Rapsodo

Rapsodo jest liderem w analityce sportowej. Opracowuje, produkuje i dystrybuuje urządzenia do pomiaru wydajności, aby pomóc sportowcom osiągnąć pełny potencjał.

 

10 lat rozwoju Rapsodo - co sprawia, że ich technologia sprawdza się w analityce golfowej?

W grudniu 2010 roku firma Rapsodo została zarejestrowana w Singapurze. Przyświecał jej pomysł zbudowania przystępnego cenowo monitora startowego dla golfistów. Pomysł i realizacja okazały się trafione zaś Rapsodo jest dziś firmą zajmującą się technologią sportową mającą na celu wydobywanie ze sportowców różnych, dziedzin drzemiącego w nich potencjału. Podróż trwająca 10 lat była pełna wyzwań, lekcji pokory i momentów satysfakcji. Rapsodo zaczęło od zespołu kilku osób zatrudnionych w małym biurze na NTU (Uniwersytet Technologiczny Nanyang). W grudniu 2020 roku firma zatrudniała ponad 130 pracowników i ma swoje biura w: USA, Singapurze, Turcji i Japonii.

Dlaczego Rapsodo jest tak dobrym urządzeniem do pomiaru swingu golfisty - hitting, pitching i...?

Rapsodo mobilny launch monitor specjalizuje się w produkcji urządzeń do pomiaru parametrów lotu piłki. Sposób mierzenia jest podobny w przypadku baseballu, golfa. Urządzenia rejestrują zamach gracza i lot piłki. Wyznaczane są: celność, rozrzut. Dopiero bowiem przy statystycznym opracowywaniu wyników okazuje się jaka tendencja dominuje w stylu gry. Zawodnicy i trenerzy, którzy używali urządzeń Rapsodo wiedzą, że zdanie się na odczucia subiektywne nie zawsze prowadzi do zwycięstwa. Pamięć ludzka rejestruje to co wywołuje silne emocje. O wyniku decyduje powtarzalność, żelazna konsekwencja. Rezultat ma swoje przyczyny: prędkość lotu piłki (jak szybko porusza się podczas lotu, wartość mierzona w milach na godzinę), spin (szybkość, z jaką piłka obraca się podczas lotu, mierzona w obrotach na minutę), użyteczny spin (prostopadły do kierunku, w którym porusza się piłka), kierunek spinu (kąt lotu piłki mierzony w stopniach, a utworzony przez efekt Magnusa - ciśnienie powietrza otaczające wirującą piłkę), efektywny spin (stosunek prawdziwego wirowania do całkowitego wirowania). Postęp w grze będzie widoczny wówczas, gdy uda się znaleźć korelację pomiędzy mierzonymi parametrami a wynikami. Radar częściowo podpowiada rozwiązania wyznaczając np. lot piłki w dwóch trajektoriach. Jedna linia pokazuje tor bez rotacji, zaś druga rzeczywisty tor lotu.

Monitory golfowe najwyżej oceniane w USA w styczniu 2021 r

Na świecie jest zbyt dużo urządzeń, aby poświęcać czas na poznawanie i doznawanie rozczarowań związanych z produktami niskiej jakości. Szukasz najwyżej ocenianego monitora golfowego? 13 ekspertów poświęciło w sumie 52 godziny na badanie i analizę radarów golfowych cieszących się najwyższą popularnością.  W kategorii mobilnych monitorów golfowych Rapsodo zdobył najwyższe oceny pod względem wydajności i niezawodności.  

Monitor Golfowy Rapsodo – kluczowe cechy

Co wyróżnia Monitor Golfowy Rapsodo? Jest on łatwy do przenoszenia, gdyż do wyświetlania wyników, sterowania monitorem używane jest oprogramowanie zainstalowane na iPhonie lub Padzie. Monitor zawiera wewnętrzną baterię litowo-jonową. Można z niego korzystać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Ma dokładność pomiaru porównywalną z radarem Trackmana przy cenie wynoszącej zaledwie 2,5%. Uruchomienie i konfiguracja są niezwykle proste. Trwają one poniżej 1 minuty. Wystarczy włączyć aplikację, podłączyć urządzenie przez Bluetooth i zacząć trening. Instrukcja obsługi  liczy zaledwie 9 stron, z czego zasadnicza treść sprowadza się do znaczenia kolorów lampek i oznaczenia miejsca, w które trzeba włożyć smartfon. Zawodnik otrzymuje informacje zwrotne wideo w czasie rzeczywistym. Funkcje SHOT TRACE i DATA OVERLAY powodują, że zrozumienie przyczyny i skutku jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dla każdego kija można wyznaczyć i przeglądać historię takich parametrów jak: AVERAGES, DISPERSION, TRAJECTORY STANDARD DEVIATION. Wbudowany w telefon GPS pozwala zobaczyć, gdzie lądują piłki. Do tego celu służy funkcja GPS SATELLITE VIEW. Tryb MLM Outdoor jest obecnie zgodny z następującymi urządzeniami: iPhone 6s i nowsze, modele iPad 2017 i nowsze. Funkcja MLM Net jest obecnie zgodna z następującymi urządzeniami: iPhone 8 i nowsze, iPad modele Pro (11”) drugiej generacji, iPad Pro (12,9”) trzeciej generacji, iPad Pro (12,9”) czwartej generacji i iPad Air 4.

Swing z Rapsodo

Konstrukcja i oprogramowanie są na tyle dopracowane, że korzystanie z Rapsodo nie utrudnia gry. Polega ono na:

 1. Po podłączeniu urządzenia MLM i zapaleniu się zielonej diody LED, trzeba postawić piłeczkę lub tee ok. 8 stóp (2,4 m) od urządzenia.
 2. Należy sprawdzić, czy monitor i piłeczka są na tym samym poziomie.
 3. Kiedy piłka zostanie uderzona, dioda LED miga na niebiesko i można przeglądać w aplikacji zebrane dane.
 4. Dioda LED świeci na zielono, gdy można oddać kolejny strzał.

Opinie o Rapsodo

Co sprawiło, że monitor Rapsodo ma w serwisie Amazon.com średnią ocenę 4,4 na 5 możliwych? Na co zwracają uwagę piszący opinie o Rapsodo?

 1. Rapsodo pokazuje tor lotu piłek golfowych używając do tego celu wyraźnej czerwonej linii. Identyfikuje każdy swing jako fade, draw, straight itp.
 2. Radar Rapsodo wyświetla, korzystając z mapy Google, obraz przedstawiający zasięg oraz trajektorię piłki.
 3. Oprogramowanie Rapsodo umożliwia sortowanie danych według kolumn i śledzenie średniego dystansu dla każdego kija w przyjaznym dla użytkownika interfejsie.

A oto co piszą w opiniach:

 1. To sprytne małe urządzenie. Jestem w trakcie nauki gry w golfa. Widząc, że coraz lepiej wyglądam na zdjęciach, zyskuję pewność siebie. Dzięki możliwości odtwarzania nagrań wideo, od razu widzę, gdzie potrzebuję poprawy w zamachu.
 2. To obecnie najfajniejszy, niedrogi gadżet golfowy. Używam go z moim iPadem Pro i chociaż oprogramowanie nie jest idealne, to jest bardzo dobry początek. Podczas sesji można oglądać swój swing.
 3. Porównywałem radar Rapsodo i Garmin. Dokładność nie jest idealna, ale bardzo podobna. Rapsodo ma narzędzie do analizy rozrzutu strzałów oraz śledzenia lotu piłki. Oprogramowanie umożliwia następnie kliknięcie znaku piłeczki i przejrzenie filmu, aby zorientować się, co poszło dobrze / źle. Zwiększanie skupienia piłek stanowi najlepszą odpowiedź na to, czy zmiany, które wprowadzam, prowadzą ku lepszemu w porównaniu z innymi sesjami. Te dane są bezcenne. Shot Tracer dosłownie wygląda jak oglądanie siebie na kanale golfowym.
 4. Wskazówka: aplikacja nie ma zwolnionego tempa jednak, jeśli zapiszesz wideo na swoim urządzeniu, możesz je oglądać w wolniejszym ruchu i zatrzymywać klatkę w dowolnym miejscu. To naprawdę pomogło mi znaleźć niektóre „wysokie ręce” w moich swingach.
 5. Najważniejsze zalety? Dokładność jest porównywalna z innymi urządzeniami w tym przedziale cenowym lub lepsza. Pro-like Shot Tracer. Dyspersja miejsc upadku piłki (wykorzystująca mapy Apple do obrazowania satelitarnego) z nakładkami odległości. Dane sumaryczne sesji. Możliwość zapisywania i udostępniania filmów. Analiza wyników w zależności od kijów używanych w danej sesji.

Czy urządzenie jest wolne od wad? Nie ma chyba takiego. Użytkownicy wspominają, że radar Rapsodo pozwala na filmowanie uderzenia tylko, gdy jest ustawiony bezpośrednio za piłką. Telefon musi być umieszczony na urządzeniu Rapsodo. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie znacznie tańsze od autonomicznych i oferujących podobne funkcjonalności.

Jakie korzyści daje Rapsodo golfiście?

Spojrzenie z innej perspektywy umożliwia rozwiązanie wielu problemów. Taką możliwość daje Rapsodo. Zawodnik skupia się na grze. A kamera nagrywa go i dodatkowo mierzy parametry swingu. Możliwość jest niesamowita, bo można się „rozdwoić” - być jednocześnie graczem i własnym trenerem. Potem pozostaje analiza parametrów swingu, powiązanie ich z wynikami. Dane można analizować samodzielnie lub przesłać plik trenerowi do oceny. Coach może znajdować się na drugiej półkuli. Z Rapsodo nie jest to problemem.

Sklep Golfowy BogiGolf

BogiGolf.com.pl - sklep dla pasjonatów golfa. Na polskim rynku działamy od 2004 roku, oferując szeroki wybór sprzętu golfowego rozmaitych marek. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in.: kompletne zestawy golfowe, wózki, kije golfowe, irony, drivery, woody, puttery, torby, odzież, akcesoria golfowe i piłeczki. Zapraszamy do zakupów online oraz sieci sklepów golfowych w całej Polsce.

Kontakt

Zamówienia online #1: 512-339-383
Zamówienia online #2: 512-325-545
Fitting i kije golfowe: 509-247-368
kontakt@bogigolf.com.pl

Facebook