Project Description

jak wybrąc wózek golfowy

Wielu golfistów staje w pewnym momencie przed niełatwym zadaniem – wyborem wózka golfowego. Niezależnie od tego, czy jest się amatorem i jest to pierwszy taki zakup, czy ma się już spore doświadczenie oraz co najmniej kilka przetestowanych modeli, zawsze jest to spory znak zapytania. Dlaczego? Ponieważ opcji jest niezwykle wiele, a producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to nowszych rozwiązań technicznych, systemów, jak i designu. Jak zatem wybrać wózek golfowy, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby? Podpowiadamy!

Spis treści:

Jaki wózek golfowy jest lepszy – do ciągnięcia czy pchania?

Dla wielu osób oczywistym wręcz wyborem są wózki sterowane manualnie. Jak łatwo wnioskować, do ich prowadzenia używa się siły własnych mięśni. Brzmi to niemal jak „dodatkowy trening” – spokojnie, twórcy dbają o to, by ów wysiłek nie był szczególnie duży, a wózek faktycznie stał się ułatwieniem. Pytanie tylko, czy ma być to model do pchania, czy ciągnięcia?

Cóż, zwykle jest to wybór przede wszystkim podyktowany indywidualnymi preferencjami, choć faktycznie – owe modele mogą się nieco pomiędzy sobą różnić (i nie chodzi tylko o to, czy trzyma się je przed, czy za sobą). Na co zatem warto zwrócić w tym kontekście szczególną uwagę i jaki wybrać wózek golfowy z kategorii manualnych?

jaki wózek golfowy będzie lepszy? przekonaj się sam
  • Liczba kół – dwa, trzy, a może cztery?

Kluczową różnicą poszczególnych modeli są koła – modele przeznaczone do ciągnięcia mają je dwa, zaś do konstrukcji wózków pchanych dołącza się jeszcze jedno dodatkowe. Co ważne, istotnie zwiększa to komfort pchania, stąd też niektórzy producenci decydują się nawet na tworzenie czterokołowców, choć wciąż spotyka się je stosunkowo rzadko. 

Skąd te różnice w liczbie kół? Jeżeli nie jest to dla kogoś do końca zrozumiałe, warto zastanowić się nad… wózkami dla dzieci! Trój- i czterokołowe – owszem – ale dwukołowych raczej się nie spotyka. Jeżeli wózek jest konkretnie obciążony, pchanie go w takim ustawieniu nie byłoby łatwe. Co więcej, pchanie konstrukcji na dwóch kółkach nie gwarantuje niemal żadnej stabilności, a – co za tym idzie – także bezpieczeństwa. W przypadku wózków do ciągnięcia jest inaczej. Tutaj dwa koła w zupełności wystarczą, a dodatkowe mogłyby wręcz stać się utrudnieniem.

Generalnie obie opcje – rzecz jasna – mają podobne zadanie i przystosowane są do unoszenia określonych ciężarów. Zwykle jednak golfiści i golfistki wybierają modele trójkołowe. Są one zdecydowanie najpopularniejsze, za czym stoją przede wszystkim większa łatwość w manewrowaniu oraz mocniejsza konstrukcja. Są też nieco mniej obciążające dla mięśni niż modele wymagające ciągnięcia. Wśród zalet tych ostatnich należy jednak wymienić niższą zwykle wagę oraz łatwość składania. Często są to modele niezwykle kompaktowe, które po złożeniu zajmują wyjątkowo mało miejsca i bez żadnego problemu zmieszczą się w absolutnie każdym samochodzie. Wózki do ciągnięcia są też zazwyczaj tańsze, co dla niektórych jest kluczowym argumentem. 

  •    Gdzie grasz najczęściej?

Istotną kwestią, której zdecydowanie warto przyjrzeć się właśnie w tym kontekście, jest też ukształtowanie terenu gry. Jeżeli pole, z którego najczęściej się korzysta, jest zróżnicowane pod względem wysokości, dość rozległe i trzeba poruszać się po różnych podłożach, nieco lepszym wyborem mogą być wózki do pchania. Kluczowa jest przy tym wspomniana wcześniej większa wytrzymałość ich konstrukcji. Co więcej, często tego typu modele mają też większe koła, a te – co do zasady – lepiej radzą sobie z wybojami, piachem, żwirem itp.

  •    Elektryk? Bez trzeciego koła ani rusz

Co również warto zauważyć, modele dwukołowe nie są dostępne w wersji elektrycznej. Owszem, można pokusić się o hybrydy, lecz żeby taki wózek zmienić w elektryka, najpierw i tak dwukołowca modyfikuje się w model z trzema kołami – dopiero wtedy możliwe jest przejście na kierowanie przy pomocy systemu elektrycznego.

Jaki zatem wózek golfowy będzie najlepszy w odniesieniu do opisywanego tu parametru? Cóż, jak łatwo wnioskować po powyższym opisie, nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Na pewno warto początkowo przetestować obie opcje i sprawdzić, co w Twoim konkretnym przypadku okaże się najwygodniejsze.

wózki elektryczne to jedne z najwygodniejszych gadżetów w golfie

Jaki wózek jest najlepszy do personal use?

Idąc zatem tropem pytania o to, co jest najbardziej komfortowe właśnie dla Ciebie, można płynnie przejść do określenia personal use, które często pojawia się w kontekście doboru różnego rodzaju sprzętów sportowych (choć nie tylko). W dość dosłownym tłumaczeniu jest to wózek „na użytek własny”. 

Model wybierany właśnie pod tym kątem, powinien w pełni uwzględniać szerokie spojrzenie na konkretną osobę – jej preferencje, upodobania, poziom zaawansowania, częstość grania w golfa, miejsce owej gry itd. Jest to tym istotniejsze, że zakup wózka to zwykle – zaraz po kijach – największa golfowa inwestycja. Warto zatem podejść do niej świadomie, a jeśli jest taka możliwość, skorzystać ze wsparcia ekspertów. W BogiGolf chętnie dzielimy się swoją wiedzą i z ogromną przyjemnością pomożemy Ci dobrać najodpowiedniejszą wersję wózka do golfa

Jeżeli jednak chcesz zrobić to samodzielnie, na pewno warto bliżej przyjrzeć się następującym aspektom:

  • pole golfowe, na którym grasz – jaka jest jego wielkość, rodzaj terenu, podłoże itd.;
  • rozmiar i waga wózka – jeśli ma być to model prowadzony ręcznie, im będzie lżejszy, tym lepiej. Trzeba bowiem pamiętać, że poza samą masą urządzenia, dojdzie jeszcze cała wypełniona ekwipunkiem torba;
  • dodatkowe możliwości – czy jest składany, czy można dany wózek wysłać bez konieczności jego prowadzenia (co dotyczy modeli elektrycznych), czy można regulować koła itd. 

Co ważne, w przypadku wózków elektrycznych, koniecznie należy przyjrzeć się także takim parametrom, jak np. rodzaj akumulatora i ładowarki (czy są dołączone do zestawu), sposób sterowania, moc silnika itp. Proces wybierania tego typu wózka golfowego zwykle jest nieco trudniejszy, bardziej czasochłonny i wymagający większej wiedzy – w nim także oferujemy swoje wsparcie.

najlepszy wózek do personal use to taki który zgrywa się z twoim stylem gry w golfa

Jak dużo wydać na wózek?

Pytania o budżet zwykle budzą największe emocje. Tym bardziej, że zakup wózka golfowego zazwyczaj kojarzy się z ogromnym wydatkiem. Czy słusznie? Nie zawsze! Owszem, określenia „mało” i „dużo” są bardzo różnie skalibrowane – dla każdego mogą oznaczać coś zupełnie innego. Biorąc jednak pod uwagę kategorię wózków do golfa, koszt około 200 zł nie wydaje się wielki, a za taką kwotę można już dostać podstawowe modele juniorskie (choć dorośli gracze jak najbardziej także mogą z nich korzystać). 

Generalnie uznaje się jednak, że ceny wózków dobrej jakości rozpoczynają się od około 1000-1500 zł. Co najmniej taką kwotę warto zarezerwować w budżecie, jeśli planuje się zakup sprzętu, który spełnia podstawowe funkcje na odpowiednim poziomie, a do tego cechuje się dużą żywotnością i posłuży co najmniej przez kilka lat. Takie właśnie wózki znalazły się w naszym rankingu – sprawdź, który oceniliśmy najlepiej [KLIK].

Co ważne, wspomniane kwoty nie dotyczą wózków elektrycznych. Zakup tego typu modeli zwykle wiąże się z wydatkiem co najmniej na poziomie 4000-4500 zł. To koszt podstawowych opcji, które – jak może się niektórym wydawać – wcale nie oznaczają „gorszych”. Wręcz przeciwnie – nasi Klienci bardzo dobrze je oceniają. Jeśli zaś chodzi o modele elektryczne ze średniej półki, za nie zwykle trzeba zapłacić około 10 000 zł więcej, a za najdroższe nawet kilkadziesiąt tysięcy. Jeżeli masz na to budżet – śmiało! Na pewno będzie to zakup na miarę kolejnego auta. Są to wręcz kosmiczne technologie, o niezwykle stylowym designie i wyjątkowych właściwościach technicznych. 

Jaki jest najlepszy czas w roku na kupowanie wózka golfowego?

Zwykle wskazuje się, że najlepsze momenty na kupowanie wózka golfowego to późna zima i wczesna wiosna. Dlaczego? W tym czasie zwykle producenci ogłaszają swoje nowości na dany rok. Dla osób, które czekają na nowinki i zależy im na podążaniu za nimi – cóż, szybciej się nie da! Pierwsze modele nowych kolekcji zwykle trafiają do sprzedaży wspomnianą wiosną. 

A czy jest to równie dobry moment dla tych miłośników i miłośniczek golfa, którzy planują zakup wózków z wcześniejszych kolekcji lub nawet z drugiej ręki? Tak, ponieważ pojawienie się nowych propozycji często wiąże się z przecenami poprzednich. Prywatni użytkownicy chcą zaś zrobić miejsce na nowy sprzęt i w tym też czasie zwykle wyprzedają to, z czego nie planują już korzystać. W tym przypadku jest to zwykle nieco wcześniejszy okres, przypadający raczej na zimowe miesiące. Co więcej, zimą nieraz można trafić też na świąteczne i noworoczne promocje – warto takich szukać lub… poprosić o wózek bądź kartę podarunkową do BogiGolf w liście do Św. Mikołaja!

koniec sezonu to najlepszy czas na zakup wózka golfowego

Jak kupować wózek golfowy online?

Dla wielu osób zakupy online wciąż kojarzą się gorzej od tych dokonywanych w sklepach stacjonarnych. Tak naprawdę trudno to jednak porównywać, ponieważ są to zupełnie inne opcje, ale na pewno obie mają swoje zalety. O ile podczas zakupów w sieci nie da dotknąć czy wypróbować wybranej rzeczy, o tyle łatwiej jest np. porównać jej parametry z innymi propozycjami. Zakupy online to zwykle też ogromny wybór i to w zasadzie marek z całego świata. By jednak mieć pewność, że są to sprzęty wysokiej jakości, warto korzystać ze sklepów online, które mają już swoją renomę i są polecane przez klientów. Najlepiej sprawdzać to w różnego rodzaju rankingach – im więcej pozytywnych ocen, tym lepiej. 

Co więcej, profesjonalne sklepy internetowe zawsze służą też wsparciem i można się z nimi skontaktować za pomocą różnych kanałów – podane są telefony, maile, social media itd. Jasno opisane są też reguły ewentualnych zwrotów czy wymian oraz wszelkie inne punkty regulaminu. Dopuszcza się także różne formy płatności, a klient na bieżąco jest informowany o statusie wysyłki.

Warto też podkreślić, że sprawdzone sklepy online często mają swoje placówki w formie stacjonarnej. Tak jest np. w przypadku BogiGolf – wszystkich Klientów internetowych zawsze chętnie zapraszamy m.in. do Siemianowic Śląskich, w których znajduje się nie tylko jeden z naszych sklepów, lecz także Fitting Center. Pomoc w wyborze najlepszego sprzętu niosą tam prawdziwi eksperci, a wypróbowanie wybranych modeli na żywo zawsze daje szerszą perspektywę.

odwiedź sklep stacjonarny aby upewnić się o jakości wózka golfowego

Jakich wózków golfowych najlepiej unikać?

Skoro wiadomo już, jak wybrać wózek golfowy wysokiej jakości, warto też zyskać świadomość, czego zwykle poleca się unikać. Na pewno są to propozycje nieznanych marek. Czołowe firmy, jak np. Clicgear czy MotoCaddy, dają ogromny wybór modeli w różnych przedziałach cenowych. Naprawdę nie trzeba wyszukiwać zupełnie nieznanych nazw, by znaleźć model w rozsądnej cenie (jeśli to właśnie ona jest tu kluczem wyboru).

Co więcej, warto przed zakupem sprawdzić, czy w razie ewentualnej awarii, dostępne są części zamienne do danego wózka. Nie jest to bowiem takie oczywiste, zwłaszcza przy mniej popularnych markach. Jeśli zaś chodzi o modele używane, poleca się postępować podobnie jak przy zakupie auta z drugiej ręki. Po pierwsze, wszelkie opisywane przez dotychczasowego właściciela usterki czy ewentualne wypadki powinny wzbudzić podwójne wątpliwości. Po drugie, warto przed zakupem oddać taki wózek do profesjonalnego serwisu, w celu dokładnej oceny. Szkoda bowiem płacić za coś, co ma pomóc i zwiększyć komfort funkcjonowania na polu golfowym, a finalnie stanie się dodatkowym problemem. 

Podsumowując – jak zatem wybrać najlepszy wózek golfowy? Przede wszystkim… mądrze! Po zastanowieniu się, czego przyszły użytkownik lub użytkowniczka potrzebują – jakie są jego lub jej preferencje, upodobania, możliwości. Po dokładnej analizie dostępnych opcji i dopasowaniu ich do planowanego budżetu, a jeśli jest taka możliwość – także po wypróbowaniu najbardziej interesujących modeli. Co więcej, warto nie bać się prosić o wsparcie i jeśli nie jest się czegokolwiek pewnym, napisać, zadzwonić lub przyjść do profesjonalistów – mamy świadomość, że wózek do golfa to dla większości zawodników i zawodniczek spora inwestycja. Nie ma co ryzykować, że w jakikolwiek sposób nie będzie udana!