Dobór twardości shaftu

Wybranie odpowiedniej twardości shaftu jest również bardzo istotnym aspektem.

Można to zrobić na kilka sposobów, bez drogich urządzeń do analizy swingu. Choć uzyskane w ten sposób wyniki nie są może super-dokładne i dowiedzione stronami analizy to w większości przypadków okazują się trafne i dają bardzo przydatne wskazówki.
Poza tym każdy z nas może je wykonać samemu -bezpłatnie aby sprawdzić czy czasami nie da się czegoś usprawnić w swojej grze.

I.
Pierwszym sposobem na określenie najlepszej dla nas twardości shaftu jest analiza odległości uzyskiwanych za pomocą swoich kijów. Metoda ta wymaga wypracowania powtarzalnego swingu.

Najlepiej stosować tą metodę na driving range'u, ponieważ są tam wyraźnie widoczne tablice z odległościami.
Aby określić w ten sposób twardość shaftów, jaką powinniśmy stosować w woodach należy uderzać driverem (najlepiej kilkanaście razy, aby zredukować efekty przypadkowych czy nieudanych uderzeń).

Porównując średni uzyskany wynik z poniższą tabelką można odczytać najlepszą dla nas twardość shaftu.

Uwaga:
Należy mierzyć tylko i wyłącznie odległość jaką piłka przeleciała w powietrzu (ang. carry distance).
 

Carry Distance dla drivera

Polecana twardość shaftu

≤160m

Ladies Flex

160-180m

Senior Flex

180-220m

Regular Flex

220-250m

Stiff Flex

więcej niż 250m

Extra-Stiff Flex


Podobnie można postąpić aby sprawdzić jaki shaft jest dla nas najlepszy w ironach.
W tym jednak celu trzeba uderzać wszystkimi swoimi ironami i wybrać ten, którym najczęściej osiągamy odległość około 140m (150 jardów).
Następnie odczytać wg tego najlepszą dla nas twardość shaftu ironów.
 

Kij najczęściej używany 

do osiągnięcia 140m

  Polecana twardość

shaftu ironów

4 lub 5 iron

Ladies Flex

5 iron

Senior Flex

6 iron

Soft Regular Flex

7 iron

Regular Flex

7 lub 8 iron

Firm Flex

8 iron

Stiff Flex

9 iron

 Extra-Stiff FlexII.
Drugą metodą na określenie czy używamy odpowiedniego shaftu jest prosta zasada:
"Jeśli driverem uderzasz slice'y to używaj bardziej miękkiego shaftu. Jeśli uderzasz hooki - używaj twardszeg shaftu"

Ta bardzo prosta reguła pozwala na szybkie rozpoznanie problemu niedostosowanej twardości shaftu. Można ją oczywiście stosować tylko kiedy nasz swing jest już w miarę wyćwiczony, a slice'y i hooki nie wynikają z naszych błędów.
Jeśli mamy już odpowiednio powtarzalny swing to dzięki zmianie shaftu na bardziej twardy/miękki możemy uniknąć potrzeby zmiany całej techniki swojego uderzenia.


III.
Na koniec warto obalić swego rodzaju mit dotyczący twardości shaftu:
to nie siła fizyczna jest głównym czynnikiem determinującym najlepszą dla nas twardość shaftu. Nawet szybkość główki, przez wielu uważana za kluczową w tej kwestii, jest tylko drugorzędnym wyznacznikiem twardości.

Najważniejsze przy dobieraniu shaftu jest tempo naszego swingu.

I choć do analizy tempa służą właśnie specjalistyczne maszyny to wprawne oko trenera czy pro powinno wychwycić nasz styl gry.
Krótko mówiąc zasadą jest, że jeśli uderzasz z bardzo dużym przyspieszeniem, które dodatkowo następuje już w końcowej fazie downswingu to powinieneś używać sztywniejszych shaftów.
Jeśli twój swing jest rytmiczny i uderzasz w równym tempie na każdym jego etapie to powinieneś używać bardziej miękkich shaftów.


Wszystkie prezentowane tutaj sposoby określania twardości shaftu są umowne. Choć sprawdzają się w przypadku większości golfistów to jednak nie są jedynymi słusznymi wartościami. Każdy z nas jest bowiem nieco inaczej zbudowany i ma inną technikę uderzenia.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, edytowanie i rozpowszechnianie bez zgody właściciela jest przestępstwem.

Sklep Golfowy BogiGolf

BogiGolf.com.pl - sklep dla pasjonatów golfa. Na polskim rynku działamy od 2004 roku, oferując szeroki wybór sprzętu golfowego rozmaitych marek. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in.: kompletne zestawy golfowe, wózki, kije golfowe, irony, drivery, woody, puttery, torby, odzież, akcesoria golfowe i piłeczki. Zapraszamy do zakupów online oraz sieci sklepów golfowych w całej Polsce.

Kontakt

Zamówienia online #1: 512-339-383
Zamówienia online #2: 512-325-545
Fitting i kije golfowe: 509-247-368
kontakt@bogigolf.com.pl

Facebook