Project Description

Wózek golfowy to spore ułatwienie dla golfisty podczas poruszania się po polu golfowym. Przewożenie ciężkiej, wypełnionej sprzętem torby golfowej na wózku odciąża kręgosłup gracza, zmniejszając tym samym ryzyko kontuzji. Należy jednak pamiętać, że wózek golfowy jak każdy inny pojazd wymaga cyklicznej konserwacji oraz przeglądu, a zdarzają się sytuacje, że również naprawy – nawet najlepszy sprzęt może czasami odmówić posłuszeństwa. Regularna, prewencyjna konserwacja przyczynia się do płynnej jazdy wózka oraz przedłuża jego żywotność. Oczywiście trochę innej konserwacji wymagają wózki manualne, a innej elektryczne. Przyjrzyjmy się bliżej, na czym polega serwis wózków golfowych oraz jakie są sposoby konserwacji wózka do golfa.

wózek golfowy jak zrobić serwis
serwis wózka golfowego jak go zrobić

Jakie elementy wózka golfowego wymagają stałej konserwacji na serwisie?

Jak nietrudno się domyślić, stałej konserwacji wymagają elementy, które są najbardziej narażone na uszkodzenia. W przypadku elektrycznych wózków golfowych elementami, które najczęściej wymagają napraw, są baterie, które nie trzymają ładunku oraz elektroniczne sterowniki odpowiadające za uruchomienie wózka, które się zużywają, a także kontroler prędkości, który nie przyspiesza prawidłowo oraz nie utrzymuje tempa jazdy, szczególnie po wzniesieniach.

Jak często należy dokonać przeglądu serwisowego swojego wózka do golfa?

Wspomnianym wcześniej usterkom wózka golfowego w wielu przypadkach bardzo łatwo zapobiec, przede wszystkim prawidłowo użytkując i przechowując wózek, a także dokonując regularnych przeglądów serwisowych. Przegląd i konserwacja wózka golfowego powinny być wykonywane corocznie. Pełna kontrola wszystkich elementów wózka do golfa pozwala wykryć najbardziej zużyte części, które być może będą wymagać drobnej naprawy lub wymiany, co z kolei pozwoli uniknąć „rozkraczenia się” wózka podczas gry na polu golfowym. Unikniemy tym samym zbędnego stresu i nerwów.

jak serwisować wózek golfowy - bateria do wózka

Czy w Polsce istnieją serwisy zajmujące się naprawą wózków golfowych?

Jednym z najpopularniejszych serwisów sprzętu golfowego w Polsce jest Bogigolf. W ofercie bogigolf.com.pl znajdziemy niezwykle obszerną gamę zarówno sprzętu, jak i akcesoriów golfowych, przede wszystkim wyśmienite kije golfowe, torby i wózki do golfa. W asortymencie znajdziemy oczywiście m.in. trójkołowe wózki golfowe i elektryczne wózki golfowe znakomitych marek, na przykład wózki golfowe Motocaddy, Clicgear czy wózki Big Max. Bogigolf oferuje kompleksowe usługi, od sprzedaży profesjonalnego sprzętu golfowego najlepszych, cieszących się światowym uznaniem marek, przez pomoc wykwalifikowanej kadry w dobrze odpowiedniego dla danego gracza sprzętu golfowego, aż po serwis sprzętu golfowego. Ponadto przy zakupie niektórych modeli wózków, takich jak na przykład Clicgear M4, Bogigolf oferuje darmowy serwis wózka w okresie dwóch lat od zakupu. Przed wyborem wózka golfowego warto zerknąć na ranking wózków golfowych.

koła do wózka golfowego motocaddy na zimę

Serwis wózka golfowego – o czym należy pamiętać?

O ile serwis manualnych wózków golfowych jest dość prosty, bo skupia się głównie na ramie i kołach, o tyle bardziej zaawansowana konstrukcja elektrycznych wózków golfowych sprawia, że również ich serwis jest bardziej złożony. Podstawowe czynności serwisowe zawierają eliminację ewentualnych luzów czy też sprawdzenie i naciągnięcie linki hamulcowej. Są to jednak rzeczy, o których nie musimy myśleć, oddając nasz wózek golfowy pod opiekę specjalisty. Najważniejsze dla nas jako graczy w golfa i użytkowników wózka golfowego jest o takim cyklicznym przeglądzie wózka pamiętać. Na naszej głowie są natomiast czynności prewencyjne, takie jak pilnowanie, aby bateria wózka była naładowana, a także utrzymywanie wózka w czystości czy też prawidłowe przechowywanie w suchym miejscu. Używając wózka w połączeniu z innymi urządzenia i sprzętem (jak torba golfowa czy ładowarka baterii), należy pamiętać, aby były one kompatybilne z posiadanym przez nas modelem wózka golfowego.

Wózek golfowy ma części mechaniczne, które mogą wymagać serwisowania

Części mechaniczne wózka golfowego, które wymagają serwisowania, to części analogiczne do elementów innych pojazdów, czyli przede wszystkim układ napędowy i hamulce, szczególnie elektroniczne zapobiegające staczaniu wózka ze wzniesień. W przypadku wózków manualnych konstrukcja jest prosta – kręgosłupem wózka jest rama, a wózek jest wpędzany w ruch siłą naszych mięśni. Natomiast w przypadku wózków elektrycznych mamy bardziej złożoną konstrukcję i niejednokrotnie wiele automatycznych funkcji – sterowanie z pilota, podążanie za graczem na polu golfowym, różne tryby prędkości itd. Zazwyczaj w instrukcji obsługi danego modelu wózka mamy wymienione, które elementy podlegają serwisowaniu. Niektóre wózki posiadają również system samodiagnozujący, który pozwala na rozpoznanie i usunięcie przyczyn potencjalnej awarii już na polu golfowym.

Czy wózek golfowy trzeba czyścić po każdej rundzie?

Częstotliwość czyszczenia wózka golfowego zależy od kilku czynników, przede wszystkim warunków atmosferycznych, w jakich ten był używany, a także specyfikacji pola golfowego, po którym się poruszał. To bardzo proste – jeśli wracamy z rozgrywki i nasz wózek golfowy jest w błocie, piasku, śniegu czy mokrej trawie, należy go oczywiście wyczyścić. Najbardziej narażone na zanieczyszczenie siłą rzeczy są koła. Jeżeli zostawimy je nieczyszczone, w końcu zaczną stawiać opór.

Nasuwa się więc pytanie – w jaki sposób czyścić wózek golfowy? Absolutnie nie powinniśmy wykorzystywać do tego myjki wysokociśnieniowej, ponieważ może ona uszkodzić wózek. Najlepiej sprawdzi się łagodny detergent z ciepłą wodą. Jest to oczywiście szybki, doraźny sposób na bieżące zanieczyszczenia, natomiast cyklicznie co kilka miesięcy powinniśmy przeprowadzić gruntowne czyszczenie kół.

układ scalony do serwisu wózka golfowego motocaddy

Konserwacja wózków elektrycznych

Oczywiste jest, że przedmioty, o które dbamy, służą nam dłużej. Wózki golfowe, zwłaszcza te zaawansowane technologicznie, nie są małym wydatkiem, w związku z tym każdy golfista chciałby utrzymać swój wózek w jak najdłuższej sprawności. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przechowywanie wózka golfowego. Wózek bezwzględnie powinniśmy przechowywać w suchym miejscu. Wilgoć bardzo źle działa na pojazdy mechaniczne i pozostawienie naszego wózka do golfa na deszczu, śniegu, mrozie – słowem w złych warunkach atmosferycznych przez dłuższy czas – sprawi, że będzie on dużo bardziej narażony na korozję niż schowany w garażu czy domu. Większość wózków golfowych można błyskawicznie złożyć do kompaktowych rozmiarów, nie jest więc problemem znalezienie dla niego miejsca.

Czy w elektrycznym wózku baterię trzeba ładować po każdej rundzie golfa?

Konserwacja baterii wózka golfowego jest bardzo istotna dla przedłużenia jej żywotności. Podstawową sprawą, jeśli chodzi o baterie w wózkach elektrycznych, jest to, aby ładowarka, której używamy, była kompatybilna z baterią, w przeciwnym razie może ją uszkodzić. Powinniśmy również pamiętać, aby nigdy całkowicie nie rozładowywać baterii wózka elektrycznego, ponieważ to również działa na nią bardzo niekorzystnie. Warto więc po każdej rundzie golfa naładować baterię. Wówczas po pierwsze na polu golfowym możemy zająć się grą bez obaw o stan naładowania naszego wózka i stresu, czy bateria wytrzyma do końca rundy, a po drugie – takie użytkowanie baterii, gdy ładujemy je zaraz po użyciu, przedłuża ich żywotność i prawidłowe funkcjonowanie.

bateria do wózka golfowego mllithium

Dziwne odgłosy w golfowym wózku elektrycznym – skorzystaj z usług autoryzowanego serwisu

Co zrobić w sytuacji, gdy w swoim elektrycznym wózku golfowym słyszysz dziwne odgłosy? Może to oznaczać, że konieczna będzie naprawa wózka do golfa. Wiele osób zapewne ma w takiej sytuacji ochotę sięgnąć po wyszukiwarkę Google, a następnie instruktażowe filmiki na YouTube, jednak jest to spacer po omacku. Dużo lepiej posłużyć się frazą wózek golfowy serwis czy elektryczne wózki golfowe serwis i sprawdzić, kto wykonuje takie usługi w naszej okolicy. Domowe sposoby naprawy wózka golfowego mogą skończyć się tym, że stracimy gwarancję na wózek lub też jeszcze bardziej pogorszymy jego stan. Nasuwa się więc pytanie – gdzie naprawić wózek golfowy? Najbezpieczniej skorzystać z usług autoryzowanego serwisu wózków golfowych. Mamy wówczas pewność, że nasz wózek golfowy jest w profesjonalnych rękach, a my nie tracimy czasu oraz nerwów na bezskuteczne próby doszukania się przyczyn usterki.