Piłki golfowe tanie vs. drogie – czy poziom zaawansowania gracza wskazuje na typ piłki jaki powinien wybrać?
Piłka golfowa to kluczowy element wyposażenia każdego golfisty, bez którego, niezależnie od poziomu gry, nie jesteśmy w stanie rozegrać żadnej rundy. Dlatego doborowi odpowiedniej piłeczki należy poświęcić trochę czasu. Na rynku dostępnych są setki jeśli nie tysiące modeli różnych marek – prezentujące rozmaite właściwości dla naszych uderzeń, ale także oferowane w różnych cenach. Każdy golfista z łatwością znajdzie piłki do golfa w segmencie tańszych jak i droższych. Obiegowa opinia jest taka, że im lepiej gramy – tym droższe piłki powinniśmy kupować. Czy jednak jest to uzasadnione podejście, czy może bardziej działa tutaj podświadomy syndrom ‘nagrody’ (im lepszy mam HCP – tym droższą piłkę w nagrodę sobie kupię 🙂 – na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Krótki spis treści – czyli co znajdziecie w artykule:
1. Czy piłki wpływają na jakość gry? Kilka słów o tym jak ważne są przy grze w golfa.
2. Czym różnią się tanie piłki do golfa od piłek drogich?
3. Jaka jest konstrukcja taniej a jaka drogiej piłki do golfa?
4. Jakie są różnice w jakości materiałów i produkcji tanich i drogich piłek golfowych?
5. Piłka tania czy droga dla osób z wysokim HCP?
6. Czy zaawansowani gracze z niskim HCP mogą grać tanimi piłkami do golfa?
7. Jakie są najlepsze tanie piłki golfowe?
8. Jaka piłka golfowa jest najbardziej warta swojej ceny?
Czy piłki wpływają na jakość gry? Kilka słów o tym jak ważne są przy grze w golfa.
Każda piłka golfowa dostępna na rynku może zostać przez nas przeanalizowana pod kątem kilku czynników, które bezpośrednio wpływają na naszą grę, osiągi oraz postępy treningowe.
Co w piłce golfowej powinno być dla nas najważniejsze? Najpopularniejsze parametry piłki golfowej to na przykład liczba zastosowanych warstw, cechy konstrukcyjne odpowiadające za wysokość i prędkość początkową lotu piłki (a więc i odległości), a także spin czyli rotację wsteczną, która przy różnych typach uderzeń jest bardziej lub mniej pożądana. W praktyce możemy stwierdzić, że każdy powyższy parametr wpływa w dużym stopniu na jakość naszej gry. Jak więc widać wybór piłki golfowej wcale nie musi odbywać się pomiędzy piłkami tanimi a piłkami drogimi – proces decyzyjny jest znacznie bardziej rozbudowany, choć oczywiście nasz budżet też stanowi jeden z czynników decyzyjnych 🙂
Jak więc dobrać piłkę odpowiadającą najlepiej naszym umiejętnościom? W idealnym scenariuszu dobraliśmy taką piłkę na zasadzie prób i błędów. Dla osób chcących dobrać piłkę możliwie jak najlepiej bez potrzeby długiego testowania stworzyliśmy intuicyjną, 5-stopniową skalę, która dopasowuje konkretny model piłki do stopnia doświadczenia golfisty. Takie oceny dostępne są w tabelce przy każdym opisie modelu piłek do golfa dostępnym w naszym sklepie. To znacznie skraca czas podejmowania decyzji i daje nam ogromną przewagę nad innymi golfistami, którzy wciąż poszukują piłki idealnej. Jest to jednak narzędzie, a raczej skala dość ogólna i na pewno nie idealna.
Czym różnią się tanie piłki do golfa od piłek drogich?
Jak dobrze wiemy, rynek piłek golfowych jest niezwykle szeroki i obejmuje produkty z każdej półki cenowej. Czy zatem cena piłki golfowej ma jakiekolwiek znaczenie, jeśli w procesie wyboru musimy kierować się tak wieloma innymi czynnikami? Oczywiście, że tak. Bardzo często to właśnie koszt wytworzenia danego modelu (a zatem w następstwie cena ‘na półce’ sklepowej) determinuje inne, techniczne parametry piłki, które mogą wpłynąć na poprawę albo pogorszenie osiągów na polu golfowym.
Jakie są więc podstawowe różnice pomiędzy tanimi i drogimi piłkami do golfa? Po pierwsze budowa piłki golfowej i zastosowanie w niej kilku warstw o różnych parametrach i przeznaczeniu, dzięki czemu konstrukcja elementu będzie nieco bardziej zaawansowana, a co za tym idzie, również droższa, gdyż z poziomu zarządzania produkcją każda warstwa wymaga podniesienia poziomu kontroli jakości o kilka operacji. Dodatkowo materiały, z jakich stworzona jest piłka golfowa, wpływają na cenę i podwyższają ją, gdy decydujemy się na wybór produktu wykonanego z lepszych półproduktów, często takich, które powstają po latach badań danego producenta.
Jaka jest konstrukcja taniej a jaka drogiej piłki do golfa?
Zacznijmy od jednej z podstawowych różnic, która determinuje w dużym stopniu koszt piłki. Każdy niezaznajomiony z wiedzą na temat piłek golfowych gracz z pewnością wychodzi z założenia, że każdy model dostępny na rynku zbudowany jest z takiej samej liczby warstw i stosuje się w jej produkcji identyczne surowce i materiały. Nic bardziej mylnego.
W ofercie Bogigolf możemy wyróżnić aż 5 wariantów piłek golfowych ze względu na ich konstrukcję. Piłki golfowe 1-warstwowe to najbardziej podstawowe, twarde piłki, które najczęściej możemy spotkać na driving range i dlatego potocznie nazywa się je piłkami range’owymi. Takie modele piłek z reguły są tanie i świetnie nadają się do treningów lub na sam początek przygody z golfem (oczywiście pod warunkiem, że nie zabieramy ich z driving range, tylko kupujemy 🙂
Piłki 2-warstwowe to z kolei piłki najczęściej spotykane, których (świadomie lub nie) używa większość golfistów w swojej grze.. Ich relacja ceny do jakości jest optymalna, choć warto zwrócić uwagę na zalety i wady każdego pojedynczego modelu. Producenci starają się mocno, aby zmienić ‘wizerunek’ dwuwarstwowych piłek, które powszechnie uważane są za dość twarde. Modele takie jak Titleist TruFeel czy TaylorMade Soft Response dzięki swoim powłokom zewnętrznym potrafią w czuciu bardzo dobrze wypadać na tle piłek z wyższej klasy jakościowej. Piłki wyposażone w większą liczbę warstw należą do grupy piłek bardziej zaawansowanych i droższych. Trzecia warstwa z reguły służy optymalizacji rotacji piłki przy krótkiej grze za sprawą miękkiej powłoki. Najdroższe piłki to te wyposażone w dodatkowy płaszcz okalający jądro i zastosowanie kilku warstw, które warunkują inne, istotne z punktu widzenia profesjonalistów aspekty gry. Piłki 4 i 5-warstwowe to najdroższe warianty spośród całej oferty piłek do golfa.
Jakie są różnice w jakości materiałów i produkcji tanich i drogich piłek golfowych?
Na przestrzeni lat technologia budowy piłek golfowych wielokrotnie ulegała modyfikacjom. W przeszłości zarówno drewno, jak i ptasie pióra czy zwierzęca skóra były wykorzystywane do zapewniania golfistom możliwie najwyższej jakości piłek golfowych. Nie zawsze jakość udało się uzyskać – do produkcji piłek wykorzystywano wszystko, co było łatwo dostępne.
Dzisiaj jednak materiały, które są wykorzystywane do produkcji piłek golfowych, stanowią jeden z najważniejszych czynników wpływających na jakość, ale też ostateczną cenę piłek. Przełomowy przed kilkoma dekadami materiał o nazwie Balata, następnie surlyn, czy lonomer to dobrze znane surowce, które są wykorzystywane w większości modeli piłek.
Jeśli jednak szukamy najlepszych i najdroższych piłek golfowych, z pewnością natkniemy się na takie piłki, które wytworzone są z innowacyjnych materiałów stworzonych w drodze wielu procesów technologicznych – chodzi tu między innymi o elastomer i urethane – oraz wiele wariacji na ten temat z nazwami własnymi producentów. To materiały, które stosowane są w najdroższych piłkach. Produkty te stanowią unikalną ofertę największych golfowych producentów i oferują nam najwyższą jakość i potencjał do uzyskiwania najlepszych osiągów. Drogie piłki golfowe klasy premium gwarantują świetne czucie, zoptymalizowany spin przy różnych rodzajach uderzeń – nie mówiąc o prestiżu z ich używania.
Piłka tania czy droga dla osób z wysokim HCP?
W jaki sposób zweryfikować umiejętności i doświadczenie golfisty? Najbardziej intuicyjne, choć znowu nie-idealne, rozwiązanie to wykorzystanie uniwersalnego, międzynarodowego wskaźnika Handicap (HCP). Miernik ten idealnie sprawdza się, gdy staramy się w obiektywny sposób znaleźć piłkę golfową idealnie dopasowaną do naszych obecnych umiejętności. Nie uwzględnia jednak faktu, że HCP tworzy się z kilku składowych naszej gry. Z dwóch golfistów o jednakowym HCP, jeden może dysponować bardzo długimi uderzeniami i na tym aspekcie zyskiwać i budować swoją grę – drugi może mieć świetną krótką grę na green i przez to potrzebować piłek o zupełnie innych parametrach. Skorzystajmy jednak na początek z HCP jako wyznacznika ogólnego.
Jak wysokość HCP wpływa na wybór piłek? Czy osoby z niskim HCP powinny korzystać z piłki drogiej, podczas gdy te początkujące powinny skupić się jedynie na piłkach tańszych? Nie jest to oczywiście regułą. Osoby początkujące, dopiero rozpoczynające przygodę z golfem, a także wszyscy ci, którzy są już po kilku treningach, a ich HCP zaczyna się od 36 lub 54, mogą pomyśleć o wykorzystywaniu piłek z potencjałem do osiągania wyższych odległości. To właśnie wypracowanie w sobie odpowiednio mocnego, ale i precyzyjnego uderzenia stanowi największe wyzwanie wśród osób zaczynających grę w golfa – zarazem z pewnością sprawia największą frajdę na tym etapie rozwoju. Takie piłki mogą kosztować nieco więcej, niż piłki, które nie uwzględniają żadnych potencjalnych usprawnień w tym aspekcie gry.
A zatem początkujący golfiści powinni dysponować przynajmniej jednym zestawem piłek golfowych, które korygują nieco brak naszych umiejętności (np. zmniejszają rotację, co pozwala lekko zmniejszyć ‘karę’ za slice’a) i pozwolą nam popracować nad precyzją i odległością. Pamiętajmy jednak, że piłki golfowe to akcesoria, do których nie warto się przywiązywać, szczególnie na początku. Pierwsze uderzenia prawdopodobnie skończą się zgubieniem piłki. Dlatego też nie inwestujmy w najdroższe modele piłek golfowych, warte kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę jeśli na rundę zużywamy więcej niż 10 piłek, bo inaczej ich koszt przewyższy green fee, które opłaciliśmy 🙂
Czy zaawansowani gracze z niskim HCP mogą grać tanimi piłkami do golfa?
Co z golfistami, którzy w golfa grają już od lat, posiadają wysokie umiejętności i doskonale wiedzą, jakie są ich mocne i słabe strony? Czy to okres, w którym nie trzeba sugerować się ceną piłek do golfa, gdyż bez względu na jakość i tak zapewni takie same wyniki? Niekoniecznie – nic bardziej mylnego.
Tu również musimy pamiętać, że zaawansowane, wielowarstwowe piłki golfowe cechują się parametrami, które mogą polepszyć konkretne aspekty gry. Jeśli zatem nasz problem to zbyt niski lub wysoki lot piłki, warto zainwestować w modele piłeczek, które niwelują nasze braki i pomagają osiągnąć optymalną charakterystykę uderzeń. Jest to szczególnie istotne, jeśli czeka nas ważna rozgrywka i staramy się zwiększyć swoje szanse na lepszy wynik. W takiej sytuacji kupno droższych piłek jest uzasadnione. Wielu graczy zapomina jednak o bardzo dobrej radzie zawodowych i najbardziej doświadczonych golfistów – aby grać tą samą piłką na treningu, co w ważnym turnieju. Tylko wtedy bowiem wiemy, czego możemy oczekiwać od sprzętu, aby nie było niespodzianek przy ważnym uderzeniu gdzie każde 10m odległości ma znaczenie kluczowe. By spełnić swoje najbardziej wymagające oczekiwania względem piłek golfowych, warto zwrócić szczególną uwagę na te, które należą do kategorii piłek turniejowych, inaczej zwanych modelami premium.
Jeśli jednak często bywamy na polu w celach czysto rekreacyjnych lub treningowych, jakość piłki idzie na drugi plan, i z powodzeniem możemy postawić na tańszy, treningowy model. Doświadczeni gracze doskonale wiedzą, czego oczekiwać od piłki golfowej, jak ją dobierać i jak znaleźć optymalne parametry, które zwiększą efektywność trudów na polu golfowym, nie tracąc przy tym fortuny. Jeśli potrzebujesz pomocy w określeniu modelu idealnego dla Ciebie, polecamy usługę fittingu piłek golfowych, którą oferujemy.
Przeczytaj także: Fitting piłek golfowych czyli jak wybrać najlepszy model dla siebie na przykładzie oferty Titleist
Jakie są najlepsze tanie piłki golfowe?
Spróbujmy zatem znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie piłki golfowe są najlepsze w tej niższej półce cenowej. Analizując rynek i oferty czołowych producentów, takich jak Bridgestone, Callaway czy TaylorMade, łatwo wywnioskujemy, że praktycznie każda firma zajmująca się produkcją piłek celuje w każdy segment klientów. Bez problemu znajdziemy więc piłki tanie, te nieco droższe i modele zaawansowane, turniejowe, które spełniają nawet najbardziej specyficzne wymagania golfistów.
Piłki, na które warto zwrócić szczególną uwagę w kategorii tanich piłek to te oferowane przez markę Wilson. Są to produkty, które charakteryzują się przyzwoitym spinem, dobrymi parametrami i z powodzeniem wystarczą nam do gry treningowej i szlifowania umiejętności. Oczywiście najtańsze piłki nie są pozbawione wad, jednak w tym konkretnym przypadku relacja ceny do jakości jest na bardzo wysokim poziomie.
Jaka piłka golfowa jest najbardziej warta swojej ceny?
Czy da się wybrać piłki, które bez względu na półkę cenową odznaczają się absolutnie najlepszą relacją jakości do ceny? Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie bez przyczyny to właśnie najdroższe piłki cieszą się najlepszymi recenzjami. Są one wyposażone w zaawansowane technologie, których celem jest poprawa konkretnych elementów naszej gry. Jednak nie o to dokładnie nam chodzi. Zależy nam na znalezieniu produktu, który przy relatywnie przystępnej cenie, charakteryzuje się najlepszymi parametrami technicznymi – piłki, którą będzie się świetnie grało bez względu na nasze doświadczenie.
W tej rywalizacji wygrały piłki turniejowe Callaway, stanowiące nową odsłonę flagowej serii Callaway Chrome Soft. W piłkach tych zastosowano podwójne jądro, do którego wykorzystano innowacyjny materiał – grafen. Sama piłka obleczona jest warstwą urethane, a mniejsza kompresja zapewnia wyrównanie toru lotu, nawet gdy piłka zostanie trafiona poza idealnym środkiem lica. Jest to zatem idealny wybór dla golfistów szlifujących jeszcze swoje umiejętności, jak i dla profesjonalnych golfistów, którzy poszukują doskonałych piłek turniejowych w rozsądnej cenie.
Równie dobrze wypada nowy model piłek TaylorMade Tour Response, która bazuje na najlepszych doświadczeniach z piłkami Tourowymi używanymi przez profesjonalnych golfistów. Wszystko opakowane jest w bardzo dobrej jakości materiały i dostarcza niesamowitych osiągów.
Chcesz skorzystać z najlepszego fittingu kijów golfowych w Polsce?
Zapraszamy do nas!
Nasze Fitting Center zlokalizowane jest w Siemianowicach
Śląskich, na terenie Śląskiego Klubu Golfowego. Z całą pewnością jest to najlepiej wyposażone w Polsce miejsce, gdzie pod okiem profesjonalnego fittera możesz sobrać kije golfowe.
Posiadamy wszystkie czołowe marki główek: TaylorMade, Titleist, Callaway, Mizuno, Ping, Wilson Staff.
Do tego wybór shaftów i możliwości fittingowe ironów, drivera, woodów/hybryd oraz wedge.
www.fittingcenter.pl