Witaj golfisto, zaloguj się lub załóż konto

Piłki do golfa nowe

Piłki do golfa to nieodłączny atrybut wszystkich golfistek i golfistów – niezależnie od poziomu gry. Warto podejść do ich wyboru bardzo świadomie, ponieważ odpowiednio dopasowane modele pozwalają czerpać pełnię radości z tej wyjątkowej dyscypliny. Co więcej, istotnie przekładają się na rozwój umiejętności oraz osiąganie coraz to lepszych rezultatów. Dostępnych jest wiele ich rodzajów, które różnią się m.in. budową, materiałem, z którego wykonane są poszczególne warstwy czy liczbą dimpli. Które zatem piłki do golfa są najlepsze? Na to pytanie nie ma jednej konkretnej odpowiedzi – zawsze należy dobierać je indywidualne, w czym chętnie pomożemy.

Marki

Piłki do golfa – bez nich ani rusz

Piłki do golfa to akcesorium, które jest absolutnie obowiązkowe w ekwipunku każdego gracza. Jednakże inne rodzaje trafią do toreb golfowych profesjonalistów, a odmienne przydadzą się podczas treningów początkujących czy juniorów. Niezależnie jednak od poziomu zaawansowania, w naszym sklepie wszyscy miłośnicy golfa mogą dopasować model dla siebie – proponowany przez nas szeroki asortyment sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających golfistów i golfistek. W ofercie znajdują się bowiem piłki do golfa m.in. takich producentów, jak: Titleist, Callaway, Mizuno, TaylorMade, Srixon czy Bridgestone a także innych marek.

Wybór piłki do golfa – na co zwrócić uwagę?

Piłki do golfa różnią się przede wszystkim pod względem budowy, stopnia twardości oraz układem i liczbą dimpli. Każda z tych cech ma realny wpływ na osiągane odległości, trajektorię lotu piłki czy rotację wsteczną, czyli spin, a finalnie – rezultaty grających danym modelem zawodników. Jakie są konkretnie te właściwości i na co, w ich kontekście, warto zwrócić uwagę przy wyborze piłki do golfa?

  • Materiał wykonania – inżynierowie projektujący dany model wykorzystują w swojej pracy najbardziej innowacyjne rozwiązania i – co najważniejsze – ciągle pojawiają się w tym zakresie nowe tworzywa, którymi udaje się wspomóc potencjał piłek do golfa. Najpopularniejsze stosowane w nich materiały to m.in. balata (szczególny rodzaj żywicy, choć dziś już bardzo rzadko stosowany) czy ionomery (zwłaszcza surlyn, który jest ionomerem etylenu – niezwykle plastycznym, lekkim i trwałym tworzywem sztucznym). W bardziej zaawansowanych technologicznie piłkach można też znaleźć np. uretan, elastomery czy grafen – wszystkie cechują się niezwykła wytrzymałością, a jednocześnie elastycznością, co przekłada się m.in. na lepszy spin (a co za tym idzie, także osiąganie większych wysokości i odległości lotu piłki).
  • Kompresja – w bardzo uproszczonym tłumaczeniu można powiedzieć, że to parametr wskazujący na poziom mocy, z jaką należy uderzyć wybraną piłkę, by uwolnić z jej jądra pełnię potencjału względem prędkości początkowych. „Kompresja” dokładnie oznacza odkształcenie piłki do golfa, do którego dochodzi w momencie uderzenia w nią licem kija. Zwykle stosuje się założenie, że im dany zawodnik czy zawodniczka osiągają większe prędkości swingu, tym wyższy poziom kompresji powinny mieć wybrane przez nich piłki do golfa. Co przy tym istotne, o wyższym poziomie kompresji świadczy większa odczuwana twardość – „odczuwana”, ponieważ nie ma zunifikowanej normy w zakresie oceny kompresji. Jeden zawodnik może zatem powiedzieć, że w jego odczuciu dana piłka do golfa jest faktycznie twarda, zaś inny zupełnie się z nim nie zgodzi. Zindywidualizowany wybór jest tu zatem podstawą.
  • Dimple – czyli te charakterystyczne wgłębienia, które znajdują się na zewnętrznej powłoce piłek. Wskazuje się, że średnio piłki do golfa mają 336 dimpli. W niektórych modelach dodatkowo zastosowano technologię podwójnych rowków, jak np. w piłkach, którymi gra sam Tiger Woods – Bridgestone Tour B X. Jednocześnie należy podkreślić, że ich liczba nie jest aż tak istotna, ponieważ kluczowy jest przede wszystkim sam fakt, że są na powierzchni! Mają bowiem istotne znaczenie dla osiąganych odległości, ponieważ dzięki nim zmniejsza się opór powietrza a piłka do golfa może lecieć znacznie dalej niż gdyby była zupełnie gładka.

Z czego jest piłka golfowa – liczba warstw

Kolejną ważną kwestią podczas wybierania modelu piłki do golfa jest zwrócenie uwagi na liczbę warstw, z których została zrobiona. Należy jednak po raz kolejny podkreślić, że wybór w tym zakresie powinien być zindywidualizowany. Nie ma bowiem „lepszej” czy „gorszej” liczby warstw – wszystko zależy od konkretnej osoby, jej umiejętności, preferencji, planowanego zastosowania danej piłki do golfa (do gry na driving range, do zapewnienia maksymalnych odległości driverem czy poprawy kontroli w krótkiej grze lub na greenie itd.) czy chociażby rodzaju wykorzystywanych kijów. Owszem, są pewne uogólnienia, którymi jak najbardziej można kierować się na wstępie – warto zatem wiedzieć, że do dyspozycji są piłki do golfa:

  • 1-warstwowe – modele najbardziej podstawowe, najtańsze, najtwardsze, stosowane przede wszystkim na driving range i na początku przygody z golfem, choć należy zauważyć, że ich stosunkowo krótki lot trudno kontrolować;
  • 2-warstwowe – to obecnie najpopularniejsze i najchętniej wybierane modele na rynku, zwłaszcza przez zawodniczki oraz zawodników grających na poziomie amatorskim i średnio-zaawansowanym. Ich wnętrza wypełnione są przede wszystkim żywicą lub gumą, dzięki czemu lecą dalej niż piłki do golfa opisane wyżej. Zwykle są przy tym tańsze niż modele mające 3 warstwy ze względu na łatwiejszy i tańszy proces produkcji, choć jednocześnie nie zawsze można stwierdzić, że są od nich „gorsze”. Odnosi się to przede wszystkim do poziomu twardości – czołowe marki, jak np. Titleist czy TaylorMade, wykorzystują obecnie do tworzenia wielu swoich produktów materiały, które powodują realną poprawę i bardziej miękkie czucie piłek. Dzięki temu te 2-warstwowe nieraz spokojnie mogą bez problemu stawać w szranki z modelami mającymi do nich więcej powłok;
  • 3-warstwowe – należą już do grupy bardziej zaawansowanych i zazwyczaj droższych modeli. Zapewniają świetną kontrolę i generalnie mają wyższy poziom miękkości niż piłki do golfa o mniejszej liczbie warstw (ta dodatkowa powłoka zwykle ma za zadanie zoptymalizować rotację piłki przy krótkiej grze). Z takich modeli chętnie korzystają doświadczeni zawodnicy, także czołowi gracze PGA Tour. Przykładowo 3-warstwową piłką do golfa jest kultowa Titleist Pro V1, która należy do jednej z dwóch najchętniej wybieranych na Tourze modeli (grają nią m.in. Scottie Scheffler, Max Homa czy najlepszy polski golfista w historii – Adrian Meronk);
  • 4- i 5-warstwowe – zdecydowanie najbardziej zaawansowane technologicznie, przy czym każda dodatkowa warstwa przekłada się na bardzo konkretne aspekty gry, jak np. jeszcze większe podwyższenie osiąganych prędkości początkowych czy miękkość piłki. Tego typu modele często mają podwójne jądro, jak np. 4-warstwowe piłki do golfa Titleist Pro V1x. W potrójny rdzeń wyposażono zaś 5-warstwowy model TaylorMade TP5x, który to chętnie wykorzystują zawodowi gracze, jak np. Collin Morikawa czy Rory McIlory.

Jak zatem widać, aspektów do rozważenia jest w tym zakresie bardzo wiele. Zawsze jednak specjaliści BogiGolf służą przy tym pomocą oraz profesjonalnym fittingiem. Mamy bowiem świadomość, że optymalnie dobrane piłki do golfa mogą realnie przełożyć się na wsparcie naszych aktualnych umiejętności oraz poprawę wyników na polu. Do dyspozycji mamy zatem piłki do golfa dla zawodników i zawodniczek na każdym poziomie, w tym przede wszystkim produkty największych marek, m.in. wszystkie wymienione wyżej modele – by każdy miał szansę grać takim sprzętem, jaki wybierają czołowi światowi zawodnicy.

Sklep Golfowy BogiGolf

BogiGolf.com.pl - sklep dla pasjonatów golfa. Na polskim rynku działamy od 2004 roku, oferując szeroki wybór sprzętu golfowego rozmaitych marek. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in.: kompletne zestawy golfowe, wózki, kije golfowe, irony, drivery, woody, puttery, torby, odzież, akcesoria golfowe i piłeczki. Zapraszamy do zakupów online oraz sieci sklepów golfowych w całej Polsce.

Kontakt

Zamówienia online #1: 512-339-383
Zamówienia online #2: 512-325-545
Fitting i kije golfowe: 509-247-368
kontakt@bogigolf.com.pl

Facebook

BogiGolf na facebook'u
cookies