Dobór twardości shaftu w kijach do golfa

Wybranie odpowiedniej twardości shaftu do Twoich kijów golfowych jest bardzo istotnym aspektem profesjonalnego fittingu. Często twardość shaftu jest błędnie interpretowana co prowadzi do znacznego utrudnienia sobie gry. Bardzo ważne jest indywidualne podejście i profesjonalne rady fittera. Co jednak zrobić, jeśli akurat w pobliżu nie masz żadnego centrum fittingu lub nie odbywa się żadne demo day? Z pomocą przyjdzie kilka praktycznych porad jak samemu, niemal w domowych warunkach, możesz stwierdzić, który shaft jest dla Ciebie najlepszy.

Czym jest flex shaftu w kijach golfowych?

To zasadnicze pytanie i klucz do właściwego zrozumienia tematu doboru twardości. Flex to nic innego jak twardość shaftu w kiju golfowym. Tyle, że faktem jest to, że nie ma w świecie golfa jednego standardu dla twardości shaftów. Mało tego - nawet w ofercie jednego producenta różne modele mogą posiadać realnie różne odczuwalne dla golfistów twardości swoich shaftów. Na pewno przydatna jest znajomość obiegowych twardości shaftów wraz z ich najpopularniejszymi nazwami. Uszeregowaliśmy twardości shaftów od najbardziej miękkiego do najtwardszego:

  • Ladies Lite - najbardziej miękki, damski shaft golfowy, idealny dla bardzo wolno uderzających Pań i juniorów
  • Ladies Flex - wariant shaftu najczęściej stosowany w kijach damskich
  • Senior Flex (zwany też Lite / Light / A flex) - to cała rodzina shaftów, najczęściej grafitowych, które są nieco bardziej miękkie od standardowych męskich
  • Regular Flex - klasyczny shaft męski
  • Stiff Flex - nieco sztywniejszy wariant shaftu męskiego
  • XStiff - przeważnie dotyczy shaftów stalowych, choć nie tylko - wariant o znaczącej sztywności
  • TX - Tour XStiff, czyli w skrócie ultra sztywny wariant shaftu dla naprawdę szybko uderzających golfistów

Znajomość skali twardości shaftów w kijach golfowych jest przydatna, żeby ocenić z jakimi kijami mamy do czynienia na przykład w sklepie golfowym. Dodatkowo pozwala to odnieść do siebie i swojej prędkości posiadany obecnie sprzęt do golfa.

Jak dobrać właściwy shaft do drivera?

Dobór shaftu do najdłuższego z kijów do golfa można wykonać na kilka sposobów, bez drogich urządzeń do analizy swingu golfowego. Choć uzyskane w ten sposób wyniki nie są może super-dokładne i dowiedzione stronami analizy to w większości przypadków okazują się trafne i dają bardzo przydatne wskazówki do tego jakim shaftem powinieneś/powinnaś grać.
Poza tym każdy z nas może tego typu test wykonać samemu i to bezpłatnie na driving range z tablicami odległości, aby sprawdzić czy czasami nie da się czegoś usprawnić w swojej grze i poprawić wyniki podczas rundy golfa.

Sposób 1 - dobór twardości shaftu na podstawie osiąganych odległości

Pierwszym sposobem na określenie najlepszej dla nas twardości shaftu w driverze jest analiza odległości uzyskiwanych za pomocą swoich kijów golfowych. Metoda ta wymaga wypracowania w miarę powtarzalnego swingu, tak aby odległości nie wahały się od siebie przy każdym uderzeniu. Wiadomo, że każdemu golfiście, nawet najlepszym zawodowcom, jakieś odchylenia od normy mogą się zdarzyć - można też uśrednić wyniki i odrzucić najbardziej skrajne odległości.

Najlepiej stosować tą metodę na driving range'u, ponieważ są tam wyraźnie widoczne tablice z odległościami.
Aby określić w ten sposób twardość shaftów do kijów golfowych, jaką powinniśmy stosować w woodach należy uderzać driverem (najlepiej kilkanaście razy, aby zredukować efekty przypadkowych czy nieudanych strzałów).

Porównując średni uzyskany wynik z poniższą tabelką można odczytać najlepszą dla nas twardość shaftu.

Uwaga:
Należy mierzyć tylko i wyłącznie odległość jaką piłka golfowa przeleciała w powietrzu (ang. carry distance). Odległość całkowita w przypadku drivera i tak jest trudna do zaobserwowania jeśli nie zmierzymy dokładnie gdzie zakończyła swoją drogą piłka. A na driving range raczej nie chcemy wchodzić kiedy jest otwarty, żeby to sprawdzić :)
 

Carry Distance dla drivera

Polecana twardość shaftu

≤160m

Ladies Flex

160-180m

Senior Flex

180-220m

Regular Flex

220-250m

Stiff Flex

więcej niż 250m

Extra-Stiff Flex

Jakie shafty dobrać do zestawu ironów?

Podobnie można postąpić aby sprawdzić jaki shaft jest dla nas najlepszy w ironach. Aby poprawnie zidentyfikować nasze potrzeby w zakresie żelaz musimy uderzyć po kolei wszystkimi swoimi ironami i wybrać ten kij golfowy, którym najczęściej osiągamy odległość około 140m (150 jardów).

Następnie trzeba odczytać wg tabelki poniżej tego najlepszą dla nas twardość shaftu do ironów.

Kij najczęściej używany do osiągnięcia 140m   Polecana twardość shaftu do ironów

4 lub 5 iron

Ladies Flex

5 iron

Senior Flex

6 iron

Soft Regular Flex

7 iron

Regular Flex

7 lub 8 iron

Firm Flex

8 iron

Stiff Flex

9 iron

 Extra-Stiff Flex

Sposób 2 - określenie twardości shaftu na podstawie trajektorii lotu piłki golfowej

Drugą metodą na określenie czy używamy odpowiedniego shaftu jest prosta zasada odnosząca się do trajektorii po jakiej najczęściej leci piłka golfowa:
"Jeśli driverem uderzasz slice'y to używaj bardziej miękkiego shaftu. Jeśli uderzasz hooki - używaj twardszeg shaftu"

Ta bardzo prosta reguła pozwala na szybkie rozpoznanie problemu niedostosowanej twardości shaftu. Można ją oczywiście stosować tylko kiedy nasz swing jest już w miarę wyćwiczony, a slice'y i hooki nie wynikają z naszych błędów.
Jeśli mamy już odpowiednio powtarzalny swing to dzięki zmianie shaftu na bardziej twardy/miękki możemy uniknąć potrzeby zmiany całej techniki swojego uderzenia. Jest bowiem bardzo dobrze udokumentowane i dowiedzione przez wielu profesjonalnych fitterów, że shaft, który jest za miękki będzie powodował tendencję do 'zaciągania' uderzeń i uderzania w lewo. Shaft za miękki w kiju golfowym po prostu za mocno pracuje i lubi 'kopnąć' piłkę golfową trochę za bardzo w lewo. Odwrotnie za sztywny shaft do kija - golfista nie jest w stanie w pełni go 'naładować' przez co główka może pozostać otwarta a piłka golfowa może mieć tendencję do lotu w prawą stronę.

Jest to niezwykle uproszczona metoda, ale jak widać nie wymaga kompletnie żadnej aparatury pomiarowej. Wystarczy obserwacja i znajomość praw lotu piłki golfowej, aby na wstępie zorientować się, czy z naszym shaftem wszystko jest w porządku - czy może lepiej udać się na profesjonalną sesję fittingową i dobrać kije z profesjonalistami.

Jak mierzymy shafty i co ma wpływ na dobór odpowiedniej twardości?

Na koniec warto obalić swego rodzaju mit dotyczący twardości shaftu w kijach golfowych: to nie siła fizyczna jest głównym czynnikiem determinującym najlepszą dla nas twardość shaftu. Nawet szybkość główki, przez wielu uważana za kluczową w tej kwestii, jest tylko drugorzędnym wyznacznikiem twardości.

Najważniejsze przy dobieraniu shaftu jest tempo naszego swingu.

I choć do analizy tempa służą właśnie specjalistyczne maszyny to wprawne oko trenera czy pro powinno wychwycić nasz styl gry.
Krótko mówiąc zasadą jest, że jeśli uderzasz z bardzo dużym przyspieszeniem, które dodatkowo następuje już w końcowej fazie downswingu to powinieneś używać sztywniejszych shaftów.
Jeśli twój swing jest rytmiczny i uderzasz w równym tempie na każdym jego etapie to powinieneś używać bardziej miękkich shaftów.

Do odróżnienia i pomiaru parametrów twardości w shaftach golfowych na poziomie zaawansowanym używa się zestawu takich miar jak:

  • torque - skręt shaftu wokół własnej osi w stopniach
  • CPM (ang. cycles per minute) - oscylacja shaftu wyrażona w cyklach na minutę
  • profil EI - zaawansowana prezentacja graficzna twardości poszczególnych części shaftu

Są to jednak miary wymagające osobnego określenia i stosowane przez najlepszych fitterów do zmierzenia i odróżnienia od siebie różnych modeli shaftów, na pozór bardzo do siebie podobnych.

Wszystkie prezentowane tutaj sposoby określania twardości shaftu są umowne. Choć sprawdzają się w przypadku większości golfistów to jednak nie są jedynymi słusznymi wartościami. Każdy z nas jest bowiem nieco inaczej zbudowany i ma inną technikę uderzenia.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, edytowanie i rozpowszechnianie bez zgody właściciela jest przestępstwem.

Sklep Golfowy BogiGolf

BogiGolf.com.pl - sklep dla pasjonatów golfa. Na polskim rynku działamy od 2004 roku, oferując szeroki wybór sprzętu golfowego rozmaitych marek. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in.: kompletne zestawy golfowe, wózki, kije golfowe, irony, drivery, woody, puttery, torby, odzież, akcesoria golfowe i piłeczki. Zapraszamy do zakupów online oraz sieci sklepów golfowych w całej Polsce.

Kontakt

Zamówienia online #1: 512-339-383
Zamówienia online #2: 512-325-545
Fitting i kije golfowe: 509-247-368
kontakt@bogigolf.com.pl

Facebook

BogiGolf na facebook'u