tego punktu widzenia pasują najszerszej grupie golfistów – także większość producentów w tej grupie wedge’y oferuje najwięcej opcji wyboru grindów.

wedge z dużym bounce

Wedge z wysokimi bounce (11 i więcej) są zaprojektowane do gry z miękkiego lub sypkiego podłoża. Bounce jest wtedy Twoim przyjacielem, ponieważ nie pozwala kijowi zakopać się w piasku czy miękkiej darni. Jeśli robisz duże i głębokie divoty to najprawdopodobniej Twój swing jest dość stromy i trzeba zastanowić się nad wyborem wedge’y o większych bounce’ach.

Grindy w wedge’ach – jaki jest cel tego parametru kija golfowego?

Można powiedzieć, że skoro wedge mają już loft i bounce, to zostały opisane w sposób bardzo dokładny. Większość producentów dodaje jednak jeszcze trzeci wymiar – grind – który określany jest już ‘opisowo’, najczęściej literami (które nawiasem mówiąc nic nie znaczą, nie są skrótami od niczego – po prostu stanowią swoistą ‘nazwę handlową’ w danej marce kijów). Dlatego bardzo ważne jest może nie nauczenie się grindów na pamięć – powiedzmy, że to zadanie fittera 😊 – ale przynajmniej orientacja w tym, czego szukamy przeglądając różne opcje i nazwy u producentów, którzy nas interesują.

grindy w wedge'ach titleist vokey

Klasyfikacja podobnych grindów w różnych markach produkujących wedge

W swoich opisach posłużę się klasyfikacją w kijach golfowych Titleist Vokey Wedge – omawiając poszczególne rozwiązania a następnie klasyfikując poszczególne warianty do rodzajów podłoża i typów swingu. Warto jednak wiedzieć, że nie ma umownego nazewnictwa w tym zakresie (nie jest to żaden ewenement bowiem w golfie producenci w praktycznie żadnym aspekcie nie potrafią się dogadać na jakąkolwiek unifikację i wypracowany ‚standard’).

Grind VokeyGrind MizunoGrind CallawayGrind Ping
FSSS
SSSS
MCZE
DDXE
KS
(wersje 54/12 –  58/16)
WW
LXT

Klasyfikacja grindów w wedge’ach Titleist Vokey

F Grind

titleist vokey sm9 f grind wedge

To jeden z tych bardziej tradycyjnych grindów, dla golfistów którzy lubią klasyczny design wedge’y. Spód jest w miarę jednolity, bez dużych wycięć, przez co idealnie sprawdza się jako kij do pełnych swingów oraz gry z prostym licem, nakierowanym na cel. W zależności od wybranego bounce’u sprawdzi się dla graczy z bardziej płaskim lub stromym swingiem.

Rodzaj podłoża: neutralne lub miękkie, w zależności od bounce

Typ swingu: każdy, w zależności od bounce

S Grind

titleist vokey sm9 s grind wedge

Kolejny przykład grindu, który jest w miarę równo wycięty od heel do toe. Nieco więcej zeszlifowanego metalu w tylnej części sprawia, że efektywny bonce jest nieco mniejszy. Idealny jako drugi wedge do pełnych uderzeń lub sandwedge dla osób, które preferują wychodzić z bunkra ‘do góry’ zamiast uderzać z pełną mocą w dół i liczyć, że bounce załatwi sprawę.

Rodzaj podłoża: neutralne lub miękkie

Typ swingu: średni i bardziej stromy


M Grind

titleist vokey sm9 m grind wedge

Dość wszechstronny grind, dzięki temu, że więcej metalu zostało w nim zeszlifowane od strony heel i toe. Umożliwia grę z prostym licem jak również trochę więcej kombinacji niż grind F i S. Jako, że sporo materiału zostało usunięte z dolnej części, to także efektywny bounce jest nieco niższy, przez co ten wedge jest rekomendowany dla nieco bardziej płaskiego lub neutralnego swingu.

Rodzaj podłoża: średnie lub twarde

Typ swingu: płaski lub średni

D Grind

Ten typ wszedł do oferty parę lat temu – oferuje podobny profil jak M Grind ale z wyższym efektywnym bounce, przez co doskonale sprawdza się dla golfistów grających na bardziej miękkich polach lub z sypkiego podłoża i posiadających dość stromy kąt natarcia w swingu. Pomaga generować więcej spinu poprzez agresywny kontakt i stromy atak na piłkę.

Rodzaj podłoża: średnie lub miękkie

Typ swingu: stromy lub średni


K Grind

titleist vokey sm9 k grind wedge

Najwyższy efektywny bounce znajdziemy w K Grind – wedge’ach, które posiadają bardzo szeroki spód, idealnych do gry z miękkiego i sypkiego podłoża. Jeśli potrzebujesz pomocy w grze z piasku i krótszych zagraniach a nie grasz z ‘betonu’ to będzie to przyjazny wybór dla Ciebie, gdyż zaoferuje dodatkową wybaczalność.

Rodzaj podłoża: miękkie

Typ swingu: stromy lub średni

L Grind

titleist vokey sm9 l grind wedge

Ten typ grindu powstał dla golfistów przeważnie grających na twardym podłożu i oferuje dość niski bounce. Wycięcie od strony heel i toe pozwala na bardzo efektywną grę kombinacyjną z otwieraniem lica czy wysokich flopów. Wymaga dużej precyzji w trafianiu pod piłkę, dlatego nie jest polecany golfistom mającym problemy z krótką grą.

Rodzaj podłoża: twarde

Typ swingu: płaski lub średni

Wybór odpowiedniego zestawu do krótkiej gry na polu golfowym nie jest rzeczą prostą i można by mu poświęcić nie jeden czy dwa artykuły – lecz całą książkę. W tym wpisie zaledwie zacząłem omawiać poszczególne elementy warunkujące wybór główek – choć ilość kombinacji i zmiennych jest niemal równa ilości golfistów, którzy świadomie chcą podejść do budowania swojego arsenału wedge’y. Z całą pewnością na profesjonalnym fittingu dowiesz się znacznie więcej na temat budowy i optymalizacji tej grupy kijów a także dopasujesz odpowiedni set do swojego stylu i potrzeb. Dlatego zapraszam do BogiGolf Fitting Center na sesję fittingu wedge’y oraz innych kijów golfowych, gdzie zajmujemy się profesjonalnie nie tylko główkami, grindami i bounce’ami ale jeszcze takimi aspektami jak choćby shaft, długość, wyważenie kijów.

Chcesz skorzystać z najlepszego fittingu kijów golfowych w Polsce?

Zapraszamy do nas!

Nasze Fitting Center zlokalizowane jest w Siemianowicach
Śląskich, na terenie Śląskiego Klubu Golfowego. Z całą pewnością jest to najlepiej wyposażone w Polsce miejsce, gdzie pod okiem profesjonalnego fittera możesz sobrać kije golfowe.

Posiadamy wszystkie czołowe marki główek: TaylorMadeTitleistCallawayMizunoPingWilson Staff.
Do tego wybór shaftów i możliwości fittingowe ironów, drivera, woodów/hybryd oraz wedge.

www.fittingcenter.pl

Dla ciebie

Club Fitting
Jak często fittować swoje kije golfowe?
Jak często fittować swoje kije golfowe?
Club Fitting
Kiedy i gdzie najlepiej skorzystać z profesjonalnego fittingu kijów golfowych?
Kiedy i gdzie najlepiej skorzystać z profesjonalnego fittingu kijów golfowych?
Club Fitting
Najważniejsze pytania dotyczące doboru kijów golfowych. Czym jest fitting? Kto i kiedy powinien z niego skorzystać?
Najważniejsze pytania dotyczące doboru kijów golfowych. Czym jest fitting? Kto i kiedy powinien z niego skorzystać?
Club Fitting
Jak często należy wymieniać gripy w swoich kijach golfowych?
Jak często należy wymieniać gripy w swoich kijach golfowych?
Club Fitting
Shafty do kijów golfowych. Czy droższe modele premium dają przewagę nad fabrycznymi wersjami?
Shafty do kijów golfowych. Czy droższe modele premium dają przewagę nad fabrycznymi wersjami?
Club Fitting
Fitting piłek golfowych, czyli jak wybrać najlepszy model dla siebie na przykładzie oferty Titleist
Fitting piłek golfowych, czyli jak wybrać najlepszy model dla siebie na przykładzie oferty Titleist
Club Fitting
Co to jest Club building? Dlaczego budowa kijów golfowych od podstaw jest świetnym sposobem na poprawę osiągów?
Co to jest Club building? Dlaczego budowa kijów golfowych od podstaw jest świetnym sposobem na poprawę osiągów?
Club Fitting
Fitting puttera – jak dobrać optymalny kij za pomocą nowoczesnej technologii?
Fitting puttera – jak dobrać optymalny kij za pomocą nowoczesnej technologii?
Club Fitting
Jak zmienia się fitting i optymalizacja kijów golfowych?
Jak zmienia się fitting i optymalizacja kijów golfowych?
Club Fitting
Optymalizacja, fitting, testing – trzy podejścia do doboru kijów golfowych
Optymalizacja, fitting, testing – trzy podejścia do doboru kijów golfowych

Michał Bajerski

Nazywam się Michał Bajerski i jestem właścicielem sklepu golfowego BogiGolf.com.pl – a także głównym club fitterem, czyli specjalistą zajmującym się doborem kijów golfowych bazując na indywidualnych preferencjach, technice czy poziomie gracza. Mając 20 lat doświadczenia związanego ze sprzętem do gry w golfa oraz club fittingiem jestem w tym obszarze ekspertem w Polsce.