Putter LAB MEZZ.1 był jednym z pierwszych dodanych po epickim debiucie DF2.1 w rozbudowującej się od paru sezonów ofercie tej amerykańskiej marki. Wielu golfistów zgłaszało wtedy, że ten dość kosmiczny kształt główki DF2.1 bardzo przeszkadza im wizualnie - chcieli czegoś bardziej klasycznego z wyglądu, ale działającego dokładnie tak samo dobrze jak pierwowzór. I tak właśnie powstał putter MEZZ.1 - nazwa znającym trochę języki romańskie słusznie kojarzy się z czymś średnim, bowiem główka to formalnie taki właśnie mid-mallet, znacznie mniejszy niż DF2.1 ale większy niż puttery blade.
Co sprawia, że LAB MEZZ.1 jest inny niż większość putterów?
Kluczowym wyróżnikiem MEZZ.1 jest oczywiście technologia Lie Angle Balance, która odróżnia go od wielu klasycznych putterów dostępnych na rynku, posiadających "toe hang" i obracających główkę wokół własnej osi. Chociaż może przypominać znane kształty czołowych marek, popularne od lat, to jego wewnętrzne dociążenie i konstrukcja zostały specjalnie zaprojektowane, aby wyeliminować moment obrotowy i promować prostopadłe do ścieżki lico podczas trwania całego uderzenia putterem.
Oznacza to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych putterów, w których golfiści muszą aktywnie pracować dłońmi czy ramionami, aby utrzymać prostopadłe lico, putter LAB MEZZ.1 został zaprojektowany i wyważony tak, aby sam pozostawał prostopadły i znacząco ułatwiaj uderzenie po obranym kierunku.
Najwyższej jakości materiały i konstrukcja puttera LAB MEZZ.1 - aluminium lotnicze i stal nierdzewna
Putter LAB MEZZ.1 jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, aby zapewnić zarówno osiągi, jak i trwałość. Korpus puttera jest obrabiany w technologii CNC z bryły aluminium lotniczego 6061, podczas gdy część środkowa jest wykonana ze szczotkowanej stali nierdzewnej 303. Takie połączenie materiałów zapewnia solidne czucie i precyzyjną konstrukcję, przyczyniając się do ogólnej osiągów i dobrych wrażeń z gry tym putterem.
Korzyści z konstrukcji główki obrabianej w technologii CNC
Zastosowanie obróbki CNC w procesie konstrukcyjnym pozwala na wąskie tolerancje i precyzyjne kształtowanie główki puttera. Ta dokładność ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia prawidłowego rozkładu ciężaru wymaganego do skutecznego działania technologii Lie Angle Balance.
Co więcej, włączenie dziesięciu obciążników (osiem na spodzie, dwa po bokach) pozwala L.A.B. Golf na indywidualne zbudowanie każdego puttera zgodnie z dokładnymi specyfikacjami golfisty.
Kluczowe cechy kija golfowego LAB MEZZ.1 i ich wpływ na puttowanie
Osiągnięcie powtarzalności domykania lica przy całym uderzeniu
Głównym celem technologii Lie Angle Balance w MEZZ.1 jest pomoc golfistom w osiągnięciu powtarzalności prostopadłego do ścieżki prowadzenia lica puttera w czasie całego uderzenia. Eliminując moment obrotowy, putter jest mniej podatny na skręcanie podczas uderzenia, co ułatwia golfistom rozpoczęcie piłki na zamierzonej linii.
Promowanie bardziej powtarzalnego ruchu uderzenia putterem
Zmniejszając potrzebę aktywnego manipulowania licem puttera, MEZZ.1 może pomóc golfistom rozwinąć bardziej powtarzalne i naturalne uderzenie. Kiedy putter jest wyważony tak, aby swing był naturalnie prostopadły, golfista może bardziej skupić się na rytmie i tempie swojego uderzenia, zamiast martwić się o utrzymanie wyrównanego lica, które jedzie niemal jak na autopilocie.
Jeden z golfistów używających L.A.B. MEZZ.1 przez rok zauważył, że „poprawia on tempo mojego swingu”.
Potencjał zwiększonej wybaczalności (implikowany przez konstrukcję Mid-Mallet)
Podczas gdy główny nacisk kładziony jest na równowagę kąta lie (Lie Angle Balance), konstrukcja MEZZ.1 ze średniej wielkości główką może również oferować pewien stopień zwiększonej wybaczalności przy uderzeniach poza centrum lica. Nieco większa główka i strategicznie rozmieszczone ciężarki mogą pomóc zminimalizować skręcanie przy mishitach i utrzymać bardzo dobrą powtarzalność kierunku oraz kontrolę odległości.
Jeden z testerów zauważył, że choć uderzenia bliżej heel czy toe nie są w odczuciu tak stabilnie, jak w przypadku większego Directed Force 2.1, to jednak MEZZ.1 „nadal wykonuje całkiem niezłą robotę w tych puttach wymagających większej dozy wybaczalności". Inny użytkownik chwalił powtarzalność na całym licu puttera L.A.B. MEZZ.1, zauważając dobrą kontrolę odległości przy uderzeniach poza środkiem.
Znaczenie gripu - połączenie czucia z technologią
Grip jest bezpośrednim połączeniem golfisty z putterem, a firma L.A.B. Golf dokładnie rozważyła ten kluczowy element w konstrukcji swoich kijów - aby dawał graczom kolejną przewagę technologiczną, dzięki udowodnionym teoriom biomechanicznym, a równocześnie oferował klasyczne, solidne czucie.
Standardowy grip Press II 1,5 stopnia
MEZZ.1 Stock jest wyposażony w grip Press II 1,5 stopnia, który L.A.B. Golf uważa za najpopularniejszą opcję. Ten grip został zaprojektowany z lekkim pochyleniem do przodu, zachęcając golfistę do umieszczenia rąk nieco przed piłką przy adresowaniu.
Odkrywanie innych opcji gripu, w tym wariantów 3-stopniowych
Podczas gdy 1,5-stopniowy grip jest standardem, L.A.B. Golf rozumie, że golfiści mają różne preferencje. Oferuje dodatkowe opcje gripu dla niestandardowych zamówień MEZZ.1. W szczególności zaprojektowali MEZZ.1 z myślą o gripie 1,5 stopnia, ale można również użyć gripu 3-stopniowego.
Według L.A.B. Golf, użycie 3-stopniowego gripu spowoduje, że dłonie golfisty będą ustawione nieco bardziej z przodu lico w porównaniu do gripu 1,5 stopnia. Wybór pomiędzy tymi gripami często sprowadza się do osobistych preferencji i pożądanej ilości nacisku do przodu dla optymalnej kontroli kąta dostarczanego przez główkę/lico do piłki golfowej.
Cel i korzyści płynące z konstrukcji gripu Forward Press
Forward Press to podejście, technika, w której golfista ustawia ręce nieco przed piłką przy adresie i podczas początkowej części uderzenia. L.A.B. Golf uważa, że może to pomóc ograniczyć niepotrzebne ruchy podczas uderzenia oraz zoptymalizować przejście do fazy toczenia się piłki po greenie.
Jeden z testerów putterów L.A.B. stwierdził, że nacisk dłoni do przodu był „nienegocjowalny” ze względu na kombinację gripu i shaftu, co prowadziło do powtarzalności uderzeń. Inny tester korzystający z MEZZ.1 z gripem Forward Press stwierdził, że prawie nie musiał sam inicjować wciskania do przodu, ponieważ grip naturalnie do tego zachęcał.