Witaj golfisto, zaloguj się lub załóż konto

Chippery

Chipper to dość rzadki kij golfowy, ponieważ często jest zastępowany wedgem. Budowa chippera przypomina putter, z tym że chipper charakteryzuje większe nachylenie lica. Służy on do gry w pobliżu greenu, czyli uderzeń pomocniczych przed użyciem właśnie puttera. Chipper to doskonałe rozwiązanie dla osób, które w tym właśnie obszarze pola golfowego czują się niepewnie. W golfie liczą się detale, każdy pojedynczy moment gry. Ten etap, gdy jesteśmy już dość blisko dołka golfowego, ale nie na tyle, by sięgnąć po putter, to doskonała okazja, by wspomóc się kijami golfowymi z grupy chipperów. Loft chippera zwykle znajduje się w zakresie 32–37°, a kij ten jest zazwyczaj podobny do ironów numer 7 lub 8. Istotną różnicę stanowi materiał konstrukcyjny oraz odmiana loftu, która pomaga uzyskać bardziej kręty kształt.

Marki

Kije golfowe chippery – efektywniejsza gra w obszarze puttowania

Kije golfowe są podstawowym atrybutem golfisty, bez nich gra się nie odbędzie. Pełny komplet kijów do golfa, który gracz może wziąć ze sobą na pole golfowe, zawiera 14 kijów, które są zróżnicowane pod kątem budowy oraz przeznaczenia. Rozgrywkę rozpoczynamy driverem, który jest woodem nr #1, zarazem najdłuższym kijem golfowym z największą główką. Driverem wybijamy piłkę z obszaru tee na możliwie jak najdłuższą odległość. Następnie mamy fairway woody służące do długich uderzeń z fairwaya. Woody są długie i lekkie, pozwalają wybijać piłkę golfową na duże odległości sięgające nawet powyżej 200 metrów. Najliczniejszą grupę kijów golfowych w zestawie tworzą irony, które służą do krótszych niż woody, bardziej precyzyjnych uderzeń. Irony są zróżnicowane pod względem długości – dłuższe kije mają mniejsze kąty nachylenia główki, dzięki czemu uderzona nimi piłka golfowa leci dalej. Różnica osiąganej odległości pomiędzy poszczególnymi ironami wynosi minimum 10 m. Główki ironów są mniejsze niż główki woodów. Kolejna grupa kijów do golfa to wedge. Są to kije służące do posyłania piłki golfowej wysoko i na małą odległość. Poszczególne wedge również różnią się parametrami, takimi jak długość oraz kąt nachylenia główki, co przekłada się na różne wysokości i odległości osiągane przez uderzoną nimi piłeczkę. Charakterystyczne w tej grupie kijów jest to, że uderzona nimi piłka zatrzymuje się zaraz po uderzeniu. Wedge świetnie sprawdzają się więc przy wychodzenie z trudnego położenia na polu golfowym i dzielą się też ze względu na nie. Wyróżniamy sand wedge, służące do wybijania piłki golfowej z piasku, pitching wedge, przeznaczone do wybijania piłki z wysokiej trawy, a także lob wedge, do wybijania piłki wysoko i na małą odległość, co świetnie sprawdza się przy omijaniu wszelkich przeszkód. Na koniec kij golfowy, który ma opinię jednego z najważniejszych kijów do golfa w torbie golfisty, a mianowicie putter. Kij golfowy putter służy do kończenia rozgrywki, czyli kierowania piłki prosto do dołka golfowego. Uderzenia putterem nie mają na celu wybicia piłki w górę, a jedynie jej toczenie po greenie. Gdzie więc w tym wszystkim chipper?

Unikatowy kij golfowy chipper – nieoceniona pomoc wokół greenu

Golfowe kije typu chipper sprawdzają się także w grze krótkiej, choć najlepiej właśnie w okolicach greenu. Kij golfowy chipper jest najwygodniejszy do uderzeń piłki golfowej na odległość 30–40 jardów. Przypomina irona, często jest zastępowany wedgem, a tak naprawdę najbliżej mu do puttera. Każdy golfista zabiera ze sobą na pole golfowe irony, każdy zabiera też puttera. Liczba zabieranych w torbie golfowej kijów jest jednak ograniczona. Kiedy spakujemy już podstawowe i absolutnie niezbędne kije golfowe, przychodzi dylemat – co jeszcze ze sobą zabrać? Wedge? A może właśnie chippera? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Chipper czy wedge – co wziąć ze sobą na pole golfowe?

Kij golfowy typu chipper na pewno nie jest optymalnym wyborem dla całkowicie zielonych graczy, czyli początkujących golfistów. Na tym etapie zaawansowania ważne jest, by oswoić się z podstawowymi kijami i to nimi nauczyć się grać. Chipper w przypadku osób dopiero zaczynających swoją przygodę z golfem wydaje się fanaberią i w dużej mierze tak właśnie jest. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie równolegle do pogłębiania umiejętności golfisty. Gracz, który dobrze czuje się w chippowaniu, zdecydowanie powinien wziąć ze sobą na pole golfowe również chipper. Gdy krążymy w odległości 20–30 jardów wokół greenu, chipper sprawdzi się znakomicie, przyspieszając osiągnięcie zamierzonych wyników. Warto zdawać sobie sprawę, czym różni się chipper od wedge. Przede wszystkim kątem loftu. W przypadku wedge jest to od 44 do 65°, natomiast w przypadku chipperów od 32 do 37°. Wedge świetnie sprawdzają się w grze krótkiej, takie jest ich przeznaczenie – wybijania z trudnych pozycji, takich jak wysoka trawa czy piasek, oraz omijania przeszkód. Kije golfowe z grupy chipper również sprawdzą się w grze krótkiej, jednak lepiej w okolicach greenu. To przejście od ironów do puttera jest właśnie idealnym momentem dla chipperów. Nie są to jednak najłatwiejsze kije do golfa dla początkujących lub graczy na poziomie handicapowym. Chipper daje możliwość korzystania z kija puttującego poza obszarem puttowania. To bardzo ciekawe i wzbogacające grę rozwiązanie i z pewnością każdy golfista powinien przynajmniej spróbować swoich sił w chippowaniu.

Sklep Golfowy BogiGolf

BogiGolf.com.pl - sklep dla pasjonatów golfa. Na polskim rynku działamy od 2004 roku, oferując szeroki wybór sprzętu golfowego rozmaitych marek. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in.: kompletne zestawy golfowe, wózki, kije golfowe, irony, drivery, woody, puttery, torby, odzież, akcesoria golfowe i piłeczki. Zapraszamy do zakupów online oraz sieci sklepów golfowych w całej Polsce.

Kontakt

Zamówienia online #1: 512-339-383
Zamówienia online #2: 512-325-545
Fitting i kije golfowe: 509-247-368
kontakt@bogigolf.com.pl

Facebook

BogiGolf na facebook'u
cookies