Project Description

Jak wybrać odpowiednie dla siebie buty golfowe?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta. Pod uwagę należy wziąć markę, rozmiar, kolorystykę i funkcjonalność. Czy jest coś, na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Tak i co sezon możliwości wyboru jest coraz więcej, gdyż nad tym, aby udoskonalić buty do golfa pracują całe sztaby ludzi.

Jak wybrać buty do golfa

Czy buty do gry w golfa są niewygodne,  czyli co buty do gry mają wspólnego z zegarmistrzowską precyzją?

Czy zdarzyło ci się kiedyś pośliznąć na mokrej trawie? Czy wiesz, że precyzyjnie wymierzone uderzenie, ale ostatecznie obarczone błędem 1 stopnia na odległości 10 metrów spowoduje odchylenie od założonej trajektorii o 17 centymetrów? Jest to więcej niż średnica dołka! Aby poprawić przyczepność zawodnika do greenu buty do golfa wyposażono w kolce zwane spike’ami. Czy jest to rozwiązanie doskonałe? Metalowe kolce sporo ważą. Wbijają się w powierzchnię, na której stoi zawodnik. Dlatego wywołują solidne zniszczenia na greenie a już lepiej nie myśleć co by spowodowało wejście w nich do pomieszczeń klubowych. Zastąpiono je zatem podeszwą buta o wzorze, który zapobiega poślizgowi do przodu lub tyłu podczas chodzenia oraz bocznemu przy uderzeniu. Buty do golfa przypominają z wyglądu obuwie sportowe, ale różnią je szczegóły wpływające na funkcjonalność.

buty do golfa Mizuno

Spike w butach golfowych – czym są i dlaczego wciąż tak wielu golfistów wybiera modele ze spike’ami?

Na polu golfowym obowiązują określone zasady związane z ubiorem i etykietą dobrego golfisty. Niewątpliwie do naczelnych zasad, szczególnie przestrzeganych przez golfistów ceniących tradycyjny wygląd, należą odpowiednio dobrane buty golfowe. Tradycyjne buty do gry w golfa mają na podeszwie spike golfowe, zwane potocznie kolcami. Istnieją różne systemy montowania spike’ów, najpopularniejsze  z nich to TRI-LOCK, Q-LOCK, PINS i SMALL THREAD. Warto zapoznać się z każdym z systemów i sprawdzić jakie mamy w własnych butach, aby potem swobodnie dokupić odpowiedni dla siebie model.

spike golfowe
footjoy buty golfowe

Buty do golfa z BOA czy tradycyjne sznurowane – jakie będą lepsze?

Cóż z tego, że buty do golfa będą tkwiły w greenie niczym przyklejone, skoro stopa w nich będzie się poruszała? Ruch przy swingu jest na tyle obszerny i energiczny, że sznurowanie rozluźnia się lub rozwiązuje w trakcie jego wykonywania. Dlatego opracowano alternatywne rozwiązania. Jednym z najbardziej przemyślnych jest BOA, które wykorzystywane jest w takich modelach jak:

Składa się ono z linek dociąganych przy użyciu pokrętła. Ułożenie i napięcie sznureczków są tak dobrane, aby zarówno w spoczynku jak i podczas ruchu stopa była perfekcyjnie trzymana. Czy buty sznurowane nie nadają się do golfa? Nadają, gdyż np. wokół śródstopia mają dodatkową warstwę stabilizującą. Dlatego ze względu na specyfikę ruchu buty golfowe nie mogą zostać zastąpione obuwiem do żadnej innej dyscypliny.

Footjoy Pro Sl Boa white grey buty do golfa

Buty golfowe Adidas: Połączenie osiągów i stylu

Adidas, światowy lider w dziedzinie odzieży i obuwia sportowego, stale przesuwa granice innowacji również w dziedzinie butów golfowych. Koncentrując się na zapewnieniu idealnego połączenia osiągów, stylu i komfortu, buty golfowe Adidas stały się niezbędnym wyborem dla golfistów na wszystkich poziomach umiejętności. Zaangażowanie firmy we wdrażanie najnowocześniejszych technologii jest widoczne w każdej parze butów golfowych, które tworzą.

Zaawansowane technologie dla najlepszych osiągów w butach golfowych adidas

Jedną z takich technologii jest system amortyzacji BOOST™. Opracowany przez Adidas, BOOST™ to przełomowy materiał, który zapewnia wyjątkowy transfer energii podczas swingu w połączeniu z komfortem użytkowania. Ten innowacyjny system amortyzacji został zaprojektowany tak, aby pochłaniać uderzenia i zapewniać responsywne wsparcie, dzięki czemu golfiści mogą skupić się na grze bez zmęczenia stóp. Dodatkowo firma opracowała system Torsion, który zwiększa stabilność śródstopia i poprawia ogólną elastyczność buta, co pozwala cieszyć się stabilną stopą i optymalnym wsparciem podczas całego zaawansowanego ruchu jakim jest swing golfowy.

Niezrównana przyczepność dla pewnego swingu golfowego w butach Adidas

Przyczepność ma kluczowe znaczenie dla golfistów, którzy potrzebują stabilności, aby pewnie wykonywać swing. Adidas zainwestował w rozwój najnowocześniejszych technologii podeszwy zewnętrznej, które zapewniają wyjątkową trakcję na każdej powierzchni. Opatentowana przez firmę technologia Puremotion obejmuje strategicznie rozmieszczone wypustki trakcyjne, które zapewniają doskonałą przyczepność. Technologia ta pozwala na naturalny ruch stopy i elastyczność, zapewniając najwyższą wygodę podczas chodzenia.

Oprócz Puremotion, Adidas nawiązał współpracę z Continental™, wiodącym producentem opon. I nie jest to przypadek, ponieważ potentat przemysłu tworzyw sztucznych pomógł w opracowaniu podeszwy z TPU (termoplastyczny poliuretan) wykonanej z dodatkiem mieszanki gumowej Continental™. Ta współpraca zaowocowała bardzo trwałą podeszwą, która jednocześnie zapewnia bardzo dobrą przyczepność, szczególnie w mokrych warunkach, oraz wygodę.

Podsumowując, buty golfowe Adidas zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach golfistów, wykorzystując najnowocześniejsze technologie i zaawansowane materiały, które zwiększają osiągi, komfort i styl. Dzięki innowacjom, takim jak system amortyzacji BOOST ™ czy TPU Adidas nadal wyznacza standardy obuwia golfowego, pomagając golfistom wznieść ich grę na nowy poziom.

Jaki rozmiar powinny mieć buty do golfa?

Dobre trzymanie nogi nie może przesłonić tego co najważniejsze – wygody gracza. Wybierając obuwie dla siebie warto zwrócić uwagę na takie, które dobrze trzyma nogę na wysokości pięty i śródstopia, zaś w kierunku palców rozszerza się. Nie przypomina ono butów Myszki Miki, gdyż wymodelowany jest jedynie system wewnętrznych wkładek. Z zewnątrz buty nie różnią się od innych sportowych modeli. Jeśli chodzi o rozmiar, buty do golfa powinny być dobrane do długości stóp ubranych w te skarpetki, które zawodnik zakładać będzie idąc na pole. Orientacyjna długość buta powinna być o około 0,5 cm większa od długości stopy. Dla młodzieży, która szybko rośnie można przyjąć zapas do 1 cm. Jeżeli planujesz grę od wczesnej wiosny do później jesieni warto zainwestować w dwie pary butów: dobrze wentylowane buty do golfa na gorące dni i z przyjemnym ociepleniem na chłodne. Coraz więcej modeli ma wkładkę adaptacyjną. Dopasowuje się ona do kształtu stopy. Stopniowo obuwie robi się coraz wygodniejsze i po chwili od założenia okazuje się, że pasuje niczym robione na miarę.

Jak buty do golfa mają oznaczane rozmiary?

Buty golfowe wytwarzane są na całym świecie. W rezultacie spotykane są więc systemy numeracji: brytyjski, amerykański, japoński, koreański i UE. Zwykle podawany jest rozmiar w kilku systemach. Najbardziej jednoznaczne jest określenie długości buta w centymetrach. Zależności te dotyczą zarówno butów golfowych męskich, jaki i butów do golfa damskich.

Kupując obuwie znanej marki mamy pewność, że niezależnie od lokalizacji fabryki, będzie ono miało jednolity system numeracji.

Dlaczego buty do golfa powinny być wodoodporne?

Rozgrywka może rozpocząć się, gdy na trawie jest jeszcze rosa. Deszcz nie jest powodem do jego przerwania. Buty do golfa muszą chronić stopy zawodnika przed przemoczeniem. Rozgrywka rozpoczęta rankiem będzie trwać, gdy zrobi się gorąco. W takich warunkach obuwie musi również zapewnić komfort, ale pozwalając na odprowadzanie pary wodnej od stopy. Dlatego dobre buty do golfa powinny przepuszczać wilgoć na zewnątrz a stanowić dla niej zaporę w przeciwnym kierunku.

Czy buty do golfa mogą zwiększać energię chodu i swingu?

Mogą one mieć przeniesione rozwiązania sprawdzone w butach do biegania. Do takich należy technologia Adidas Boost. Mają one podeszwy wykonane z materiału termoplastycznego, który oddaje energię, gdy stopa ma kontakt z podłożem. Zawodnik odczuwa wygodę noszenia i dodatkowe wybicie pochodzące od podeszwy. Buty do golfa z amortyzacją polecane są dla osób mających problemy z kręgosłupem lub stawami nóg. Płynność i miękkość ruchu sprawią, że kilkugodzinny pobyt na polu nie będzie powodował takich dolegliwości jak w butach bez amortyzacji.

Czy buty do golfa zwracają uwagę swym wyglądem?

Z dotychczasowego opisu można odnieść wrażenie, że najnowsze buty do golfa są czymś niezwykłym. W połowie jest to prawdą, albowiem nadzwyczajne mają właściwości i komfort użytkowania, zaś z wyglądu przypominają buty sportowe używane na co dzień. Można bez problemów założyć je w domu, pojechać autem na pole golfowe robiąc po drodze zakupy na stacji benzynowej. Nikt nie zwróci uwagi na tak ubraną osobę. Mało tego, mają one np. podeszwę z gumy, która nie pozostawia śladów. Ponieważ buty golfowe mają wiele wzorów, warto wybrać harmonizujące z kolorystyką i stylem ubioru, noszonym przez nas na co dzień.

Adidas, Mizuno, Sketchers, Callaway –  jakie markowe buty do golfa są najlepsze?

Rozważanie przypomina dysputy zwolenników telefonów z systemami: Android oraz iOS. Oba pozwalają na komunikację zaś wybór jednego z rozwiązań jest zależny od osobistych preferencji. Najistotniejszy jest fakt, że są to bardzo duże firmy, które swoją pozycję zawdzięczają innowacyjności oraz w swoich corocznych budżetach mają środki przeznaczone na badania. Inwestycja w buty znanej marki zwiększa prawdopodobieństwo, że w kolejnym sezonie również będziemy używać obuwia, które ma najnowsze rozwiązania.  To, w jakich butach konkretnej osobie będzie wygodniej zależy od budowy stopy. Aby wybór był optymalny i przynoszący radość trzeba buty do golfa przymierzyć, chwilę mieć na stopach, przejść w nich kilka metrów.

skechers go golf max buty do golfa

Jakie buty do golfa są najwygodniejsze?

Producenci stosują różne rozwiązania. Może to być wykonanie wnętrza buta z jednego kawałka materiału, aby uniknąć szwów. Innym kierunkiem jest skonstruowanie buta w ten sposób, że gracz wkłada stopę do „komina” otulającego i chroniącego ją ze wszystkich stron. Jedno i drugie rozwiązanie jest odpowiedzią na potrzebę. To, które odpowiada konkretnej osobie jest zależne od takich niuansów jak rozstaw palców stopy, przebyte urazy. Jedyną, prawdziwą odpowiedź na pytanie „Jakie buty do golfa są najwygodniejsze?” można uzyskać przymierzając kilka modeli. Nieocenioną pomocą może okazać się sprzedawca, który jest zorientowany na jakie odczucia noszącego wpływają określone rozwiązania technologiczne. Z butami jest podobnie jak z okularami. Dobrać je można do konkretnej osoby, aby podnieść jej naturalne możliwości.

footjoy buty do golfa

Jak wybrać najlżejsze buty do golfa?

Materiały naturalne (metal na kolce, skóra na wierzch buta) mają to do siebie, że są stosunkowo ciężkie. Buty wykonane z tworzyw sztucznych odznaczają się dużo mniejszą wagą. Wiele z nich jest piankowych np. bardzo wygodna, amortyzująca wstrząsy podeszwa z pianki EVA. Również wierzchnia część nowoczesnego buta wykonana jest z tworzyw i membran, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Znikoma waga nowoczesnych butów jest doceniana zwłaszcza przez osoby, które grają bardzo dużo i bardzo często.

Nie ma butów uniwersalnych. Każde pomogą w czymś innym: płytka z włókna węglowego da większą sprężystość swingu, bardzo elastyczna podeszwa wywoła uczucie niesamowitej miękkości podczas chodzenia itd. Wybierz takie buty do golfa, które pomogą odpowiedzieć na Twoje potrzeby. Właśnie te będą dla Ciebie najlepsze. W wyborze pomoże ci personel sklepu, który doskonale wie, jakie korzyści może dać noszenie konkretnego modelu obuwia.