Oprócz sortowania piłek golfowych na modele oraz kategorie staramy się także ułatwić Państwu zakup poprzez ocenę ich podstawowych parametrów.
Jaka piłka golfowa jest polecana dla określonej grupy golfistów?
Każdy model lub mieszankę modeli polecamy określonej grupie graczy. Pozwala to bardzo szybko dopasować własne umiejętności do odpowiedniej piłki. Jest to oczywiście bardzo ogólny miernik, pomijający wady i zalety, pozwalający jednak stwierdzić czy gracz z danymi umiejętnościami skorzysta i odczuje różnicę grając danym modelem.
W naszych ocenach posługujemy się pięcioma stopniami doświadczenia golfistów:
Początkujący - zaczął grać w golfa i potrzebuje twardszych piłek, które dadzą mu większą odległość i zredukują skutki nieudanych uderzeń.
Amator (od HCP 36) - gracz, który nabrał już pewnego doświadczenia i biorąc pod uwagę cenę powinien zainteresować się podstawowymi cechami piłek jak odległość czy spin. Ciągle może jednak popełniać błędy, które nieco twardsze piłki pomogą skorygować.
Średniozaawansowany (od HCP 27) - od takiego handicapu gracz może świadomie dobierać pożądane cechy piłek do swoich umiejętności i upodobań.
Doświadczony (od HCP 18) - gracz powinien szukać piłek z cechami, które będą wspierać wybrane aspekty jego gry, minimalizując jednocześnie drobne niedociągnięcia.
Zaawansowany (HCP jednocyfrowy) - gracz uderza bardzo powtarzalnie i szuka lepszej kontroli. Odpowiednio dobrana piłka może nie tylko wspierać gracza, ale również zdecydowanie polepszyć jego grę.
Konstrukcja piłki golfowej - jak zbudowana jest piłka golfowa? Jak wygląda jej przekrój?
Piłki golfowe, choć bardzo do siebie podobne, różnią się pod względem konstrukcji.
Jedną z głównych różnic jest liczba warstw, z których piłka jest zbudowana:
1-warstwowe - najtwardsze piłki, najczęściej drivingowe (np. piłki golfowe czyste)
2-warstwowe - obecnie najczęściej spotykane; w zależności od modelu oferują pełną gamę wad i zalet (np. piłki golfowe Mizuno RB566 white)
3-warstwowe - droższe piłki, lepszych producentów; przeważnie posiadają miękką powłokę dodającą rotacji (np. piłki golfowe Titleist ProV1)
4-warstwowe / 5-warstwowe - najbardziej zaawansowane technologicznie piłki, przeważnie z podwójnym jądrem i kilkoma warstwami odpowiadającymi za różne aspekty gry (np. piłki golfowe Taylor Made TP5)
Budowa piłki golfowej
Piłki golfowe różnią się także pod względem miękkości, która ma wpływ na wiele ich cech. Jest to w dużej mierze powiązane z kompresją piłki, o której będzie mowa nieco dalej.
Nasze oznaczenia budowy:
miękka - piłki są bardziej miękkie niż przeciętne
normalna - piłki nie wyróżniają się w tym aspekcie
twarda - piłki są twardsze niż przeciętne
Odległość
Dla graczy, którzy chcą zwiększyć uzyskiwane odległości produkowane są odpowiednie modele piłek.
Nasze oznaczenia odległości:
Bardzo duża - piłki zdecydowanie zaprojektowane do dalekich uderzeń.
Duża - piłki lecą dalej niż przeciętne.
Średnia - piłki, które nie mają jakiegoś specjalnego wpływu na uzyskiwane odległości.
Krótsza - piłki, których niektóre cechy mogą mieć negatywny wpływ na uzyskiwane odległości.
Lot piłki do golfa
Ma szczególne znaczenie w kontekście warunków pogodowych panujących na polu. Przy wietrznej pogodzie lepiej sprawdzają się piłki lecące bardziej płasko, podczas gdy przy braku wiatru piłki oferujące wyższą trajektorię mogą przyczynić się do zwiększenia osiąganych odległości. Odpowiednio dobrane kije golfowe będą ułatwiały nam to zadanie
Miara ta określa także stosunek czasu jaki piłka pozostaje w powietrzu (Carry) oraz tym ile toczy się po kontakcie z ziemią (Roll).
Nasze oznaczenia lotu piłek.:
Bardzo wysoki - piłki lecą po maksymalnie wysokiej trajektorii a po kontakcie z ziemią toczą się krótko.
Wysoki - piłki lecą wyżej i pozostają w powietrzu dłużej niż przeciętne.
Średni - piłki oferują zbilansowany stosunek Carry i Roll
Płaski - piłki lecą po bardziej płaskiej trajektorii, ale toczą się dalej niż przeciętne.
Spin piłki golfowej
Przez zwiększony spin piłki potęgują pożądane cechy uderzeń jak np. backspin, topspin ale także te powstałe w wyniku błędów (draw, fade). Często z dużym spinem piłki powiązana jest także wysoka trajektoria lotu piłki, ponieważ po uderzeniu dostaje ona dodatkowej siły nośnej w wyniku zwiększonej rotacji. Piłki oferujące duży spin są bardziej miękkie na zewnątrz, przez co ich powłoka jest nieco mniej wytrzymała. Z założenia są raczej przeznaczone dla bardziej doświadczonych graczy, choć nie jest to regułą.
Nasze oznaczenia spinu piłek:
Bardzo duży - piłki po uderzeniu dostaje dużych obrotów.
Duży - piłki kręcą się po uderzeniu bardziej niż przeciętne.
Średni - piłki posiadają neutralny spin.
Mały - piłki raczej nie mają tendencji do kręcenia się po uderzeniu.
Kompresja piłki do golfa
Kompresja jest tak naprawdę miarę tego, co większość golfistów czuje po kilku uderzeniach daną piłką - czy jest ona 'twarda' czy 'miękka'. Generalnie im większa kompresja piłki tym zdaje się ona twardsza.
Kompresja informuje jak mocno (czy też - z jak dużą prędkością główki) trzeba uderzyć daną piłkę aby uwolnić siłę zmagazynowaną w jądrze podczas impactu. Zwiększanie prędkości swingu nie zawsze jest proste, ale nagrodą za to są znacznie większe odległości.
Używając może niezupełnie poprawnego, ale sugestywnego porównania: jeśli bardzo mocno uderzylibyśmy kijem w gąbkę to i tak nie poleci ona o wiele dalej niż gdybyśmy uderzyli ją lekko. Jeśli jednak bardzo mocno uderzylibyśmy w kawałek drewna to jego 'kompresja' pozwoliłaby na zwiększenie odległości proporcjonalne do użytej siły.
Podobnie jest z kompresją piłek golfowych: te z małą kompresją przeznaczone są dla graczy z mniejszą prędkością swingu (pozwalają zredukować ten nie do końca korzystny aspekt uderzenia i maksymalnie wykorzystywać siły przechodzące przy impakcie z główki do piłki) natomiast piłki z większą kompresją przeznaczone są dla graczy z dużymi prędkościami swingu.
Nie należy jednak mylić pojęć - bowiem to nie kompresja jest odpowiedzialna za uzyskiwanie dużych odległości tylko właśnie duża prędkość główki kij przy uderzeniu. Kompresja pozwala "tylko i aż" w pełni wykorzystać ogromne siły powstające przy uderzaniu piłki z bardzo dużą szybkością swingu (jak w przykładzie z gąbką i drewnem powyżej).
Z tego samego powodu dla niektórych golfistów lepsze będą piłki z małą kompresją, które pozwolą zredukować niedostatki siły spowodowane wolniejszym swingiem - za ich pomocą uzyskają oni większe odległości, mimo, że piłki będą miały małą kompresję.
Nasze oznaczenia kompresji piłki:
W naszych opisach posługujemy się podanymi przez producenta wartościami kompresji piłek.
Dimple
Choć producenci piłek prześcigają się w wymyślaniu coraz nowszych układów otworów na piłkach, ich kształtu i liczby to tak naprawdę wpływ tych cech na zachowanie piłki nie jest do końca znany...
Pewnym mitem jest to, że większa ilość dimpli wpływa na wyższą trajektorię lotu piłki. Nie ma bowiem badań stuprocentowo potwierdzających tą tezę.
Pewne jest natomiast to, że oprócz samej liczby wpływ na rotację, jaką osiąga dana piłka ma także głębokość dimpli.
W naszych ocenach odnotowujemy dla każdego oferowanego modelu piłki liczbę dimpli jakie posiada, zastrzegając jednak, żeby przy wyborze kierować się tą wartością w dalszej kolejności, ponieważ to co dla jednych jest absolutnym wyznacznikiem dla innych pozostaje jedynie w sferze oddziaływań marketingowych producentów.
Jak daleko leci piłka golfowa?
Piłka golfowa oraz kij golfowy to dwa narzędzia prowadzące golfistę do celu. Kluczowym momentem gry są uderzenia – im lepsze, czyli celniejsze i dalsze, tym mniej potrzebuje ich gracz do zdobycia dołka, a tym samym osiąga lepszy wynik. Jak daleko leci piłka golfowa? Kluczowymi pomiarami odległości na każdym symulatorze czy launch monitorze lub fittingu jest odległość pokonana przez piłkę w powietrzu (ang. carry distance). Do tego dystansu trzeba również doliczyć toczenie się piłki (ang. roll distance) i osiągniemy dystans całkowity (total distance). Ile w praktyce leci piłka golfowa, zależy jednak od bardzo wielu czynników. Wiadome jest, że nie wszystkie uderzenia są wykonywane na taką samą odległość. Najdłuższe jest pierwsze, rozpoczynające grę uderzenie driverem. Najkrótsze odbywają się na greenie, gdzie za pomocą puttera piłka jest toczona w kierunku dołka. W świecie golfa funkcjonuje porzekadło, że drive jest dla show, a putt jest dla pieniędzy ("drive for show - putt for dough") i jest w nim sporo prawdy.
Na to, jak daleko poleci piłka golfowa uderzona driverem, wpływ ma szereg czynników, przede wszystkim parametry takie jak kąt wznoszenia się piłki po uderzeniu, czyli tzw. launch angle, a także rotacja wsteczna piłki w trakcie lotu, czyli spin rate. Ten pierwszy zależy z kolei od loftu kija golfowego, kąta natarcia oraz miejsca kontaktu z piłką na główce kija do golfa. Jest to więc złożona sprawa pokazująca dużą zależność osiąganych odległości z niuansami techniki gry. Taka jest też specyfikacja tej dyscypliny sportowej – niezwykłe znaczenie detali, przejście od szczegółu do ogółu. Określenie tego, jak daleko leci piłka golfowa, nie jest więc jednoznaczne. Przy uderzeniach driverem zawodnicy chcieliby osiągać duże odległości sięgające magicznej granicy 300 metrów. Nie jest to jednak łatwa sztuka. Przy grze długiej fairway woodami te odległości oscylują wokół 200-250 metrów. Potem następuje zmiana charakterystyki gry – pożądane uderzenia są krótsze, golfiści sięgają po irony i wedges. Dystanse są różne i uzależnione od specyfiki danego pola golfowego. Zawodnicy ze swoją grą zbliżają się do dołków golfowych, by ostatecznie wylądować na greenie, gdzie bardzo krótkimi, toczącymi piłkę uderzeniami wbić ją do dołka. Sztuką jest wykonać w tym całym procesie jak najmniej uderzeń – na tym polega cała istota i specyfika gry w golfa. Odległości to jedno, szalenie ważne są też kierunki lotu piłki. Zły kierunek zwiększa nam bowiem kolejne odległości i komplikuje grę. Dystanse i precyzja idą więc w parze, uderzenia muszą być obliczone nie tylko na konkretne odległości, ale także konkretny kierunek i trajektorię lotu. Gracze mają więc o czym myśleć i co analizować podczas rozgrywki. Trudno jednak odmówić stwierdzenia, że gra w golfa jest na swój specyficzny sposób fascynująca.
Dlaczego piłka golfowa ma wgłębienia i ile ma dimpli?
Ciekawym zagadnieniem jest również tekstura piłki golfowej, czyli to, jak wygląda zewnętrzna powłoka piłki. Nie jest ona całkiem gładka, a ma słynne dimple, czyli charakterystyczne wgłębienia. Zapewne wiele osób zadało sobie pytanie, dlaczego piłka golfowa ma wgłębienia. Odpowiedź jest bardzo prosta – piłki golfowe z wgłębieniami lecą dalej niż gładkie. Wynika to z oporu powietrza, który przy gładkiej powierzchni piłki golfowej okazuje się dwa razy większy niż przy piłeczce z dimplami. Wgłębienia tworzą swego rodzaju turbulencje na powierzchni piłki. Odkrycie tej zależności pomiędzy lotem piłki a wgłębieniami na jej powierzchni było przypadkowe. Golfiści podczas gry zauważyli, że starsze piłki golfowe, które są nieco zniszczone, mają zarysowania i niedoskonałości powierzchni, lecą dalej niż nowe, idealnie gładkie egzemplarze. To spowodowało, że zaczęto celowo „majstrować” przy strukturze ich powierzchni, tworząc rowki. Odkrycie okazało się strzałem w dziesiątkę, dzięki czemu powierzchnie współczesnych piłek pokryte są idealnie rozłożonymi wgłębieniami. Ile wgłębień ma piłka golfowa? Ta wartość nie jest dowolna i zróżnicowana w zależności od modelu. Przeciętna piłka golfowa ma 336 dimpli, które optymalizują aerodynamikę i pomagają piłce lecieć dalej niż w przypadku gładkiej struktury. Oczywiście wraz z kolejnymi modelami producenci starają się odkryć piłkę golfową na nowo - prześcigając się w coraz to nowych kształtach i ilości dimpli. Jednak zostało udowodnione, że najważniejsze jest aby piłka golfowa po prostu te dimple miała (stara piłka golfowa na powrót staje się prawie gładka) - a nie jaki kształt mają, gdyż wg badań ma to znaczenie drugorzędne.
Z jaką prędkością leci piłka golfowa?
Odległość zależy oczywiście od tego, z jaką prędkością leci piłka golfowa. Przekłada się ona na energię, jaką otrzymuje piłka, a z kolei ilość tej energii ma wpływ na czas, jaki jest potrzebny do jej wytracenia i tym samym wylądowania piłki. Jak nietrudno się domyślić, im większa prędkość, tym więcej energii i tym większa odległość. Przeciętna prędkość piłki do golfa po uderzeniu przekracza 200 km/h. Dokładne wartości są zależne od bardzo wielu czynników, takich jak: umiejętności gracza, jego siła, kij golfowy, którego używa do danego uderzenia, zamierzona odległość, jaką chce osiągnąć itp. Na prędkość piłki wpływ mają także czynniki atmosferyczne. Jak nietrudno się domyślić pogoda może utrudniać osiąganie optymalnych prędkości. Gorzej gra się w deszczu czy przy wietrze.
Ile waży piłka golfowa?
Piłki golfowe przed dopuszczeniem do gry, a tym samym dopuszczeniem do sprzedaży, muszą przejść specjalne testy. Parametry piłki golfowej, w tym jej waga, są określone przez regulamin dotyczący technicznych danych piłek golfowych. Znajdziemy w nim również informację, ile waży piłka golfowa. Otóż jej waga nie może przekraczać 1,620 uncji, czyli 45,93 g. Waga piłki golfowej nie jest równoznaczna z jej twardością, która to zależy od rodzaju i liczby powłok i ma bardzo duży wpływ na czucie przy uderzeniu. Zarówno konstrukcja, jak i materiał, z jakiego wykonane są piłki golfowe, nie mogą być sprzeczne z założeniami Reguł gry w golfa. Poznając historię golfa, możemy sobie tylko wyobrazić, ile ważyły pierwsze prototypowe piłki golfowe wykonane ze skóry i pierza, które drastycznie reagowały na kontakt z wodą, nasiąkając nią i ulegając rozpadowi. Waga takiej piłki musiała również niezwykle wahać się w zależności od wilgoci. A przecież Wyspy Brytyjskie, będące kolebką gry w golfa, słyną z deszczowej pogody. Jak to więc pogodzić? Na dłuższą metę nie sposób, dlatego twórcy sprzętu golfowego poszli o milowy krok naprzód, wykorzystując gumę i inne tworzywa sztuczne do wykonywania piłek golfowych. W świecie golfa krąży nieudowodnione przekonanie, że pierwsze piłki golfowe, jeszcze przed piórkowymi, robiono z drewna. Ile ważyły wówczas? Nie sposób się tego dowiedzieć. Istotne jest to, co obowiązuje dzisiaj, czyli zoptymalizowane piłki golfowe o ściśle określonej średnicy oraz wadze. Pierwsze jednoczęściowe piłki o gumowym rdzeniu, które produkowała firma o nazwie Haskell, ważyły dokładnie 1,5 uncji, czyli 42 g. Był to koniec XIX wieku. Niedługo potem, dokładnie w roku 1920, wspólne uzgodnienia The Royal and Ancient Golf Club Rules of Golf Committee oraz USGA zdecydowały wprowadzić od dnia 1 maja 1921 roku wytyczne parametrów piłki golfowej. Przepis dokładnie brzmiał tak: „waga piłki nie powinna być większa niż 1,62 uncji (45, 93 g) a średnica nie mniejsza niż 1,62 cala (42,67 mm)”. Wytyczne te mają zastosowanie do dziś.
Jakie wymiary ma piłka golfowa i jak powstaje?
W Regułach gry golfa znajdziemy również takie pojęcia jak piłka golfowa wymiary. Tak samo bowiem jak waga, tak i rozmiary piłki są ściśle określone. Piłka powinna mieć okrągły kształt o średnicy nie mniejszej niż 42,67 mm. W obecnych metodach masowych produkcji przy użyciu różnego rodzaju tworzyw sztucznych, dodatkowo w zautomatyzowanych procesach, nie jest to tak trudne, jak byłoby dawniej, zwłaszcza za czasów ręcznie robionych skórzanych piłek golfowych wypełnionych pierzem. Wówczas proces był bardzo żmudny i drogi, a piłki nietrwałe. Jak powstają piłki golfowe w dzisiejszych czasach? Materiały, które obecnie wykorzystuje się do produkcji piłek golfowych, są różnymi rodzajami tworzyw sztucznych, tj. balata, uretan, surlyn, ionomer, guma czy żywica. Różne warstwy wielowarstwowych piłek golfowych są wykonane z różnych materiałów. Ewolucja piłek golfowych zaprowadziła świat golfu od drewnianych kulek przez konstrukcję ze skóry i pierza aż do dzisiejszych wypełnionych gumą piłek.
W procesie współczesnej produkcji piłek golfowych wychodzi się od syntetycznego kauczuku, który w połączeniu z różnymi chemikaliami tworzy gorącą masę. Jest ona prasowana i studzona pomiędzy dwoma tłoczonymi bębnami. Następnie potężny tłok, zwany ekstruderem, wyciska zwiniętą formę powstałej masy przez otwór, gdzie następnie jest ona cięta na kawałeczki. Te drobne elementy już niebawem staną się piłeczkami golfowymi, choć na tym etapie jeszcze ich nie przypominają. Kawałeczki masy są umieszczane w formach i dociskane z siła ponad tony. Tak uformowane trafiają do 167°C na 13 minut, gdzie są po prostu wypiekane. Kolejny etap produkcji to schłodzenie kulek wodą oraz przyłożenie do nich pleksiprasowych płytek z otworami, co umożliwia odessanie odkurzaczem nadmiaru gumy. To, co pozostaje, jest twardym rdzeniem przyszłych piłek golfowych, który trafia do kolejnych form, gdzie nakładane są na niego następne warstwy i tworzone są wgłębienia. Jednym z ostatnich etapów produkcji jest wykończenie, które szlifuje nadmiar materiału, nadając piłkom ostateczny, dopracowany kształt. To jednak nie koniec całego procesu produkcji, gdyż piłki muszą przejść jeszcze kontrole jakościowe, które sprawdzają, czy cała piłka golfowa, wgłębienia i poszczególne parametry spełniają wymagane kryteria. Każda z piłek oznaczana jest numerem, modelem oraz nazwą firmy. Wszelkie nadruki są utwardzane i zabezpieczane. Na końcu piłki golfowe suszą się w temperaturze 66°C przez 5 minut, co kończy proces. Piłki mogą być pakowane i rozsyłane. Jak widać, tak małe i wydać by się mogło nieskomplikowane przedmioty, jak piłeczki golfowe, przechodzą dość zaawansowany proces produkcyjny. Dzięki temu spełniają wszystkie wymogi i oferują optymalne do gry parametry.
Z czego zbudowane są piłki golfowe? Zewnętrzna powłoka piłki Tę część opisu potraktujemy trochę jako małą lekcję historii. Z pewnością jednak ciekawą i wnoszącą coś do umiejętności wyboru najlepszej piłki...
Historia piłek golfowych jakie znamy dzisiaj pod najróżniejszymi postaciami zaczyna się w latach 70. XX wieku. Wtedy to piłki robione wcześniej z drewna, ptasich piór czy naturalnego kauczuku zyskały nową powłokę - materiał zwany Balata, będący odmianą naturalnej gumy. Nadawał on piłkom doskonałe właściwości jeśli chodzi o rotację i miękkość powłoki przekładającą się na czucie piłki. Jego wadą była bardzo słaba trwałość na uszkodzenia (nawet te powstające podczas normalnej, poprawnej gry).
Mimo, że piłki typu balata oferowały bardzo dobre właściwości to nie wszyscy golfiści mogli sobie pozwolić na ich używanie. Mając zniszczoną powłokę zaledwie po kilkudziesięciu uderzeniach, piłki te nie nadawały się do dalszej gry (przynajmniej nie z takimi samymi właściwościami). Dlatego też koncerny chemiczne DuPont oraz Exxon stworzyły materiał bardziej odporny na zarysowania zwany Surlyn (Iotek w przypadku firmy Exxon).
Był on znacznie trwalszy niż balata i do tego o wiele tańszy przy wykorzystaniu w produkcji piłek golfowych. Dzięki surlynowi zaczęto produkować pierwsze udane modele piłek dwuwarstwowych. Miał jednak jedną dość istotną dla dużej części golfistów wadę - był znacznie twardszy przez co oferował o wiele twardsze 'czucie piłki' niż balata.
Odpowiedzią na zapotrzebowanie golfistów na piłkę trwałą, ale oferującą lepsze czucie było wynalezienie zmiękczaczy surlynu przez firmę Spalding. Ich materiał - Ionomer - przechodząc przez specjalny proces technologiczny, z surlynu stawał się bardziej miękki, zachowując przy tym dobrą trwałość i odporność na zarysowania. Zwiększało to oczywiście koszty produkcji, ale pozwalało zbliżyć się nieco do ideału - piłki jednocześnie miękkiej, oferującej dobry spin i będącej dostatecznie trwałą, żeby trafić do powszechnego użytku, a nie tylko na turnieje zawodowców.
W ostatnim czasie najlepsze piłki są pokrywane powłoką z nowoczesnych materiałów takich jak Urethane czy Elastomer. Produkcja takich piłek jest niezwykle kosztowna i trudna (ryzyko wad przy produkcji masowej jest tutaj znacznie większe niż w przypadku innych piłek). Stąd tylko topowe modele najlepszych producentów posiadają powłokę z urethanu lub elastomeru (Titleist ProV1, Mizuno MP, Srixon Z series, Callaway HX Tour itd.).
Jednak ich cena z pewnością idze w parze z jakością, oferując bardzo dobre czucie i doskonałe właściwości jeśli chodzi o spin, jednak przy zmniejszonej odporności na zarysowania (spowodowanej nie tyle właściwościami materiału co tym, że zewnętrzne warstwy takich piłek są niezwykle cienkie więc nawet niewielkie zarysowanie zmienia ich właściwości).
Przedstawiając trochę historii piłek golfowych staraliśmy się także zaprezentować ich główne cechy. Oczywiście te cztery główne materiały (właściwie 3, jako, że piłek balata praktycznie się już dziś nie produkuje - można je jednak ciągle znaleźć w sprzedaży) uzupełnione mogą być przez szereg mniej lub bardziej innowacyjnych, autorskich rozwiązań poszczególnych producentów. Jednak dla ogólnej orientacji wystarczą te powyższe, a w przypadku posiadania przez daną piłkę innej powłoki, jej cechy są zawarte w opisie.
W naszej ofercie mamy możliwość wykonania piłek golfowych z nadrukiem, jest to idealny pomysł na golfowych upominek dla szefa, znajomego graczego czy najbliższej osoby.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, edytowanie i rozpowszechnianie bez zgody właściciela jest przestępstwem.