Profesjonalna mata treningowa, która zebrała wiele nagród za innowacyjność podczas wystaw i targów (m.in. na największych w Europie kontynentalnej targach Golf Europe 2013).
Welling-Putt to coś więcej niż kawałek zwykłej, sztucznej trawy. To specjalistyczny system, który pozwoli na wytrenowanie dobrych nawyków, które potem zaowocują poprawą wyników na polu golfowym.
Jego unikalny system wskazówek wizualnych pomaga w treningu:
-
kierunku uderzenia
-
siły uderzenia
-
puttowania pod górę i z górki
-
nawyku "przebijania" dołka zamiast niedobijania puttów
W zestawie z matą otrzymują Państwo także książkę pełną ćwiczeń (niestety, na razie dostępna tylko w angielskim oryginale).
Jak mata Welling-Putt pomaga profesjonalnie trenować puttowanie?
Trzymetrowa wersja maty Welling-Putt podzielona jest na kilka stref, w zależności od odległości od dołka. Trzy główne strefy, z których uderzamy są przeniesieniem jednych z najtrudniejszych puttów: z 90cm (tradycyjny, 3-footer - trzy-stopowy putt), z 180cm oraz ponad 2 metrów. Za każdym z okręgów, na którym umieszczamy piłkę narysowano na macie linią przerywaną odległość, na jaką powinniśmy odwodzić główkę puttera, abby wykonać uderzenie wprost do dołka z odpowiednią siłą. Dodatkowo, także przerywaną linią zaznaczono kierunek do dołka. Te dwa oznaczenia pomagają w wyrobieniu odpowiedniej siły i kierunku uderzenia.
Ale to jeszcze nie wszystko!
Kluczowym elementem maty Welling-Putt jest dołek. Jest on tylko narysowany na macie i nie pozwala na wpadnięcie piłki do niego. Ma to zasadniczy cel - trening poprawnego wyczucia odległości puttowania. Za dołkiem oznaczono za pomocą wycinka koła strefy "dobrego" puttowania. Są one niczym innym, jak wyznacznikiem, gdzie powinna zatrzymać się piłka po przecięciu dołka - idealny putt powinien się bowiem zakończyć jakieś 20-50 centymetrów za dołkiem (gdyby zakładać, że na prawdziwym polu golfowym zamiast dołka, do którego wpada piłka, jest na przykład tylko oznaczenie namalowane farbą). Ćwiczenia zademonstrowane w książce dołączonej do zestawu pomagają przystosować się i wyrobić w sobie nawyk "przebijania" dołka, co jest najlepszą drogą do trafiania większej ilości puttów (cóż bowiem z tego, że wykonamy na polu idealnie wycelowany putt nawet i z 10 metrów, jeśli piłka zatrzyma się 2cm przed dołkiem!).
Greeny mają różne prędkości?
W nowej wersji projektanci mat Welling pomyśleli również o tym. Każda mata dostępna jest w dwóch szybkościach:
-
standard - odpowiada większości normalnych greenów z jakimi możemy się spotkać na codzień na naszych polach
-
PRO - symuluje bardzo szybkie greeny, takie jak przeważnie na topowych polach
Do Państwa należy wybór, którą z wersją chcą Państwo trenować.
Co z grą na nierównym greenie?
W idealnych warunkach green jest płaski. Co jednak jeśli nie jest (a w większości przypadków nie jest :)
Mata Welling-Putt doskonale umożliwia także trening puttowania z górki i pod górę. Dzięki strefom, na które został podzielony obszar za dołkiem, można zasymulować uderzenia wykonywane pod górę (wtedy piłka musi zatrzymać się nieco dalej od dołka) i z górki (analogicznie, wymagając większej precyzji, piłka musi zmieścić się w mniejszej strefie bliżej dołka). Daje to doskonałą możliwość wyrobienia w sobie nawyków pozwalających na granie po nierównym terenie.
 |
 |
 |
Strefa "dobrego" putta |
Uderzenie pod górę |
Uderzenie z górki |
Wiele badań a także praktyka potwierdza, że idealnie wykonany putt powinien skończyć jakieś 20-50cm za dołkiem. Daje to najlepszą "odporność" na małe nierówności terenu po drodze i wpadnięcia piłki do dołka. |
Dla golfistów, którzy chcą bardziej zaawansowanego treningu, możliwa jest symulacja gry pod górę. Piłka musi wtedy zatrzymać się w dalszej, czarnej strefie za dołkiem, co wymaga większej precyzji w doborze mocy uderzenia. |
Analiogiczna sytuacja jest z uderzaniem z górki - duża precyzja jest wymagana, aby zatrzymać piłkę w strefie bliższej dołka. |