Witaj golfisto, zaloguj się lub załóż konto

Wedge dla leworęcznych

Leworęczne wedge to bardzo specyficzne i ważne kije w torbie golfisty. Wyglądają bardzo podobnie jak żelaza, ale mają duże kąty nachylenia łopatki kija – od ok 50 do 62 stopni. Tak duży kąt potrzebny jest do całego szeregu zagrań w tzw. krótkiej grze. Jest to najważniejszy element gry w golfa. Bardzo często to właśnie krótka gra decyduje o wygranej lub przegranej. Dlatego tak ważne jest, aby posiadać w swojej torbie odpowiedni zestaw kijów typu wedge. Zazwyczaj gracze posiadają trzy wedge o różnych kątach nachylenia łopatki. Kijami typu wedge gramy wysokie zagrania, które bardzo szybko zatrzymują piłkę, np. na greenie. Wsród wedge znajdują się również Pitching wedge, czyli PW (lub W lub P) oraz Sandwedge, czyli SW lub S.

Marki

Jaki wedge wybrać?

Kupując leworęczne wedge powinniśmy zasięgnąć opinii doświadczonego fittera. Ważne jest, aby tak dobrać zestaw wedge, aby zapewnić odpowiedni tzw. gapping, czyli różnicę w dystansie lotu piłki konkretnego wedge. Fitter pomoże dobrać kije o takich kątach oraz bounce, aby zapewnić najpełniejsze „pokrycie” dystansu naszej torby golfowej. Co ważne, pomoże również w doborze długości, sztywności oraz materiału, z jakiego wykonany ma być shaft leworęcznego wedge. Zazwyczaj komplet wedge składa się z 3 kijów (czasami z 4). Całość doboru rozpoczyna się od wybory PW a kolejno dobiera się pozostałe wedge.

Sand wedge (SW) – najważniejszy wedge.

Nie zawsze piłka ląduje tam, gdzie chcemy – czyli na green’ie. Czasami zdarza się, że wyląduje w przeszkodzie wypełnionej piaskiem, czyli w bunkrze. Wówczas z pomocą przychodzi właśnie sandwedge. Jest to kij, który przy wykonaniu pełnego zamachu golfowego (swing’u) pozwala wybić piłkę z piasku wysoko do góry dzięki czemu zatrzymuje się ona na green’ie. Takie uderzenie pozwala na uniknięcie straty niepotrzebnych uderzeń. Typowy sandwedge to wedge o kącie nachylenia lica 58 stopni. Spotyka się również wedge o kącie 62 stopni, co spowoduje jeszcze bardziej pionową trajektorię uderzenia – wykorzystywane do uderzeń typu flop shot (lobowanie przeszkody) oraz do gry z bardzo głębokich bunkrów.

Sklep Golfowy BogiGolf

BogiGolf.com.pl - sklep dla pasjonatów golfa. Na polskim rynku działamy od 2004 roku, oferując szeroki wybór sprzętu golfowego rozmaitych marek. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in.: kompletne zestawy golfowe, wózki, kije golfowe, irony, drivery, woody, puttery, torby, odzież, akcesoria golfowe i piłeczki. Zapraszamy do zakupów online oraz sieci sklepów golfowych w całej Polsce.

Kontakt

Zamówienia online #1: 512-339-383
Zamówienia online #2: 512-325-545
Fitting i kije golfowe: 509-247-368
kontakt@bogigolf.com.pl

Facebook

BogiGolf na facebook'u
cookies