Project Description

Golf jest sportem niemal dla każdego. Aktywność ta doskonale sprawdza się w formie rekreacji dla osób, które po prostu chcą się poruszać, pooddychać świeżym powietrzem, jak również zgłębić tajniki tej, co by nie mówić, intrygującej dyscypliny sportowej. Wielu graczy z czasem chciałoby również osiągnąć zadowalające wyniki gry, a nawet zaistnieć w rankingach. W golfie, tak jak w innych sportach, wielu zawodników gra więc właśnie po to, żeby wygrać. Duch rywalizacji podtrzymywany jest przez odbywające się turnieje rankingowe i na ich podstawie prowadzone klasyfikacje najlepszych golfistów. Co sezon przez Polski Związek Golfowy jest prowadzony ranking najlepszych golfistów będący nie lada gratką dla ambitnych graczy.

Każdy gracz zaczyna od treningów, jednak w myśl ponadczasowego powiedzenia „ w miarę jedzenia apetyt rośnie” nie zawsze kończy się to jedynie na rozgrywkach dla relaksu. Stawiając pierwsze kroki w tej dyscyplinie sportowej, zaczynamy od podstaw – od nauki golfa, zrobienia kursu, zdobycia Zielonej Karty, przystąpienia do klubu golfowego i zdobycia karty HCP, ale tak naprawdę podstawą jakichkolwiek działań w tym sporcie jest zaopatrzenie się w odpowiedni dla nas sprzęt golfowy. Zanim żywo zainteresuje nas ranking graczy, musimy mieć czym grać, a sprzęt powinien być odpowiednio dobrany i trzeba temu od samego początku poświęcić należytą uwagę. Będziemy potrzebowali zestawu kijów golfowych – od drivera, przez woody, irony, po kij do puttowania. Odpowiednio dobrane do naszej budowy ciała i predyspozycji kije golfowe są kluczem do sukcesu. Poza kijami będziemy potrzebować oczywiście piłek golfowych, torby golfowej, dla większego komfortu gry być może nawet wózka golfowego, przydatne będą także akcesoria golfowe. Kiedy mamy już to wszystko, możemy ruszać na pole golfowe, walczyć o coraz lepsze umiejętności, a w przyszłości zasilić ranking golfistów w Polsce.

Czym jest ranking PZG? Kto wchodzi w statystykę rankingu graczy golfowych?

Czym jest ranking PZG? Kto wchodzi w statystykę rankingu graczy golfowych?

Ranking Polskiego Związku Golfa (w skrócie PZG) jest oficjalną klasyfikacją zawodników amatorów, którzy mają aktualną kartę handicapową PZG. Ranking PZG jest podzielony na trzy główne kategorie i są to: Ranking Sportowy, Ranking Amatorski oraz Ranking Juniorski.

W statystykę rankingu graczy golfowych wchodzą osoby biorące udział w turniejach rankingowych. Muszą one mieć aktualną kartę HCP. Warunkiem otrzymania karty handicapowej jest przynależność do wybranego przez siebie klubu golfowego. Polski Związek Golfa wydaje taką kartę za pośrednictwem klubów. Jest ona przeznaczona dla graczy mających HCP 54 lub niższy. Karta HCP uprawnia do uczestnictwa w turniejach golfowych, w których wymagane jest posiadanie oficjalnego handicapu, czyli m.in. Turniejach Mistrzowskich PZG, a tym samym wskoczenie w ranking graczy. Ponadto karta HCP umożliwia grę na polach golfowych za granicą. Co istotne, posiadacz karty HCP jest członkiem PZG w danym sezonie, ważność karty upływa bowiem 31 grudnia danego roku kalendarzowego. Nie jest to więc karta, którą każdy otrzymuje na stałe, tak jak np. Zieloną Kartę. Posiadanie Zielonej Karty nie jest równoznaczne z byciem członkiem PZG, w turniejach rankingowych konieczne jest zdobycie karty HCP.

Jakie rodzaje rankingu prowadzi PZG i jakie są zasadnicze różnice pomiędzy nimi

Jakie rodzaje rankingu prowadzi PZG i jakie są zasadnicze różnice pomiędzy nimi

Polski Związek Golfa prowadzi trzy rodzaje rankingu – ranking amatorski, ranking juniorski oraz sportowy ranking golfistów. Ranking Amatorski jest adresowany do wszystkich graczy. Celem tej formuły rankingowej jest popularyzacja współzawodnictwa sportowego. Jest on prowadzony na podstawie wyników stableford netto w siedmiu kategoriach HCP z turniejów liczących powyżej 10 uczestników. W zależności od kategorii HCP pod uwagę brana jest różna liczba wyników mnożona przez odpowiedni współczynnik – szczegółowe tabele oraz informacje o zwycięzcach można znaleźć na stronie Polskiego Związku Golfa. W sezonie pod koniec każdego miesiąca od czerwca do października w każdej kategorii HCP jest przyznawany tytuł Golfisty Miesiąca.

Kolejnym rodzajem rankingu jest Ranking Sportowy. Ma on charakter ciągły, jest bowiem prowadzony przez okres dwóch lat, dokładnie 104 tygodni, i liczony jest w ten sposób, że w pierwszym roku suma wyników danego zawodnika pozostaje niezmienna, w drugim natomiast następuje tzw. starzenie się punktów, czyli zdobyte w poszczególnych turniejach punkty ulegają stopniowemu zmniejszaniu o 2% tygodniowo od całkowitej ich liczby. Ranking ten służy wyłonieniu najlepszych graczy amatorów, adresowany jest do graczy ze sportowymi aspiracjami. Do tego rankingu pod uwagę jest branych osiem najlepszych wyników danego zawodnika z ostatnich 104 tygodni. Z kolei kategorię rankingową oblicza się automatycznie na podstawie 50 najlepszych wyników stableford brutto pomnożonych przez współczynnik trudności pola golfowego oraz współczynnik długości turnieju. Warto wspomnieć, że kategoria rankingowa jest obliczana osobno dla kobiet i dla mężczyzn.

Ranking Juniorów w Polsce, jak nietrudno się domyślić, adresowany jest dla najmłodszych graczy, a konkretnie dla zawodników poniżej 18 roku życia. Ci niepełnoletni golfiści, aby wziąć udział w rankingu, również muszą mieć aktualną licencję Polskiego Związku Golfa, czyli kartę handicapową. Ranking prowadzi się przez czas trwania okresu juniorskiego, który rozpoczyna się wraz z Nowym Rokiem, pierwszego stycznia, a kończy turniejem Audi Junior Tour Master. Ranking Juniorski prowadzony jest zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Indywidualnie jest on prowadzony dla poszczególnych grup wiekowych, natomiast grupowo w ramach rywalizacji sekcji juniorskich. Wyniki z turniejów są raz dziennie przeliczane do rankingu.

Jakie turnieje zaliczają się do turniejów rankingowych?

Jak wygląda kobiecy ranking golfowy w Polsce?

W rankingach golfowych nie brakuje kobiet. Żeńska klasyfikacja prowadzona jest oddzielnie od męskiej, jednak w tych samych kategoriach wiekowych. W rankingu Polskiego Związku Golfa w przedziale wiekowym 19–25 lat w klasyfikacji żeńskiej na czele stoi Dorota Zalewska, a tuż za nią Maria Żrodowska oraz Matylda Kuna. Kolejna grupa golfistek to przedział nazwany mid-amatorki i na szczycie tej klasyfikacji znajdziemy obecnie Elżbietę Wolschendorf-Łazowską, Beatę Skórę-Traczewską oraz Erwinę Kolasińską. Następnie grupa seniorek i najlepsze spośród nich – Ewa Geritz, Sławomira Konieczna oraz Rhea Wiatr. Potem mamy master seniorki i w tym przedziale na szczycie Anna Rydzkowska, Brygida Morańska oraz Anette Jaklund. I na koniec juniorki – Zofia Rzeźnik, Kaja Leleń oraz Amelia Rudiak.

Ranking golfistów – najlepsi polscy gracze golfowi.

Obecnie najlepszym polskim zawodowym golfistą jest Adrian Meronk, który awansował na najwyższe w karierze miejsce w światowym rankingu golfistów. Jak natomiast wygląda klasyfikacja golfistów w naszym rodzimym rankingu?

Najlepsi golfiści w Polsce ujęci są w aktualizowanych rankingach PZG. W Rankingu Sportowym PZG w kategorii mężczyzn w wieku 19–25 lat czołowe miejsca zajmują: Andrzej Wierzba Jr., Marcin Bogusz oraz Jakub Matuszek. W kategorii mid-amatorzy: Ireneusz Sęk, Jerzy Dudek oraz Mariusz Konieczny. W czołówce kategorii seniorów znajdziemy następujących graczy: Bogdan Bigus, Lech Sokołowski oraz Anthony Kerr. Z kolei top master senior kształtuje się następująco: Errol Mills, Henryk Konopka oraz Andrzej Bagiński. Warto wspomnieć również o uzdolnionych juniorach – w rankingu Juniorów na szczycie klasyfikacji znajdziemy następujących zawodników: Tristan Kolasiński, Mikołaj Pula oraz Mateusz Zygadło. Jak widać, również w naszym kraju nie brakuje uzdolnionych golfistów, którzy świetnie radzą sobie w turniejach.

Z pewnością tytułem, o jakim marzy każdy ambitny golfista, jest Mistrz Golfa. PZG organizuje całą masę mistrzostw i są to: Mistrzostwa Polski Match Play, Mistrzostwa Polski Match Play Juniorów, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Mężczyzn, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Kobiet, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Seniorów, Klubowe Mistrzostwa Polski Seniorów, Klubowe Mistrzostwa Polski Kobiet, Klubowe Mistrzostwa Polski Mężczyzn oraz Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, czyli Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych. Jest więc o co walczyć!

Jakie turnieje zaliczają się do turniejów rankingowych?

Zagłębiając się w temat turniejowy, nie sposób nie wspomnieć o światowej czołówce, jeśli chodzi o Toury oraz zdobyciu tak zwanego Wielkiego Szlema. Otóż Wielki Szlem w golfie oznacza cztery wielkie światowe turnieje, którymi są: The Masters Tournament, U.S. Open Championship, The Open Championship, a także U.S. PGA Championship. Są to swoiste kolosy turniejowe i uplasowanie się na ich szczycie oznacza ogromny prestiż, jest bowiem potwierdzeniem niesamowitych umiejętności, woli walki oraz talentu w tej dyscyplinie sportowej. Zdobycie klasycznego Wielkiego Szlema, czyli zwycięstwo w tych czterech turniejach nie udało się dotąd żadnemu zawodnikowi, najbliżej był legendarny golfista Tiger Woods. Woods wywalczył wszystkie te tytuły mistrzowskie, jednak dokonał tego na przestrzeni dwóch lat, zaliczając tym samym tzw. szlema karierowego.

Jakie turnieje zaliczają się do turniejów rankingowych w Polsce? Zgodnie z Regulaminem Pucharu Polski w Golfie zawody rankingowe są to turnieje lub cykle turniejów golfowych rozgrywane na terytorium Polski i spełniające szereg kryteriów. Do rankingu PZG zalicza się turnieje, które są rozgrywane w formacie stroke play brutto (nie może być w nich stosowany mulligan i inne zasady gry zniekształcające wynik). Ponadto turnieje te muszą się odbywać zgodnie z Regułami Gry w Golfa zatwierdzonymi przez R&A Rules Ltd., a także pod nadzorem sędziego z aktualną licencją PZG, na 9-dołkowym lub 18-dołkowym polu golfowym oraz w odpowiednim terminie, tj. od pierwszego kwietnia do pierwszego dnia turniejowego PZG Masters. Są to bezwzględne wymogi, które turniej golfowy musi spełnić, aby mógł zostać uznany turniejem rankingowym. Zarząd Polskiego Związku Golfa zgodnie z Regulaminem Pucharu Polski w Golfie ustala listę zawodów rankingowych obowiązującą w danym sezonie wraz z podporządkowanymi kategoriami punktowymi i lista ta jest publikowana na oficjalnej stronie PZG.

Jakie są zasadnicze różnice pomiędzy klasyfikacją damską a męską?

Jakie są zasadnicze różnice pomiędzy klasyfikacją damską a męską?

Ranking golfowy w Polsce skupia zarówno najlepszych golfistów, jak i wyśmienite golfistki. Kategorie rankingowe są identyczne zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, jednak oblicza się je osobno dla każdej z tych grup. Ranking Sportowy dla kobiet oraz ranking sportowy dla mężczyzn są prowadzone w następujących kategoriach wiekowych: 19–25, mid–amator, senior, master senior.

Kategorie punktowe poszczególnym golfistom nadawane są na podstawie ich poziomu sportowego oraz liczby uczestniczących zawodników, w oparciu o dane wynikowe z poprzedniego sezonu. Mówi o tym paragraf 3 Regulaminu Rankingu Pucharu Polski w Golfie, w którym zawarte są szczegółowe wytyczne dotyczące męskiej klasyfikacji. Turniejom Mistrzowskim PZG, a także zawodom juniorskim i kobiecym kategorię rankingową przyznaje zarząd PZG z pominięciem zasad zawartych we wspomnianym paragrafie 3.

W golfie kluczem do sukcesu w dużej mierze jest odpowiednio dobrany sprzęt golfowy i nie sposób przy doborze odpowiednich dla siebie kijów golfowych nie uwzględnić różnic w budowie ciała i predyspozycjach mężczyzn i kobiet. Stąd całe komplety kijów golfowych dedykowane kobietom. Tak samo, jeśli chodzi o juniorów – najmłodsi golfiści również powinni grać kijami przystosowanymi do swojego wieku, wzrostu, siły uderzenia itp. Jak znaleźć najlepsze kije golfowe? W tej kwestii również warto oprzeć się na rankingach, tym razem tych dotyczących nie zawodników, a sprzętu golfowego. Przykładem takich rankingów są Hot Listy Bogigolf, np. Hot Lista Bogigolf dotycząca ironów, w której znajdziemy opinie o najlepszych kijach golfowych w tej kategorii. Jeśli nie jesteśmy pewni zakupu, warto poczytać o testach kijów golfowych czołowych marek. Świetnym wydarzeniem jest Demo Day Bogigolf będący największym tego typu wydarzeniem w Polsce. Znajdziemy tam ogromną ilość sprzętu golfowego do testowania oraz profesjonalne sesje fittingowe.