Witaj golfisto, zaloguj się lub załóż konto

Irony - żelaza, kije golfowe do gry

Żelaza (irony) to kije do golfa wykonane z różnego rodzaju stopów metali. Występują najczęściej z numerami od 2 do 9, a następnie numeracja zmienia się w litery P, A, S, L. Różnica między poszczególnymi kijami do golfa typu iron polega na różnym kącie ustawienia lica (płaska część główki kija, która uderza w piłkę golfową) w stosunku do podłoża. Im wyższy numer irona - tym wyżej ale krócej może nim uderzyć golfista.
 

Marki

Irony do gry w golfa – niezbędne i niezastąpione kije golfowe

Kije golfowe Irony, czyli tzw. żelaza, to najliczniejsza grupa kijów do gry w golfa. Pośród 14 kijów, które golfiści mają ze sobą na polu golfowym, najwięcej jest właśnie ironów. Te kije golfowe służą do gry na fairway’u, a także do rozpoczęcia krótkich dołków PAR 3. W porównaniu do woodów są znacznie cięższe, mają jednak mniejsze główki. Taka konstrukcja pozwala na wykonanie delikatniejszych i precyzyjniejszych uderzeń, a także większą ich kontrolę. Gracze najczęściej używają ironów od numeru 3 do 9. Czym natomiast różnią się poszczególne kije golfowe z grupy ironów? Irony nieznacznie różnią się budową, tak żeby piłka golfowa uderzona nimi z taką samą siłą, ale innym kijem golfowym, osiągała różne odległości. Każdy kolejny kij golfowy z grupy ironów powinien posyłać piłkę na odległość około 10 metrów większą niż poprzedni. Zależność jest taka, że im niższy numer kija, tym piłka leci dalej. Z kolei im wyższy numer irona, tym piłka leci wyżej, ale na krótszy dystans. Różnica w konstrukcji poszczególnych ironów polega na zróżnicowanym kącie nachylenia lica w stosunku do podłoża.

Żelaza możemy również podzielić na grupy w zależności od umiejętności gracza. Najłatwiejsze i najbardziej wybaczalne są kije do golfa typu "game improvement". Są to kije dla graczy początkujących, ułatwiające wzbijanie piłki w powietrze oraz niwelujące wiele błędów popełnianych przez graczy początkujących. Mają duże główki oraz technologie, które pomagają w grze – wstawki z cięższych metali, wkładki z tworzyw sztucznych. Kije typu "player irons" są przeznaczone dla golfistów o wyższych umiejętnościach. Mają mniej rozwiązań naprawiających błędy, ich główka jest nieco mniejsza. Dają możliwość kształtowania trajektorii lotu piłki.

Rodzaje i podział ironów

Irony to kije do golfa, bez których nie sposób wybrać się na pole golfowe. W pełnym secie kijów najliczniejszą grupę stanowią właśnie żelaza. Dzielimy je ze względu na numery, najczęściej używa się kijów od numeru 3 (lub 2) do 9. Inny podział bierze pod uwagę umiejętności gracza. Tutaj mamy kije golfowe typu irons należące do segmentu game improvement, przeznaczone dla osób początkujących. Irony game improvement pomagają w grze osobom niedoświadczonym, niwelując drobne potknięcia i popełniane błędy, a także ułatwiając wybijanie piłki golfowej w powietrze. Te kije golfowe charakteryzują większe główki oraz niejednokrotnie wstawki z cięższych metali lub tworzyw sztucznych. Dla bardziej doświadczonych graczy dedykowane są natomiast żelaza z grupy player irons. Mają mniejsze główki i są mniej wybaczalne w przypadku nieprecyzyjnych uderzeń niż kije golfowe z segmentu game improvement, dają natomiast możliwość lepszego kształtowania trajektorii lotu piłki golfowej. Wybór jest prosty. Gracze początkujący powinni raczej sięgać po żelaza game improvement, natomiast bardziej doświadczeni golfiści mogą z powodzeniem korzystać z kijów golfowych player irons. Pod kątem odpowiedniej twardości irony dzielą się jeszcze na podgrupy, tj. x-stiff, stiff, semi regular, regular, senior flex, czy też z myślą stricte o golfistkach – ladies light. Zazwyczaj gracze mają też wybór shaftów w ironach. Mogą to być shafty stalowe lub grafitowe. Irony to zdecydowanie niezbędne i niezastąpione kije golfowe w torbie każdego gracza. Zazwyczaj możemy je kupić w całych zestawach kilku kijów do golfa. Najlepsze żelaza znajdziemy w ofertach wiodących marek branży golfowej, takich jak Callaway, Cobra, TaylorMade, Ping, Honma, Titleist, Mizuno oraz Wilson Staff. Irony inaczej zwane żelazami to podstawowe kije golfowe, od których każdy z nas rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem. Najczęściej w torbie gracza znajdziemy kije od 5 do 9 plus tak zwane wedge (PW, SW itd). Numeracja zawiązana jest z nachyleniem lica i tym samym uzyskaniem odpowiedniej, szukanej przez nas odległości na polu golfowym. Kije te oprócz możliwości dopasowania odległości, mają możliwość dopasowania do umiejętności golfisty, czyli tzn. wybaczalności. Kije żelazne z większa i szerszą główką zazwyczaj ułatwiają graczom średniozaawansowanym i początkującym osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno irony na shaftach stalowych, jak i grafitowych, a także dopasowanych do odpowiedniej twardości dobrej dla gracza czyli ladies light dla Pań, senior flex, regular, semi regular, stiff, czy x-stiff. Marki ironów dostępne w naszej ofercie: Mizuno Golf, Taylor Made, Callaway, Cobra, Honma, Ping, Titleist, Wilson Staff. W tej kategorii znajdą Państwo zestawy kijów w różnych konfiguracjach - najczęściej w kompletach 6, 7 lub 8 kijów.

Sklep Golfowy BogiGolf

BogiGolf.com.pl - sklep dla pasjonatów golfa. Na polskim rynku działamy od 2004 roku, oferując szeroki wybór sprzętu golfowego rozmaitych marek. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in.: kompletne zestawy golfowe, wózki, kije golfowe, irony, drivery, woody, puttery, torby, odzież, akcesoria golfowe i piłeczki. Zapraszamy do zakupów online oraz sieci sklepów golfowych w całej Polsce.

Kontakt

Zamówienia online #1: 512-339-383
Zamówienia online #2: 512-325-545
Fitting i kije golfowe: 509-247-368
kontakt@bogigolf.com.pl

Facebook

BogiGolf na facebook'u
cookies