Ocena stanu Twoich gripów nie jest trudna, a jej poprawne i regularne dokonywanie pozwala na zachowanie wszystkich właściwości kijów.
Zużyte gripy w 'najlepszym' przypadku utrudniają grę, a mogą spowodować wyślizgnięcie lub nawet wypadnięcie kija z ręki
Gripy zużywają się na skutek wielu różnych czynników: ścierają się oczywiście przez tarcie powstające przy uderzeniach, ale do ich degradacji prowadzić może także wilgoć, wysokie temperatury albo po prostu upływ czasu, wpływający na przykład na twardość gumy.
Wymieniając gripy na nowe w odpowiednim czasie ułatwisz sobie grę, unikniesz niepotrzebnej frustracji a być może i poprawisz swoje wyniki.
Jak ocenić stan gripów?
1. Weź cały komplet swoich kijów i przyjrzyj się im dokładnie. Zwróć uwagę na następujące rzeczy:
- jeśli masz na kijach gripy typu Wrap ('owijane') sprawdź czy ich szwy nie są popękane, czy nie odchodzą żadne nitki itd.
- czy w niektórych miejscach nie ma widocznych przetarć, łuszczących się powierzchni
- sprawdź także przekrój gripów - czy w miejscach, w których trzymasz kij najmocniej podczas uderzenia nie powstały swego rodzaju 'koleiny', które czynią grip pofalowanym zamiast prostym
- znajdź miejsca wyżłobień, rowki w gripach (np. wytłoczenia ułatwiające poprawne ułożenie rąk) - czy w tych miejcach przyczepność do dłoni jest znacznie lepsza niż na reszcie gripu
- dla gripów gumowych sprawdź także połysk - czy gripy są mocno świecące (w porównaniu do nowych), co może sugerować duże wyślizganie
Jeżeli znajdujesz jeden lub kilka z opisanych powyżej objawów zużycia gripów to nadszedł czas na zmianę.
2. Możesz także sprawdzić gripy podczas uderzenia oraz w momencie uchwytu.
Chwyć kij bardzo lekko, nawet znacznie lżej niż robisz to na co dzień. Jeśli podczas uderzenia kij wyślizguje ci się z rąk to zdecydowanie trzeba wymienić gripy.
Sprawdź także czy kij nie przemieszcza się lekko wewnątrz gripu. Jeśli tak to musisz jak najszybciej wymienić gripy.
Jak często zmieniać gripy?
Nie ma jasnej reguły co do tego, jak często należy zmieniać gripy w kijach. Warunkuje to oczywiście częstotliwość gry.
Dodatkowo różne modele, różnych producentów mają znacząco różną wytrzymałość i odporność na ścieranie, uszkodzenia itd. Generalnie najszybciej zużywają się gripy miękkie (np. typu wrap). Również gripy typu cord (z zatopionymi w nich włóknami materiału) dość szybko wymagają wymiany, jeśli mają oferować właściwości takie jak zaraz po założeniu. Najtrwalsze są tradycyjne, gumowe gripy (na przykład popularny typ velvet).
Dobrą zasadą jest zmiana gripów raz na sezon - na przykład zaraz na początku.
Dla osób lubiących wszelkiego rodzaju statystyki ciekawym sposobem jest zapisywanie, na przykład kreską, w notatniku wszystkich gier, podczas których przeszedłeś przynajmniej 9 dołków lub wybiłeś 50-100 piłek na driving range'u.
W ten sposób będziesz wiedzieć jak bardzo zużyte mogą być gripy na Twoim secie kijów.
Optymalnym momentem wymiany gripów jest osiągnięcie około 40-50 'kresek' (czyli 40-50 gier bądź wizyt na drivingu).
Jeśli grasz często to konieczne okazać może się wymienianie gripów nawet dwa lub więcej razy w sezonie.
Co zrobić, aby przedłużyć życie gripów?
Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty zwiększające przyczepność gripów.
Jeśli nie masz pewności, czy musisz/chcesz zmieniać gripy w swoich kijach możesz skorzystać z takich chemicznych środków. Mogą one rozwiązać problem, ale nie można ich stosować bez końca, gdyż zwiększają one tylko przyczepność, nie odnawiając startej struktury.
Oprócz tego istotne jest właściwe przechowywanie kijów po skończonej grze:
- unikaj składowania ich w wysokich temperaturach - NIGDY nie zostawiaj ich w lecie w bagażniku samochodu albo wystawionych bezpośrednio na promienie słoneczne
- po skończonej grze wytrzyj wszystkie gripy z wody, ewentualnie błota i innych zabrudzeń
- staraj się grać w rękawiczce - nie tylko daje to lepsze czucie kija, ale także zapobiega wsiąkaniu potu w strukturę gripów, a jeśli już znajdzie się on na kijach to również wytrzyj go po skończonej grze
Zobacz także:
Jak dobierać odpowiednią grubość gripu?