Polski Związek Golfa – poznaj organizację, jej zadania, misję i zarząd
Polski Związek golfa (PZG) to organizacja, która zrzesza sprawdzone kluby golfowe i niemal 7000 miłośników i miłośniczek golfa, posiadających licencję sportową (czyli kartę handicapową – HCP). Co więcej, PZG posiada status prawny olimpijskiego, polskiego związku sportowego i jest jedynym oficjalnym reprezentantem naszego kraju na arenie międzynarodowej. Ma też wiele innych zadań, które są istotne zarówno dla profesjonalnych graczy, jak i amatorów. Co zatem warto wiedzieć o Polskim Związku Golfa? Poznaj jego podstawowe funkcje, bieżącą działalność oraz turnieje PZG!
Co oznacza skrót PZG?
PZG to nic innego jak akronim powstały na bazie słów: Polski Związek Golfa. Tego typu skrótowiec jest standardowym określeniem używanym w odniesieniu do związków sportowych w Polsce. Do tych najbardziej znanych należą m.in. PZPN (Polski Związek Piłki Nożnej) czy PZLA (Polski Związek Lekkiej Atletyki).
Jak dotąd golf jest mniej popularnym sportem w naszym kraju, ale uprawnienia PZG absolutnie nie są w żaden sposób ograniczone czy od inne od tych, które posiadają podobne organizacje. Wszystko jest bowiem uregulowane prawnie, a podstawą do tego jest ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku.
Jeśli chodzi o inne istotne w tym kontekście skróty, na pewno warto poznać te odnoszące się do międzynarodowych organizacji sportowych, w których strukturach działa właśnie PZG:
- PKOI – Polski Komitet Olimpijski
- EGA – Europejska Federacja Golfa,
- IGF – Międzynarodowa Federacja Golfa,
- EDGA – Europejskie Stowarzyszenie Golfa Niepełnosprawnych.
Z jakimi jeszcze skrótami mogą spotkać się fani i fanki golfa? Do często wymienianych należą: PGA Polska (Stowarzyszenie Zawodowego Golfa, czyli organizacja zrzeszająca profesjonalnych instruktorów oraz zawodników, którzy biorą udział w turniejach), PSGK (Polskie Stowarzyszenie Golfa Kobiet, powstałe w 2015 roku), PSGS (Polskie Stowarzyszenie Golfa Seniorów, do którego mogą należeć golfiści i golfistki po ukończeniu 50. roku życia).
Warto też pamiętać o wspomnianym już akronimie – HCP PZG. Jest to Karta handicapowa Polskiego Związku Golfa, która stanowi licencję zawodniczą. Odzwierciedla aktualne umiejętności golfisty lub golfistki oraz wskazuje przynależność do klubu, który jest zrzeszony w ramach PZG.
Kiedy powstał Polski Związek Golfa?
Historia polskiego golfa ma już sporo ponad 100 lat – pierwsze wzmianki o polach golfowych w naszym kraju pojawiły się już w 1911 roku. Czasy wojny zwolniły nieco rozwój tej wyjątkowej dyscypliny, choć grono jej miłośników i miłośniczek wciąż rosło, a możliwość grania pojawiała się na wielu prywatnych polach.
Zanim jednak powstał PZG, musiało minąć kilkadziesiąt lat, w ciągu których w naszym kraju zaszło wiele zmian. Finalnie Polski Związek Golfa założono 31 lipca 1993 w Warszawie, a jeszcze w październiku tego samego roku przyjęto go do Europejskiej Federacji Golfa. Na ten moment mamy więc za sobą około 30 lat funkcjonowania PZG, w ciągu których zorganizowano wiele ważnych wydarzeń sportowych, a także rozwinęło się duże grono utalentowanych zawodników i zawodniczek. Co jednak najważniejsze, jest jeszcze wiele planów na przyszłość i sukcesów do osiągnięcia!
Jakie są misja i wizja PZG?
Założeniem PZG jest rozwijanie golfa w Polsce tak, by za kilka dekad miał on pozycję podobną do tej w Czechach czy Belgii, gdzie zrzeszonych jest nawet kilkadziesiąt tysięcy golfistów i golfistek. Wiąże się to z wizją sportu, który jest popularny, ogólnodostępny, wywołujący same pozytywne skojarzenia. Co ważne, dotyczy to nie tylko popularyzacji golfa w zakresie amatorskiej gry, lecz także szkolenie profesjonalnych graczy, gotowych do osiągania sukcesów na arenie międzynarodowej.
Warto podkreślić, jak ważne są w golfie wartości związane z etykietą oraz zasadami sportu Fair Play. Misją Polskiego Związku Golfa jest realizacja opisanych wyżej planów w zgodzie z owymi zasadami, a przyświecają mu takie wartości, jak: transparentność, obiektywizm, otwartość, partnerstwo, wysokie standardy etc.
Czym zajmuje się Polski Związek Golfowy?
Zadań ciążących na PZG jest bardzo wiele – w końcu to najważniejsza dla tego sportu organizacja w naszym kraju. Wszystkie kluczowe turnieje, nadzór nad zasadami gry w golfa oraz etykietą obowiązującą na polach golfowych, troska o zawodników – to tylko niektóre z nich. O jakich jeszcze warto wiedzieć? Oto lista kluczowych obszarów działania Polskiego Związku Golfa:
- dbanie o rozwój golfa w naszym kraju – opracowywanie, wdrażanie i nadzór nad realizacją różnego rodzaju projektów rozwojowych;
- organizowanie zawodów rangi mistrzowskiej – o tytuł mistrza czy puchar Polski;
- opieka nad szkoleniem kadry narodowej;
- organizowanie generalnego systemu szkoleń golfowych oraz współzawodnictwa sportowego;
- wdrażanie oraz kontrolowanie reguł gry w golfa;
- zarządzanie kluczowymi w tym sporcie systemami: kalibracyjnym pól golfowych oraz handicapowym.
Każde z tych zadań można podzielić na wiele pośrednich celów, które finalnie mają jedno kluczowe założenie – rozwój golfa w Polsce, zarówno na poziomie profesjonalnym, jak i zachęcenie do gry jak największej liczby nowych osób. PZG ma za zadanie ułatwiać to na każdym etapie, a także trzymać zdrowe granice, które pozwalają zachować klasę, styl i estymę tego wyjątkowego sportu.
Kto zasiada w zarządzie Polskiego Związku Golfa?
W maju 2022 nowym prezesem PZG został Radosław Frańczak. Do jego obowiązków należy m.in. reprezentowanie PZG w różnego rodzaju kontaktach zewnętrznych, nadzorowanie polityki kadrowej i generalnej pracy Biura PZG, realizacji strategii Związku, działania systemów informatycznych, a także koordynacja wszystkich spraw związanych z prowadzeniem systemu HCP oraz kalibracją polskich pól golfowych.
Wiceprezesem ds. finansowych i skarbnikiem PZG jest Paweł Wyrzykowski, który zajmuje się nie tylko budżetem czy dyscypliną finansową, lecz także m.in. polityką relacji sponsorskich PZG. Funkcję wiceprezeski ds. prawnych i dyscyplinarnych pełni Elżbieta Wolschendorf-Łazowska – nadzoruje i koordynuje sprawy umów, aktów prawnych, orzeczeń dyscyplinarnych, współpracę Zarządu z Komisją Dyscyplinarno-Regulaminową PZG i inne. Wiceprezesem ds. sportowych jest zaś Janusz Sikora, który odpowiada m.in. za proces szkolenia kadry narodowej, organizację turniejów, prowadzenie rankingów PZG, współpracę z międzynarodowymi organizacjami w kwestii spraw szkoleniowo-sportowych etc. Sprawami związanymi z sędziowaniem zajmuje się przede wszystkim Katarzyna Terej, wiceprezeska ds. sędziowskich. Jej rolą jest koordynacja kwestii licencjonowania i szkolenia sędziów PZG, a także nadzór nad pracami Komisji Sędziowskiej i Komisji Golfa Sędziowskiego. Poza tym odpowiada także za promocję golfa kobiet, współpracę z mediami i inne.
Co więcej, w ramach PZG działają też liczne komisje, które mają za zadanie strzec poszczególnych obszarów związanych zarówno z funkcjonowaniem prawnym, jak i sportowym. Są to Komisje:
- Rewizyjna,
- Dyscyplinarno-Regulaminowa,
- Konsultacyjna,
- Golfa Kobiecego,
- Kalibracyjno-Handicapowa,
- Sędziowska,
- Zawodnicza,
- Rada Trenerów PZG.
Czy PZG może obejmować patronaty nad turniejami golfowymi?
Tak, jak najbardziej! Organizatorzy zawodów sportowych mogą ubiegać się o patronat PZG. Chcąc to zrobić, należy zacząć działać ze sporym wyprzedzeniem. Trzeba bowiem wypełnić specjalny „Formularz zgłoszenia wniosku o patronat PZG” (jest dostępny na oficjalne stronie Związku) i przesłać go do PZG co najmniej dwa miesiące przed planowanym wydarzeniem. Co ważne, tego typu zawody muszą być dostosowane do wymagań ustalonych przez Polski Związek Golfa.
Co to oznacza? M.in. turniej musi być przeprowadzany zgodnie z „Regulaminem ogólnym turniejów golfowych pod patronatem PZG” oraz regułami Gry w Golfa, które powstają pod okiem R&A Rules Ltd. (jednego z organów zarządzających światowym golfem, funkcjonującym obok United States Golf Association, USGA). Co więcej, tego typu zawody muszą być przedsięwzięciem, które służy statusowym zadaniom PZG – tylko takim wydarzeniom Polski Związek Golfowy ma prawo przyznać patronat. Lista wymagań jest zdecydowanie dłuższa, ale są one opisane w jasny sposób. Jeśli więc dane wydarzenie je spełnia, warto ubiegać się o wsparcie PZG – w końcu wszystkim zależy na promocji tej wyjątkowej dyscypliny, a łącząc siły, można zdziałać więcej!
Chcesz skorzystać z najlepszego fittingu kijów golfowych w Polsce?
Zapraszamy do nas!
Nasze Fitting Center zlokalizowane jest w Siemianowicach
Śląskich, na terenie Śląskiego Klubu Golfowego. Z całą pewnością jest to najlepiej wyposażone w Polsce miejsce, gdzie pod okiem profesjonalnego fittera możesz sobrać kije golfowe.
Posiadamy wszystkie czołowe marki główek: TaylorMade, Titleist, Callaway, Mizuno, Ping, Wilson Staff.
Do tego wybór shaftów i możliwości fittingowe ironów, drivera, woodów/hybryd oraz wedge.
www.fittingcenter.pl