Amerykańska marka SwitchGrips oferuje uchwyty do kijów golfowych z możliwością umieszczenia w końcówce wymienialnych ciężarków. Dzięki temu, każdy golfista i golfistka może wypróbować efekt przeciwwagi (ang. counterweight), która może znacząco zmienić balans każdego kija do golfa, poprawiając czucie i osiągi.
Klasyczny grip do kijów golfowych wykonany z wytrzymałej gumy
Model SGR to jeden z najbardziej klasycznych gripów do kijów golfowych. Wykonany w całości z jednego kawałka wytrzymałej gumy jest najbardziej odporny na ścieranie z całej rodziny SwitchGrips. Zapewnia bardzo dobre tarcie i pewny uchwyt dzięki strukturze wgłębień na powierzchni gripu. Ze względu na użyty materiał jest też najbardziej miękkim z całej serii.
Specyfikacja gripów SGR:
-
średnica wewnętrzna 58
-
rozmiar zewnętrzny: standard
-
waga: 53g
-
materiał: miękka guma
Możliwość umieszczenia ciężarków na końcu gripu golfowego
Sekretem i czymś co wyróżnia gripy marki SwitchGrips jest fakt, że na końcu zamontowano gniazdo do umieszczenia ciężarków. Fabrycznie zamontowany jest neutralny ciężarek o wadze 2gram. Natomiast producent oferuje ciężarki o wadze od 4g do nawet 20g, co może znacząco wpłynąć na właściwości i wyważenie każdego kija golfowego. Ciężarki są opcją dodatkową, niewliczoną w cenę każdego gripu - trzeba je dokupić osobno.

Na czym polega przeciwwaga w kijach golfowych?
Wyważanie kijów golfowych zawsze można przeprowadzić od dwóch stron - od główki lub od gripu. Dodawanie wagi od górnej strony (od strony gripu) nazywane jest przeciwwagą (ang. counterweight). Przyczynia się ono do zmniejszenia wagi dynamicznej (swingweight), może mieć wpływ na szybkość swingu i jakość trafienia w piłkę golfową.
Przeciwwaga może dodać prędkości do naszego swingu
Kij o mniejszej wadze dynamicznej waży jakby mniej w rękach dlatego łatwiej go 'obrócić' podczas swingu - zwiększa się tak zwana 'Rate of Closure' (ROC, w wolnym tłumaczeniu: współczynnik domknięcia). Pozwala to na dodanie nawet kilku mil na godzinę do całkowitej prędkości z jaką porusza się główka kija w momencie uderzenia w piłkę do golfa. Na prędkość całkowitą składa się bowiem zarówno sama prędkość jaką jesteśmy w stanie wygenerować z naszych ramion - jak również ruch po okręgu (prędkość kątowa) samej główki. Zatem użycie przeciwwagi może korzystnie wpłynąć na osiągane przez nas prędkości - a zatem i poprawić odległości.
Przeciwwaga wpływa na kontrolę uderzeń każdym kijem golfowym
Posiadanie prawidłowo wyważonych kijów golfowych to bardzo istotna kwestia, która jest także mocno indywidualna dla każdego golfisty i golfistki. Fakt, że mając do dyspozycji możliwość eksperymentowania i łatwej zmiany balansu każdego kija za pomocą gripów SwitchGrips i ciężarków z tego systemu, każdy z nas może samemu sprawdzić jaki poziom wyważenia jest dla nas optymalny. Podczas sesji fittingowych i w naszym warsztacie robimy to na porządku dziennym - natomiast teraz ta opcja dostępna jest dla Was, nawet bez specjalistycznych urządzeń, dzięki ciężarkom systemu SwitchGrips.
Od strony naukowej, dokładanie wagi od strony gripu w połączeniu z zastosowaniem cięższej główki 'na dole' zwiększa MOI (moment bezwładności) kija, co w teorii poprawia jakość trafienia, kontrolę i nasze osiągi.
Jaki ciężarek do swoich gripów golfowych powinienem wybrać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi - dlatego SwitchGrips przygotował kilka wersji swoich ciężarków, jak również 'zestaw startowy' z pojedynczymi ciężarkami o różnej wadze, aby samemu sprawdzić i wybrać najlepszą opcję. My oczywiście rekomendujemy także skorzystanie z naszych usług fittingu kijów golfowych, gdzie można sprawdzić i zmierzyć efekt przeciwwagi.
Generalnie dobrą praktyką jest trzymanie się tabelki poniżej:
-
graczom z niskim HCP i dużymi prędkościami swingu powinien wystarczyć ciężarek 8-gramowy
-
gracze z niskimi i średnimi HCP i średnimi prędkościami swingu skorzystają z ciężarka o wadze 14gram
-
gracze z wysokimi HCP i niskimi prędkościami swingu do osiągnięcia najlepszych efektów będą potrzebować ciężarka 20-gramowego
Niestety, jak już wspomnieliśmy, wyważenie jest kwestią mocno indywidualną dlatego polecamy eksperymenty lub skorzystanie z porad profesjonalnego fittera.
