Top Lista 20 Prezentów Golfowych
Jeśli kupowanie prezentów dla golfisty lub golfistki spędza Ci sen z powiek, bo sam(a) nie masz do czynienia z tym sportem, to ten poradnik w przystępny sposób pozwoli Ci się zorientować, czego potrzeba amatorom gry w golfa. Z czego będą się cieszyć jak dzieci, zaraz po wigilii szukając szansy na wyjście na jakimś cudem czynny symulator, aby wypróbować swój nowy prezent, a co ma dużą szansę stać się nietrafionym podarunkiem i wylądować w, i tak już wypełnionej po brzegi, szafie golfisty. Znalezienie idealnego prezentu nie będzie łatwe, ale z naszą pomocą na pewno sobie poradzisz.
Prezent golfowy - jak wybrać najlepszy?
Podstawowym pytaniem przy wyborze prezentu dla golfisty jest to, czy Ty sam (sama) znasz się choć trochę na tym sporcie. Może grasz? To znacznie ułatwia sprawę. Grając w golfa od jakiegoś czasu wiesz dobrze, co jest niezbędnym wyposażeniem golfisty, jakie rzeczy dobrze jest mieć ze sobą ze względów praktycznych na polu, a co jest gadżetem lub miłym dodatkiem do gry.
Kupując prezenty dla golfistów, których znasz, pewnie wiesz, czego mogą potrzebować jeśli chodzi o kije do golfa czy akcesoria. Zatem problem wydaje się znacznie mniejszy, a głównym ograniczeniem jest, tak naprawdę, budżet na prezenty.
Co jednak, jeśli sam(a), choć wiesz jak trzymać kij, to zaczynasz dopiero swoją własną przygodę z golfem i nie do końca orientujesz się we wszystkich aspektach sprzętowych? Lub gdy w ogóle nie masz zielonego pojęcia o golfie, poza tym, że jest to niezwykle prosta gra polegająca na trafieniu małą piłeczką do dołka? No cóż... czytaj dalej nasz poradnik :)
Co kupić na prezent dla fana golfa?
Drugie pytanie powinno brzmieć: dla kogo potrzebujemy prezentu? Choć przeważnie, wybierając prezent, kierujemy się zazwyczaj płcią, to w golfie może to mieć znaczenie drugorzędne. Ważniejszym aspektem wydaje się to, jak bardzo przyszły obdarowany(a) został pochłonięty przez "golfowy nałóg". Nie od dziś wiadomo bowiem, że ludzie dzielą się na golfistów oraz na tych, którzy JESZCZE nie grają w golfa.
Zatem należałoby się zastanowić, czy osoba obdarowywana jest wytrawnym golfistą i spędza na polu naprawdę dużo czasu, czy też dopiero stawia swoje pierwsze kroki, zachęcona pięknem tego sportu. A może w ogóle nie miała styczności z golfem i chcemy ją dopiero zachęcić do połknięcia golfowego bakcyla?
Polecamy szereg propozycji prezentowych:
Jak zachęcić kogoś do gry w golfa? Pierwsze kije golfowe.
Prostym wydaje się prezent dla nie-golfisty. W zależności od przeznaczanego na prezentu budżetu, najlepszym pomysłem wydaje się jakiś pierwszy własny zestaw. Mogą to być kije używane, choć oczywiście jako prezent mogłyby budzić mieszane uczucia. Jeśli zamierzasz sprezentować komuś kije golfowe, to aby uniknąć niezręczności lepiej pomyśl nad kijami nowymi. Nie każdy nie-golfista może bowiem docenić fakt, że czasami lepiej byłoby dostać dobry, ale nieco używany zestaw Taylora, Nike czy Callawaya niż nowy, wart podobnych pieniędzy, zestaw mniej znanej firmy.
Jeśli natomiast nasz budżet na prezent jest nieco skromniejszy, możemy pomyśleć o zakupie pojedynczego kija i zestawu podstawowych piłeczek.
Takim kijem mógłby być wedge lub putter. W ty drugim przypadku, bardzo ciekawym dodatkiem do zestawu byłaby na przykład mata do puttowania czy nawet sam dołek, który można kupić za kilkadziesiąt złotych. Umożliwi to trening nawet w domu na dywanie.
Jak kupić prezent golfowy dla początkującego golfisty?
Prezent dla kogoś, kto pierwsze kroki w golfie ma już za sobą, także nie jest jakimś dużym problemem. Świeżo upieczeni golfiści, którzy, na przykład, niedawno zrobili kurs na zieloną kartę i nie mają jeszcze swoich własnych kijów z pewnością ucieszą się z gotowego zestawu, składającego się z kompletu kijów, najczęściej wraz z torbą.
Zestawy takie są w cenach już od ok. 700zł do 2000zł, w zależności od marki, użytych materiałów, dodatkowych akcesoriów typu wózek itd. Taki prezent może dać pełną motywację, aby kontynuować przygodę z golfem. W ramach większego budżetu dobrym pomysłem jest zakup dobrego zestawu ironów jednej z najlepszych marek typu TaylorMade, Mizuno, Nike, czy Callaway, bo dobre żelaza to podstawa, wokół której golfista w niedługim czasie sam zbuduje sobie set, który będzie odpowiadał jego oczekiwaniom.
Dla osób, które mają już swoje kije, ale także niedawno rozpoczęli grę w golfa możliwości zakupu trafionego prezentu też są bardzo duże. Bardzo często takim graczom brakuje, wydawałoby się, podstawowych akcesoriów typu porządne buty golfowe, ręczniki do czyszczenia sprzętu, czy pitchforki do naprawiania darni. Lista rzeczy, które każdy golfista powinien mieć ze sobą albo na sobie na polu golfowym jest bardzo długa. Na jednym z pierwszych miejsc, kiedy nie wiadomo już co kupić aspirującemu golfiście są piłki golfowe. To brutalna prawda - one bardzo lubią się gubić na początku przygody z golfem i ZAWSZE się przyda mieć zapas... Początkującym najlepiej kupić piłki dwuwarstwowe, które wybaczą popełniane błędy. Pudełko takich piłek może kosztować od 60 do 150zł.
Przy nieco większym budżecie, warto pomyśleć o sprezentowaniu takiego prezentu jak torba golfowa lub nietypowego jak wózki golfowe. Gracze, którzy jako pierwszy kupili sobie zestaw "pudełkowy" dość szybko mogą dojść do wniosku, że potrzebują większej torby, żeby pomieścić wszystkie swoje akcesoria. Albo uznają, że aby to wszystko przewieźć potrzeba wózka pod torbę. Warto wcześniej zorientować się, czy golfista ma dużą czy mniejszą torbą, albo jakiego wózka używa. Dobra torba golfowa, która będzie lepsza od większości oferowanych w gotowych zestawach, może kosztować od 300 do 900zł (w zależności od rozmiaru, funkcjonalności a także marki). Podobnie z wózkiem, który w podstawowej wersji dwukołowej kosztuje ok. 200zł, aż do super-wygodnych i funkcjonalnych wózków w granicach 1000zł.
Torba golfa to najlepszy pomysł na prezent dla doświadczonego gracza
Jaki jest idealny prezent dla golfisty? Odpowiedź zdaje się prosta - kije golfowe. No cóż, nie zawsze... Golfiści, którzy grają już od dłuższego czasu często mają własne, bardzo sprecyzowane wymagania odnośnie sprzętu, którego używają. Chodzi o markę, rodzaje kijów, a także ich specyfikację (niektórzy golfiści używają przedłużonych lub skróconych kijów, co dla laika jest zupełnie niewidoczne).
Dlatego też, aby nie zafundować golfiście drogiego, ale nie do końca trafionego prezentu warto najpierw rozpoznać jego potrzeby. Najprościej podpytać lub ewentualnie znaleźć na parapecie "list do Mikołaja" :) Prawie każdy golfista, jeśli zapytać go, jaki kij chciałby otrzymać bez problemu wymieni jednym tchem conajmniej kilka konkretnych nazw, modeli i marek, bo golfistom z reguły zawsze czegoś brakuje, a przynajmniej dobrze by było gdyby mieli to w torbie. Wtedy problemem jest tylko znalezienie odpowiedniej oferty na rynku i idealny prezent mamy gotowy. Mogą to być całe zestawy ironów, woody, wedge albo puttery - golfista na pewno dokładnie określi, co chciałby znaleźć pod choinką lub dostać z innej okazji.
Jeżeli jednak nie chcesz się zdradzać z prezentem jaki planujesz, warto chociaż pod nieobecność golfisty przyjrzeć się jego torbie z kijami.
Dobrze jest spisać sobie markę i numery ironów (to te kije z główkami najbardziej przypominającymi kije do hokeja). Na niektórych są numerki, na innych oznaczenia stopni. Zapamiętaj także jakie woody (kije z dużymi główkami) są w torbie golfisty. Mają one oznaczenia stopni lub numery podobnie, jak irony. Wszystko to pomoże obsłudze sklepu w dobraniu kijów, gdyż kupienie dowolnego kija, nawet wartego kilkaset złotych, nie gwarantuje, że będzie to trafiony prezent. Zdecydowanie odradzamy kupowanie kijów w ciemno - dla zasady, że kij to kij. Taki zakup, bez odpowiedniego rozeznania z dużym prawdopodobieństwem skończy się wymianą po świętach, urodzinach czy innej rocznicy.
Dla doświadczonych golfistów, którzy nie mają sprecyzowanych potrzeb, bardzo dobrym pomysłem jest zakup akcesoriów golfowych.
Nie jest to jednak tak proste, jak w przypadku golfistów początkujących. Wytrawni gracze mają już bowiem bardzo wiele w swojej torbie i niełatwo znaleźć coś, czym byliby zaskoczeni.
Bezpiecznym pomysłem jest zawsze zakup gotowych zestawów prezentowych. Każdy z nich zawiera od kilku do kilkudziesięciu akcesoriów, z których na pewno dużą część należy do tych niezbędnych. Akcesoria, które, jeśli znajdą się w zestawie, zawsze przydadzą się golfiście to m.in.: torba na buty (aby obwie brudne od ziemi i trawy po grze, nie zanieczyszczało wnętrza samochodu), ręcznik do czyszczenia sprzętu, licznik uderzeń, dobry pitchfork do naprawiania darni po uderzeniu, czy inne niestandardowe drobiazgi.
Wbrew pozorom, doświadczonym golfistom także przydadzą się takie rzeczy jak piłki czy rękawiczki. Są to akcesoria,
które zużywają się cały czas, a zgubienie piłki może przytrafić się golfiście na każdym poziomie gry. Warto jednak zadbać, aby nie były to produkty z niższej półki (także cenowej). Dobry golfista na pewno ucieszy się nawet z kolejnej rękawiczki, która będzie wykonana z naturalnej skóry albo z pudełka piłek najwyższej klasy (przeważnie trój- i więcej warstwowych). Dobra rękawiczka to wydatek powyżej 50zł, natomiast opakowanie 12 profesjonalnych piłek kosztować może od 150zł do 250zł.
Golfiści, którzy grają często i w każdych warunkach mogą się także ucieszyć z jakiegoś elementu odzieży technicznej (przeciwwiatrowej lub przeciwdeszczowej). Dobra kurtka przeciwdeszczowa lub windstopper to coś, czego często brakuje golfiście, a samemu nie zawsze sobie go kupi. Jedyny problem to dobranie odpowiedniego rozmiaru, żeby nie krępował ruchów. Na szczęście większość odzieży z golfowych kolekcji jest specjalnie zaprojektowana, aby nie usztywniać ciała podczas uderzenia.
Dysponując trochę większym budżetem można zastanowić się nad zakupem nieco droższych gadżetów typu dalmierz laserowy albo GPS golfowy.
To akcesoria, które zawsze przydadzą się na polu golfowym, ale ze względu na ceny, zaczynające się od około 700zł, nie każdy "bez okazji" może sobie na nie pozwolić. Przy kupowaniu tego typu elektroniki zawsze warto skonsultować się z obsługą sklepu, która powinna doradzić, co będzie najlepsze dla golfisty, który ma zostać obdarowany. Wiodącą marką wśród dalmierzy jest od lat firma Bushnell, jednak na rynku dostępne są także inne modele, które nie ustępują wcale jakością wykonania. Wybierając gps golfowy zawse warto zwrócić uwagę na bazę pól, która jest dostępna w ramach oprogramowania. Kupując produkty marek Bushnell, GolfBuddy, Tomtom czy VoiceCaddie mamy pewność, że baza polskich pól jest na wysokim poziomie, a ciągłe aktualizacje darmowe przez cały czas użytkowania.