Co to jest fitting kijów golfowych?

Dlaczego club fitting jest ważny przed zakupem kijów golfowych?

Czy kupując drogi, albo i nawet średniej klasy samochód, wolałbyś/wolałabyś mieć możliwość wybrania sobie kilku dodatkowych gadżetów i ulepszeń, które sprawią, że jego użytkowanie będzie prawdziwą przyjemnością? Na pewno tak!
Podobnie jest z golfowym club fittingiem. Możemy iść do dowolnego sklepu, wejść na polską lub zagraniczną stronę internetową i kupić sobie kije golfowe jakie tylko chcemy. To będzie jednak tylko takie 'wyjechanie z salonu seryjnym samochodem'.
Niezależnie na jakim poziomie jesteś – czy dopiero zaczynasz, masz lata doświadczenia jako amator, albo jesteś zawodowcem. Od początku skorzystasz na profesjonalnie dobranych kijach, które będą odpowiadały Twoim potrzebom i dawały Ci to, czego potrzebujesz na swoim poziomie gry. Będą skrojone dla Ciebie jak strój zamawiany u krawca czy buty robione na miarę.
Club fitting jest dla każdego – od amatora do zawodowca!
 
Club fitting
 

Fakty i mity dotyczące fittingu kijów golfowych

X Fitting jest tylko dla zawodowców → Mit
√ Z dobrze dobranych kijów do golfa skorzysta nawet początkujący golfista → Prawda
X Fitting to kosmiczna technologia, z której nikt nic nie rozumie
√ Dobrze przeprowadzona sesja fittingowa to też profesjonalny komentarz doświadczonego specjalisty – pamiętaj o tym, wybierając swojego eksperta → prawda
X Fitting jest ważny tylko dla kijów typu drivery, aby uderzać dalej → Mit
√ Dobór każdego z elementów zestawu jest ważny i polega na takim określeniu parametrów, aby najbardziej skorzystać na tym, jako całość. Czasem to będzie maksymalna odległość, ale przeważnie większa powtarzalność, mniejszy rozrzut i prostsze uderzenia.
X Na kije typu custom czeka się miesiącami → Mit
√ Większość solidnych marek na rynku dostarcza kije skrojone na miarę nawet już po tygodniu od sesji fittingowej.
Zaufaj profesjonalistom
Ważne, aby fitting był wykonywany przez doświadczonych specjalistów, a nie kogoś, kto zajmuje się tym z doskoku lub nie ma wystarczającej wiedzy technicznej.
Nie każdy trener jest fitterem – nie każdy sprzedawca w sklepie golfowym zna się na sprzęcie.
Pamiętaj o tym, jeśli nie chcesz dać się nabrać na pseudo-porady, zamiast profesjonalnego fittingu!

Etapy fittingu kijów golfowych

Club fitting to dość złożony proces, składający się z kilku kluczowych etapów. Wszystkie są prawie tak samo ważne dla finalnego rezultatu. Abyście mogli uniknąć niespodzianek podczas swojej pierwszej sesji fittingowej, przedstawiamy po kolei, jakie elementy składają się na profesjonalną usługę doboru sprzętu golfowego.

Wywiad fittera z golfistą

Sesja zawsze zacznie się od formalności – spisania Twoich danych, HCP, średniego wyniku na polu. Dobry fitter zapyta także jak gra Ci się poszczególnymi grupami kijów, co chciałbyś/chciałabyś poprawić w swojej grze i ogólnie czego oczekujesz przychodząc na fitting.

Przegląd torby golfowej w trakcie fittingu kijów

Po wywiadzie fitter zweryfikuje zawartość Twojej torby golfowej. Już na tym etapie mogą zacząć się pojawiać pierwsze rekomendacje, obserwacje oraz dodatkowe pytania o styl gry danymi kijami.
 
torba golfowa Mizuno pro cart bag

Ustalenie celów fittingu kijów

Znając Twoją własną ocenę, oczekiwania oraz skład obecnego zestawu, razem z doradcą ustalicie cele rozpoczynającej się sesji. Może to być poprawa odległości, zmniejszenie luk pomiędzy poszczególnymi kijami, polepszenie powtarzalności i wiele innych, mniejszych lub większych celów.

Analiza swingu

To kluczowy element całej sesji! Przy pomocy narzędzi, które fitter uzna za pomocne, Twój swing zostanie zmierzony, sprawdzony i, nierzadko, zapisany na komputerze w formie, którą potem otrzymasz jako raport z sesji. Na tym etapie musisz się zrelaksować i po prostu uderzać kijami, które wskaże Ci fitter.

Rekomendacje po fittingu kijów golfowych

Tu najważniejsza jest wiedza i doświadczenie fittera, który na podstawie pomiarów i obserwacji dokona analizy i przekaże Ci swoje rekomendacje dotyczące specyfikacji sprzętu. Powinny one dotyczyć długości, modelu shaftów, rodzaju główek i wielu innych parametrów.
 
 
fitting kijów golfowych
 
 

Testowanie kijów golfowych

Następnie przejdziecie do pewnie najciekawszego dla Ciebie etapu – testowania sprzętu w zarekomendowanych przez fittera specyfikacjach. Tutaj może nieraz pojawić się szok – bo nowa specyfikacja może naprawdę wywrócić Twój komfort i wyniki do góry nogami, sprawiając, że zaczniesz przenosić się na nowy poziom gry.

Podsumowanie i zapis specyfikacji po fittingu kijów golofwych

Po testach, które pozwolą zweryfikować wstępną analizę i pomiary optymalna specyfikacja zostanie zapisana. Powinna trafić do Ciebie w formie raportu z opisem po zakończeniu sesji fittingowej. To swoista 'recepta' na to, czym powinieneś/powinnaś się kierować, aby Twoja gra zyskała nowy, dużo lepszy wymiar.
Niektóre centra fittingu wyposażone są od razu w warsztat. Dzięki takiemu rozwiązaniu obalany jest kolejny mit na temat club fittingu – że zawsze musi się skończyć zakupem nowego, drogiego sprzętu. Czasem wystarczą drobne zmiany, przeshaftowanie kijów, pogrubienie gripu, podgięcie łopatek, aby przyjemność z gry i wyniki znacząco się poprawiły.

Narzędzia profesjonalnego centrum fittingu

Radar
Urządzenie przydatne w fittingu golfisty od amatora do zawodowca. Precyzyjny radar dopplerowski śledzi nie tylko lot piłki, ale także parametry swingu (prędkość, płaszczyznę uderzenia i dziesiątki innych parametrów).
Swing DNA
Autorski system doboru shaftów zaprojektowany przez japońskich inżynierów Mizuno.
Elektroniczny kij pozwala w szybki i zrozumiały dla każdego golfisty zmierzyć i przedstawić podstawowe parametry swingu, mające wpływ na wybór idealnych specyfikacji.
Tak zwane DNA Swingu służy nam jako punkt wyjściowy do dalszych i bardziej zaawansowanych etapów fittingu.

Rodzaje fittingu kijów golfowych

Aby wszystko przestało się Wam kojarzyć tylko z maksymalizacją odległości osiąganej driverem, opiszemy różne rodzaje fittingu, z którymi można się spotkać.

Fitting Drivera

Profesjonalny fitting drivera polega w pierwszej kolejności na określeniu Twoich potrzeb: czy chcesz uderzać dalej, z inną trajektorią, bardziej stabilnie itd. Punktem wyjścia jest analiza uderzeń, które wykonasz własnym kijem. Na podstawie pomiarów z radaru FlightScope fitter jest w stanie określić mocne i słabe strony Twojego drivera, a także znaleźć miejsca, w których zmiana specyfikacji może pomóc Ci w osiąganiu lepszych wyników tym kijem.
 
taylor made sim driver

Fitting Ironów

Dzięki fittingowi żelaz można dokładnie określić subtelne różnice w wynikach osiąganych za pomocą różnych specyfikacji główki, długości, shaftu, lie angle, offsetu itd. Dostępne dziś w wielu miejscach zestawy ironów z wymiennymi główkami pomagają w znalezieniu optymalnego modelu dla Ciebie.
 
 

Fitting Woodów/Hybryd

Fitting długich kijów (bez drivera) pozwoli określić rozkład odległości jakie osiągasz woodami i hybrydami. W połączeniu z pomiarem parametrów swingu i uderzenia radarem można określić obszary do podciągnięcia lub zmiany. Fitting powinien określić specyfikację długich kijów, które pozwolą Ci na pokrycie kluczowych odległości, poprawią powtarzalność i zwiększą Twój komfort długiej gry.

Fitting Wedge'y

Podczas fittingu wedge'y najważniejszą sprawą będzie poznanie rozkładu odległości, które osiągasz posiadanymi kijami. Określony zostanie także shaft i typ główek, jakie najlepiej spełnią Twoje oczekiwania. Z pomocą radaru można zaproponować optymalną konfigurację zestawu wedge'y, bazując na znalezieniu specyfikacji kijów, która pokryje wszystkie kluczowe odległości w ramach krótkiej gry.
Specyfikacje kijów określane podczas fittingu

1. Długość 

2. Shaft 
3. Główka 
4. Lie angle 
5. Loft (kąt główki) 
6. Bounce 
7. Grip 
8. Swingweight 

Sklep Golfowy BogiGolf

BogiGolf.com.pl - sklep dla pasjonatów golfa. Na polskim rynku działamy od 2004 roku, oferując szeroki wybór sprzętu golfowego rozmaitych marek. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in.: kompletne zestawy golfowe, wózki, kije golfowe, irony, drivery, woody, puttery, torby, odzież, akcesoria golfowe i piłeczki. Zapraszamy do zakupów online oraz sieci sklepów golfowych w całej Polsce.

Kontakt

Zamówienia online #1: 512-339-383
Zamówienia online #2: 512-325-545
Fitting i kije golfowe: 509-247-368
kontakt@bogigolf.com.pl

Facebook

BogiGolf na facebook'u