Project Description

Gary Player urodził się w Johannesburgu w RPA 1-go listopada 1935 roku, jako najmłodsze z trojga dzieci Harry’ego i Muriel Player. Kiedy miał osiem lat, jego matka zmarła na raka. Ojciec często przebywał poza domem, pracując w kopalniach złota. Harry Player ciałem będąc gdzie indziej, duszą był w domu i myślał o przyszłości syna. Gdy udało mu się wziąć pożyczkę, kupił zestaw kijów, aby Gary mógł zacząć grać w golfa. W wieku 14 lat Gary Player rozegrał pierwszą rundę. Mając 16 lat ogłosił, że będzie golfistą numer jeden na świecie. Jako 17-latek został zawodowym graczem.

Chcesz wiedzieć:

 1. Czy Gary Player zrealizował swój plan?
 2. Kim jest projektant polskiego pola golfowego Modry Las?
 3. Kto doskonalił technikę gry w golfa Charlie’ego Wooda – syna Tigera Woodsa?

Gary Player – zawodowy golfista

Gary Player w 1965 roku zwyciężył w U.S. Open i był jedynym nie Amerykaninem, który wygrał wszystkie cztery główne zawody Wielkiego Szlema. Był wówczas najmłodszym golfistą, który tego dokonał (29 lat). Rekord został później pobity przez Jacka Nicklausa(26 lat) i Tigera Woodsa (24 lata). Gary Player zwyciężył w ponad 150 profesjonalnych turniejach na sześciu kontynentach w ciągu siedmiu dekad i został wprowadzony do World Golf Hall of Fame w 1974 roku. Najważniejsze mistrzostwa, w których zwyciężył to:

 1. Masters Tournament w: 1961, 1974, 1978.
 2. PGA Championship w: 1962, 1972.
 3. S. Open w: 1965.
 4. The Open Championship w: 1959, 1968, 1974.

Posiadł sekret utrzymywania formy na stałym poziomie. Był jedynym graczem w XX wieku, który wygrał British Open w ciągu trzech różnych dekad.

Wiele jest gwiazd sportu, które nie mogą sobie poradzić psychicznie z osiągnięciami lub przegranymi. Gary Player do nich nie należy. Wiedzą o tym kibice, zawodnicy i trenerzy. Szukają sekretu. Po wpisaniu na Youtube.com hasła Gary Player na czołowych miejscach pojawiają się podpowiedzi gary player diet, gary player fitness. Obejrzenie filmów pokazuje wysportowanego, pogodnego, pełnego pokory starszego pana, gdzie torba do golfa i sprzęt są tuż obok. Nagranie „GARY PLAYER’S TOP 10 RULES” zdradza, że sukcesy sportowe i świetną formę utrzymywaną do dziś zawdzięcza systematycznemu treningowi również poza polem golfowym. W sumie jest to kilka prostych, ogólnie znanych zasad, których wiele osób nie jest w stanie długo przestrzegać. Dlaczego Gary Player wytrwał? Czy w grze mają znaczenie kije do golfa ? Swoim sposobem myślenia dzieli się w nagraniu pt. „Gary Player on hard work, healthcare and discipline”.

Gary Player wiedzie pracowite życie. Pod pseudonimami Black Knight, Mr. Fitness oraz the International Ambassador of Golf:

 • zaprojektował ponad 400 pól golfowych na pięciu kontynentach, w 41 krajach w tym pola, takie jak Five Nations Golf Club,
 • jest autorem lub współautorem 36 książek o golfie.

Gary Player projektant polskiego pola golfowego Modry Las

modry las

Pole golfowe Modry Las znajduje się w Choszcznie, w północno-zachodniej Polsce. Niebagatelne jest usytuowanie terenu na Pojezierzu Choszczeńskim, nad jeziorem Kluki. Chcąc uchronić od zmian środowisko naturalne w pobliżu domu rodzinnego, właściciele kupili grunt w 1993 roku. Pofałdowany teren z naturalnym zbiornikiem wodnym był doskonałym miejscem do zbudowania pola golfowego. Wyrzeźbione w pięknym, nieskażonym krajobrazie kształty zachwyciły Garego Playera.

Już samo obejrzenie fotografii, które wszak nie oddają w pełni głębi obrazu, powoduje, że można zrozumieć determinację właścicieli, aby chronić walory tego zakątka i decyzję Garego Playera. Zaprojektował on 18-dołkowe pole. Było ono uroczyście otwarte przez projektanta w 2009 roku.

Rozbudowane zostało o pole 9-dołkowe. Do dyspozycji gości, którzy chcą tutaj spędzić więcej czasu są:

 1. baza noclegowa (pokoje i domki szwedzkie),
 2. dom klubowy,
 3. profesjonalna akademia golfa,
 4. obiekty treningowe klasy światowej.

Okna każdego z pokoi wychodzą oczywiście na pole golfowe i duży staw.

Modry Las to nie wielki poeta Słowacki, który zachwycał jedynie wybranych (ale nie ucznia Gałkiewicza). Modry Las fascynuje wszystkich. Być może to niepowtarzalne głębokie bunkry o stromych ścianach oraz greeny otoczone przez jeziora sprawiają, że był wielokrotnie nagradzany przez:

 • ekspertów amerykańskiego Golf Inc. w sezonie 2009 / 2010 (finalista rankingu na najpiękniejsze na świecie otwarte pole golfowe),
 • czasopismo Golf World Magazine w 2009 roku (jedno ze 100 Najlepszych Europejskich Pól Golfowych),
 • czasopismo golfowe Golf Journal w 2014 roku (miejsce na liście 100 Najlepszych Pól Golfowych w Europie).

Oto co o polu Modry Las można znaleźć w portalu nordicgolfers.com: „Pole to jest przyjemnością dla golfistów grających na wszystkich poziomach, ponieważ nieustannie stawiasz czoła wyzwaniom, grając bardzo blisko dwóch jezior, głębokich i stromych bunkrów i szybkich greenów.”

Gary Player nauczyciel Charlie’ego Wooda – syna słynnego golf isty Tigera Woodsa

Czy to fakt, że nie zawsze autorytetem jest członek rodziny czy umiejętności Garyego Player’a sprawiły, że został on nauczycielem gry w golfa Charliego Woods’a czyli syna Tigera Woods’a ? Pięknie jest opisany fragment lekcji . Jest on ilustracją powiedzenia, że spokój cechuje mistrza. Z tekstu emanuje pewność siebie Garego Player’a. Być może to ona, mająca swoje podstawy w doskonałym wytrenowaniu sprawiła, że tak długi czas utrzymywał swoją formę na poziomie pozwalającym na rywalizację o najwyższe trofea. Rady są proste „Obserwuj uważnie tę piłkę” – mówi Gary Player. „Nie podglądaj”. Dobrze to wróży na przyszłość Charliego Wooda, że tak chłonie rady Playera. Nawet wyjmując piłkę z dołka obserwuje i uważnie słucha mistrza. Nie darmo przysłowie mówi „Jaki ojciec, taki syn”. Być może wkrótce będzie nowe „Jaki 85-letni doświadczony trener, taki 11-letni student.”

golfweek.usatoday.com