Witaj golfisto, zaloguj się lub załóż konto

Marki

Dalmierze golfowe

Zawodnik przygotowuje się do uderzenia. Wyobraża sobie, jak piłka szybuje idealną trajektorią w kierunku dołka. Zamyka oczy, aby lepiej się skoncentrować i słyszy dźwięk towarzyszący perfekcyjnemu zamachowi. Przychodzi pora na realizację wizualizacji. Postawa i swing są wymarzone.  Śledzi wzrokiem biały punkt zmierzający do dołka, ale nagle coś zaczyna się psuć! Tor lotu zmienia się jakby na piłkę działała jakaś tajemnicza siła. Co mogło pójść nie tak?

Sprzęt dla snajpera czy jeszcze dalmierz golfowy?

Piłka po uderzeniu przebywa dwieście i więcej metrów. Na tym dystansie mogą zdarzyć się powiewy wiatru. Różne też jest ukształtowanie terenu. Ocenę dystansu zaburza wilgotność powietrza, zmiana oświetlenia. 
Precyzyjny pomiar odległości pomiędzy dwoma punktami stosowany jest w geodezji, wojsku. Rozmiar celu golfisty i strzelca wyborowego są podobne. Obaj, aby uzyskać trafienie muszą wziąć poprawkę na nachylenie terenu, kierunek wiatru, przezroczystość powietrza. 

Dalmierze golfowe są dokładniejsze od człowieka?

Ocena odległości swingu jest jednym z istotnych czynników wyboru konkretnego kija golfowego. Można polegać na swoim doświadczeniu lub skorzystać z przyrządu, który przy użyciu wiązki laserowej skierowanej na cel podaje wynik z dokładnością do 1 metra lub yarda.
Pozostaje otwarta kwestia, do czego dalmierz golfowy zmierzy dystans. Czy będzie to chorągiewka czy znajdujące się za nią krzaki. W cyfrowych aparatach fotograficznych zastosowano funkcję rozpoznawania twarzy. W golfowych dalmierzach zaimplementowano funkcję detekcji chorągiewki. Gdy mierzona jest odległość do chorągiewki, w obiektywie widoczny jest dodatkowy znacznik a przyrząd wibruje. 

Dalmierz – golfowy gadżet, czy potężne narzędzie?

O tym na ile dalmierz golfowy pomaga w osiąganiu lepszych wyników można przekonać się dopiero używając go na polu. Warto zaznaczyć, że zgodnie z nowymi regułami, aby dalmierz z funkcją kompensacji różnicy wzniesień był dopuszczony do rund turniejowych i rankingowych, musi posiadać możliwość wyłączenia SLOPE w sposób widoczny i jednoznaczny dla wszystkich uczestników gry.

Czy dalmierz golfowy z funkcją SLOPE to już wszystko?

Funkcja SLOPE (ang. nachylenie) pozwala na uwzględnienie w planowanej długości strzału wzniesienia terenu. Uderzając pod górkę trzeba użyć „dłuższego” kija niż uderzając w równym terenie.
Na odległość lotu piłki mają wpływ temperatura, ciśnienie barometryczne. Ich zmiany mogą spowodować odchylenia sięgające kilkudziesięciu procent długości uderzeń. Funkcja ELEMENTS (ang. żywioły - warunki pogodowe) umożliwia uwzględnienie warunków atmosferycznych w długości strzału. Wyposażenie dalmierza w funkcję kompensacji powoduje wyliczenie długości strzału jaki trzeba oddać w aktualnych warunkach pogodowych.

Jeszcze nie heavy duty, ale dalmierze golfowe już nie boją się warunków polowych

Dalmierze golfowe zawierają podzespoły, których zawilgocenie lub porysowanie może spowodować, że urządzenie przestanie poprawnie działać. Standardem jest odporność dalmierza na deszcz. Obudowa jest wzmocniona na tyle, że upadek z niewielkiej wysokości nie powinien uszkodzić dalmierza. Przyrządy optyczne pokryte są powłoką uodparniającą je na uszkodzenia i zarysowania.
Jaki dalmierz jest najlepszy? Gdyby taki istniał tylko on by był w sprzedaży. Wiedząc czego można oczekiwać po dalmierzu, udaj się do sklepu i wybierz taki, który najbardziej będzie ci odpowiadał ze względu na łatwość obsługi i dostępne funkcje.
 

Sztandarowe technologie Bushnell – SLOPE Elements, PinSeeker, Visual JOLT

Bushnell szczyci się głównie typowo golfową technologią SLOPE Elements. Czy słusznie? Zdecydowanie! SLOPE Elements pełni w najbardziej zaawansowanych technologicznie dalmierzach szalenie istotną funkcję, a mianowicie niweluje różnicę wzniesień pomiędzy miejscem pomiaru a mierzonym obiektem. Uderzając pod górkę w linii prostej, musimy użyć dłuższego kija golfowego niż przy tej samej odległości po równym terenie. SLOPE Elements doskonale pomaga więc dobrać odpowiedni kij do uderzenia w zależności od wahań terenu i maksymalnie precyzując pomiar. To jednak nie wszystko! Bushnell przy tworzeniu SLOPE Elements poszedł o krok dalej, sprawiając, że technologia ta pozwala wziąć pod uwagę zmienność ukształtowania terenu pola golfowego, ale także warunki atmosferyczne. Brzmi niezwykle, prawda? Funkcja w pomiarach bazuje również na ciśnieniu atmosferycznym oraz temperaturze powietrza. Bierze pod uwagę te parametry i kompensuje ich wpływ na pomiar odległości, który w efekcie jest niezwykle precyzyjny.

Kolejna technologia Bushnell, funkcja PinSeeker, ma na celu dokładniejsze mierzenie odległości do flagi, zwłaszcza, gdy te odległości nie są małe. Przy dużych dystansach urządzenia optyczne często mają problem z wybraniem odpowiedniego punktu pomiaru i dokonują pomiaru do tła, czyli np. znajdujących się za nią krzewów czy budynków, zamiast w odniesieniu do flagi. Jak nietrudno sobie wyobrazić, tak wykonany pomiar jest przekłamany i wprowadza gracza w błąd. Funkcja PinSeeker koryguje te nieścisłości, fokusując pomiar na właściwym punkcie.

Jak widać, Bushnell robi wszystko, by uzyskać szczytową precyzję pomiaru. Kolejnym dowodem na to jest technologia Visual JOLT. Ta funkcja również skupia urządzenie na bezbłędnym wyborze celu. Kiedy gracz mierzący odległość najedzie celownikiem na flagę, dalmierz wibruje. Automatycznie jest to informacja dla golfisty, że w tym momencie mierzona jest odległość do flagi, a nie np. znajdującego się za nią tła. Wibracja to jedno ułatwienie, zmiana barwy – kolejne. Obwódka okularu dalmierza w kolorze czerwonym po najechaniu na cel zapala się i pulsuje. Możemy więc być podwójnie pewni, dzięki wibracji oraz wizualnej pulsacji barwy, że pomiar dokonuje się w odniesieniu do właściwego punktu.

We wszystkie te funkcje oczywiście jest wyposażony Bushnell Pro XE. Dodatkowo mamy opcję SHIFT oraz magnetyczne mocowanie. Ta pierwsza to nic innego jak suwak, którym możemy włączyć funkcję SLOPE. Możliwość wyłączenia SLOPE jest obecnie wymogiem w rundach turniejowych i rankingowych. Bez takiej opcji dalmierz nie zostanie dopuszczony do użytkowania podczas rozgrywki, tryb SLOPE musi być bowiem wyłączony. Magnetyczny panel w obudowie pozwala z kolei niemalże dosłownie „przykleić” dalmierz do metalowych elementów np. ramy wózka golfowego lub melexa. Ta opcja pozwala mieć dalmierz zawsze pod ręką, a przy okazji nie zgubić go przypadkowo gdzieś na polu golfowym.

Sklep Golfowy BogiGolf

BogiGolf.com.pl - sklep dla pasjonatów golfa. Na polskim rynku działamy od 2004 roku, oferując szeroki wybór sprzętu golfowego rozmaitych marek. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in.: kompletne zestawy golfowe, wózki, kije golfowe, irony, drivery, woody, puttery, torby, odzież, akcesoria golfowe i piłeczki. Zapraszamy do zakupów online oraz sieci sklepów golfowych w całej Polsce.

Kontakt

Zamówienia online #1: 512-339-383
Zamówienia online #2: 512-325-545
Fitting i kije golfowe: 509-247-368
kontakt@bogigolf.com.pl

Facebook

BogiGolf na facebook'u
cookies